Domy prefabrykowane i modułowe: zalety i wady

2018-10-29 8:18 Radosław Murat
Domy prefabrykowane lub modułowe
Autor: Haas Jeśli nie chcemy czekać miesiącami na dom, tracić czasu na doglądanie budowy i użerać się z robotnikami, wybierzmy któryś z domów prefabrykowanych lub modułowych.

Domy prefabrykowane i modułowe buduje się w fabryce, dowozi ciężarówką i składa nawet w trzy dni. Pod względem użytkowym takie domy nie różnią się później od tradycyjnych, a jakością mogą je znacznie przewyższać.

Nasze życie zamienia się powoli w gonitwę. Wartość czasu rośnie, więc gospodarujemy nim oszczędniej i nie chcemy trwonić ani godziny. Dlatego niejednego inwestora ogarnia przerażenie, gdy wyobrazi sobie uciążliwości związane z tradycyjnym sposobem budowania: ślamazarnych, niesubordynowanych wykonawców, przerwy technologiczne i niepotrzebne przestoje, czasochłonne oczekiwanie na zamówiony towar, kłopoty z pogodą, usterki i ich mozolne naprawy. Nie każdy ma wystarczająco silne nerwy i dużo wolnego czasu, żeby patronować takiemu przedsięwzięciu. Coraz częściej podpatrujemy naszych niemieckich lub skandynawskich sąsiadów i decydujemy się na domy z prefabrykatów lub modułowe. Owszem, są one droższe od tych wznoszonych siermiężną metodą gospodarczą, gdy zatrudniamy kilka ekip do różnych zadań. Jeśli jednak porównamy budynek kupowany od dewelopera i dom budowany kompleksowo, przez jedną profesjonalną firmę, różnica w cenie nie będzie już tak drastyczna, a niejednokrotnie dom prefabrykowany okaże się tańszy. W ogólnym bilansie najbardziej liczy się jakość takich domów oraz rekordowo krótki czas ich przygotowania, zmontowania i wykończenia.

Co jest prefabrykatem

Domami prefabrykowanymi można nazwać te, których większość elementów powstała w zakładzie wytwórczym. Mówiąc „elementy”, nie mamy tu jednak na myśli cegieł, drzwi lub dachówek, ale większe, gotowe części budynku, na przykład ściany, duże fragmenty stropów, a nawet przestrzenne moduły stanowiące całość, połowę, jedną trzecią lub ćwiartkę domu.
Mianem prefabrykatów określa się czasem również duże elementy ścienne – panele, płyty, elementy deskowania traconego. W odróżnieniu od typowych prefabrykatów nazywa się je „prefabrykatami drobnowymiarowymi”.

Dom z prefabrykatów: z projektem lub po projekt

Wszystkie firmy zajmujące się produkcją i montażem domów prefabrykowanych oraz modułowych mają przynajmniej kilka własnych projektów, niektóre dysponują całkiem pokaźną ich kolekcją, a są i takie, które korzystają z projektów dużego biura specjalizującego się w projektach gotowych. Za taki projekt zawsze musimy zapłacić, choć niektóre firmy włączają jego cenę do ogólnej sumy za dom, udając, że projekt jest gratis. Praktyka ta nie odnosi się do domów modułowych. W ich przypadku trudno mówić o projekcie z prawdziwego zdarzenia, gdyż zazwyczaj ogranicza się on do takiej a nie innej konfiguracji dwóch lub więcej modułów.
Firmy zajmujące się prefabrykatami nie mają też nic przeciwko temu, żeby klient zgłosił się do nich z projektem zamówionym indywidualnie. Dostosują go do potrzeb własnej technologii, często bez żądania dodatkowych opłat.
Nie da się tak postąpić w przypadku domów modułowych. Ich specyficzna budowa wyklucza właściwie możliwość dopasowania się do projektu indywidualnego. Wiązałoby się to z koniecznością przygotowywania modułów o nietypowych kształtach, co podniosłoby koszt.

Zalety domów prefabrykowanych i modułowych

To nieprawda, że domy prefabrykowane są tylko dla ludzi zamożnych, którzy pochłonięci biznesem nie mają chęci krzątać się wokół budowy. To propozycja dla wszystkich, którzy nie chcą tracić roku, dwóch lat lub więcej na życie w ciągłej gotowości inwestorskiej i skazać się na uzależnienie od takiego przedsięwzięcia.

 • to najkrótsza droga do własnego domu,
 • poszczególne elementy poddawane są surowej kontroli technicznej,
 • budynek jest objęty gwarancją i wszelkie usterki będą naprawione na koszt firmy,
 • dom jest zbudowany fachowo, bo robotnicy są wyspecjalizowani w danej technologii,
 • pogoda ma mniejszy wpływ na przebieg budowy,
 • nie musimy zatrudniać inspektora nadzoru,
 • prace są czyste, więc posesja nie wymaga po budowie gruntownego sprzątania,
 • nie martwimy się ryzykiem kradzieży materiału lub narzędzi,
 • możemy zamówić dom całkowicie wykończony i gotowy do zamieszkania.

Wady domy prefabrykowanych i modułowych

 • wymagany jest wygodny dostęp na posesję, gdyż muszą do niej dojechać duże samochody ciężarowe, a często też dźwig. Pojazdom tym trzeba również zapewnić miejsce postojowe,
 • musimy mieć zgromadzoną prawie pełną sumę na sfinansowanie inwestycji, a o kredyt ostatnio trochę trudniej,
 • koszt jest znacznie większy niż w przypadku domu budowanego metodą gospodarczą,
 • będziemy musieli zaufać firmie, bo praktycznie trudno będzie skontrolować poprawność prac, zwłaszcza tych prowadzonych pod dachem zakładu.

Dom prefabrykowany: co z fundamentami?

Niestety, większość firm zajmujących się domami prefabrykowanymi nie wykonuje fundamentów, a jeśli tak, to często nie są one wliczone w cenę domu. Zastrzegają sobie jednocześnie prawo do odbioru fundamentów i oceny, czy spełniają wymagania. Zdarza się nawet, że gdy zostaną stwierdzone nieprawidłowości, zalecają ich przebudowę. Te firmy, które wolą same robić fundamenty, dopuszczają możliwość montażu ścian na już istniejących, ale nie udzielają wtedy gwarancji. Sprawa nie wygląda kolorowo. Najlepiej więc zamówić wykonanie fundamentów u dostawcy prefabrykatów lub w firmie przez niego wskazanej, choćby wiązało się to z dodatkowymi kosztami. Jeżeli nie jest to możliwe, trzeba wymóc na producencie spisanie wymagań, jakie fundament powinien spełniać, i dopilnować, aby „nasza” ekipa zbudowała go zgodnie z nimi. Unikniemy wówczas wielu problemów, jeśli później pojawią się jakieś usterki i trzeba będzie skorzystać z prawa do gwarancji.

Budowa domu z prefabrykatów: najważniejsza jest dobra umowa

Powinna zawierać dokładny zakres przeprowadzanych prac, rodzaj materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych oraz bardzo ważną rzecz – termin oddania budynku do użytku. Każdy producent pozostawia jednak klientowi możliwość zamiany materiałów na te innej marki, czasami równie dobrej, a przy tym trochę tańszej, na przykład zamiast okien drewnianych można wybrać okna z PCW, zamiast dachówki cementowej – blachodachówkę itp. Oczywiście działa to również w drugą stronę, na przykład zamiast podłóg z paneli można się zdecydować na parkiet. Dobrze jest też zadać firmie pytanie o montaż, transport, rozładunek, roboty wykończeniowe i dojazd.
Musi jasno określić, za co trzeba zapłacić dodatkowo. Większość wykonawców (nie wszyscy) ma to wszystko wliczone w cenę domu, ale lepiej się upewnić.

Warto kupić dom prefabrykowany lub modułowy:

 • gdy budowa sposobem gospodarczym zmusiłaby nas do zmiany trybu pracy lub niosła ryzyko kłopotów związanych z obowiązkami zawodowymi;
 • jeśli dysponujemy odpowiednią kwotą i nie chcemy przetrzymywać jej zbyt długo, narażając się na spadek wartości złotówki;
 • jeżeli z powodów zawodowych, osobistych lub rodzinnych musimy szybko wprowadzić się do domu;
 • kiedy mamy trudności ze znalezieniem kompetentnych ekip wykonawczych i czujemy, że brak nam fachowego przygotowania do skoordynowania wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych;
 • gdy działka, na której będzie budowany dom, jest zlokalizowana daleko od aktualnego miejsca naszego pobytu.

Nie warto kupować domu prefabrykowanego lub modułowego:

 • jeżeli nie dysponujemy od razu całą potrzebną sumą i chcemy finansować budowę etapami;
 • jeśli mamy czas i zapał do sprawowania pieczy nad budową;
 • gdy mamy wystarczającą wiedzę i doświadczenie, żeby nie bać się podejmowania decyzji dotyczących budowy i umieć zapanować nad inwestycyjnym żywiołem;
 • kiedy możemy wiele prac przeprowadzić we własnym zakresie;
 • jeśli mieszkamy w pobliżu miejsca budowy i ciągłe kontrole przebiegu robót oraz zaopatrywanie robotników nie są dla nas uciążliwe.

Przykładowe etapy na drodze do własnego domu z prefabrykatów:

1. zdobycie funduszy;
2. wybór technologii i firmy;
3. wybór projektu;
4. jeśli mamy indywidualny projekt – wstępna wycena, a później adaptacja do potrzeb technologii;
5. podpisanie umowy;
6. załatwianie formalności;
7. budowa fundamentów;
8. przygotowanie elementów w fabryce;
9. dostarczenie ich na budowę i montaż do stanu surowego zamkniętego + prace dodatkowe (ocieplanie ścian od zewnątrz, pokrywanie dachu itp.);
10. pozostałe prace wynikłe z umowy, na przykład kompleksowe wykończenie budynku;
11. odbiór robót.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
weronika
|

My budowę domu zleciliśmy firmie i wyszło na prawdę super! Wybraliśmy projekt, podpisaliśmy umowe i w kilka miesiecy nasz dom już stał. Takie rozwiązania z domami szkieletowymi zdecydowanie ułatwiają życie osobom, którym tak jak nam zależy na czasie.

Jacek Drwal
|

W przypadku domów prefabrykowanych trzeba zwracać uwagę na firmę. Żeby mieć pewność, że materiał będzie dobry, że nie popęka, że budowa sprawnie pójdzie... Mój dom stawiała firma JW Budownictwo i na szczęście wszystko poszło zgodnie z planem. Nie mam nic do murowanych domów, ale prefabrykanty to fajne, nowoczesne rozwiązanie.

Paweł
|

Od zawsze panowało w Polsce przekonanie, że jedynym prawdziwym domem jest dom postawiony w technologii tradycyjnej- czyli murowanej. Od niedawna daje się jednak zauważyć zmianę tego stanowiska – coraz większa liczba rodaków zaczyna doceniać zalety lekkiego budownictwa prefabrykowanego... Ja jestem jednym z nich i postanowiłem zaryzykować drugą, nowszą metodą, zobaczymy co z tego wyjdzie.

bogdan
|

Witam serdecznie zainteresowanych budową domu.

Zajmujemy się budowaniem domów pod klucz (stan deweloperski).
Dla chętnych wykańczamy dom tak, aby kupujący mógł wprowadzić się ze swoimi meblami do całkowicie wykończonego domu.
Na życzenie klienta możemy wybudować tylko do stanu surowego otwartego, zamkniętego wszystko w zależności od wymagań klienta.

Jesteśmy świadomi jak dużo jest możliwości zbudowania domu oraz technologi ich wykonania, dlatego też zawsze staramy się dostosować pod klienta i jego żądania.

Dom możemy wybudować z:

- prefabrykatów (gotowych elementów) w ok. miesiąc od czasu podpisania umowy do stanu surowego zamkniętego ceny od ok 150 tyś zł dom pow. 100m2

- betonu komórkowego w ok 3 miesiące tu są przymusowe przerwy technologiczne przez co czas budowy się wydłuża cena budowy od ok. 200 tyś zł dom pow. 100m2

- bloczków ceramicznych w ok. 3 mies. podobnie jak powyżej od ok 200 tyś zł pow. 100m2 Każda technika jest dobra, ma swoje zalety oraz swoich zwolenników.

Oczywiście ceny wymienione powyżej mogą się zmieniać i ciężko mówić tu o dokładnych kwotach wszystko zależy od upodobań i wymagań, a najlepszą możliwością wycenienia kosztów budowy jest kontakt z nami.
Mamy za sobą wiele inwestycji i jeszcze więcej zadowolonych klientów w Polsce i za granicą. Posiadamy biuro w Łodzi na ul. Drewnowskiej, gdzie serdecznie zapraszamy.
telefon 733 443 747

Tytus
|

fdpl.eu Może i ciut droższy ale jeśli szukasz jakości to tam ja znajdziesz. Produkt fiński, opracowany i produkowany za granicą. Kompleksowo przemyślany Ten sam produkt ma firma Fincomfort ale kobitka któa próbuje to sprzedać nazywa ściany z dachem z blachy stanem deweloperskim surowym i żąda tylu pieniędzy jak u tych pierwszych za deweloperski z kompletem instalacji i fundamentem. Stoi za nimi duży koncern Omatalo
Technologia skandynawska (wyższa półka), izolacje tylko wełna skalna, ceny ze średniej wyższej półki (Fincomfort zdecydowanie z wyższej)

Haas.pl Danwood.pl Dwie duże firmy działające na polskim rynku, wiazanie sie z nimi przynosi określone plusy i minusy. (minusy: najmniej elastyczni, wszelkiego rodzaju zmiany i dopłaty dużo droższe niż w innych firmach, mało rzetelnie informują o parametrach technicznych (Bardziej Danwood ale Haas także )plusy jak to duże koncerny w sytuacjach podbramkowych mają swoje określone procedury
Technologia niemiecka (Danwood średnia, haas średnia wyższa) Izolacje wełna mineralna + styropian, ceny tak jak technologia

Danmar wolfhaus Klienci są podzieleni są zadowoleni są i bardzo niezadowoleni (bardziej wolf)- może to zależy od tego którą ekipę przyślą? Technologia takze niemiecka ale firmy mniejszego kalibru. Technologicznie średnia pólka ceny średnia półka

To są te w których domach byłem, rozmawiałem i z klientami i z firmami.

Dwie następne podaję choć w ich domach nie byłem ale dla przestrogi bo technologicznie to najniższa jakość i wiązać się z nimi nie polecam. Ceny adekwatne do technologii, strony www jedne z ładniejszych w branży ;)
Spomet (Domy MAX) - firma wcześniej chwaliła się niemieckimi certyfikatami na produkcje ciastek i te wychodzą im najlepiej domy powinni sobie odpuścić
ArtHauss - to firma wydmuszka Dospelu - firmy zajmujacej siewentylacja i klimatyzacją. Też powinni zostać przy swojej pierwszej działaności.

Sporo firm pominąłem bo to spadochoniarze z "technologii tradycyjnej" czyli firmy "do wszystkiego". Nie mam do nich zaufania bowiem precyzja w technologii szkieletowej liczona jest w milimetrach a w technologii tradycyjnej w centymetrach. Nie wszystkie one to rozumieją i chcą stosować.

Tytus
|

Może i ciut droższy ale jeśli szukasz jakości to tam ja znajdziesz. Produkt fiński, opracowany i produkowany za granicą. Kompleksowo przemyślany Ten sam produkt ma firma Fincomfort ale kobitka któa próbuje to sprzedać nazywa ściany z dachem z blachy stanem deweloperskim surowym i żąda tylu pieniędzy jak u tych pierwszych za deweloperski z kompletem instalacji i fundamentem. Stoi za nimi duży koncern Omatalo
Technologia skandynawska (wyższa półka), izolacje tylko wełna skalna, ceny ze średniej wyższej półki (Fincomfort zdecydowanie z wyższej)

Haas.pl Danwood.pl Dwie duże firmy działające na polskim rynku, wiazanie sie z nimi przynosi określone plusy i minusy. (minusy: najmniej elastyczni, wszelkiego rodzaju zmiany i dopłaty dużo droższe niż w innych firmach, mało rzetelnie informują o parametrach technicznych (Bardziej Danwood ale Haas także )plusy jak to duże koncerny w sytuacjach podbramkowych mają swoje określone procedury
Technologia niemiecka (Danwood średnia, haas średnia wyższa) Izolacje wełna mineralna + styropian, ceny tak jak technologia

Danmar wolfhaus Klienci są podzieleni są zadowoleni są i bardzo niezadowoleni (bardziej wolf)- może to zależy od tego którą ekipę przyślą? Technologia takze niemiecka ale firmy mniejszego kalibru. Technologicznie średnia pólka ceny średnia półka

To są te w których domach byłem, rozmawiałem i z klientami i z firmami.

Dwie następne podaję choć w ich domach nie byłem ale dla przestrogi bo technologicznie to najniższa jakość i wiązać się z nimi nie polecam. Ceny adekwatne do technologii, strony www jedne z ładniejszych w branży ;)
Spomet (Domy MAX) - firma wcześniej chwaliła się niemieckimi certyfikatami na produkcje ciastek i te wychodzą im najlepiej domy powinni sobie odpuścić
ArtHauss - to firma wydmuszka Dospelu - firmy zajmujacej siewentylacja i klimatyzacją. Też powinni zostać przy swojej pierwszej działaności.

Sporo firm pominąłem bo to spadochoniarze z "technologii tradycyjnej" czyli firmy "do wszystkiego". Nie mam do nich zaufania bowiem precyzja w technologii szkieletowej liczona jest w milimetrach a w technologii tradycyjnej w centymetrach. Nie wszystkie one to rozumieją i chcą stosować.

kinga
|

Sukces domu prefabrykowanego to połączenie kilku czynników. Dobry materiał, dobra produkcja, dobry montaż. A więc nie chodzi nie tylko o dobrze skonstruowany moduł, ale też to z czego jest zrobiony i kto go potem montuje już na "żywym organizmie". ja polecam połączenie drewna fińskiego + produkcja domu przez Omatalo+ montaż tu na mniejscu przez Fincomfort.

Jarek
|

My właśnie zamierzamy budować dom Kalmar pracowni www.domea.pl i robimy adaptacje projektu w technologii modułowej...

Pzdr. Jarek

Marzena
|

A ja poleceam domy projektowane przez pracowanie www.domea.pl
Ciepłe i wygodne :)

leszek
|

Polecam projekty i wykonanie domów prefabrykowanych, które buduje ArtHauss http://www.arthauss.pl/