Jak przygotować rośliny do zimy - okrywanie roślin przed zimą

2014-09-03 14:23

Drzewa, krzewy i byliny warto specjalnie przygotować do zimy. Zabiegi ochronne – kopczykowanie, ściółkowanie, okrywanie roślin – nie dają gwarancji przetrwania mrozów, ale znacznie zwiększają szanse dobrego przezimowania. Podpowiadamy jak przygotować rośliny do zimy.

Jak zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed zimą
Autor: Monika Pawlonka, Agencja Promocji Zieleni, fotografia pochodzi z Katalogu Róż Krzewy róż obsypuje się 20-40-centymetrowym kopczykiem ziemi

Przed nastaniem zimy warto zadbać o ochronę korzeni roślin zimujących w gruncie. Popularnymi sposobami zabezpieczenia korzeni roślin przed mrozem są kopczykowanie i ściółkowanie. Prawidłowo wykonane kopczykowanie czy ściółkowanie podnosi temperaturę podłoża o kilka stopni. To może przeważyć o tym, że roślina przetrwa zimowe mrozy. Dodatkowo zimą nie powinno się usuwać zalegających pod roślinami warstw śniegu. Jest to naturalna bariera ochronna. Innym ważnym zabiegiem, pomagającym w dobrym przezimowaniu roślin, jest ich podlewanie. Należy wykonywać je zarówno jesienią, jak i zimą, gdy jest słonecznie i dość ciepło.

Jak przygotować rośliny do zimy

  • Drzewa i krzewy liściaste. Korzenie wrażliwych drzew i krzewów można ochronić, usypując przy pniach kopczyki o wysokości 20–30 cm. Pędy natomiast osłania się chochołami ze słomy, agrowłókniną, papierem lub innym materiałem przepuszczającym powietrze. Wrażliwe na ujemną temperaturę są m.in. magnolia, aktinidia, budleja Dawida, niektóre odmiany róż.
  • Iglaki i rośliny zimozielone. Iglaki i rośliny zimozielone również można zabezpieczyć usypując u podstawy kopczyki lub wykładając podłoże wokół roślin grubą warstwą ściółki. Dodatkowo, korony warto obwiązać (ścisnąć) sznurem, aby zalegający zimą śnieg nie spowodował wykrzywiania bądź wyłamywania pędów. Mniejsze rośliny zaleca się osłaniać instalując w ich pobliżu ekrany (np. od strony północno-wschodniej). Mogą to być ścianki z bambusa, worków jutowych, agrowłókniny lub słomy. W przypadku iglaków i roślin zimozielonych zabiegi ochronne sprowadzają się głównie do osłony przed zimowymi zimnymi wiatrami.
  • Byliny. Wokół bylin przyciętych po przekwitnięciu tuż nad ziemią, warto wyściółkować podłoże wokół, aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia roślin przez mrozy. Jako ściółki można użyć liści, kory lub igliwia. Rośliny warto okrywać dopiero po pierwszych kilkustopniowych mrozach. Jeśli bowiem prace przeprowadzi się zbyt wcześnie, w ściółce mogą rozwinąć się grzyby lub pojawić się szkodniki.
Jak zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed zimą
Autor: Monika Pawlonka, Agencja Promocji Zieleni, fotografia pochodzi z Katalogu Róż Krzewy róż obsypuje się 20-40-centymetrowym kopczykiem ziemi
Czym zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed mrozem? [WIDEO]