Jakie trawy ozdobne na balkon i taras? Jakie trawy ozdobne do donicy?

2024-04-28 8:50

Trawy ozdobne można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale też na balkonie i tarasie. Trzeba tylko wybrać gatunki i odmiany traw nadające się do uprawy w donicach. Jakie trawy ozdobne sprawdzą się najlepiej na balkonie i tarasie? Kiedy sadzić trawy ozdobne w donicach? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Jakie trawy ozdobne na balkon i taras?
  2. Z czym łączyć trawy ozdobne w donicach?
  3. Kiedy sadzić trawy ozdobne w donicach?
  4. Zobacz galerię: Trawy ozdobne na balkon
  5. Jaka donica do trawy?
  6. Jak dbać o trawy w doniczce?
  7. Czy trawy przezimują w donicy?
  8. Zobacz galerię: Trawy ozdobne w ogrodzie

Jakie trawy ozdobne na balkon i taras?

Wybór traw ozdobnych na rynku jest obecnie ogromny, nie wszystkie jednak nadają się do uprawy w pojemnikach - te wysokie i okazałe się nie sprawdzą. W donicy będzie im za ciasno, a kiedy się rozrosną, zajmą sporo miejsca, zabierając przestrzeń innym roślinom. Dlatego do uprawy w donicach lepiej wybrać trawy o kompaktowych rozmiarach, jak np.: kostrzewa sina, ostnica cieniutka i mocna, imperata cylindryczna 'Red Baron', proso rózgowate, turzyce (oszimska, Morrowa, Buchanana i włosowa odm. 'Bronze Form'), hakonechloa smukła, a nawet wydmuchrzyca piaskowa.

Możemy się też zdecydować na miskanty chińskie i rozplenice japońskie, wtedy jednak musimy poszukać ich odmian o mniejszych rozmiarach.

  • W przypadku rozplenicy będą to m.in.: 'Little Bunny', 'Hameln Gold', 'Little Boy' czy 'Little Honey', osiągające 30-50 cm wysokości oraz nieco wyższe, dorastające do 0,5-1 m wys.: 'Hameln', 'Hameln Gold', 'Moudry' czy 'Rubrum'.
  • Z kolei do mniejszych osiągających do  0,5-1/1,2 m wys. odmian miskantów, zaliczają się m.in.: 'Apache', 'Kleine Fontäne', 'Gold Bar', 'Gnome', 'Little Kitten' czy 'Flamingo'.

Wybierając trawy na balkon, trzeba też pamiętać, że inne będą nadawały się na stanowisku półcieniste (np. hakonechloa, turzyce), a inne na słoneczne (np. rozplenice).

Z czym łączyć trawy ozdobne w donicach?

W zależności od pokroju i wielkości, trawy możemy łączyć z różnymi roślinami. Wyjątek stanowią jedynie ekspansywne trawy rozłogowe (np. wydmuchrzyca piaskowa), które w donicy powinny rosnąć jako solitery, bo szybko zagłuszą inne rośliny.

Do ciekawszych zestawień należy kompozycja rozplenicy 'Rubrum' z pelargoniami zwisającymi, koleusem Blumego i kocankami włochatymi. Rozplenice, ale też inne trawy o podobnym pokroju, można łączyć również z lawendą, szałwią omączoną, wilcem ziemniaczanym, lantaną pospolitą czy petuniami.

Niższe trawy dobrze wyglądają w donicach jako uzupełnienie kompozycji kwiatowych z pelargonii, petunii, osteospermum, lantany, bakopy, lobelii czy szałwii ozdobnych. Gatunki preferujące półcień jak np. hakonechloa, powinny być natomiast zestawiane z żurawkami, hortensjami czy niecierpkami.

Przeczytaj tez:

Kiedy sadzić trawy ozdobne w donicach?

Trawy do donic możemy sadzić w różnych terminach, w zależności od tego, jakie rośliny posiadamy.

  • Jeśli nabyliśmy trawę uprawianą w donicy w szkółce, możemy sadzić ją na balkonie przez cały sezon wegetacyjny (z wyjątkiem upalnych dni lata).
  • Jeśli jednak mamy do dyspozycji jedynie kłącza traw lub ich sadzonki pobrane w czasie przesadzania roślin w ogrodzie, do doniczek najlepiej sadzić je wiosną lub wczesną jesienią, aby zdążyły dobrze się ukorzenić przed ciężką zimą lub upalnym latem.

Przeczytaj też:

Zobacz galerię: Trawy ozdobne na balkon

Jaka donica do trawy?

W zależności od tego, na jaką trawę się zdecydujemy, powinniśmy wybrać dla niej odpowiednią donicę. Niskie gatunki dobrze będą wyglądały w skrzyniach lub misach, natomiast wyższe i okazalsze lepiej sadzić w dużych, stabilnych donicach, które utrzymają ich ciężar.

Jeśli planujemy pozostawić trawy na balkonie przez cały rok, musimy wybrać dla nich mrozoodporne donice o grubszych ściankach, które ochronią podłoże przed gorącem i zimnem. Ważne jest też, aby donica była co najmniej dwukrotnie większa od rozmiaru bryły korzeniowej, bo tylko wtedy roślina będzie miała dostatecznie dużo miejsca aby móc swobodnie się rozrastać.

Donice zawsze muszą posiadać otwory odpływowe. Ich dno powinno zostać również wyłożone warstwą drenażu, która utrzyma nadmiar wody z dala od korzeni. Do podłoża warto także dodać produkt, który skumuluje nadmiar wody z podlewania i będzie stopniowo oddawał ją do podłoża w czasie suszy (np. hydrożel, wermikulit, glinka ogrodnicza), co pomoże nam w pielęgnacji roślin.

Jak dbać o trawy w doniczce?

Kiedy już posadzimy trawy na balkonie, powinniśmy o nie troskliwie zadbać, bo w pojemnikach nie będą miały tak dobrych warunków jak w gruncie. Przede wszystkim musimy je systematycznie, ale umiarkowanie podlewać oraz zasilać nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla traw ozdobnych. Sprawdzajmy też co jakiś czas, czy nie zostały zaatakowane przez choroby lub szkodniki, a kiedy zauważymy problem, jak najszybciej zastosujmy jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin, zaczynając od środków ekologicznych.

#MuratorOgroduje: Rozmnażanie trawy – rozplenica japońska odmiana Moudry

Czy trawy przezimują w donicy?

Trawy uprawiane w donicach są wspaniałą ozdobą balkonu przez cały sezon, jednak nie zawsze mogą spędzać zimę na zewnątrz. Niektóre z nich mają słabą mrozoodporność (np. imperata, rozplenice, ostnice), dlatego na okres zimy lepiej przenieść je do chłodnego pomieszczenia i ponownie wystawić na balkon wiosną następnego roku. Te gatunki, które lepiej znoszą chłody (turzyca oszimska, kostrzewa sina, niektóre odmiany miskantów i rozplenic), możemy zostawić na balkonie, jednak przed nastaniem mrozów powinniśmy solidnie je zabezpieczyć, stawiając doniczkę na płytach ze styropianu i owijając jej boki grubą włókniną lub słomianą matą. Wyższe trawy należy związać w chochoł i dodatkowo zabezpieczyć przed chłodem okryciem z włókniny. Zimą, w czasie odwilży, rośliny trzeba też delikatnie nawadniać, aby ziemia w ich donicach całkiem nie wyschła.

Nie przegap:

Zobacz galerię: Trawy ozdobne w ogrodzie

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Nasi Partnerzy polecają