Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa?

2017-11-24 17:08
Płyta fundamentowa
Autor: Andrzej Szandomirski

Najczęściej decydujemy się na fundamenty tradycyjne czyli ławy i ściany. Niektórzy jednak posadawiają dom na betonowej płycie fundamentowej. Kiedy takie rozwiązanie jest korzystniejsze?

Czym różnią się fundamenty tradycyjne od płyty fundamentowej?

Fundamenty tradycyjne Płyta fundamentowa
 • ich budowa trwa długo - nawet do czterech tygodni
 • fundamenty tradycyjne wymagają starannej hydroizolacji odpowiednio dobranej do rodzaju gruntu i poziomu wody gruntowej
 • to rozwiązanie znane i sprawdzone. Wykonawcy rzadko popełniają błędy podczas budowy takich fundamentów
 • do budowy ław fundamentowych wystarczy beton niższej klasy, na ściany stosuje się najczęściej bloczki betonowe
 • to rozwiązanie przyjmuje się w większości projektów gotowych
 • to rozwiązanie bezpieczne nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych
 • płyta fundamentowa jest wybierane także dlatego, że łatwiej w ten sposób szczelnie odizolować ogrzewany budynek od zimnego podłoża
 • płyta fundamentowa tworzy jednocześnie betonową podłogę parteru
 • jest odporniejsza na nierównomierne osiadanie niż fundamenty tradycyjne
 • potrzebny będzie beton wyższej klasy, zamawiany w wytwórni
 • wymaga zatrudnienia profesjonalnej ekipy
Fundamenty tradycyjne
Autor: Rafał Arak Przeważają budynki posadowione w sposób tradycyjny czyli na ławach fundamentowych. Takie są oczekiwania przeciętnych inwestorów, między innymi dlatego, że łatwiej jest im znaleźć wykonawców. Nie oznacza to jednak, że taki rodzaj fundamentów jest najtańszy. Ławy fundamentowe projektowane obecnie mają większe wymiary niż kiedyś, więc w porównaniu do płyt fundamentowych zużycie betonu w może być podobne.

Przy budowie na skarpie prostsze i tańsze jest wykonanie fundamentów tradycyjnych

Płyta fundamentowa to rozwiązanie ekonomiczne, o ile jest łatwa do wykonania. Fundament domu na skarpie siłą rzeczy prosty nie będzie. Można by go było skonstruować z kilku płyt umieszczonych na różnych poziomach, ale koszt okazałby się bardzo wysoki. Płyty należałoby odpowiednio połączyć, aby zagwarantować budynkowi równomierne osiadanie. Zdecydowanie taniej i prościej jest w tej sytuacji zrobić fundamenty z ławami schodkowymi.

Budujący samodzielnie powinni wybrać typowe ławy i ściany fundamentowe

Ławy fundamentowe i wzniesione na nich murowane ściany fundamentowe można wykonać samodzielnie i wielu inwestorów podejmuje takie wyzwanie. Potrzebny do tego beton da się „ukręcić” w betoniarce i nie trzeba sprowadzać go z wytwórni. Tradycyjne sposoby posadawiania są też doskonale znane wszystkim ekipom budowlanym. Ławami i ścianami zajmie się ta sama ekipa murarska, która wykona większość prac budowlanych w naszym domu. Do płyty fundamentowej potrzeba natomiast fachowców, którzy specjalizują się w takiej konstrukcji. Konieczny jest także beton lepszej jakości – klasy minimum C16/20.

Wybierz fundamenty tradycyjne, jeśli chcesz mieć dostęp do izolacji

Większa część izolacji przeciwwilgociowej i izolacji termicznej płyty fundamentowej znajduje się pod nią. Nic złego nie powinno się im stać, ale w razie jakiejkolwiek usterki dostęp pod płytę jest niemożliwy. Gdy mamy ściany fundamentowe zaizolowane pionowo od zewnątrz i zasypane ziemią, teoretycznie powinniśmy być spokojni. Wciąż jednak słyszymy o budynkach, których ściany podciągają wilgoć, bo hydroizolacja pionowa lub pozioma uległa uszkodzeniu. W ich przypadku istnieje jednak możliwość naprawy. Trzeba tylko odkopać ścianę fundamentową, by zyskać dostęp do uszkodzonych warstw.

Płyta fundamentowa
Autor: Andrzej T. Papliński Niepomijalną zaletą płyty fundamentowej jest brak konieczności wykonywania dodatkowo wszystkich warstw podłogi na gruncie. Otrzymujemy od razu warstwę podposadzkową. Dodatkowymi zaletami tej technologii jest możliwość wyeliminowania mostków termicznych dzięki ciągłości izolacji oraz zapewnienie poprawnego wykonania szczelnej izolacji przeciwwilgociowej.

Płyta fundamentowa sprawdzi się przy wysokim poziomie wód gruntowych

Płyta fundamentowa, w przeciwieństwie do ław fundamentowych, nie musi się znajdować poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli głębiej niż 0,8-1,4 m pod powierzchnią terenu. Buduje się ją po wybraniu żyznej warstwy gleby i wymianie części znajdującej się pod spodem ziemi na podsypkę stabilizującą ze żwiru i piasku. Woda gruntowa często podchodzi ku powierzchni gruntu, ale rzadko na tyle wysoko, aby móc zagrozić płycie. Płyta jest zatem najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem posadowienia budynku na terenie o trudnych warunkach wodnych.

Materiał do budowy ścian

Płyta rozkłada ciężar budynku na całą powierzchnię zabudowy

Wybierz płytę fundamentową, jeśli boisz się osiadania domu. Ekipy często popełniają błędy podczas przygotowywania podbudowy pod podłogi na gruncie i te z czasem zaczynają osiadać. Już niejeden inwestor zauważył, że listwy przyścienne zamocowane do murów po pewnym czasie znajdują się kilka centymetrów nad podłogą. Często też nierównomierne osiadanie budynku powoduje pękanie ścian. To bardzo jaskrawe przykłady tego, czym może skutkować osiadanie. W przypadku płyt fundamentowych dom ma konstrukcję przypominającą pełną skrzynkę i tego typu sytuacje nie mają prawa wystąpić. Płyta rozkłada ciężar budynku na całą powierzchnię zabudowy, dzięki czemu na każdy centymetr obciążonego gruntu przypada znacznie mniejszy nacisk. Dlatego właśnie jest to korzystna metoda w przypadku gruntów o słabej nośności.

Zwykłe fundamenty robi się cztery tygodnie. Na płytę wystarczy tydzień

Tradycyjne fundamenty wykonuje się trzy-cztery tygodnie. Ławy fundamentowe wymagają bowiem budowy deskowania. Wygląda ono jak koryto bez dna – ma dwie ścianki z drewna. Budowa takiej konstrukcji zajmuje sporo czasu. Na płytę wystarczy tydzień. Wykonując ją, deskowanie zastępujemy szalunkiem z płyt termoizolacyjnych, które najpierw utworzą formę dla betonu, a później będą stanowić ocieplenie krawędzi płyty. Jeśli budujemy fundamenty tradycyjne, mamy po drodze przerwę technologiczną trwającą dwa-trzy tygodnie. Tyle się czeka, aż beton zwiąże i na ławach będzie można murować ściany. W przypadku fundamentów tradycyjnych konieczna jest jeszcze budowa podłogi na gruncie – między ścianami fundamentowymi. Płyta stanowi zaś gotowe podłoże, na którym wystarczy zrobić cienką wylewkę samopoziomującą i można już układać posadzkę.

Sonda
Własny dom - na jakim fundamencie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie