Róże w ogrodzie: odmiany i uprawa. Najpiękniejsze odmiany róż

2017-05-16 13:47
Róże w ogrodzie
Autor: thinkstockphotos.com Róże będą pięknie kwitły jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki w ogrodzie. Najlepiej rosną w miejscach dobrze oświetlonych.

Które odmiany róż warto wybrać? Zadbane, odpowiednio pielęgnowane róże w ogrodzie to najpiękniejsza ozdoba. Grupa jest tak rozległa, że róże można wykorzystywać zależnie od upodobań: na rabaty, do okrywania terenu, na kwiat cięty, jako ozdobę pergoli, ścian i ogrodzeń.

W naturze istnieje ponad 200 gatunków róż (nie licząc dzikich krzyżówek), a w uprawie znanych jest kilkadziesiąt tysięcy wyselekcjonowanych odmian róż. Oczywiście w przypadku polskich przydomowych ogrodów lista jest okrojona - ze względu chociażby na klimat, trudność uprawy oraz dostępność sadzonek. Przedstawiamy odmiany róż popularne oraz warte uwagi. W zestawieniu uwzględnione zostały zarówno róże historyczne, róże „współczesne”, jak i odmiany róż rodzime.

Róże w ogrodzie: wymagania i uprawa

Dokładne wymagania róż zależą od konkretnego gatunku, a nawet odmiany. Generalizując jednak można ustalić dla wszystkich odmian róż pewne wspólne mianowniki. Róże najlepiej rosną w miejscach dobrze oświetlonych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Wtedy intensywnie kwitną i jednocześnie zmniejsza się ryzyko nadmiernego wysychania lub nawet poparzenia liści i kwiatów. Róże w ogrodzie posadzone w cieniu wytwarzają słabe kwiaty i są podatne na choroby grzybowe.

Sprawdź też: najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu >>>

Sadząc róże w ogrodzie należy dbać o odpowiednią rozstawę – róże nie mogą rosnąć w zagęszczeniu. Róże lubią gleby, żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Cięcie róż dopasowuje się do odmiany i grupy. Warto róże profilaktycznie chronić przed chorobami i szkodnikami, wykorzystując preparaty ekologiczne.

Róże w ogrodzie: zasady aranżacji róż

Podczas aranżacji ogrodu najpierw należy zwrócić uwagę czy roślinie zapewni się dobre warunki, dopiero potem dokonywać wyboru pod kątem wizualnym. Nawet najpiękniejsza róża, borykająca się z chorobami, nie będzie spełniała swojej roli.

Przy wyborze róż do ogrodu warto zwracać uwagę na docelową wysokość, szerokość oraz podatność/odporność na niekorzystne czynniki.

Aranżując rabaty warto pamiętać o łączeniu kolorów kwiatów i przejściach pomiędzy nimi. Białe róże są najbardziej uniwersalne, gdyż dobrze komponują się z każdą inną barwą kwiatów.

Stonowane jasne kolory róż uspokajają (często są wybierane przez osoby starsze) i nadają ogrodowi romantycznego charakteru. Róże o krzykliwym odcieniu kwiatów mają za zadanie zwrócić uwagę i bardziej wyeksponować dane miejsce.

Róże o kwiatach wielobarwnych lepiej nie łączyć z innymi odmianami. Kolory będą się zlewały i nie dadzą pożądanego efektu w aranżacji różanego ogrodu.

Podział róż na grupy: róże wielkokwiatowe

Róże wielkokwiatowe są najpiękniejsze i jednocześnie najbardziej wymagające w uprawie. To rzeczywiste „królowe kwiatów”. Te gatunki róż wytwarzają duże, zwykle pełne kwiaty. Mogą osiągać wysokość 50-120 cm. Róże wielkokwiatowe uprawia się w wyeksponowanych, ale osłoniętych miejscach w ogrodzie. Nadają się na wysokie rabaty oraz kwiat cięty.

  • Róże wielkokwiatowe odmiany

Róże wielkokwiatowe kwitnące na biało: 'Mounte Shasta', 'Papst Jan XXIII', 'Pascali', 'Polarstern', 'Tineke';Róże wielkokwiatowe kwitnące na żółto: 'Peace', 'Casanova', 'Landora', 'Peer Gynt', 'Grandma Dickson', 'Freedom', 'Monika';Róże wielkokwiatowe kwitnące na pomarańczowo: 'Ave Maria', 'Flora Danica', 'Remember me', 'Profesor Kownas';Róże wielkokwiatowe kwitnące na różowo: 'Carnina', 'Elizabeth Harkness', 'Lovely Lady', 'Blessing', Ashley';Róże wielkokwiatowe kwitnące na czerwono: 'Mr. Lincoln', 'Dame de Coeur', 'Papa Meilland', 'Erotica', 'Ingrid Bergman', 'Duftwolke', 'Royal Wiliam', 'Precious Platinum', 'Uncle Walter';Róże wielkokwiatowe kwitnące na fioletowo: 'Blue Moon', 'Charles de Gaulle', 'Mainzer fastnacht';Odmiany róż wielkokwiatowych o nietypowej barwie (lub odmiany dwukolorowe): 'Double delight (wiśniowo-kremowa), 'Leo Ferre' (różowo-biała), 'Peace' (kremowa z różowymi smugami)

Podział róż na grupy: róże wielokwiatowe

Róże wielokwiatowe to dobre propozycje dla każdego ogrodu. Są stosunkowo łatwe w uprawie. Wytwarzają mniejsze kwiaty (w porównaniu z powyższą grupą), za to kwitną długo i obficie.

  • Róże wielokwiatowe odmiany

Róże wielokwiatowe kwitnące na biało: 'Margaret Meril', 'Alabaster', 'Avalon';Róże wielokwiatowe kwitnące na żółto: 'Allgold', 'Arthur Bell', 'Friesia', 'Marselisborg', 'Bright Smile' , 'Bengali', 'China girl';Róże wielokwiatowe kwitnące na pomarańczowo: 'Amber Queen', 'Friendship';Róże wielokwiatowe kwitnące na różowo: 'Bonica 82', 'Queen Elizabeth', 'Kalinka', 'Iced Ginger', 'Sexy Rexy', 'Escapade', 'Amulett';Róże wielokwiatowe kwitnące na czerwono: 'La Sevillana', 'Montana', 'Lilli Marlene', 'Nina Weibull', 'Pusta', 'Allotria',  'Deep Impression', 'Europeana';Róże wielokwiatowe kwitnące na fioletowo: 'Lavender Ice', 'Novalis';Odmiany róż wielokwiatowych o nietypowej barwie (lub odmiany dwukolorowe): 'Rumba' (żótłoczerwone), 'Airbrush'; (pomarańczoworóżowe), 'Apricola'

Podział róż na grupy: róże okrywowe

Róże okrywowe można wykorzystywać do zagospodarowania ogrodu w miejscach jasnych. To dobra alternatywa dla trawnika oraz okrywowych bylin. Tworzą gęste kobierce nisko ścielące się po ziemi.

  • Róże okrywowe odmiany

Róże okrywowe kwitnące na biało: 'Swany', 'Schneewittchen', 'Snow Ballet', 'Weisse Immensee', 'White Meidiland', 'Alba rose', 'Cute Haze';Róże okrywowe kwitnące na żółto: 'Sommermond', 'Amber Sun', 'Bienenweide Geld', 'Mohana', 'Yellow Fairy'Róże okrywowe kwitnące na różowo: 'Sommerwind', 'Veneda', rosa rugosa 'Dagmar Hastrup', rosa rugoida 'Dart's Defender', 'Fairy Dance', 'Lovely Fairy; 'Max Graf', 'Nozomi', 'The Fairy', 'Grouse', 'Pink Bells';Róże okrywowe kwitnące na czerwono: 'Mercury 2000, 'The Times', 'Bassino', 'Austriana';Róże okrywowe odmiany kwitnące na fioletowo: Rosa rugosa 'Moje Hammarberg'

Podział róż na grupy: róże czepne (pnące)

Róże pnące to jedne z najpiękniejszych ogrodowych dekoracji. Osiągają do kilku metrów wysokości. Wymagają podpór. Róże pnące w ogrodzie można prowadzić na ażurowych ogrodzeniach, kratownicach, łukach lub pergolach.

  • Róże czepne (pnące) odmiany

Róże pnące kwitnące na biało: 'Schneewittchen Climbing', 'Elfe', 'Alberic Barbier', rosa filipes 'Kiftsgate';Róże pnące kwitnące na żółto: 'Golden Showers', 'Goldfasade', 'Goldstern', 'Lutea', 'Maigold';Róże pnące kwitnące na różowo: 'New Dawn', 'Rosarium Uetersen', Super Dorothy', 'Gruss an Heidelberg', 'American Pillar', 'Zephirine Drouhin (bez kolców), 'Apple Blossom';Róże pnące kwitnące na czerwono: 'Flammentanz', 'Paul's Scarlet Climber', 'Sympathie', 'Dublin Bay', 'Amadeus';Róże pnące kwitnące na fioletowo: 'Blue Magenta';Odmiany róż pnących o nietypowej barwie (lub odmiany dwukolorowe): 'Breath of Life' (różowomorelowa), 'Handel' (różowobiała), 'Guinee' (brunatnoczerwone), 'Bajazzo' (ceglastopomarańczowa z żółtym środkiem)

Podział róż na grupy: róże parkowe

Róże parkowe, pomimo swojej nazwy, warto uprawiać także w ogrodzie. Co więcej poniższe odmiany róż są polecane ze względu na łatwość uprawy. Mają niewielkie wymagania glebowe. W szczególności róże parkowe zaleca się wykorzystywać do nasadzeń pojedynczych oraz na nieformowane niskie żywopłoty. Najczęściej osiągają 120-150 cm wysokości.

  • Róże parkowe odmiany

Róże parkowe odmiany kwitnące na biało: 'Schneewittchen', 'Elizabeth Oberle', 'Waterloo';Róże parkowe odmiany kwitnące na żółto: 'Fruhlingsdulf', 'Graham Thomas', 'Lichtkonigin Lucia', 'Maingold', 'Autumn Delight', 'Chinatown';Róże parkowe odmiany kwitnące na pomarańczowo: 'Westerland';Róże parkowe odmiany kwitnące na różowo: 'Marguerite Hilling', 'Global Water';Róże parkowe odmiany kwitnące na czerwono: 'Grandhotel', 'Robusta', 'Paprika';Róże parkowe odmiany kwitnące na fioletowo: 'Gipsy Boy', 'Rhapsody in Blue';Róże parkowe odmiany o nietypowej barwie (lub dwukolorowe): 'Abraham Darby' (różowopomarańczowe), 'Sekel' (żółtoczerwone), 'Variegata di Bologna' (białofioletowe)

Znane polskie odmiany róż

'Chopin' – to najbardziej znana polska róża. Wyselekcjonowano ją w 1980 roku. Należy do grupy róż wielkokwiatowych. Kwitnie na białokremowo od czerwca do października (powtarza kwitnienie). Osiąga do 1,5m wysokości.

'Mercury 2000' - zalicza się ją do róż parkowych lub okrywowych. Osiąga do 60 cm wysokości. Kwitnie na różowo od czerwca do późnej jesieni. Wprowadzono ją do sprzedaży w latach 2001-2002.

'Profesor Kownas' – to polska odmiana róż odporna na choroby, wyselekcjonowana w 1993 roku. Dorasta do 80 cm wysokości. Kwitnie na pomarańczowo od czerwca do października. To mieszaniec herbatni należący do róż wielkokwiatowych.

'Navoika' – odmiana róż wielkokwiatowa osiągająca do 1 m wysokości. Kwiaty żółte z różowoczerwonym nalotem. Kwitnie od czerwca do jesieni.

Róże wielokwiatowe w jasnych kolorach
Autor: thinkstockphotos.com Róże wielokwiatowe są dość łatwe w uprawie.
Róże w ogrodzie: rodzaje krzewów róż
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE