Domek Brda - budowa i ceny. Nowoczesne projekty Brda i realizacje domków

2022-08-12 18:05
Domek Brda
Autor: SK Architekci Zespół domków letniskowych typu Brda w Karpaczu

Brda to kultowy domek letniskowy z czasów PRL-u, który wciąż jest w modzie. Znajdziemy go w ośrodkach wypoczynkowych. Wielu producentów domków drewnianych ma w ofercie konstrukcje tego typu. Architekci eksperymentują z formą i oferują nowoczesne warianty małego trójkątnego domku letniskowego. Zobacz inspiracje!

Niewielka bryła nawiązująca do szałasu lub namiotu to kwintesencja prostoty i funkcjonalności. Domek o trójkątnym froncie jest pokryty stromym dwuspadowym dachem, po którym deszcz i śnieg szybko spływa. Dach pełni jednocześnie funkcję ścian zewnętrznych i sięga niemal do ziemi. W podstawowej wersji o powierzchni mniej więcej 40 m2 domek Brda obejmuje salon z kuchnią i łazienką na parterze oraz sypialnię (1 wielką lub 2 mniejsze) na piętrze. Pomieszczenia są kompaktowe, ale przestrzeń jest maksymalnie wykorzystana, żeby zapewnić wygodę mieszkańcom. Domki typu Brda są projektowane także o większej powierzchni (nawet 100 m2).

Domki Brda są budowane najczęściej z drewna, mogą być oferowane w wersji z prefabrykatów.

Warto wiedzieć
Domek Brda

Autor: Cultural Heritage Agency of the Netherlands

Domek typu A-frame z zielonym dachem z darni w Holandii

Domek Brda jak szałas lub namiot

Domki w kształcie litery A (ang. A-frame house) były budowane w różnych rejonach świata od bardzo dawna. Prosta archetypiczna forma była znana w Europie, Chinach i na wyspach Pacyfiku. Przed długi czas miały one charakter użytkowy, służyły np. do przechowywania siana. W pierwszej połowie XX wieku architekci zaczęli projektować proste domki do zastosowań letniskowych. W 1934 r. R.M. Schindler zbudował w Kalifornii pierwszy nowoczesny domek typu A-frame dla Giseli Bennati. Międzynarodową popularność takim domkom przyniósł Elizabeth Reese House zbudowany w 1955 r. przez Andrew Gellera na plaży Long Island w Nowym Jorku. Zdjęcie domku znalazło się na okładce "New York Timesa". I od tego się zaczęło... Architekci chętnie ćwiczyli kreatywność w wielu odsłonach domków typu A-frame. Niewielkie budynki były konstrukcjami prefabrykowanymi, co pozwoliło obniżyć ich koszt.

Domek Brda wciąż na rynku

Domki typu Brda najpierw pojawiły się w ośrodkach wypoczynkowych PTTK na terenie kraju. Były to lata 50. XX wieku. W latach 70., czasach prosperity gospodarczej epoki Gierka, domki typu Brda mogły kupić osoby prywatne. To wtedy zaczęły one zasiedlać prywatne parcele oraz działki letniskowe. Konstrukcja chroniona spadzistym dachem świetnie sprawdziła się w naszym klimacie. Od tamtej pory wpisały się w krajobraz Polski i wciąż są chętnie budowane. Architekci wykorzystują ideę domków w kształcie litery A i często ją twórczo przetwarzają, dostosowując dom do wymogów współczesnego świata. Również producenci domów z drewna mają domki typu Brda w swojej ofercie.

Domek Brda
Autor: Wikipedia A-frame house odreastaurowany przez Nicky Panicci w Hollywood Hills
Zdaniem eksperta
Domek Brda
Arch. Krzysztof Niebrzydowski, firma projektowo-budowlana Okidomki

Brda - kultowy domek letniskowy

Źródłem kultowości Brdy jest z jednej strony sentyment i tęsknota, z drugiej - prostota i uniwersalność konstrukcji. Sentyment dzisiejszych inwestorów - pokolenia 40+ - do czasów dzieciństwa, wakacji z rodzicami w zakładowych ośrodkach wczasowych, gdzie królowała Brda, i tęsknota za wolnością, powrotem do korzeni, zapachem dymu z ogniska rozpalonego obok szałasu, którego nowoczesną wersją jest właśnie Brda i jej dzisiejsze odsłony.

Jako architekt mogę stwierdzić, że schemat statyczny budynku oparty jest o najprostszy z możliwych, a jednocześnie najsprawniejszy układ konstrukcyjny - trójkąt. Geometria ścian sugeruje również, a nawet wymusza, zastosowanie do budowy najbardziej oczywistego materiału budowlanego, jakim jest drewno. Materiał, jego powszechna dostępność i nieskomplikowany sposób łączenia sprawiły, że budynek stał się względnie prosty w wykonaniu, co z pewnością przyczyniło się do jego popularyzacji.

Domek letniskowy BR2 powstał w hołdzie dla kultowego domu letniskowego Brda, który zrewolucjonizował standard wypoczynku w czasach PRL-u. BR2 to nowa odsłona wspomnień w zmodyfikowanych formie i układzie funkcjonalnym oraz z zastosowaniem nowoczesnych materiałów wykończeniowych.

Domek Brda
Autor: Dom-Hurt Sokołek w zależności od wielkości (37-71 m2) i standardu wykończenia może kosztować od 24 do 50 tys. zł bez montażu

Domek BR2

Domek BR2 ma powierzchnię zabudowy 34,9 m², powierzchnię podłóg 40,8 m². Konstrukcja domku jest prefabrykowana - szkieletowa, drewniana, wypełniona termoizolacją, w jej grubości poprowadzone są również instalacje. Na parterze domku znajduje się pomieszczenie główne: salon z aneksem kuchennym, łazienką i przechodnią garderobą - magazynkiem. Powyżej dwie antresole: niższa nad łazienką i garderobą oraz wyższa nad częścią salonu, obie antresole i parter łączy jedna drabina zlokalizowana nad wyspą kuchenną. Rekreacyjną funkcję parteru uzupełnia przyległy do ściany szczytowej taras wyposażony w kominek z otwartym paleniskiem oraz z siedziskiem. Taras przykryty jest pergolą, która swoją geometrią naśladuje bryłę główną budynku – taki zabieg pozwala na zasymilowanie bryły z otoczeniem. W zestawieniu z bryłą główną, której ściany szczytowe są w dużej części przezierne, przywodzi na myśl konstrukcję szałasów pasterskich, którymi zresztą, projektant naszego protoplasty Brdy z pewnością się inspirował. Budynek charakteryzuje się małą bezwładnością termiczną, co w praktyce przekłada się na zminimalizowanie ilości opału oraz czasu ogrzania budynku, istotne szczególnie w zimnych miesiącach. Z uwagi na otwarte przestrzenie wystarczającym źródłem ciepła dla domku może być koza grzewcza lub kominek.

Domek Brda
Autor: Okidomki Domek BR2 ma powierzchnię podłóg 40,8 m2. Ocieplony i wykończony bez armatury i białego montażu kosztuje 95 tys. zł z montażem

Domek BR2 zapewnia komfort funkcjonalny dla czterech osób, zaprojektowany jest dla statystycznej rodziny 2+2. Domek może być doskonałym uzupełnieniem oferty mieszkalnej ośrodków wypoczynkowych z przeznaczeniem dla osób, które cenią sobie prywatność. Świetnie sprawdzi się również jako budynek rekreacji indywidualnej.

Domek Brda
Autor: Okidomki Domek BR2 - rzuty
Domek Brda
Autor: Okidomki Domek BR2 - wizualizacja wnętrza

Brda – zespół domków letniskowych

Koncepcja biura SK-Architekci z Jeleniej Góry to zespół małych obiektów, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 34 m2, w związku z czym mogą być realizowane bez pozwolenia na budowę, tylko na zgłoszenie, upraszczając procedury urzędowe.

Przeczytaj też: Domy letniskowe do 70m2 bez pozwolenia na budowę

Obiekty charakteryzuje prosta forma nawiązująca do znanych z poprzedniego wieku domków letniskowych. Elewacje budynków są otwarte na malowniczy krajobraz dużymi przeszkleniami. Bryły domków elastycznie mogą być przekryte dachem wykończonym łupkiem, dachówką, blachą lub deskami  – istnieje także możliwość wykorzystania paneli fotowoltaicznych.

Przeczytaj też: Przepisy o budowie domku rekreacyjnego na działce

Program wnętrz tworzy wygodna strefa dzienna, nowoczesna łazienka i minimalistyczna kuchnia. Klimat strefy wypoczynku wzbogacają kominek i hamak. Na parterze znajduje się salon z otwartą kuchnią, łazienką, wyjściem na taras oraz kominek. Na antresoli zaplanowano otwartą przestrzeń o funkcji sypialni.

Nowoczesne domki Brda zaprojektowano w technologii drewnianej, prefabrykowanej. Dom może powstać w kilka dni, a montaż na budowie wraz z pokryciem zajmie około dwóch tygodni. Technologia Steico lub HBE to dzisiaj najcieplejsze domy o współczynniku przenikania podobnym do domów pasywnych. W domkach planuje się także wykonanie przeszkleń w postaci ciepłych okien 3-szybowych. Obiekty można posadowić na palach lub płycie – a lekka konstrukcja sprawia, iż fundamenty mogą być nawet o połowę tańsze.

Przeczytaj też: Dom z paczki, dom mobilny i minidom - jak zbudować >>>

Domki są oferowane w dwóch wariantach. Standardowo o powierzchni użytkowej 41. Na zamówienie domek może mieć 55 m2 lub więcej w zależności od indywidualnej koncepcji. W pierwszym wypadku na piętrze znajduje się 1 sypialnia, w drugim - dwie.

Domek Brda
Autor: SK Architekci Domki typu Brda wyróżnia przeszklona elewacja

Domek Brda - nowe wcielenia

Istnieje wiele wariantów rozwiązań architektonicznych i detali wykończeniowych domków typu Brda. Jednak generalnie bryła w kształcie litery A pozostaje bez zmian. Na froncie może być tradycyjna ściana frontowa z oknem i drzwiami lub całoszklona elewacja albo balkon. Przed frontem może być zaprojektowany taras. Wiele domków jest oferowanych w kilku wariantach wielkości. Domki wciąż są projektowane jako letniskowe, ale wielu producentów oferuje je również w wersji z ociepleniem. W domkach typu Brda mogą być zastosowane nowoczesne rozwiązania technologiczne, np. do ogrzewania wystarczy koza lub kominek, ale można wykorzystać też panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu.

Przeczytaj też: Działka leśna - jak urządzić na niej ogród

Domek Brda
Autor: Dom-Hurt Domek Dzięcioł jest oferowany w kilku wariantach wielkości (29-59 m2), pokrycia dachowego, ocieplony lub nieocieplony. Cena: 19-42 tys. bez montażu

Domek Brda zwykle ma 1 kondygnację, w której znajduje się otwarta strefa dzienna z aneksem kuchennym i łazienką. Jako sypialnia zwykle służy nieduża antresola. W większych domkach na piętrze można pomieścić nawet 2 sypialnie o sporych rozmiarach. Gdy nie ma konieczności wydzielania osobnych pomieszczeń na piętrze może znajdować się otwarta strefa wypoczynku.

Warto pamiętać, że wolno stojące parterowe domki letniskowe o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 m2 można budować tylko na zgłoszenie (jeśli ich liczba nie przekracza 1 na każde 50 m2 powierzchni działki). 

Kultowe produkty PRL. Sprawdź czy pamiętasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Do tego sprzętu ustawiały się kolejki spragnionych mieszkańców. Chodzi o...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE