Róże w ogrodzie: odmiany i uprawa. Najpiękniejsze odmiany róż

2017-05-16 13:47 Michał Mazik
Róże w ogrodzie: odmiany
Autor: thinkstockphotos.com Wybierając odmiany róż do posadzenia w ogrodzie warto zwrócić uwagę na ich kolor. Najbardziej uniwersalne są róże białe i w jasnych barwach, które łatwo dopasować do pozostałych kwitnących roślin w aranżacji ogrodu.

Które odmiany róż warto wybrać? Zadbane, odpowiednio pielęgnowane róże w ogrodzie to najpiękniejsza ozdoba. Grupa jest tak rozległa, że róże można wykorzystywać zależnie od upodobań: na rabaty, do okrywania terenu, na kwiat cięty, jako ozdobę pergoli, ścian i ogrodzeń.

W naturze istnieje ponad 200 gatunków róż (nie licząc dzikich krzyżówek), a w uprawie znanych jest kilkadziesiąt tysięcy wyselekcjonowanych odmian róż. Oczywiście w przypadku polskich przydomowych ogrodów lista jest okrojona - ze względu chociażby na klimat, trudność uprawy oraz dostępność sadzonek. Przedstawiamy odmiany róż popularne oraz warte uwagi. W zestawieniu uwzględnione zostały zarówno róże historyczne, róże „współczesne”, jak i odmiany róż rodzime.

Róże wielokwiatowe w jasnych kolorach
Autor: thinkstockphotos.com Róże wielokwiatowe są dość łatwe w uprawie.

Róże w ogrodzie: wymagania i uprawa

Dokładne wymagania róż zależą od konkretnego gatunku, a nawet odmiany. Generalizując jednak można ustalić dla wszystkich odmian róż pewne wspólne mianowniki. Róże najlepiej rosną w miejscach dobrze oświetlonych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Wtedy intensywnie kwitną i jednocześnie zmniejsza się ryzyko nadmiernego wysychania lub nawet poparzenia liści i kwiatów. Róże w ogrodzie posadzone w cieniu wytwarzają słabe kwiaty i są podatne na choroby grzybowe.

Sprawdź też: najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu >>>

Sadząc róże w ogrodzie należy dbać o odpowiednią rozstawę – róże nie mogą rosnąć w zagęszczeniu. Róże lubią gleby, żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Cięcie róż dopasowuje się do odmiany i grupy. Warto róże profilaktycznie chronić przed chorobami i szkodnikami, wykorzystując preparaty ekologiczne.

Wideo: róże w ogrodzie

Róże w ogrodzie: zasady aranżacji róż

Podczas aranżacji ogrodu najpierw należy zwrócić uwagę czy roślinie zapewni się dobre warunki, dopiero potem dokonywać wyboru pod kątem wizualnym. Nawet najpiękniejsza róża, borykająca się z chorobami, nie będzie spełniała swojej roli.

Przy wyborze róż do ogrodu warto zwracać uwagę na docelową wysokość, szerokość oraz podatność/odporność na niekorzystne czynniki.

Aranżując rabaty warto pamiętać o łączeniu kolorów kwiatów i przejściach pomiędzy nimi. Białe róże są najbardziej uniwersalne, gdyż dobrze komponują się z każdą inną barwą kwiatów.

Stonowane jasne kolory róż uspokajają (często są wybierane przez osoby starsze) i nadają ogrodowi romantycznego charakteru. Róże o krzykliwym odcieniu kwiatów mają za zadanie zwrócić uwagę i bardziej wyeksponować dane miejsce.

Róże o kwiatach wielobarwnych lepiej nie łączyć z innymi odmianami. Kolory będą się zlewały i nie dadzą pożądanego efektu w aranżacji różanego ogrodu.

Podział róż na grupy: róże wielkokwiatowe

Róże wielkokwiatowe są najpiękniejsze i jednocześnie najbardziej wymagające w uprawie. To rzeczywiste „królowe kwiatów”. Te gatunki róż wytwarzają duże, zwykle pełne kwiaty. Mogą osiągać wysokość 50-120 cm. Róże wielkokwiatowe uprawia się w wyeksponowanych, ale osłoniętych miejscach w ogrodzie. Nadają się na wysokie rabaty oraz kwiat cięty.

  • Róże wielkokwiatowe odmiany

Róże wielkokwiatowe kwitnące na biało: 'Mounte Shasta', 'Papst Jan XXIII', 'Pascali', 'Polarstern', 'Tineke';
Róże wielkokwiatowe kwitnące na żółto: 'Peace', 'Casanova', 'Landora', 'Peer Gynt', 'Grandma Dickson', 'Freedom', 'Monika';
Róże wielkokwiatowe kwitnące na pomarańczowo: 'Ave Maria', 'Flora Danica', 'Remember me', 'Profesor Kownas';
Róże wielkokwiatowe kwitnące na różowo: 'Carnina', 'Elizabeth Harkness', 'Lovely Lady', 'Blessing', Ashley';
Róże wielkokwiatowe kwitnące na czerwono: 'Mr. Lincoln', 'Dame de Coeur', 'Papa Meilland', 'Erotica', 'Ingrid Bergman', 'Duftwolke', 'Royal Wiliam', 'Precious Platinum', 'Uncle Walter';
Róże wielkokwiatowe kwitnące na fioletowo: 'Blue Moon', 'Charles de Gaulle', 'Mainzer fastnacht';
Odmiany róż wielkokwiatowych o nietypowej barwie (lub odmiany dwukolorowe): 'Double delight (wiśniowo-kremowa), 'Leo Ferre' (różowo-biała), 'Peace' (kremowa z różowymi smugami)

Podział róż na grupy: róże wielokwiatowe

Róże wielokwiatowe to dobre propozycje dla każdego ogrodu. Są stosunkowo łatwe w uprawie. Wytwarzają mniejsze kwiaty (w porównaniu z powyższą grupą), za to kwitną długo i obficie.

  • Róże wielokwiatowe odmiany

Róże wielokwiatowe kwitnące na biało: 'Margaret Meril', 'Alabaster', 'Avalon';
Róże wielokwiatowe kwitnące na żółto: 'Allgold', 'Arthur Bell', 'Friesia', 'Marselisborg', 'Bright Smile' , 'Bengali', 'China girl';
Róże wielokwiatowe kwitnące na pomarańczowo: 'Amber Queen', 'Friendship';
Róże wielokwiatowe kwitnące na różowo: 'Bonica 82', 'Queen Elizabeth', 'Kalinka', 'Iced Ginger', 'Sexy Rexy', 'Escapade', 'Amulett';
Róże wielokwiatowe kwitnące na czerwono: 'La Sevillana', 'Montana', 'Lilli Marlene', 'Nina Weibull', 'Pusta', 'Allotria',  'Deep Impression', 'Europeana';
Róże wielokwiatowe kwitnące na fioletowo: 'Lavender Ice', 'Novalis';
Odmiany róż wielokwiatowych o nietypowej barwie (lub odmiany dwukolorowe): 'Rumba' (żótłoczerwone), 'Airbrush'; (pomarańczoworóżowe), 'Apricola'

Podział róż na grupy: róże okrywowe

Róże okrywowe można wykorzystywać do zagospodarowania ogrodu w miejscach jasnych. To dobra alternatywa dla trawnika oraz okrywowych bylin. Tworzą gęste kobierce nisko ścielące się po ziemi.

  • Róże okrywowe odmiany

Róże okrywowe kwitnące na biało: 'Swany', 'Schneewittchen', 'Snow Ballet', 'Weisse Immensee', 'White Meidiland', 'Alba rose', 'Cute Haze';
Róże okrywowe kwitnące na żółto: 'Sommermond', 'Amber Sun', 'Bienenweide Geld', 'Mohana', 'Yellow Fairy'
Róże okrywowe kwitnące na różowo: 'Sommerwind', 'Veneda', rosa rugosa 'Dagmar Hastrup', rosa rugoida 'Dart's Defender', 'Fairy Dance', 'Lovely Fairy; 'Max Graf', 'Nozomi', 'The Fairy', 'Grouse', 'Pink Bells';
Róże okrywowe kwitnące na czerwono: 'Mercury 2000, 'The Times', 'Bassino', 'Austriana';
Róże okrywowe odmiany kwitnące na fioletowo: Rosa rugosa 'Moje Hammarberg'

Podział róż na grupy: róże czepne (pnące)

Róże pnące to jedne z najpiękniejszych ogrodowych dekoracji. Osiągają do kilku metrów wysokości. Wymagają podpór. Róże pnące w ogrodzie można prowadzić na ażurowych ogrodzeniach, kratownicach, łukach lub pergolach.

