Miskant cukrowy – uprawa, pielęgnacja, wymagania

2018-09-10 14:13 Opracowanie: redakcja serwisu

Miskant cukrowy to efektowna, ale bardzo ekspansywna trawa ozdobna. Jeśli decydujemy się na posadzenie miskanta cukrowego w ogrodzie, weźmy pod uwagę, że w niedługim czasie może się mocno rozrosnąć, zagłuszając rosnące w jego sąsiedztwie rośliny. Uprawa, pielęgnacja i wymagania miskanta cukrowego – krótki poradnik.

Miskant cukrowy (łac. Miscanthus sacchariflorus) to okazała trawa ozdobna z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Charakteryzuje się kępiastym, wzniesionym pokrojem. Osiąga zazwyczaj 1–1,5 m wysokości, choć w sprzyjających warunkach może dorastać nawet do 2,5 m. Rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom, z których wyrastają mocne, długie na 40–80 cm i szerokie na około 2 cm liście. Źdźbła początkowo są wzniesione, potem lekko łukowato wyginają się. Są zielone, z czerwonobrązowym paskiem wzdłuż środkowego nerwu. Jesienią przebarwiają się na żółto lub brązowo, a potem zasychają (w cieplejszym klimacie pozostają częściowo zimozielone).
Miskant cukrowy rozpoczyna kwitnienie w sierpniu, czasem we wrześniu. Okazałe, długie na 20–30 cm, puszyste, wiechowate, srebrzystobiałe z lekkim zaczerwienieniem kwiatostany wyrastają ponad liście i zdobią roślinę aż do zimy.

>>Przeczytaj też: Miskanty: polecane gatunki i odmiany miskantów do ogrodu

Miskant cukrowy – uprawa i pielęgnacja

Miskant cukrowy to bylina łatwa w uprawie, ale ekspansywna. Niekontrolowana rozrasta się w szerokie łany. Aby nie zagłuszała innych, rosnących w sąsiedztwie roślin, konieczne jest ograniczanie jej wzrostu mocnymi przegrodami. Szczególnie starannie należy kontrolować wzrost miskanta cukrowego w małych ogrodach.

Dla miskanta cukrowego wybieramy stanowisko słoneczne, ewentualnie półcieniste, zawsze osłonięte (roślina jest podatna na wyleganie pod wpływem silnego wiatru i deszczu).
Ta ozdobna trawa urośnie praktycznie na każdym podłożu, choć najlepsze są dla niej gleby lekkie, żyzne, wilgotne i dobrze przepuszczalne, o pH lekko kwaśnym bądź obojętnym.
Miskant cukrowy nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina jest odporna na suszę (dobrze ukorzenione okazy praktycznie nie potrzebują podlewania) oraz na niskie temperatury (wytrzymuje mrozy nawet powyżej –30 st. C, nie wymagając zimowego okrywania). Wiosną warto zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym o dużej zawartości azotu.
Przed rozpoczęciem wegetacji (zazwyczaj na początku maja) należy ściąć zaschniętą część nadziemną nisko przy ziemi. Miskant cukrowy rozmnaża się przez oddzielenie rozłogów wiosną (na przełomie kwietnia i maja).

>>Przeczytaj też: Miskanty – imponujące trawy ozdobne. Uprawa miskantów w ogrodzie

Miskant cukrowy – zastosowanie

Miskant cukrowy dobrze prezentuje się zarówno posadzony pojedynczo (na przykład w centralnym miejscu na trawniku), jak i w kompozycjach z innymi gatunkami traw ozdobnych czy innych bylin (na rabatach bylinowych). Pasuje do nasadzeń naturalistycznych i orientalnych. Można z niego tworzyć żywopłoty i szpalery. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach.
Miskant cukrowy jest uprawiany też na plantacjach jako roślina bioenergetyczna. Kumuluje metale ciężkie z podłoża, z tego względu jest polecana do sadzenia w zieleni miejskiej oraz na terenach uprzemysłowionych i przy autostradach.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne na balkon i taras – jakie trawy można uprawiać na balkonie w pojemnikach, warunki uprawy, pielęgnacja, zimowanie

Miskant cukrowy
Autor: Getty Images Miskant cukrowy to trawa ekpansywna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE