Miskanty: polecane gatunki i odmiany miskantów do ogrodu

2018-09-11 14:04

Miskanty to atrakcyjne trawy ozdobne, które dodadzą uroku niejednemu ogrodowi. Jakie gatunki i odmiany miskantów są polecane do ogrodów? Poznaj gatunki i odmiany miskanta.

Trawy ozdobne każdemu ogrodowi dodają uroku i tajemniczości. Szczególnie atrakcyjne są gatunki traw o dużych liściach i okazałych kwiatostanach, które górują nad rabatami, a jesienią zachwycają pięknymi pióropuszami. Najbardziej pożądana i najpiękniejsza przedstawicielka traw ozdobnych – trawa pampasowa – w naszym klimacie jest trudna w utrzymaniu i zazwyczaj nie kwitnie. Z powodzeniem jednak możemy ją zastąpić w ogrodzie bardziej wytrzymałym gatunkiem traw ozdobnych: miskantem.

Gatunki i odmiany miskantów do ogrodu

Miskanty to z reguły rośliny wysokie, a czasem również bardzo ekspansywne (miskant cukrowy), dlatego nadają się głównie do dużych ogrodów i rozległych parków.W ogrodach najpopularniejszy jest miskant chiński (łac. Miscanthus sinensis), z którego wyprowadzono liczne odmiany ozdobne. Miskant chiński zazwyczaj osiąga około 2 m wysokości, kwitnie od sierpnia do października i charakteryzuje się malowniczo przewieszającymi się liśćmi. Wśród wielu atrakcyjnych odmian miskanta chińskiego na uwagę zasługują przede wszystkim pięknie kwitnące rośliny:

  • o kwiatostanach srebrzystych: ‘Kleine Fontane’, ‘Herman Muessel’, ‘Werner Neufliess’ (1,6–1,8 m wys.)
  • o kwiatostanach różowoczerwonych: ‘Malepartus’ (około 2 m wys., początkowo kwiatostany są czerwonawe, później srebrzyste), ‘Rotfusch’, ‘Flamingo’ (1,5–1,6 m wys.), ‘Rotsilber’ (1,2 m wys.)
  • o ciekawych, pasiastych liściach: ‘Pünktchen’ (1,2–1,5 m. wys.), ‘Morning Light’, ’Strictus’, ‘Zebrinus’, ‘Variegatus’ (1,8–2 m wys.).

Poza wysokimi odmianami miskanta chińskiego można też znaleźć kilka o stosunkowo niewielkim wzroście, np. ‘Yakushima Dwarf’ (dorasta do około 0,8 m wys.) czy ‘Little Zebra’ (0,8–0,9 m wys.).Z innych gatunków miskanta w ogrodach spotkać można:

  • miskant cukrowy (łac. Miscanthus sacchariflorus) – dorasta do 2–3 m wysokości, o dużych, puszystych kwiatostanach srebrnego koloru,
  • miskant olbrzymi (łac. Miscanthus ×giganteus) – dorasta do 2–4 m wysokości,
  • miskant kwiecisty (łac. Miscanthus floridulus) – dorasta do 2–4 m wysokości, ma srebrzyste, niewielkie kwiatostany, które nie zawsze zdążą rozwinąć się przed zimą.
Trawy ozdobne w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE