Dom szkieletowy - czy opłaca się budować dom szkieletowy? Jakie są wady domów szkieletowych?

2024-04-18 7:33

Czy płaca się budować dom szkieletowy? To bardzo dobra droga do uzyskania własnego lokum, zwłaszcza dla tych, którym się śpieszy. Warto poznać dobre i złe strony tej technologii, żeby maksymalnie wykorzystać zalety, a wady wyeliminować. Co trzeba wiedzieć o budowie domu szkieletowego?

Dom szkieletowy
Autor: Andrzej T. Papliński Żeby być zadowolonym z domu szkieletowego, trzeba poznać technologię i znaleźć dobrych, doświadczonych wykonawców

Spis treści

  1. Dom szkieletowy może mieć różne oblicze
  2. Projekty domów w technologii szkieletu drewnianego - zdjęcia
  3. Dom szkieletowy może być nawet pasywny
  4. Jakie są wady domów szkieletowych?
  5. Zalety domów szkieletowych
  6. Dom szkieletowy powstaje szybko
  7. Odpowiadamy na najczęstsze PYTANIA o domy szkieletowe
  8. Dom szkieletowy wymaga zaplanowania aranżacji
  9. Dom szkieletowy a bezwładność termiczna
  10. Dom szkieletowy powinien być szczelny
  11. Dom szkieletowy nie lubi wilgoci
  12. Dom szkieletowy nie musi być akustyczny
  13. Ile lat stoi dom szkieletowy?

Domy szkieletowe wielu kojarzą się z tanimi niedużymi drewniakami, tzw. kanadyjczykami, które szybko się nagrzewają i wychładzają, a na dodatek są głośne. Inni mówią, że to domy nie na polskie warunki, gdzie jest długo zimno i wilgotno. Inwestorzy boją się tej technologii, bo jest trudna i nie toleruje błędów. Czas rozprawić się z narosłymi wokół niej mitami, bo dobrze zbudowany dom szkieletowy nie jest zły. Zanim się na niego zdecydujemy, poznajmy jego wady i zalety.

Jak zbudowany jest dom szkieletowy - konstrukcja

Dom szkieletowy może mieć różne oblicze

Od inwencji architekta zależy, jaką nada mu formę. Ściany zewnętrzne domu szkieletowego można wykończyć oblicówką z drewna i wtedy powstanie klasyczny drewniak. Bez trudu można je otynkować i będzie wyglądać jak każdy dom murowany. Jeśli ktoś zechce pokryć je płytkami klinkierowymi, uzyska efekt podobny jak w domu o ścianach trójwarstwowych. Te sposoby wykończenia można twórczo i dekoracyjnie łączyć.

Projekty domów w technologii szkieletu drewnianego - zdjęcia

Dom szkieletowy może być nawet pasywny

Technologia szkieletowa nie stawia ograniczeń co do standardu energetycznego domu i jego wyposażenia. Ze względu na coraz wyższe wymogi dotyczące termoizolacyjności przegród zewnętrzych stosuje się podwójną termoizolację - wewnątrz szkieletu oraz na zewnątrz niego. Dom szkieletowy może osiągnąć standard pasywny. Taki budynek powinien być zbudowany szczelnie i wyposażony w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a także system ogrzewania wykorzystujący energię odnawialną. Warto dodać, że drewniane domy pasywne są budowane nawet na obszarach o zimnym klimacie i doskonale zdają egzamin.

Jakie są wady domów szkieletowych?

  • wymaga zgromadzenia od razu całego budżetu,
  • szybkie wychładzanie i nagrzewanie się,
  • kłopoty z akustyką,
  • kłopoty z aranżacją wnętrz.

Dom szkieletowy ma zalety i wady, jak każda technologia. Wokół kanadyjczyków narosło wiele mitów. Powstały one w latach 90. XX wieku na skutek wielkiej popularności tych domów i, na nieszczęście, wielu budów źle prowadzonych przez ekipy nieposiadające odpowiedniej wiedzy i praktyki w dziedzinie budownictwa szkieletowego. Domy o tej technologii są wznoszone w wielu krajach i od lat cieszą się uznaniem. Dlatego warto przymierzyć się do takiego domu, ale trzeba robić to fachowo i zgodnie z zasadami sztuki budownictwa szkieletowego. Dobrze jest obejrzeć prawidłowo zbudowane domy szkieletowe, których mieszkańcy są z nich zadowoleni. Zanim wybierzemy firmę wykonawczą i podpiszemy umowę, poprośmy o referencje i pokazanie domów przez nią wzniesionych.

Zobacz też:

Zalety domów szkieletowych

  • szybka budowa,
  • można budować zimą,
  • tańszy w budowie,
  • lekka konstrukcja,
  • szybkie nagrzewanie się.

Dom szkieletowy powstaje szybko

To jest rozwiązanie dla osób, którym się śpieszy. Konstrukcja domu w technologii szkieletowej powstaje w 2-3 miesiące. Jeśli zastosujemy prefabrykaty, możemy ten proces jeszcze przyspieszyć - montaż bryły może trwać kilka dni. Prace wykończeniowe trwają 2-4 miesiące. Na działce trzeba wcześniej przygotować tradycyjne fundamenty (albo płytę fundamentową pod dom prefabrykowany). Pod lekki dom szkieletowy fundamenty mogą być uproszczone. Więźba jest zwykle budowana z gotowych wiązarów, co przyspiesza ten proces. Podczas budowy domu szkieletowego prawie nie ma prac mokrych, więc nie ma potrzeby robienia długich przerw technologicznych. Stropy robi się z belek drewnianych, a nie z betonu, który musi być sezonowany.

Szybkie tempo budowy dla niektórych może być wadą, bo nie można wznoszenia domu rozłożyć na etapy. Nie można zostawić szkieletu drewnianego pod chmurą. Ściany zewnętrzne pokryte wiatroizolacją mogą postać do 3 miesięcy, bo taka jest w większości wypadków odporność folii na czynniki atmosferyczne. W rzeczywistości jednak nie robi się takich przerw. Szybka budowa domu szkieletowego wymaga więc przygotowania potrzebnych środków finansowych na początku budowy. Szybko budujemy i szybko płacimy.

Odpowiadamy na najczęstsze PYTANIA o domy szkieletowe

Dom szkieletowy wymaga zaplanowania aranżacji

Ponieważ konstrukcja jest lekka, musimy już na etapie projektowania domu zdecydować się, w których miejscach będziemy chcieli powiesić na ścianach ciężkie przedmioty, np. szafki kuchenne. To wymaga zaprojektowania odpowiednich wzmocnień w określonych miejscach. Również jeśli będziemy mieć w domu ciężkie gdańskie szafy albo pianino, musimy wcześniej wyznaczyć dla nich miejsce. Podkład podłogowy z płyt suchej zabudowy na stropie drewnianym musi być odpowiednio przygotowany. W razie potrzeby na parterze może być wykonana tradycyjna podłoga na gruncie z płytą betonową o dużej nośności.

Szkielet prefabrykowany
Dom szkieletowy

Autor: Multicomfort Saint-Gobain/Eco Ready House

Dom szkieletowy można szybko zbudować z elementów prefabrykowanych

Wielkim plusem jest coraz popularniejsza prefabrykacja domów szkieletowych. Odbywa się ona na różnym poziomie. W fabryce mogą powstać wstępnie zmontowane ściany albo ściany z ociepleniem, zainstalowanymi w nich oknami i drzwiami oraz warstwami wykończeniowymi. Prefabrykacja pozwala przyspieszyć i tak szybką budowę. Co ważne, umożliwia również wyeliminowanie wielu błędów, bo ściany są budowane zgodnie z fachowo opracowanym projektem i montowane przez wykwalifikowane ekipy producentów.

Dom szkieletowy
Autor: Mariusz Bykowski Wnętrze domu szkieletowego można wykończyć w dowolnym stylu. Ściany wcale nie muszą być drewniane. Ważne jest wzmocnienie miejsc, w których mają być zawieszone ciężkie szafki

Dom szkieletowy a bezwładność termiczna

Dom o konstrukcji szkieletowej szybko wychładza się i szybko nagrzewa. Zależnie od pory roku i sytuacji może być to wadą lub zaletą. Latem podczas upałów kanadyjczyk rzeczywiście nagrzeje się szybciej niż dom murowany. W razie awarii systemu ogrzewania zimą szybko również ulegnie wychłodzeniu. Ale gdy włączymy ogrzewanie bardzo szybko temperatura we wnętrzu podniesie się do warunków komfortowych.

Przy braku ogrzewania w typowym domu izolacja ścian i dachu utrzyma dodatnią temperaturę przez kilka dni, nawet gdy na zewnątrz będzie poniżej –30°C. W domach szkieletowych o podwyższonych standardach energetycznych woda nie zdoła zamarznąć w rurach nawet przez całe tygodnie.

Dom szkieletowy
Autor: Jarosław Sosiński Żeby zwiększyć bezwładność termiczną budynku szkieletowego, trzeba poprawić jego termoizolacyjność i szczelność

Dom szkieletowy powinien być szczelny

To, że przez ściany domu szkieletowego wieje, to jeden z mitów, ktore powstały na skutek niefachowości ekip. Wiało lub nadal wieje w domach szkieletowych zbudowanych przez domorosłych mistrzów, którzy albo tylko widzieli wznoszenie szkieletu w kinie albo pracowali jako nisko wykwalifikowani pomocnicy na amerykańskich budowach. Aby przez ściany nie wiało, muszą być od zewnątrz szczelnie zaizolowane folią wiatroizolacyjną, a od środka paroizolacyjną. Połączenia pasów jednej i drugiej folii trzeba dokładnie uszczelnić samoprzylepnymi taśmami pochodzącymi od tego samego producenta.

Ościeżnice okien i drzwi powinny być dokładnie uszczelnione na połączeniu ze ścianami. Służą do tego specjalne wiatroizolacyjne i paroizolacyjne taśmy oraz piankowe uszczelki i uszczelniacze silikonowe lub polimerowe. To samo dotyczy wszelkich innych otworów w ścianach zewnętrznych oraz puszek elektrycznych mocowanych wewnątrz domu, jak również wszystkich miejsc, w których przez ściany przechodzą elementy instalacyjne, na przykład kanały wentylacyjne. Ważne jest też szczelne połączenie termoizolacji stropów poddasza i ścian, bo w tym miejscu straty ciepła mogą być największe.

Dom szkieletowy nie lubi wilgoci

Największym wrogiem konstrukcji z drewna jest wilgoć. Ona także niszczy właściwości termoizolacyjne wełny mineralnej. Skoro budynek powinien być szczelny, to trzeba znaleźć sposób na odprowadzenie z niego nadmiaru wilgoci. To wymaga zastosowania wentylacji mechanicznej, najlepiej z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. Ważnie jest również prawidłowe izolowanie ścian zewnętrznych.

Dom szkieletowy nie musi być akustyczny

To, że dom o konstrukcji szkieletowej wydaje dźwięki i jest akustyczny, jest kolejnym mitem do obalenia. Istnieją rozwiązania technologiczne, które należy stosować, aby wyeliminować te wady. Konstrukcja powinna być solidnie usztywniona przez poszycie jej płytami. Połączenia elementów konstrukcyjnych powinny być chronione przekładkami lub podkładkami akustycznymi wykonanymi z miękkich i elastycznych materiałów nieprzenoszączych drgań, np. z gumy, kauczuku, filcu. Ściany można wykończyć podwójną warstwą płyt gipsowo-kartonowych. Jako ocieplenie można zastosować grubszą warstwę wełny mineralnej akustycznej. Instalacje kanalizacyjne nie powinny być połączone w żaden sposób z elementami mogącymi przenosić dźwieki, a przy przejściach przez kondygnację rury trzeba prowadzić w izolacyjnych kołnierzach ochronnych lub szczelnie izolować takie miejsca wełną mineralną.

Ile lat stoi dom szkieletowy?

Wielu uważa, że kanadyjczyk to dom na jedno pokolenie. Przeczą temu doświadczenia z innych krajów. W Stanach Zjednoczonych czy Skandynawii stoją stuletnie domy o konstrukcji szkieletowej. Zostały zbudowane z dobrej jakości drewna, dobrze zaizolowane i zabezpieczone przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych. Co ważne, kanadyjczyki łatwo można adaptować w razie nowej sytuacji życiowej. Bez trudu można przearanżować wnętrza albo w razie potrzeby dobudować nowy fragment domu.

Kanadyjczyk a silny wiatr
Dom szkieletowy

Autor: Tadeusz Pawlaczyk

Konstrukcję domu szkieletowego można dostosować do indywidualnych wymogów inwestora oraz lokalnych warunkow klimatycznych

Czy silny wiatr przewróci dom szkieletowy? Tam, gdzie wieją bardzo silne wiatry, stosuje się specjalne wzmocnienia pomiędzy ścianami i fundamentami oraz pionowe usztywnienia konstrukcyjne, które są w stanie utrzymać dom w całości. Belka podwalinowa jest wtedy z reguły dobrze przymocowana do fundamentu, a elementy ścienne są do niej po prostu przybite. Do wzmocnienia takich połączeń można stosować metalowe taśmy stężające, mocowane do pionowych elementów podwaliny lub nawet dalej – do fundamentu. W zbliżony sposób łączy się ściany z więźbą dachową. Dodatkowo narożniki wzmacnia się diagonalnymi belkami, aby zwiększyć sztywność bryły budynku. Domy budowane według podobnych zasad wytrzymują huragany na Florydzie czy Karaibach.

Na tornado lub trąbę powietrzną nie ma mocnych, co zresztą widać było jakiś czas temu doskonale w niektórych rejonach Polski i to również w przypadku budynków murowanych. Pamiętać trzeba, że nawet jeśli trąba nas dosięgnie, to odbudowa zniszczonego przez nią kanadyjczyka będzie nieporównanie szybsza niż domu murowanego.

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają