Dom modułowy całoroczny - ekspresowy w budowie dom z paczki. Ile kosztuje? Jak wygląda budowa?

2023-10-09 13:49

Czy dom modułowy to dobry wybór, czy da się w nim mieszkać, tak jak w domu całorocznym? Dom modułowy kusi szybkością budowy, która zazwyczaj trwa kilka miesięcy. W razie zmiany potrzeb rodziny można powiększyć taki dom o kolejny moduł. Czy opłaca się zainwestować w dom modułowy? Ile może kosztować?

Dom modułowy
Autor: Piotr Mastalerz Dom w całości powstaje w fabryce. Jego moduły są montowane na ramach stalowych z dwuteowników HAB i poziomowane laserowo. Na czas transportu są rozdzielane i łączone ponownie na działce

Spis treści

  1. Dom modułowy - wybór projektu
  2. Ile kosztuje dom modułowy?
  3. Ile trzeba czekać na dom modułowy
  4. Jak montowany jest dom modułowy? Galeria krok po kroku
  5. Jak postawić dom modułowy?
  6. Dom modułowy - konstrukcja szkieletowa
  7. Instalacje w domu modułowym

Dom modułowy - wybór projektu

Chcesz kupić dom modułowy? Wszystko zaczyna się od wyboru projektu. Oferta gotowych projektów domów modułowych jest bogata, można też stworzyć indywidualny. Powierzchnie domów modułowych wynoszą od 35 m² wzwyż, a możliwość łączenia modułów daje praktycznie nieograniczone możliwości, i to rozłożone w czasie – zawsze można dostawić kolejny moduł, jeśli tylko działka na to pozwala. Do wyboru są różne standardy domów modułowych oraz warianty wykończenia zewnętrznego (elewacji, dachu) i wewnętrznego. Dom modułowy można zamówić zarówno w stanie deweloperskim, jak i z pełnym wykończeniem i wyposażeniem kuchni i łazienki.

Ile kosztuje dom modułowy?

Za wadę domu modułowego można uznać wysoki koszt. Cena domu modułowego średniej wielkości (około 70 m²) waha się w granicach 130 000-240 000 zł. Do tego trzeba dodać koszt wykończenia budynku i budowy fundamentów oraz doprowadzenia przyłączy.

Dom modułowy - standard wykończenia
Autor: Piotr Mastalerz Dom – tak jak w tym przypadku – może przyjechać na działkę w stanie pod klucz. Tak wygląda wnętrze domu modułowego

Ile trzeba czekać na dom modułowy

Czas oczekiwania na wykonanie modułów zależy od powierzchni domu i wybranej opcji jego wykończenia. Na dom modułowy z gotowego projektu o powierzchni 35 m² czeka się 6-10 tygodni. Samo postawienie domu modułowego na działce trwa ok. 6 godzin. Jednak wszystkie prace montażowe na działce trwają około 2 dni. To i tak ekspresowa budowa. To nie jest tylko ustawienie konstrukcji domu modułowego, ale także wykończenie połączeń ścian i dachu, kotwienie do fundamentów itp.

Jak montowany jest dom modułowy? Galeria krok po kroku

Jak postawić dom modułowy?

Zamawiając dom modułowy, musimy przygotować działkę na jego ustawienie. Po naszej stronie jest więc wykonanie fundamentów pod dom modułowy, przyłączy prądu i wody, a także podłączenia do kanalizacji lub szamba.

Kupując dom modułowy, pamiętajmy też o zapewnieniu dojazdu do działki dla lawety z tak dużym ładunkiem – prosty moduł domu ma około 12 m długości. Trzeba zapewnić miejsca na ustawienie dźwigu HDS, tak by jego wysięg wystarczył do zdjęcia domu modułowego z lawety i ustawienia go na właściwym miejscu. Zasięg dźwigu to 5-8 m. Ważna jest też wytrzymałość nawierzchni na działce. Dom modułowy o powierzchni 35 m² może ważyć od 11 do 14 t.

Dom modułowy - doprowadzenie mediów
Autor: Piotr Mastalerz Wszystkie przyłącza wyprowadzone zostały tak, by można je było podłączyć do instalacji w gotowym domu

Dom modułowy - konstrukcja szkieletowa

Dom modułowy można ustawić w sposób niezwiązany z gruntem (np. na bloczkach betonowych) lub na fundamencie. W obu przypadkach jest on kotwiczony kotwami rozporowymi, które przywierca się do podłoża już po ustawieniu budynku na miejscu. Jeśli dom modułowy ma stanąć na bloczkach betonowych, muszą one być wysunięte poza obrys budynku około 10 cm. Jest to połączenie, które można rozmontować i przewieźć dom w inne miejsce.

Ściany domu modułowego, którego montaż pokazujemy, mają szkielet ze skandynawskiego drewna C24 suszonego ciśnieniowo do 8% wilgotności. Szkielet wypełniony jest wełną mineralną i obity płytą wiórowo-asfaltową. Jest to czarna płyta wiórowa sprowadzana ze Skandynawii, nasączana asfaltowym preparatem wodoodpornym, łączona na kliny. Hamuje przenikanie wiatru i zimna.

Od zewnątrz pod elewacją drewnianą (do wyboru świerkową lub sosnową) jest jeszcze zastosowana membrana wiatroizolacyjna. Od wewnątrz konstrukcja ścian domu modułowego jest osłonięta paroizolacją i poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych.

Jeśli bryła domu ma kilka modułów, są one spasowane ze sobą w fabryce. Na budowie łączy się je na dopasowane do siebie elementy typu „wpust-wypust”, które wzajemnie się klinują, a następnie skręca śrubami stolarskimi długości 20 cm z zamkiem i ściąga się je. Połączenie zostaje zabezpieczone pianą montażową i przykryte z obu stron membranami: wiatro- i paroizolacyjną.

Dom modułowy - transport modułów z fabryki na działkę
Autor: Piotr Mastalerz Na działkę dom przyjeżdża kolumną samochodów. Są dwie ciężarówki z dwoma modułami domu, dźwig HDS, samochód pilota wymaganego dla tak dużego ładunku i samochód z ekipą montażystów

Instalacje w domu modułowym

Instalacja elektryczna w domu modułowym jest podłączona do skrzynki w głównym module – w tak zwanej „matce” – i bez żadnych połączeń przechodzi w peszlach do odbiornika w module podrzędnym. Każdy punkt elektryczny jest podłączony do osobnego bezpiecznika. Dom modułowy ogrzewany jest elektrycznym ogrzewaniem podłogowym lub klimatyzacją.

Kuchnia i łazienka znajduje się zawsze w głównym module domu, więc nie ma potrzeby przeprowadzania instalacji wodnej i kanalizacyjnej przez połączenia modułów.