Róża na pniu – pielęgnacja i zastosowanie róż piennych w ogrodzie, najciekawsze odmiany

Róża na pniu prezentuje się wyjątkowo dekoracyjnie. Dlatego warto posadzić róże pienne w ogrodzie albo uprawiać je w pojemnikach na tarasach czy balkonach. Dowiedz się, jak pielęgnować róże na pniu i poznaj ich najciekawsze odmiany.
Róża na pniu, nazywana także różą sztamową, może stanowić wyjątkową ozdobę naszego ogrodu, balkonu czy tarasu. Dzięki temu, że róża pienna ma koronę osadzoną wysoko na pniu, nie zajmuje wiele miejsca i można pod nią sadzić inne rośliny.
Wysokość róży na pniu wynosi od 120 do 140 cm. Korona róży piennej może być kształtu kulistego, parasolowatego lub mieć długie pędy opadające kaskadowo i zachwycające mnogością kwiatów.
Jak powstaje róża na pniu
Róża na pniu powstaje przez okulizację– metodę rozmnażania róż, polegającą na przeszczepieniu pąka szlachetnej odmiany róży na pień podkładki (najczęściej podkładką jest róża dzika). Dzięki temu, że na podkładkach można zaszczepić gatunki i odmiany róż z grup róż pnących, okrywowych, rabatowych czy wielkokwiatowych, róże pienne to grupa róż wyjątkowo zróżnicowana.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Korona róży na pniu może mieć kształt kulisty lub parasolowaty
Polecany artykuł:
Róża na pniu: jak dbać
Róże pienne wymagają szczególnej pielęgnacji:
- przycinanie róży na pniu
Przede wszystkim należy pilnować, wykonując wiosenne przycinanie róży na pniu, aby podkładka nie odbijała (czyli nie wyrastały z podkładki pędy dzikiej róży).
- sadzenie róży na pniu
Róże pienne sadzimy na osłoniętym i słonecznym stanowisku, podłożu zasobnym w próchnicę, ale niezbyt wilgotnym i nawozimy w drugim roku po posadzeniu.
- okrywanie na zimę róży na pniu
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest okrycie przed zimą krzewów róży piennej rosnących w gruncie (kopczykowanie, okrywanie matami i agrowłókniną). Róże na pniu uprawiane w donicy najlepiej przechować przez zimę w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.
Przeczytaj też:
Kiedy i jak okryć róże na zimę? >>>

Aby róża na pniu nie uległa złamaniu już na etapie sadzenia należy przymocować ją do palika (np. bambusowego).
Róża na pniu – ciekawe odmiany
Z odmian róż, które wykorzystuje się do tworzenia róż piennych, poleca się te mrozoodporne, takie jak:
- 'The Fairy' – róża okrywowa o różowych, niewielkich kwiatach zebranych w bukiety,
- 'Ice lady' – różna na pniu o białych podwójnych kwiatach,
- 'Bonica 82' – róża rabatowa o różowych kwiatach utrzymujących się do późnej jesieni,
- 'Royal Occasion' – róża na pniu wielokwiatowa o czerwonych kwiatach.
Natomiast z róż pnących polecane są odmiany:
- 'Super Dorothy' - o różowych kwiatach, powtarzająca kwitnienie,
- 'Excelsa' - róża o ciemnoróżowych małych, pełnych kwiatach jednak kwitnąca tylko raz.
Przy zakupie róży na pniu warto zwrócić uwagę, czy dany gatunek lub odmiana są zdolne do powtarzania kwitnienia, dzięki czemu będziemy cieszyć się ich kwitnieniem także na jesieni.

Róża na pniu – zastosowanie w ogrodzie
Róże pienne wyjątkowo atrakcyjnie wyglądają posadzone jako soliter na trawniku, ale równie dobrze prezentują się na rabatach, w towarzystwie róż odmian miniaturowych lub niewysokich róż okrywowych. Można je komponować z niezbyt wysokimi bylinami, takimi jak starzec, lawenda lub szałwia omszona. Dodatkowo taką kompozycję można otoczyć przystrzyżonym bukszpanem. Z roślin jednorocznych z różami piennymi dobrze komponuje się tytoń ozdobny (sadzony do gruntu), a w donicach petunie i surfinie.
Aby nadać naszemu balkonowi czy tarasowi eleganckiego wyglądu i podkreślić jego geometryczny i uporządkowany charakter zaleca się stawiać róże pienne w donicach w równych odległościach. Róże na pniu uprawiane w pojemnikach można też ustawić w ogrodzie wzdłuż ścieżki. Pojedynczo posadzona lub postawiona w donicy róża pienna dobrze będzie pełnić rolę akcentu przykuwającego wzrok i nada przestrzeni reprezentacyjnego wyglądu.
Polecany artykuł: