Ogród na zalesionej działce. Jak stworzyć ogród w lesie

2019-01-28 9:47

Urządzając ogród na zalesionej działce, musimy wziąć pod uwagę, że rośnie na niej wiele drzew. Przy tworzeniu ogrodu w lesie warto wykorzystać te rośliny, które tam już rosną. Jak stworzyć ogród w lesie.

Planując ogród na leśnej działce przede wszystkim musimy zdecydować, jaki ma mieć charakter. Warto rozejrzeć się po okolicy, sprawdzić, jakie efektowne rośliny rosną w lasach, w których istnieją zbiorowiska podobne do zastanego na naszej posesji. Warto też przyjrzeć się, jakie rośliny najlepiej czują się w ogrodach sąsiadów: potem rozważyć, jaki typ ogrodu odpowiada nam najbardziej. Do wyboru mamy kilka możliwości – najważniejsze, żeby powstało miejsce, w którym chętnie będziemy przebywać.

Ogród w lesie: trawa pod drzewami

Najczęściej spotykanym sposobem zagospodarowania działki leśnej wokół domu jest splantowanie terenu i założenie trawnika pod istniejącymi drzewami. Ozdobą takich ogrodów są grupy krzewów i bylin wybieranych zgodnie z estetycznymi upodobaniami właścicieli. Powstaje wrażenie rozległej przestrzeni, a liczne drzewa przywołują skojarzenia z rosnącym tu niegdyś lasem.

Ogród w lesie: zwyczajny ogród

Można też „uporządkować” teren swojej działki i po wycięciu znacznej części drzew i krzewów zagospodarować go tak, by nie przypominał lasu. Zwolennicy takich rozwiązań muszą włożyć sporo wysiłku i poświęcić wiele czasu, by zmienić warunki glebowe, usunąć zastaną roślinność i przekształcić zbiorowisko leśne w zwyczajny ogród obsadzony popularnymi roślinami ozdobnymi.

>>Przeczytaj też: Jakie rośliny będą dobrze rosły w sosnowym lesie?

Ogród w lesie: ogród ozdobny i środowisko leśne obok siebie

Jeżeli działka jest duża, właściciele często decydują się na przekształcenie w ogród ozdobny jedynie najbliższego otoczenia domu, a w części bardziej oddalonej zachowują charakterystyczne środowisko leśne. Dzięki temu mogą zrealizować pragnienie posiadania eleganckiego ogrodu, a zarazem marzenie o własnym urokliwym leśnym zakątku.

Ogród w lesie: pięknie dobrane rośliny

Jeżeli ogród ma być efektowny, a przy tym niewymagający wiele pielęgnacji, pod koronami drzew w sąsiedztwie zastanych krzewów można posadzić rośliny ozdobne, którym  odpowiadają warunki panujące na tej działce. W lesie typu bór sosnowy lub sosnowo-świerkowy podłoże jest kwaśne i dominują rośliny iglaste. Dobrze rosną tu różaneczniki i azalie, wrzosy i wrzośce, można też sadzić z powodzeniem powojniki botaniczne i wielkokwiatowe oraz hortensję pnącą. Na podłożu piaszczystym efektownie wyglądają rozrastające się w poduchy macierzanka piaskowa czy rozchodnik ostry.
W lasach mieszanych i liściastych, oprócz rozmaitych roślin rosnących w warunkach naturalnych, takich jak berberysy, róże, pęcherznice, głogi, łubin, barwinek, można wprowadzić też ich ozdobne odmiany oraz ozdobne krzewy kwitnące, jak lilak pospolity, jaśminowiec wonny, porzeczki złota i krwista czy rozmaite byliny.

Działka leśna
Działka w lesie

Autor: Andrzej Szandomirski

Działka w lesie to wyzwanie, by w czasie budowy nie zniszczyć najcenniejszego - drzew wokół domu. One są tu najważniejsze

Zanim zdecydujemy się na kupno działki oznaczonej w ewidencji gruntów jako leśna, musimy dowiedzieć się w urzędzie gminy, czy jest ona objęta planem miejscowym, a jeśli tak – jakie ma przeznaczenie. Gdy okaże się, że budowlane, konieczne jest wyłączenie jej z produkcji leśnej. Jeżeli inne – można wnioskować o zmianę przeznaczenia (ale jest to trudne). Zazwyczaj jednak planu miejscowego nie ma i wtedy trzeba wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Pozytywną decyzję uzyskamy, jeśli spełnimy warunki dobrego sąsiedztwa (będzie z nami graniczyła działka zabudowana), dostępu do drogi publicznej oraz z istniejącego uzbrojenia. W przypadku działki leśnej mogą być one trudne do spełnienia.
Po uzyskaniu warunków zabudowy, zgodnie z ustawą z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, inwestor musi wystąpić do dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych o zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji leśnej. Za wyłączenie się płaci: należność (jednorazową opłatę z tytułu trwałego wyłączenia gruntów z produkcji), jednorazowe odszkodowanie za przedwczesny wyrąb drzewostanu oraz przez 10 lat opłaty roczne. Z obowiązku tego zwolniony jest grunt o powierzchni do 0,05 ha przeznaczony na budowę domu jednorodzinnego. Zanim rozpoczniemy inwestycję, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Wydaje je starosta powiatowy na wniosek inwestora.

Ogród w lesie: leśny ogród naturalistyczny

Rozwiązaniem rzadko spotykanym, ale interesującym jest stworzenie na działce leśnej ogrodu naturalistycznego, w którym wyeksponowane zostaną efektowne rośliny typowe dla danych zbiorowisk. Przeanalizowanie roślinności porastającej działkę i obserwacje dokonane w okolicy pozwolą stworzyć kompozycję, która – dyskretnie pielęgnowana i trzymana w ryzach – wyglądać będzie jak wspaniałe dzieło natury. Ten sposób wykorzystania leśnej działki preferują osoby, dla których wybór tego fragmentu terenu był nie kwestią przypadku, a świadomej decyzji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie