Domek Brda - jak zbudować? Zobacz nowoczesne projekty i realizacje domków typu Brda

2024-04-30 12:24

Brda to kultowy domek letniskowy z czasów PRL-u, który wciąż jest w modzie. Wielu producentów domków drewnianych ma w ofercie konstrukcje tego typu. Architekci eksperymentują z formą i oferują nowoczesne warianty małego trójkątnego domku letniskowego. Wybraliśmy najciekawsze realizacje!

Domek Brda
Autor: SK Architekci Zespół domków letniskowych typu Brda w Karpaczu

Spis treści

  1. Jak wygląda domek Brda?
  2. Brda - kultowy domek letniskowy
  3. Domek BR2
  4. Brda – przykłady projektów

Jak wygląda domek Brda?

Niewielka bryła nawiązująca do szałasu lub namiotu to kwintesencja prostoty i funkcjonalności. Domek o trójkątnym froncie jest pokryty stromym dwuspadowym dachem, po którym deszcz i śnieg szybko spływa. Dach pełni jednocześnie funkcję ścian zewnętrznych i sięga niemal do ziemi. W podstawowej wersji o powierzchni mniej więcej 40 m² domek Brda obejmuje salon z kuchnią i łazienką na parterze oraz sypialnię (1 wielką lub 2 mniejsze) na piętrze. Pomieszczenia są kompaktowe, ale przestrzeń jest maksymalnie wykorzystana, żeby zapewnić wygodę mieszkańcom. Domki typu Brda są projektowane także o większej powierzchni (nawet 100 m²).

Domki Brda są budowane najczęściej z drewna, mogą być oferowane w wersji z prefabrykatów.

Ciekawe
Domek Brda

Autor: Cultural Heritage Agency of the Netherlands

Domek typu A-frame z zielonym dachem z darni w Holandii

Domki w kształcie litery A (ang. A-frame house) były budowane w różnych rejonach świata od bardzo dawna. Prosta archetypiczna forma była znana w Europie, Chinach i na wyspach Pacyfiku. Przed długi czas miały one charakter użytkowy, służyły np. do przechowywania siana. W pierwszej połowie XX wieku architekci zaczęli projektować proste domki do zastosowań letniskowych. W 1934 r. R.M. Schindler zbudował w Kalifornii pierwszy nowoczesny domek typu A-frame dla Giseli Bennati. Międzynarodową popularność takim domkom przyniósł Elizabeth Reese House zbudowany w 1955 r. przez Andrew Gellera na plaży Long Island w Nowym Jorku. Zdjęcie domku znalazło się na okładce "New York Timesa". I od tego się zaczęło... Architekci chętnie ćwiczyli kreatywność w wielu odsłonach domków typu A-frame. Niewielkie budynki były konstrukcjami prefabrykowanymi, co pozwoliło obniżyć ich koszt.

Domek Brda
Autor: Wikipedia A-frame house odreastaurowany przez Nicky Panicci w Hollywood Hills
Zdaniem eksperta
Domek Brda
Arch. Krzysztof Niebrzydowski, firma projektowo-budowlana Okidomki

Brda - kultowy domek letniskowy

Źródłem kultowości Brdy jest z jednej strony sentyment i tęsknota, z drugiej - prostota i uniwersalność konstrukcji. Sentyment dzisiejszych inwestorów - pokolenia 40+ - do czasów dzieciństwa, wakacji z rodzicami w zakładowych ośrodkach wczasowych, gdzie królowała Brda, i tęsknota za wolnością, powrotem do korzeni, zapachem dymu z ogniska rozpalonego obok szałasu, którego nowoczesną wersją jest właśnie Brda i jej dzisiejsze odsłony.

Jako architekt mogę stwierdzić, że schemat statyczny budynku oparty jest o najprostszy z możliwych, a jednocześnie najsprawniejszy układ konstrukcyjny - trójkąt. Geometria ścian sugeruje również, a nawet wymusza, zastosowanie do budowy najbardziej oczywistego materiału budowlanego, jakim jest drewno. Materiał, jego powszechna dostępność i nieskomplikowany sposób łączenia sprawiły, że budynek stał się względnie prosty w wykonaniu, co z pewnością przyczyniło się do jego popularyzacji.

Domek letniskowy BR2 powstał w hołdzie dla kultowego domu letniskowego Brda, który zrewolucjonizował standard wypoczynku w czasach PRL-u. BR2 to nowa odsłona wspomnień w zmodyfikowanych formie i układzie funkcjonalnym oraz z zastosowaniem nowoczesnych materiałów wykończeniowych.

Domek Brda
Autor: Dom-Hurt Sokołek w zależności od wielkości (37-71 m2) i standardu wykończenia może kosztować od 42 do 80 tys. zł bez montażu

Domek BR2

Domek BR2 ma powierzchnię zabudowy 34,9 m², powierzchnię podłóg 40,8 m². Konstrukcja domku jest prefabrykowana - szkieletowa, drewniana, wypełniona termoizolacją, w jej grubości poprowadzone są również instalacje. Na parterze domku znajduje się pomieszczenie główne: salon z aneksem kuchennym, łazienką i przechodnią garderobą - magazynkiem. Powyżej dwie antresole: niższa nad łazienką i garderobą oraz wyższa nad częścią salonu, obie antresole i parter łączy jedna drabina zlokalizowana nad wyspą kuchenną. Rekreacyjną funkcję parteru uzupełnia przyległy do ściany szczytowej taras wyposażony w kominek z otwartym paleniskiem oraz z siedziskiem.

Taras przykryty jest pergolą, która swoją geometrią naśladuje bryłę główną budynku – taki zabieg pozwala na zasymilowanie bryły z otoczeniem. W zestawieniu z bryłą główną, której ściany szczytowe są w dużej części przezierne, przywodzi na myśl konstrukcję szałasów pasterskich, którymi zresztą, projektant naszego protoplasty Brdy z pewnością się inspirował. Budynek charakteryzuje się małą bezwładnością termiczną, co w praktyce przekłada się na zminimalizowanie ilości opału oraz czasu ogrzania budynku, istotne szczególnie w zimnych miesiącach. Z uwagi na otwarte przestrzenie wystarczającym źródłem ciepła dla domku może być koza grzewcza lub kominek.

Brda – przykłady projektów

Koncepcja biura SK-Architekci z Jeleniej Góry to zespół małych obiektów, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 34 m², w związku z czym mogą być realizowane bez pozwolenia na budowę, tylko na zgłoszenie, upraszczając procedury urzędowe.

Obiekty charakteryzuje prosta forma nawiązująca do znanych z poprzedniego wieku domków letniskowych. Elewacje budynków są otwarte na malowniczy krajobraz dużymi przeszkleniami. Bryły domków elastycznie mogą być przekryte dachem wykończonym łupkiem, dachówką, blachą lub deskami  – istnieje także możliwość wykorzystania paneli fotowoltaicznych.

Program wnętrz tworzy wygodna strefa dzienna, nowoczesna łazienka i minimalistyczna kuchnia. Klimat strefy wypoczynku wzbogacają kominek i hamak. Na parterze znajduje się salon z otwartą kuchnią, łazienką, wyjściem na taras oraz kominek. Na antresoli zaplanowano otwartą przestrzeń o funkcji sypialni.

Nowoczesne domki Brda zaprojektowano w technologii drewnianej, prefabrykowanej. Dom może powstać w kilka dni, a montaż na budowie wraz z pokryciem zajmie około dwóch tygodni. Technologia Steico lub HBE to dzisiaj najcieplejsze domy o współczynniku przenikania podobnym do domów pasywnych. W domkach planuje się także wykonanie przeszkleń w postaci ciepłych okien 3-szybowych. Obiekty można posadowić na palach lub płycie – a lekka konstrukcja sprawia, iż fundamenty mogą być nawet o połowę tańsze.

Domki są oferowane w dwóch wariantach. Standardowo o powierzchni użytkowej 41 m². Na zamówienie domek może mieć 55 m² lub więcej w zależności od indywidualnej koncepcji. W pierwszym wypadku na piętrze znajduje się 1 sypialnia, w drugim - dwie.

Istnieje wiele wariantów rozwiązań architektonicznych i detali wykończeniowych domków typu Brda. Jednak generalnie bryła w kształcie litery A pozostaje bez zmian. Na froncie może być tradycyjna ściana frontowa z oknem i drzwiami lub całoszklona elewacja albo balkon. Przed frontem może być zaprojektowany taras. Wiele domków jest oferowanych w kilku wariantach wielkości. Domki wciąż są projektowane jako letniskowe, ale wielu producentów oferuje je również w wersji z ociepleniem. W domkach typu Brda mogą być zastosowane nowoczesne rozwiązania technologiczne, np. do ogrzewania wystarczy koza lub kominek, ale można wykorzystać też panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu.

Domek Brda zwykle ma 1 kondygnację, w której znajduje się otwarta strefa dzienna z aneksem kuchennym i łazienką. Jako sypialnia zwykle służy nieduża antresola. W większych domkach na piętrze można pomieścić nawet 2 sypialnie o sporych rozmiarach. Gdy nie ma konieczności wydzielania osobnych pomieszczeń na piętrze może znajdować się otwarta strefa wypoczynku.

Warto pamiętać, że wolno stojące parterowe domki letniskowe o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 m² można budować tylko na zgłoszenie (jeśli ich liczba nie przekracza 1 na każde 50 m² powierzchni działki). 

Firma Mini Domy oferuje Brdę w wersji klasycznej oraz nowoczesnej, czyli z przeszklonym wykuszem, który doświetla pomieszczenia. Brda klasyczna może mieć powierzchnię 35 m² (z antresolą) lub 42 albo 64 m2 (odpowiednio z 2 lub 3 pokojami na piętrze).

Domek brda
Autor: Mini Domy Bryła domku Brda w wersji nowoczesnej jest urozmaicona przez przeszklony wykusz

Kultowe produkty PRL. Sprawdź czy pamiętasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Do tego sprzętu ustawiały się kolejki spragnionych mieszkańców. Chodzi o...
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym