Jak ocieplić dom letniskowy? Termomodernizacja domku Brda

2021-01-28 12:44
Ocieplanie domku letniskowego
Autor: Leszek Dopke – Czarna Zebra Przy ocieplaniu domku zastosowano płyty PIR, które zapewniły korzystną wartość współczynnika przenikania ciepła przy niewielkiej grubości warstwy (13 cm)

Stare domki letniskowe mają dachy schodzące niemal do ziemi. Jak ocieplić domek Brda, nie zmniejszając i tak niewielkich pomieszczeń? Oto przykład rozwiązania tego typowego problemu.

Typowy domek rekreacyjny zaprojektowany w latach 70. ubiegłego wieku – Brda. Powstało ich wiele, często na atrakcyjnych działkach nad morzem, nad jeziorami czy w górach. Po latach intensywnego eksploatowania wymagają remontu. Często przy tej okazji właściciele starają się wprowadzić ulepszenia, dzięki którym wakacyjne pobyty mogą być dłuższe i przyjemniejsze. Przykładem takiej modernizacji jest przedstawione ocieplenie domu typu Brda.

Pielęgnacja tarasów drewnianych

Ocieplanie domku letniskowego Brda: izolacja nakrokwiowa dachu

Duże dwuspadowe połacie domków typu Brda są przegrodami o największej powierzchni, dlatego ucieka przez nie najwięcej ciepła. Postanowiono więc ocieplić je w pierwszej kolejności.

Przeczytaj też:

Nowoczesny domek Brda: budowa i ceny >>>

Wybrano metodę nakrokwiową, która pozwoliła uniknąć obniżenia wysokości pomieszczeń znajdujących się pod dachem. Zapewniono też tym samym ciągłość termoizolacji i jej większą szczelność. Do izolacji nakrokwiowej wykorzystano sztywne i odporne na wilgoć płyty z piany PIR. Mają one niski, a zatem korzystny współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,023 W/(m∙K). Użyto płyt grubości 5 i 8 cm. Wykonana z nich izolacja grubości 13 cm waży mniej więcej 3,9 kg/m2.

Przeczytaj też:

Izolacja nakrokwiowa. Sposób na zwiększenie przestrzeni na poddaszu

Izolując dach od zewnątrz, nie ingerujemy we wnętrze, co jest ogromną korzyścią w sytuacji, kiedy każdy centymetr powierzchni jest użytkowany i ma znaczenie dla wygody. Dodatkową korzyścią jest to, że nie zasłania się drewnianej konstrukcji. Pozostaje ona widoczna od środka i może być ozdobą wnętrza.

Galeria zdjęć: nowoczesne domki Brda

Termomodernizacja domu letniskowego Brda

Aby w ten sposób zamontować termoizolację, trzeba było najpierw usunąć istniejące pokrycie z eternitu oraz podkonstrukcję, na której się opierało. Istotnym etapem było sprawdzenie stanu hydroizolacji ułożonej na deskowaniu. Jeśli wzbudziłaby jakiekolwiek zastrzeżenia, lepiej by było ją zedrzeć i zastąpić nową. Ponieważ hydroizolacja dachowa z papy w domku Brda była szczelna, postanowiono jej nie wymieniać.

Przeczytaj też:

Remont dachu: 5 pytań o montaż nowej papy dachowej na zimno lub gorąco

Płyty PIR układano na dachu w dwóch warstwach. Najpierw do krokwi mocowano mechanicznie pierwszą z nich, grubości 8 cm, używając wkrętów długości 16 cm. Kotwiono je do krokwi dachowych przez deski poszycia. Dzięki temu, że płyty mają na krawędziach wyprofilowane zamki (felce), łatwo je szczelnie ze sobą łączyć. Styki między płytami dodatkowo uszczelniono specjalną aluminiową taśmą izolacyjną.

Kolejna warstwa płyt miała grubość 5 cm. Najpierw układano płyty, następnie rozpościerano na nich pasy membrany dachowej i używając wkrętów długości 20 cm, przytwierdzano kontrłaty do krokwi. W ten sposób podkonstrukcja pod nowe pokrycie ustabilizowała jednocześnie ocieplenie.

Pozostało jeszcze prostopadle do kontrłat przykręcić łaty i zamocować do nich blaszane panele stanowiące nowe pokrycie dachu. Po ociepleniu połaci od zewnątrz grubość dachu zwiększyła się o mniej więcej 12 cm w stosunku do stanu sprzed remontu. Dzięki zastosowaniu cienkich płyt o bardzo dobrej izolacyjności termicznej udało się uniknąć takiego pogrubienia warstw dachu, które w małym domku Brda wyglądałoby przytłaczająco.

Ocieplanie domku letniskowego
Autor: Leszek Dopke – Czarna Zebra Domek Brda po termomodernizacji. Ocieplono w nim wszystkie przegrody – dach, ściany oraz podłogę na gruncie. Teraz nadaje się do mieszkania także poza sezonem
Ocieplanie domku letniskowego
Autor: Leszek Dopke – Czarna Zebra Izolując dach od zewnątrz, nie zabudowujemy od środka jego konstrukcji. Krokwie i deskowanie mogą pozostać elementami dekoracyjnymi

Ocieplenie ścian domku Brda

Tymi samymi płytami ocieplono ściany. W domku Brda są to głównie ściany szczytowe. Najpierw ułożono membranę wiatroizolacyjną. Zamocowano ją zszywkami. Poszczególne pasy zachodziły na siebie, tworząc zakłady szerokości 10 cm.

Zanim na ścianę trafiły płyty, trzeba było jeszcze przykręcić uchwyty listew nośnych. Na nich będzie się utrzymywała nowa elewacja z desek. Płyty PIR zamocowano do ścian długimi wkrętami, po czym wypełniono wszelkie szczeliny pianą poliuretanową (niskoprężną).

Przeczytaj też:

Pianka poliuretanowa: właściwości. Czy pianka to najlepszy termoizolator domu?

Między elewacją a ociepleniem pozostawiono odstęp szerokości około 3 cm, z wlotami w dolnej części ściany i wylotami na górze. Otwory zabezpieczono metalową siatką, żeby nie weszły tam kuny lub gryzonie.

Ocieplanie domku letniskowego
Autor: Leszek Dopke – Czarna Zebra Także od spodu domku płyty zamocowano mechanicznie. Również tu zastosowano dwie warstwy termoizolacji

Ocieplanie podłogi w domku letniskowym Brda

Ponieważ domek Brda był posadowiony na wysokich fundamentach mających formę betonowych słupków, można się było pod niego dostać i przykleić płyty od spodu. Również tu ułożono je w dwóch warstwach. W ten sposób powstała izolacja cieplna podłogi. Płyty doprowadzono aż do połaci dachu, gdzie zetknęły się z ich izolacją cieplną. Niewielką szczelinę m.in. wypełniono pianą poliuretanową.

Ocieplanie domku letniskowego
Autor: Leszek Dopke – Czarna Zebra Po ociepleniu połaci na dachu zamocowano pokrycie z paneli blaszanych

Sprawdź, ile wiesz o ocieplaniu domu i materiałach ociepleniowych

Pytanie 1 z 8
Czym nie mocuje się płyt styropianowych do ścian?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie