Miskant chiński - jak uprawiać tę piękną trawę ozdobną w ogrodzie?

2024-09-10 7:50

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) to okazała trawa ozdobna, bardzo chętnie uprawiana w ogrodach przede wszystkim ze względu na bardzo efektowne kwiatostany. Podpowiadamy, jak uprawiać miskant chiński i co zrobić, by stał się prawdziwą ozdobą ogrodu.

Spis treści

  1. Jak wygląda miskant chiński?
  2. Czy miskant chiński jest wieloletni?
  3. Miskant chiński - odmiany
  4. Jak uprawiać miskant chiński?
  5. Rozmnażanie i sadzenie miskanta chińskiego
  6. Gdzie w ogrodzie sadzić miskant chiński?

Trawy ozdobne każdemu ogrodowi dodają uroku i tajemniczości. Szczególnie atrakcyjne są gatunki traw o dużych liściach i okazałych kwiatostanach, które górują nad rabatami, a jesienią zachwycają pięknymi pióropuszami. Jednym z takich gatunków jest miskant chiński (łac. Miscanthus sinensis), który jest najpopularniejszym miskantem sadzonym w ogrodach.

Jak wygląda miskant chiński?

Miskant chiński zazwyczaj osiąga około 2 m wysokości, tworząc okazałe kępy zielonych, wąskich, w górnej części malowniczo przewieszających się liści. Przez środek blaszki biegnie jasny, gruby nerw.

Trawa ta kwitnie od sierpnia do października. Z kęp liści wyrastają wzniesione, sztywne i mocne pędy, które zakończone są gęstymi, kłosowatymi kwiatostanami o srebrzysto-beżowym kolorze, złożonymi z licznych kłosków.

Czy miskant chiński jest wieloletni?

Miskant chiński to wieloletnia trawa ozdobna.

Miskant chiński - odmiany

Miskant chiński doczekał się licznych odmian ozdobnych różniących się barwą liści i kwiatów. Wśród wielu atrakcyjnych odmian miskanta chińskiego na uwagę zasługują przede wszystkim pięknie kwitnące rośliny:

  • o kwiatostanach srebrzystych: ‘Kleine Fontane’, ‘Herman Muessel’, ‘Werner Neufliess’ (1,6–1,8 m wysokości),
  • o kwiatostanach różowoczerwonych: ‘Malepartus’ (około 2 m wys., początkowo kwiatostany są czerwonawe, później srebrzyste), ‘Rotfusch’, ‘Flamingo’ (1,5–1,6 m wys.), ‘Rotsilber’ (1,2 m wys.),
  • o ciekawych, pasiastych liściach: ‘Pünktchen’ (1,2–1,5 m. wys.), ‘Morning Light’, ’Strictus’, ‘Zebrinus’, ‘Variegatus’ (1,8–2 m wys.).

Poza wysokimi odmianami miskanta chińskiego można też znaleźć kilka o stosunkowo niewielkim wzroście, np. ‘Yakushima Dwarf’ (dorasta do około 0,8 m wys.) czy ‘Little Zebra’ (0,8–0,9 m wys.).

Miskant chiński 'Zebrinus'
Autor: GettyImages Miskant chiński 'Zebrinus' stanowi ciekawy element ogrodowej rabaty

Jak uprawiać miskant chiński?

Aby miskant chiński mógł w pełni zaprezentować swoją urodę, wymaga odpowiednich warunków uprawy i właściwego stanowiska.

Jak większość traw, miskant oczekuje ciepłych i słonecznych stanowisk, osłoniętych zimą przed mroźnym wiatrem. Najlepiej rośnie na glebach stosunkowo żyznych, przepuszczalnych oraz umiarkowanie wilgotnych, które w okresie zimowym lekko przesychają.

Miskant chiński jest stosunkowo odporny na niską temperaturę, dlatego bez większych szkód może zimować w gruncie. Jedynie młode egzemplarze w pierwszych dwóch–trzech latach po posadzeniu wymagają okrycia kopczykiem z kory lub torfu. Miskant lepiej znosi niską temperaturę, jeśli późną jesienią zwiążemy ich liście tworząc rodzaj namiotu – osłoni on korzenie przed mrozem i zapewni trawie lepszy start w kolejnym sezonie.

Suche liście miskanta chińskiego usuwamy dopiero wiosną (w kwietniu), ścinając ich kępy około 10 cm nad ziemią.

Rozmnażanie i sadzenie miskanta chińskiego

Miskant chiński najłatwiej rozmnażać przez podział rozrośniętych kęp, gdyż w naszym klimacie nasiona zawiązują się u tych roślin stosunkowo rzadko. Najlepszym terminem do sadzenia i rozmnażania miskantów jest wczesna wiosna, ponieważ wtedy rośliny mają przed sobą cały sezon na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu i odpowiednie przygotowanie do zimy.

Gdzie w ogrodzie sadzić miskant chiński?

Mając na uwadze silny wzrost, dla miskanta chińskiego należy przeznaczyć odpowiednio dużo miejsca. Trawa ta równie dobrze prezentuje się jako soliter, jak i posadzona w malowniczych grupach z bylinami kwitnącymi jesienią. Sprawdzi się również jako parawan odsłaniający kącik wypoczynkowy bądź altanę.

Przeczytaj też:

Zobacz miskant chiński w galerii zdjęć.

#MuratorOgroduje: Rozmnażanie trawy – rozplenica japońska odmiana Moudry

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają