Róża na pniu – pielęgnacja i zastosowanie róż piennych w ogrodzie, najciekawsze odmiany

2021-05-19 10:34
Róże pienne
Autor: www.thinkstockphotos.com Róże pienne to róże szczepione na pniu

Róża na pniu prezentuje się wyjątkowo dekoracyjnie. Dlatego warto posadzić róże pienne w ogrodzie albo uprawiać je w pojemnikach na tarasach czy balkonach. Dowiedz się, jak pielęgnować róże na pniu i poznaj ich najciekawsze odmiany.

Róża na pniu, nazywana także różą sztamową, może stanowić wyjątkową ozdobę naszego ogrodu, balkonu czy tarasu. Dzięki temu, że róża pienna ma koronę osadzoną wysoko na pniu, nie zajmuje wiele miejsca i można pod nią sadzić inne rośliny.

Wysokość róży na pniu wynosi od 120 do 140 cm. Korona róży piennej może być kształtu kulistego, parasolowatego lub mieć długie pędy opadające kaskadowo i zachwycające mnogością kwiatów.

Róże – królowe ogrodów

Jak powstaje róża na pniu

Róża na pniu powstaje przez okulizację– metodę rozmnażania róż, polegającą na przeszczepieniu pąka szlachetnej odmiany róży na pień podkładki (najczęściej podkładką jest róża dzika). Dzięki temu, że na podkładkach można zaszczepić gatunki i odmiany róż z grup róż pnących, okrywowych, rabatowych czy wielkokwiatowych, róże pienne to grupa róż wyjątkowo zróżnicowana.

Róża na pniu: jak dbać

Róże pienne wymagają szczególnej pielęgnacji:

  • przycinanie róży na pniu

Przede wszystkim należy pilnować, wykonując wiosenne przycinanie róży na pniu, aby podkładka nie odbijała (czyli nie wyrastały z podkładki pędy dzikiej róży).

  • sadzenie róży na pniu

Róże pienne sadzimy na osłoniętym i słonecznym stanowisku, podłożu zasobnym w próchnicę, ale niezbyt wilgotnym i nawozimy w drugim roku po posadzeniu.

  • okrywanie na zimę róży na pniu

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest okrycie przed zimą krzewów róży piennej rosnących w gruncie (kopczykowanie, okrywanie matami i agrowłókniną). Róże na pniu uprawiane w donicy najlepiej przechować przez zimę w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.

Przeczytaj też:

Kiedy i jak okryć róże na zimę? >>>

Róże pienne
Autor: www.thinkstockphotos.com Korona róży piennej może mieć długie przewisające pędy opadające kaskadowo

Aby róża na pniu nie uległa złamaniu już na etapie sadzenia należy przymocować ją do palika (np. bambusowego).

Róża na pniu – ciekawe odmiany

Z odmian róż, które wykorzystuje się do tworzenia róż piennych, poleca się te mrozoodporne, takie jak:

  • 'The Fairy'róża okrywowa o różowych, niewielkich kwiatach zebranych w bukiety,
  • 'Ice lady' – różna na pniu o białych podwójnych kwiatach,
  • 'Bonica 82' – róża rabatowa o różowych kwiatach utrzymujących się do późnej jesieni,
  • 'Royal Occasion' – róża na pniu wielokwiatowa o czerwonych kwiatach.

Natomiast z róż pnących polecane są odmiany:

  • 'Super Dorothy' - o różowych kwiatach, powtarzająca kwitnienie,
  • 'Excelsa' - róża o ciemnoróżowych małych, pełnych kwiatach jednak kwitnąca tylko raz.
warto wiedzieć

Przy zakupie róży na pniu warto zwrócić uwagę, czy dany gatunek lub odmiana są zdolne do powtarzania kwitnienia, dzięki czemu będziemy cieszyć się ich kwitnieniem także na jesieni.

Róże pienne
Autor: www.thinkstockphotos.com Ciekawa propozycja, nie tylko do parku: pod różami piennymi posadzono bukszpan

Róża na pniu – zastosowanie w ogrodzie

Róże pienne wyjątkowo atrakcyjnie wyglądają posadzone jako soliter na trawniku, ale równie dobrze prezentują się na rabatach, w towarzystwie róż odmian miniaturowych lub niewysokich róż okrywowych. Można je komponować z niezbyt wysokimi bylinami, takimi jak starzec, lawenda lub szałwia omszona. Dodatkowo taką kompozycję można otoczyć przystrzyżonym bukszpanem. Z roślin jednorocznych z różami piennymi dobrze komponuje się tytoń ozdobny (sadzony do gruntu), a w donicach petunie i surfinie.

Aby nadać naszemu balkonowi czy tarasowi eleganckiego wyglądu i podkreślić jego geometryczny i uporządkowany charakter zaleca się stawiać róże pienne w donicach w równych odległościach. Róże na pniu uprawiane w pojemnikach można też ustawić w ogrodzie wzdłuż ścieżki. Pojedynczo posadzona lub postawiona w donicy róża pienna dobrze będzie pełnić rolę akcentu przykuwającego wzrok i nada przestrzeni reprezentacyjnego wyglądu.

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE