Jak urządzić aneks kuchenny: projekty i zdjęcia. Kuchnia z aneksem otwarta na salon

2018-04-11 14:30 Anna Okołowska
Aneks kuchenny: zdjęcia
Autor: Mariusz Bykowski Aneks kuchenny połączony z salonem. Projekt wnętrza: Dorota Janusiewicz / Projectownia.

Aneks kuchenny to dobre rozwiązanie w małej kuchni. Prezentujemy projekt kuchni z aneksem otwartej na salon. Zobacz, jak urządzić małą kuchnię z aneksem. Oto pomysł na przestronne i funkcjonalne wnętrze.

Urządzenie małej kuchni z aneksem jest zadaniem szczególnie trudnym: na niewielkiej powierzchni trzeba zmieścić szereg urządzeń w taki sposób, aby można było wygodnie i bezpiecznie z nich korzystać. Projektując aneks kuchenny warto wziąć pod uwagę kolejność wykonywanych czynności (wyjmowanie produktów z lodówki, mycie w zlewozmywaku, obróbka termiczna).

Kuchnia z aneksem: jak ją dobrze urządzić?

Jeśli cała zabudowa w kuchni w bloku z aneksem zostanie skupiona przy jednej ścianie, dobrze jest zachować kolejność: lodówka - zlewozmywak - płyta grzewcza, przy czym sprzęty powinny być oddzielone odcinkami blatu o szerokości przynajmniej 40 cm. Lodówkę można umieścić w narożniku, ale już kuchenki raczej nie - ze względu na wygodę pracy i nasze bezpieczeństwo najlepiej, aby z obu stron była ona otoczona blatem. Jednak jego wąskie fragmenty między urządzeniami kuchennymi nie wystarczą, by rozłożyć przybory kuchenne i produkty potrzebne do zrobienia obiadu - na to potrzeba przynajmniej 80 cm ciągłego blatu. Jeśli w małej otwartej kuchni go brak, stanowisko pracy być może uda się zorganizować, stawiając na granicy aneksu kuchennego i salonu stół.

Nowoczesny aneks kuchenny
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Nowoczesny aneks kuchenny. Nagroda wyróżenie w konkursie Remont Roku 2017. Inwestor: Inga Pilarska. Projekt: Kamińska Stańczak Design. Dzięki zmianie układu funkcjonalnego i odświeżeniu aranżacji na bardzo małej powierzchni udało się stworzyć wygodną przestrzeń dostosowaną do dzisiejszych potrzeb młodych ludzi.

Aneks kuchenny z salonem: miejsce na stół

Do aneksu kuchennego z salonem warto wybrać mały, rozkładany stół. Będzie on miał przeznaczenie codzienne i odświętne (posiłki w gronie domowników i proszone obiady). Rozkładany mebel na co dzień może zachowywać skromne rozmiary. Jakie zapewnią wygodę? Prostokątny blat na cztery osoby powinien mieć szerokość 70-80 cm i długość około 120 cm (po 60 cm na każdego z biesiadników). Aby swobodnie wstać od stołu i odsunąć krzesło potrzeba kolejnych 80 cm. Jest jeszcze kwestia komunikacji w pobliżu stołu, który stoi na granicy aneksu kuchennego i salonu. Aby można było bezkolizyjnie przejść przy krótszym boku mebla niezastawionym krzesłami, musimy mieć około 70 cm. Jeśli w małym mieszkaniu nie uda się wygospodarować tyle przestrzeni, warto zastanowić się nad stolikiem okrągłym bądź postawionym na przedłużeniu ciągu roboczego lub zdecydować się na wysuwany albo składany blat, który, gdy z niego nie korzystamy, nie zajmuje niepotrzebnie miejsca.

Zobacz polecane przez nas produkty do kuchni:

Remont małej, ciemnej kuchni: jak powstał wygodny aneks kuchenny

Zobacz, jak mała, ciemna i niefunkcjonalna kuchnia zupełnie zmieniła swoje oblicze. Po połączeniu kuchni z salonem powstała nowoczesna, przestronna strefa dzienna. Efekty remontu robią wrażenie. Nie tylko zyskano wygodny aneks kuchenny, lecz także optycznie powiększono salon. Kuchnia w domu z lat 60., zgodnie z duchem tamtych czasów, została przez projektanta potraktowana po macoszemu - była ślepa i miała zaledwie 3,6 mkw. powierzchni. Jedynie małe okienko do wydawania posiłków łączące ją z pokojem dziennym wprowadzało do wnętrza nieco światła naturalnego.

Mała powierzchnia pozwalała na bardzo ograniczoną zabudowę, zdecydowano się na kuchnię z aneksem. Przy ścianie, która miała niecałe 180 cm długości, zmieściły się jedynie kuchenka z piekarnikiem, szafka zlewozmywakowa i standardowa z blatem roboczym długości 60 cm. W kuchni udało się jeszcze zmieścić szafkę stojącą i dwie duże wiszące, ale zabrakło miejsca na lodówkę. Aby ją wstawić, tył urządzenia trzeba było schować w szafie, która stała w graniczącym z kuchnią przedpokoju.

Choć możliwości wnętrza zostały maksymalnie wykorzystane, gospodyni doskwierał brak miejsca na przechowywanie i przygotowywanie posiłków. Poza tym marzyła o kuchni otwartej.

