Turzyce - modne rośliny trawiaste do ogrodu: polecane gatunki turzyc

2014-07-15 13:35 Katarzyna Józefowicz
turzyca
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Turzyce to ciekawe trawy ozdobne

Jednymi z ciekawszych traw ozdobnych są turzyce. Z licznych gatunków turzyc do sadzenia w ogrodach polecane są rośliny o wyjątkowo dekoracyjnych liściach. Poznaj gatunki turzyc polecane do ogrodów.

Ozdobne trawy mogą być w ogrodzie atrakcyjnym elementem aranżacji, dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Jednym z ciekawszych gatunków uprawianych w ogrodach traw ozdobnych jest turzyca (łac. Carex). Wyglądem oraz pokrojem turzyca do złudzenia przypomina trawę, choć należy do innej rodziny botanicznej i różni się od trawy pewnymi szczegółami budowy oraz wymaganiami.
Turzyce to liczący sobie ponad 100 gatunków rodzaj roślin należących do rodziny ciborowatych. Wiele z nich można spotkać na terenie Polski w stanie dzikim – zwykle dobrze radzą sobie w naszym klimacie. Większość turzyc preferuje stanowiska słoneczne oraz wilgotne, a nawet mokre gleby, choć niektóre zniosą też podłoża bardziej suche oraz miejsca półcieniste.

Gatuki turzyc polecane do ogrodów

Spośród licznych gatunków turzyc do ogrodów polecane są głównie rośliny o szczególnie dekoracyjnych liściach. Wśród nich znajduje się między innymi turzyca ptasie łapki (łac. Carex ornithopoda) – niewielka, kępkowa bylina, dorastająca do 10–25 cm wysokości. Roślina ma wąskie, rynienkowate, zimotrwałe liście. Nie tworzy rozłogów ani kłączy. Jedną z jej ciekawszych odmian jest ‘Variegata’ o wyjątkowo dekoracyjnych, zielonych liściach z białym pasem biegnącym przez środek.
Innym gatunkiem turzycy jest nieco wyższa turzyca japońska (łac. Carex morrowii), dorastająca do około 30 cm wysokości, tworząca duże, ładne kępy złożone ze stosunkowo szerokich i dość sztywnych, zimotrwałych liści. Jej dwie odmiany – ‘Variegata’ oraz ‘Ice Dance’ – maja zielone liście ozdobione po bokach białymi pasami.
Pięknymi, szerokimi liśćmi może się także pochwalić turzyca rzędowa (łac. Carex siderosticha). Jest to roślina niska (dorasta do 15–20 cm wysokości). Tworzy kłącza, jednak nie jest zbyt inwazyjna. Jej odmiana ‘Variegata’ ma szerokie, zielone liście z białym obrzeżem.
Poza turzycami o pasiastych liściach, istnieją też gatunki charakteryzujące się brązowym zabarwieniem. Wśród nich na uwagę zasługuje oryginalna turzyca Buchanana (łac. Carex buchananii) tworząca dość wysokie (60–80 cm), wzniesione kępy, złożone z wąskich liści o ciekawie skręconych końcówkach, w zaskakującym, brązowopomarańczowym kolorze. Gatunek preferuje wilgotne podłoża, ale zniesie również przejściową suszę. Jest jednak mniej odporny na mróz od innych turzyc, dlatego oczekuje zimowego okrycia.
Podstawowym walorem ozdobnym turzyc są dekoracyjne liście, dlatego niewiele z nich może poszczycić się tak atrakcyjnymi kwiatostanami, jak dość wysoka (około 90 cm) turzyca Graya (łac. Carex grayi). Gatunek ten lepiej niż inne znosi suszę.

turzyca
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Turzyce to ciekawe trawy ozdobne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE