Kiedy wylewka samopoziomująca ma sens? Zalety i układanie wylewki samopoziomującej

2019-12-03 13:46 Karolina Matysiak-Rakoczy, Krzysztof Domagała
Wylewka samopoziomująca
Autor: Robert Szarapka Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. Dlatego warto zastanowić się nad zastosowaniem wylewki o właściwościach samopoziomujących

Zaletą wylewki cementowej samopoziomującej jest to, że uzyskana powierzchnia jest gładka i nie wymaga wyrównania. Niestety wylewka samopoziomująca dość wolną wiąże i schnie. Można na nie wejść dopiero po 2 dniach, a układać posadzkę nawet po tygodniu.

Tradycyjna wylewka, wbrew swojej nazwie, wcale nie jest wylewana, a układana. Prace rozpoczyna się od przygotowania listew prowadzących, które będą nam wyznaczać końcowy poziom posadzki. Następnie między listwami rozsypuje się mieszankę i rozkłada poprzez przesuwanie łaty wzdłuż nich. Dzięki temu zachowuje się stałą i równą grubość warstwy. Brzmi łatwo, jednak właściwe ustawienie listew jest zadaniem trudnym i czasochłonnym. Należy zrobić to bardzo dokładnie, aby podkład był dobrze wypoziomowany. Każda korekta listew wymaga wielokrotnej kontroli poziomnicą, a wszystkie prace trzeba wykonywać w niewygodnej pozycji na kolanach.

Układanie wylewki samopoziomującej

Te problemy nie występują w przypadku wylewek samopoziomujących. Przy pomocy niwelatora i specjalnych stojaków niwelacyjnych, rozstawionych w pomieszczeniu, wyznaczymy poziom przyszłej posadzki. Potem pozostaje już tylko przystąpić do wylewania podkładu. Wykonuje się to za pomocą giętkiego przewodu poprowadzonego od pompy. Wylewanie należy prowadzić równomiernie i okrężnymi ruchami, aby ułatwić rozpływanie się mieszanki. Po skończeniu, posadzkę należy odpowietrzyć poprzez sztangowanie i ostatecznie wyrównać szczotkami. Cały proces układanie wylewki samopoziomującej odbywa się w wygodnej pozycji stojącej.

Jak widać, wykonanie wylewki samopoziomującej jest szybsze i wygodniejsze, a w efekcie uzyskujemy równą, gładką i znakomicie wypoziomowaną powierzchnię, która nie wymaga już ręcznego zacierania. Nie pozostaną na niej żadne skazy, powstałe podczas układania. Tak wykonana wylewka będzie stanowić doskonały podkład pod każde wykończenie.

Łatwość układania mieszanki samopoziomującej sprawia, że trzyosobowa ekipa jest w stanie wykonać aż 1000 m2 podkładu dziennie. W domach i mieszkaniach takie powierzchnie z reguły nie występują, zatem można założyć, że w jeden dzień poradzimy sobie ze wszystkimi posadzkami.

Właściwości wylewek samopoziomujących

Większość wylewek samopoziomujących pełni funkcję warstwy wyrównawczej na istniejącym jastrychu albo starym nierównym podłożu, ale niektóre mogą być wykorzystane jako samonośne podkłady podłogowe.

W zależności od rodzaju wylewki samopoziomujące mają różne zakresy grubości: od 0-3 do 10-20 mm; od 1-5 do 30-45 mm lub od 25 mm wzwyż. Ze względu na niewielką grubość i płynną konsystencję charakteryzują się niewielkimi odkształceniami we wczesnej fazie dojrzewania, więc nie występuje w nich zjawisko skurczu. Dzięki temu wylewek cementowych samopoziomujących nie trzeba zbroić.

Kiedy wylewka samopoziomująca?

Właściwości samopoziomujące sprawiają też, że uzyskana powierzchnia jest bardzo gładka, nie wymaga zacierania i nie pozostają na niej smugi. Niestety, wylewki samopoziomujące w większości dłużej niż zwykłe wiążą i wysychają. Na większość można wejść dopiero po 48 godzinach, tylko w nielicznych czas wiązania jest zredukowany do dwóch i pół-sześciu godzin.

Niewiele jest też wylewek samopoziomujących szybko schnących, które można wykańczać po 1-2 dniach – prawie wszystkie przed układaniem posadzki wymagają odczekania 7-28 dni.

Jeśli zdecydujemy się na wylewkę samopoziomująca anhydrytową, to oprócz szybszego wykonania zyskamy także szybsze osiągnięcie odpowiedniej wytrzymałości przez posadzkę. Chodzenie po niej będzie możliwe już po 48 godzinach, a po 4 dniach możemy wznowić dalsze prace wykończeniowe w pomieszczeniu.

Zobacz także:

Specyficzną odmianą są lekkie samopoziomujące jastrychy cementowe o masie zredukowanej nawet o 50% w stosunku do mieszanek tradycyjnych. Są przydatne zwłaszcza podczas remontu poddasza czy stropu nad piwnicą, kiedy nie jest znana nośność istniejącej podłogi i lepiej jej nadmiernie nie obciążać.

Wylewka samopoziomująca: podkład anhydrytowy
Autor: Piotr Mastalerz Masa samopoziomująca jest półpłynna – dzięki temu niweluje krzywizny i tworzy tak równy podkład, że nie trzeba sprawdzać jego wypoziomowania
Warto wiedzieć

Co to jest wylewka samopoziomująca?

Podkłady samopoziomujące to wszystkie jastrychy anhydrytowe i cementowe podkłady wyrównujące. Można je bez wysiłku układać ręcznie lub maszynowo – same się rozpływają i bardzo dobrze zespalają z podłożem. Mają jednorodną strukturę o konsystencji półpłynnej lub płynnej, a dzięki zredukowanemu skurczowi nie wymagają zbrojenia powierzchniowego. Większość wylewek samopoziomujących pełni funkcję warstw wyrównawczych, choć niektóre można stosować również jako nośne podkłady. Świetnie sprawdzają się w systemach ogrzewania podłogowego, bo szczelnie otulają przewody, a dzięki elastyczności nie pękają w trakcie grzania. Dzięki temu, posadzka będzie pobierała ciepło większą powierzchnią, co przełoży się na szybsze i bardziej równomierne przekazywanie go do pomieszczenia. Pozwoli to lepiej reagować na zmiany temperatury i zmniejszyć rachunki za energię.

Wideo: Najczęstsze pytania o wylewki samopoziomujące

Zapytaliśmy eksperta:

1. Jak ważne jest przygotowanie podłoża przed zastosowaniem wylewki samopoziomującej?

2. Jak dobrze zagruntować podłoże?

3. Co zrobić kiedy jastrych jest zbyt słaby?

4. Jakie są rodzaje wylewek, jakie mają parametry i zastosowanie?

5. Jaka wylewa samopoziomująca przy ogrzewaniu podłogowym?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE