Kominek na tarasie. Ceglany kominek - instrukcja budowy kominka. RYSUNKI

2018-07-09 16:48

Kominek na tarasie to znakomity pomysł na wygodne urządzenie tarasu. Kominek ceglany, a właściwie kominek obudowany cegłami szamotowymi sprawi, że taras zamieni się w niezwykły salon na świeżym powietrzu. Ceglana obudowa kominkowa wprowadzi przytulny nastrój. Zobacz, jak zbudować ceglany kominek na tarasie. Budowa kominka tarasowego: rysunki.

Kominek na tarasie z cegły
Autor: Andrzej Szandomirski Kominek na tarasie zbudowany z cegły.

Kominek zewnętrzny wybudowany na tarasie może przynieść wiele radości. Tak położony będzie cieszyć każdego wieczoru od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. W jego cieple będziemy się ogrzewać podczas towarzyskich spotkań, a także przy samotnej lekturze lub w czasie rodzinnej kolacji. Kominek zewnętrzny jest zawsze otwarty, daje nam więc bezpośredni kontakt z płonącym ogniem.

Gdzie postawić kominek zewnętrzny na tarasie?

Aby można było w pełni cieszyć się urokami kominka, musi być on nie tylko sprawny technicznie, ale też odpowiednio położony w miejscu osłoniętym od wiatru i wszelkich przeciągów oraz powiązany przestrzennie z małą architekturą i zielenią ogrodu. Można go usytuować na tarasie otwartym lub zadaszonym, a jeśli mamy bardzo duży ogród, przeznaczyć na niego miejsce niezależne od domu i połączyć na przykład z altaną. Umiejscowiony na tarasie jest jego integralną częścią i nadaje mu klimat salonu pod chmurką. Warto tak zaprojektować jego położenie, aby można było zaaranżować wokół niego strefę wypoczynku. Większe możliwości daje taras zadaszony – wtedy z kominka będzie można korzystać także w czasie deszczu. Niekiedy wpływ na położenie kominka zewnętrznego ma też kształt budynku. Jeśli dom jest oparty na planie prostokąta lub kwadratu, kominek warto umieścić na granicy domu i ogrodu – przy takim rozwiązaniu ogień będzie cieszył nawet duże grono osób przebywających nie tylko na tarasie, ale też w ogrodzie. Jeżeli dom ma kształt litery T lub L bądź składa się z kilku brył, kominek warto usytuować w załamaniu ścian, zwłaszcza gdy zaplanuje się tam podcień. Wykończenie kominka powinno współgrać z elewacjami i stylem domu. Najczęściej z bryłą budynku  łączy go kształt, który jest kontynuacją formy okien, drzwi, dachu.  Równie ważny jest materiał, którym wykończono kominek – przeważnie nawiązuje on do wykończenia cokołów, komina lub ścian domu.

Kominek zewnętrzny
Autor: Andrzej Szandomirski Kominek zewnętrzny od strony ogrodu to dobre rozwiązanie – latem może także służyć jako gril

Kominek na tarasie z cegły

Kominek zewnętrzny z cegły szamotowej  jest integralną częścią tarasu ziemnego. Nadaje miejscu szczególny klimat i powoduje, że taras zamienia się w niezwykły salon na świeżym powietrzu. Zadaszenie sprawia, że z kominka na tarasie można korzystać nawet w czasie deszczu.

Sprawdź też:

Można w nim przygotowywać potrawy grillowane na ruszcie ogrzewanym węglem drzewnym albo tylko posiedzieć przy nim w pobliżu palących się suchych drew podczas chłodniejszych letnich i jesiennych dni.

Z czego jest zbudowany kominek tarasowy 

Tylna ściana kominka jest zrobiona z cegieł szamotowych i połączona ze ścianą budynku zaprawą. Z takich cegieł wymurowane są również ściany wewnętrzne komory paleniska, palenisko (jest ono zbrojone metalowymi profilami – płaskownikami i poprzecznie do nich zamocowanymi prętami) oraz czapa kominka. Jest ona obłożona łupanymi płytami jasnego piaskowca.

Z podobnych kamiennych płyt ułożonych na płask wymurowane są pozostałe ściany. Ich ciepła kremowa barwa dobrze współgra z kominem z postarzanych cegieł oraz ceglanymi zwieńczeniami komory paleniska i schowka na drewno.

Warto wiedzieć

Osadzenie kominka na tarasie

Decydując się na kominek zewnętrzny na tarasie, należy kierować się takimi samymi zasadami jak przy budowie innych kominków. W
miejscu jego posadowienia trzeba zrobić fundament o odpowiednio dużej wytrzymałości. Płyta fundamentowa kominka powinna się znajdować na tej samej wysokości co ława fundamentowa ściany zewnętrznej. Jeśli zdecydujemy się na jego wzniesienie na budowie, nie
ma konieczności oddylatowania go od ściany fundamentowej i nośnej budynku, natomiast dylatacja jest konieczna w przypadku kominków i kominów prefabrykowanych. Brak szczeliny może spowodować pękanie ściany w miejscu styku z kominem. Kominek powinien być ustawiony  jak najbliżej komina. Należy pamiętać, że komin musi mieć wysokość co najmniej 4 m, a jego wylot powinien się znajdować 40 cm powyżej kalenicy.

Jeśli budowę kominka planuje się na tarasie będącym jednocześnie stropem pomieszczenia znajdującego się poniżej, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który obliczy wytrzymałość stropu i oceni, czy usytuowanie na nim kominka jest możliwe.

Kominek na tarasie zdjęcia
Autor: Andrzej Szandomirski Na tarasie urządza się jadalnię, która coraz częściej pełni funkcję letniego salonu. Jego atmosferę warto wzbogacić otwartym paleniskiem kominka.

Budowa kominka tarasowego: potrzebne materiały

  • postarzane cegły - 230 szt.
  • cegły szamotowe - 220 szt.
  • płyty piaskowca - 3 t
  • zaprawa szamotowa - 80 kg
  • cement - 700 kg
  • piasek - 2,4 t
  • płaskowniki długości 120 cm - 4 szt.
  • pręty zbrojeniowe długości 70 cm - 9 szt.

Podana ilość cementu i piasku wystarczy także do wykonania fundamentu.

Kominek zewnętrzny na tarasie
Autor: Andrzej Szandomirski Specjalnie wydzielone miejsce na kominek jest zamknięciem tarasu, a jednocześnie tworzy przytulny kącik wypoczynkowy.

Wideo: salon i jadalnia na tarasie

Salon i jadalnia na tarasie
Nasi Partnerzy polecają