Róże na balkonie i tarasie. Kiedy i jak sadzić róże na balkonie? Jakie róże nadają się do uprawy w pojemnikach?

2023-05-24 15:32

Róże z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach na balkonie czy  tarasie. Podpowiadamy kiedy i jak sadzić róże w pojemnikach i jakie róże nadają się na balkon i taras. Róże na balkonie i tarasie.

Spis treści

 1. Czy róże nadają się na balkon?
 2. Jakie róże nadają się do uprawy w pojemnikach?
 3. Kiedy sadzić róże na balkonie?
 4. Sadzenie róż na balkonie do pojemników - krok po kroku
 5. Jak dbać o róże w doniczce na balkonie?

Czy róże nadają się na balkon?

Kwitnące róże to jedne z najpiękniejszych widoków, jakie możemy podziwiać w ogrodach. Dlatego trudno się dziwić, że wielu miłośników róż pragnie mieć je również na swoim tarasie lub balkonie. Chcą je mieć także ci, którzy ogrodu nie mają. Niestety, nie wszystkie róże dobrze rosną w pojemnikach. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z uprawy róż w donicach czy skrzyniach na balkonie bądź tarasie. Aby róże rosnące w pojemnikach na balkonie czy tarasie kwitły obficie, należy o nie odpowiednio zadbać.

Jakie róże nadają się do uprawy w pojemnikach?

Do uprawy doniczkowej najlepiej nadają się róże z grupy miniaturowych, np. żółta ‘Guletta’, łososiowo-różowa ‘Mandarin’, różowe ‘Pink Symphonie’ i ‘Amulett’. Są wprawdzie dość delikatne i muszą spędzać zimę w pomieszczeniu, którym panuje temperatura 0–5 st. C, ale za to dobrze się krzewią, mają niewielkie rozmiary (30–40 cm wysokości) i pięknie kwitną przez większą część sezonu.

Do uprawy w pojemnikach polecane są także niższe odmiany róż wielokwiatowych (te o wysokości 40–80 cm), np. czerwona ‘Cinco de Mayo’, żółto-pomarańczowa ‘Wekvossutono’ oraz róże okrywowe, np. biała ‘Meiflopan’, czerwona ‘Tanoronez’, różowo-pomarańczowa ‘Happy Chappy’. Nie są one tak wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne jak róże wielkokwiatowe i nie mają tak wysokich wymagań uprawowych. Często również kwitną cały sezon i mogą pozostawać na zewnątrz także w czasie zimy.

Wiele odmian róż dostępnych jest w formie piennej, idealnie nadającej się do uprawy w pojemnikach.

Przeczytaj też:

Róże na balkonie
Autor: www.thinkstockphotos.com Aby róże rosnące w pojemnikach na balkonie czy tarasie kwitły obficie, należy o nie odpowiednio zadbać

Kiedy sadzić róże na balkonie?

Najlepszym okresem na sadzenie róż do pojemników ustawianych na balkonie bądź tarasie, jest wiosna.

Sadzenie róż na balkonie do pojemników - krok po kroku

 • Po zakupie krzewów róż, należy jak najszybciej przesadzić je do nowych, większych doniczek, gdyż zazwyczaj sprzedawane są w zbyt małych pojemnikach.
 • Przedtem jednak warto umieścić ich korzenie na godzinę lub dwie w wodzie, dzięki czemu wchłoną zapas wilgoci i łatwiej przyjmą się w nowym miejscu.
 • Tak przygotowane róże możemy już posadzić do nowej doniczki, na dnie której umieszczamy drenaż (np. keramzyt) i wypełniamy do połowy dobrą ziemią kwiatową.
 • Następnie układamy na niej nawilżoną bryłę korzeniową i obsypujemy ją pozostałą ziemią.
 • Przy sadzeniu należy zwrócić uwagę, aby w nowej doniczce róża była umieszczona w podłożu tak samo głęboko, jak rosła dotychczas.
 • Świeżo posadzony krzew dobrze podlewamy i na kilka dni umieszczamy w miejscu osłoniętym i półcienistym, później jednak przenosimy pojemnik na stanowisko dostatecznie widne, gdyż żadne róże na dłuższą metę nie tolerują cienia.

Jak dbać o róże w doniczce na balkonie?

Przez cały sezon róże w pojemnikach należy podlewać umiarkowanie, ale systematycznie, gdyż krzewy nie znoszą przesuszania. Po około 2 tygodniach od przesadzenia, róże możemy zacząć zasilać, stosując odpowiednie mieszanki do nawożenia róż lub nawóz naturalny biohumus. Róże pozostające na zimę w pojemnikach należy bardzo solidnie zabezpieczyć, ocieplając całą doniczkę i okrywając krzewy włókniną.

Przeczytaj też:

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Uprawa róż - ogród różany pani Moniki z Kielc