  • Róże czepne (pnące) odmiany

Róże pnące kwitnące na biało: 'Schneewittchen Climbing', 'Elfe', 'Alberic Barbier', rosa filipes 'Kiftsgate';
Róże pnące kwitnące na żółto: 'Golden Showers', 'Goldfasade', 'Goldstern', 'Lutea', 'Maigold';
Róże pnące kwitnące na różowo: 'New Dawn', 'Rosarium Uetersen', Super Dorothy', 'Gruss an Heidelberg', 'American Pillar', 'Zephirine Drouhin (bez kolców), 'Apple Blossom';
Róże pnące kwitnące na czerwono: 'Flammentanz', 'Paul's Scarlet Climber', 'Sympathie', 'Dublin Bay', 'Amadeus';
Róże pnące kwitnące na fioletowo: 'Blue Magenta';
Odmiany róż pnących o nietypowej barwie (lub odmiany dwukolorowe): 'Breath of Life' (różowomorelowa), 'Handel' (różowobiała), 'Guinee' (brunatnoczerwone), 'Bajazzo' (ceglastopomarańczowa z żółtym środkiem)

Podział róż na grupy: róże parkowe

Róże parkowe, pomimo swojej nazwy, warto uprawiać także w ogrodzie. Co więcej poniższe odmiany róż są polecane ze względu na łatwość uprawy. Mają niewielkie wymagania glebowe. W szczególności róże parkowe zaleca się wykorzystywać do nasadzeń pojedynczych oraz na nieformowane niskie żywopłoty. Najczęściej osiągają 120-150 cm wysokości.

  • Róże parkowe odmiany

Róże parkowe odmiany kwitnące na biało: 'Schneewittchen', 'Elizabeth Oberle', 'Waterloo';
Róże parkowe odmiany kwitnące na żółto: 'Fruhlingsdulf', 'Graham Thomas', 'Lichtkonigin Lucia', 'Maingold', 'Autumn Delight', 'Chinatown';
Róże parkowe odmiany kwitnące na pomarańczowo: 'Westerland';
Róże parkowe odmiany kwitnące na różowo: 'Marguerite Hilling', 'Global Water';
Róże parkowe odmiany kwitnące na czerwono: 'Grandhotel', 'Robusta', 'Paprika';
Róże parkowe odmiany kwitnące na fioletowo: 'Gipsy Boy', 'Rhapsody in Blue';
Róże parkowe odmiany o nietypowej barwie (lub dwukolorowe): 'Abraham Darby' (różowopomarańczowe), 'Sekel' (żółtoczerwone), 'Variegata di Bologna' (białofioletowe)

Znane polskie odmiany róż

'Chopin' – to najbardziej znana polska róża. Wyselekcjonowano ją w 1980 roku. Należy do grupy róż wielkokwiatowych. Kwitnie na białokremowo od czerwca do października (powtarza kwitnienie). Osiąga do 1,5m wysokości.

'Mercury 2000' - zalicza się ją do róż parkowych lub okrywowych. Osiąga do 60 cm wysokości. Kwitnie na różowo od czerwca do późnej jesieni. Wprowadzono ją do sprzedaży w latach 2001-2002.

'Profesor Kownas' – to polska odmiana róż odporna na choroby, wyselekcjonowana w 1993 roku. Dorasta do 80 cm wysokości. Kwitnie na pomarańczowo od czerwca do października. To mieszaniec herbatni należący do róż wielkokwiatowych.

'Navoika' – odmiana róż wielkokwiatowa osiągająca do 1 m wysokości. Kwiaty żółte z różowoczerwonym nalotem. Kwitnie od czerwca do jesieni.

Odmiany róż: wideo

Poznaj odmiany róż: zobacz wideo.  Róża angielska - William Shakespeare 2000, którą stworzył hodowca róż - słynny ogrodnik David Austin. Gościmy w ogrodzie różanym pani Moniki.

Róża angielska - William Shakespeare 2000

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE