Grill murowany i wędzarnia ogrodowa. Jak zrobić małą wędzarnię

2021-04-16 14:41
grill
Autor: Andrzej Szandomirski Grill połączony z wędzarnią będzie świetnym rozwiązaniem dla miłośników mięsa otulonego dymem.

Wędzarnia ogrodowa sprawdzi się, jeśli chcemy sami przygotowywać wędliny. Jak zrobić wędzarnię: poradnik. Jeśli jesteś właścicielem domu z działką, idealnym rozwiązaniem może okazać się murowany grill i wędzarnia ogrodowa. Sprawdź, kilka ogólnych zasad, które mogą ci pomóc w samodzielnym wykonaniu grilla murowanego z wędzarnią ogrodową.

Czy wędzarnię ogrodową można wybudować samodzielnie?

Samodzielna budowa wędzarni jest dużo bardziej skomplikowana, niż budowa grilla. Nie jest to niemożliwe, ale warto wcześniej zasięgnąć porady eksperta.

Wędzarnia ogrodowa składa się z miejsca wydzielonego na palenie drewna, czyli paleniska oraz przewodu dymowego, czyli kanału, przez który do komory wędzarniczej przedostaje się dym. Wymiary paleniska muszą być zbliżone do wymiarów komory wędzarniczej, aby możliwe było osiągnięcie temperatury między 60 a 90oC. Wymaga to odpowiedniej izolacji termicznej i skutecznej wentylacji.

Najlepsze miejsce na wędzarnię ogrodową?

Miejsce pod wędzarnię ogrodową musi być suche. Jest to spowodowane faktem, iż ziemia mokra kumuluje ciepło, zabierając je tym samym z naszego paleniska. Palenisko nie może być również zbyt duże, gdyż wówczas kontrolowanie temperatury staje się kłopotliwe.

Przeczytaj też: Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie >>>

Jak wymurować grill w ogrodzie?

Grille murowane coraz mocniej zyskują na popularności, prześcigając powoli swoje przenośne i często jednoroczne odpowiedniki. Solidne wykonanie sprawi, że grill będzie nam służył wiele lat. Istotną kwestią jest materiał, na jaki się zdecydujemy. Do prac tego typu zaleca się użycie bloczków betonowych, cegieł klinkierowych lub kamienia naturalnego. Przy wyborze warto pamiętać, że grill, poza swoim podstawowym przeznaczeniem, może pełnić funkcję dekoracyjną w ogrodzie.

Kiedy uda się już zmierzyć z wyborem materiału i miejsca w ogrodzie, trzeba przygotować fundament odpowiedniej wielkości. Tu świetnie sprawdzą się bloczki fundamentowe lub wylewka cementowa. Konstrukcję grilla najlepiej jest wznosić z pojedynczych cegieł. Łatwiej wówczas zapanować nad ogólną bryłą i dopasowaniem takich elementów jak wnęka na węgiel, miejsce na akcesoria do grillowania, blat roboczy, czy komin. Komin, mimo że nie jest koniecznym elementem ogrodowego grilla, często jest budowany ze względów dekoracyjnych czy też praktycznych, jak ochrona przed dymem. Do murowania należy wykorzystać silnie wiążącą zaprawę murarską.

Warto wiedzieć

Ruszt jest częścią grilla, która musi być ruchoma. Umożliwia to czyszczenie oraz regulację wysokości, co ma może mieć wpływ na jakość grillowanych potraw. Przymocowanie rusztu na stałe sprawi, że całość będzie o wiele mniej praktyczna.

Nie przegap:

Grill betonowy. Jaki wybrać i jak go zainstalować w ogrodzie >>>

Miejsce na grill i kominek w ogrodzie. Gdzie i jak urządzić kącik grillowy >>>

grill ogrodowy
Autor: Andrzej Szandomirski Grill murowany może z powodzeniem stanowić element dekoracyjny naszego ogrodu.

Zobacz w galerii jak zbudować grill ogrodowy z klinkieru - krok po kroku

Fachowe grillowanie. Jak rozpalić grilla ogrodowego?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie