Miskanty: polecane gatunki i odmiany miskantów do ogrodu

2018-09-11 14:04

Miskanty to atrakcyjne trawy ozdobne, które dodadzą uroku niejednemu ogrodowi. Jakie gatunki i odmiany miskantów są polecane do ogrodów? Poznaj gatunki i odmiany miskanta.

Trawy ozdobne każdemu ogrodowi dodają uroku i tajemniczości. Szczególnie atrakcyjne są gatunki traw o dużych liściach i okazałych kwiatostanach, które górują nad rabatami, a jesienią zachwycają pięknymi pióropuszami. Najbardziej pożądana i najpiękniejsza przedstawicielka traw ozdobnych – trawa pampasowa – w naszym klimacie jest trudna w utrzymaniu i zazwyczaj nie kwitnie. Z powodzeniem jednak możemy ją zastąpić w ogrodzie bardziej wytrzymałym gatunkiem traw ozdobnych: miskantem.

Gatunki i odmiany miskantów do ogrodu

Miskanty to z reguły rośliny wysokie, a czasem również bardzo ekspansywne (miskant cukrowy), dlatego nadają się głównie do dużych ogrodów i rozległych parków.W ogrodach najpopularniejszy jest miskant chiński (łac. Miscanthus sinensis), z którego wyprowadzono liczne odmiany ozdobne. Miskant chiński zazwyczaj osiąga około 2 m wysokości, kwitnie od sierpnia do października i charakteryzuje się malowniczo przewieszającymi się liśćmi. Wśród wielu atrakcyjnych odmian miskanta chińskiego na uwagę zasługują przede wszystkim pięknie kwitnące rośliny:

  • o kwiatostanach srebrzystych: ‘Kleine Fontane’, ‘Herman Muessel’, ‘Werner Neufliess’ (1,6–1,8 m wys.)
  • o kwiatostanach różowoczerwonych: ‘Malepartus’ (około 2 m wys., początkowo kwiatostany są czerwonawe, później srebrzyste), ‘Rotfusch’, ‘Flamingo’ (1,5–1,6 m wys.), ‘Rotsilber’ (1,2 m wys.)
  • o ciekawych, pasiastych liściach: ‘Pünktchen’ (1,2–1,5 m. wys.), ‘Morning Light’, ’Strictus’, ‘Zebrinus’, ‘Variegatus’ (1,8–2 m wys.).

Poza wysokimi odmianami miskanta chińskiego można też znaleźć kilka o stosunkowo niewielkim wzroście, np. ‘Yakushima Dwarf’ (dorasta do około 0,8 m wys.) czy ‘Little Zebra’ (0,8–0,9 m wys.).Z innych gatunków miskanta w ogrodach spotkać można:

  • miskant cukrowy (łac. Miscanthus sacchariflorus) – dorasta do 2–3 m wysokości, o dużych, puszystych kwiatostanach srebrnego koloru,
  • miskant olbrzymi (łac. Miscanthus ×giganteus) – dorasta do 2–4 m wysokości,
  • miskant kwiecisty (łac. Miscanthus floridulus) – dorasta do 2–4 m wysokości, ma srebrzyste, niewielkie kwiatostany, które nie zawsze zdążą rozwinąć się przed zimą.
Trawy ozdobne w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.