Aneks kuchenny: czarna zabudowa
Autor: Mariusz Bykowski Odważne kolory i mocne zestawienie materiałów sprawiają, że aneks kuchenny od razu przykuwa uwagę. Projekt wnętrza: Joanna Lafuite Tomaszewska / wedodesign.pl

Aneks kuchenny: oszczędzanie przestrzeni

Skutecznym sposobem na oszczędzenie przestrzeni jest też szukanie jak najmniejszych urządzeń kuchennych: płyta gazowa lub elektryczna z dwoma palnikami umieszczonymi jeden za drugim ma szerokość około 30 cm, podblatowa lodówka pozwala na wykorzystanie fragmentu blatu nad nią. Walcząc o każdy centymetr, czasem trzeba zdecydować się na zlew jednokomorowy bez ociekacza.

Aranżacje aneksu kuchennego

Aneks kuchenny - bez względu na jego metraż - wcale nie musi być przestrzenią służącą wyłącznie do przygotowania posiłków. Możesz osiągnąć wyrazisty klimat aneksu w prosty sposób. W galerii zdjęć kilka przykładowych aranżacji kuchni z aneksem kuchennym lub jadalnym. Aranżacje kuchni są tak różnorodne, jak ich właściciele. I chociaż nie każdy może cieszyć się kuchnią o powierzchni kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów kwadratowych, to zawsze można osiągnąć ciekawy i wyrazisty efekt. Ba, nawet aneks kuchenny może stać się najmocniejszym elementem całego projektu aranżacyjnego. Wystarczy kilka prostych zabiegów, dużo smaku oraz mnóstwo przemyśleń - wówczas można cieszyć się z ciekawego i niepowtarzalnego miejsca. Warto pamiętać, aby przy urządzaniu kuchni z aneksem nie porzucać fantazji, przy jednoczesnym dbaniu o wymogi funkcjonalne. Dobrze więc przełamać obawy i aneks kuchenny połączyć z pokojem dziennym. Jednocześnie warto postawić na głębokie barwy i zabawną układankę szafek na ścianie. Efekt murowany.

WIDEO: Kuchnia i jadalnia w jednym

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Nieznaczne przesunięcie granic kuchni i otwarcie na salon

Dzięki wyburzeniu ścian oddzielających kuchnię od pokoju dziennego i przedpokoju przesunieto z dwóch stron jej granice o blisko 60 cm. Po remoncie powierzchnia aneksu kuchennego wynosi 6,15 mkw., czyli o blisko 2,5 mkw. więcej niż wcześniej. Powiększona przestrzeń wydaje się tym przestronniejsza, że jest otwarta na pokój dzienny i przedpokój.

Poprawa funkcjonalności wnętrza z aneksem kuchennym

Między kuchnią z aneksem a pokojem dziennym pozostawiono przejście o szerokości 117 cm. Od przedpokoju oddziela ją zaś nie ściana, ale barek o wysokości 120 cm. Dzięki temu wąska strefa wejścia (95,6 cm szerokości) nie stała się klaustrofobiczna. Wygospodarowanie dodatkowej powierzchni sprawiło, że kuchnia stała się bardziej funkcjonalna. Od strony pokoju dziennego znalazło się miejsce na zabudowę do sufitu – tam ukryto lodówkę.

W części wygospodarowanej kosztem przedpokoju ustawiono dodatkowy rząd szafek. Po remoncie zabudowa kuchenna ma kształt litery U, a powierzchnia robocza blatu - aż 497 cm długości. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń nad blatem, tuż przy barku zamontowano szafkę żaluzjową. Sposób jej otwierania umożliwia przechowywanie rzeczy w miejscu, w którym nie sprawdziłaby się szafka z drzwiami uchylnymi.

Materiały wykończeniowe optycznie powiększają aneks kuchenny

Wybierając materiały wykończeniowe do kuchni z aneksem, starano się, by nawiązywały do kolorystyki wyposażenia pokoju, więc fronty dolnej części zabudowy są wykonane z drewnianego forniru.

Zdecydowano, że górna część zabudowy będzie biała, by mogła stopić się kolorystycznie ze ścianami strefy dziennej. Na górze ich granicę delikatnie zaznacza podwieszany sufit aneksu kuchennego. Jednak listwa sztukateryjna, którą jest on wykończony, nawiązuje do stylistyki pokoju – taką samą obrysowane są jego ściany.

Projekt kuchni z aneksem: Katarzyna Miastkowska, pracownia Fruit Orchard, styliści Tomasz Roy-Szabelewski i Natalia Nguyen

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Bożena
|

Ja mam maleńka kuchnie bo 3 na 3 metry wiec cieżko coś sensownego wykombinowac. Zrobiła u mnie kuchnie firma lextol i jestem w szoku jak wiele można było tam zmieścić.

maria K
|

swietna bardzo mi sie podoba tez mam podobna kuchni i marzy mi sie aby wygladala tak swietnie projekty Pani Natali mi si podobaja fajnie by bylo zasiegnac porady u takiego fachowca tylko pytanie jak?

Andrzej Goerst
|

Logowanie się nie działa. Jakiś partacz układał system.
Kuchnia przybrała część cech pomieszczenia przeznaczonego do zupełnie innych celów niż przygotowywanie posiłków - żywienie rodziny.
Ludzie są coraz biedniejsi. Budują coraz mniej nowych domów. Architekci nie mają co robić. Czemu więc nie namówić inwestora na złamanie przepisów sanitarnych przybierając efektowny wygląd swojej pracy? Można w tym celu jednym tchem wymienić całą serię zalet proponowanego rozwiązania skrupulatnie pomijając wady np najważniejsza; połączenie strefy brudnej mieszkania ze strefą czystą.
W rozpaczliwej sytuacji braku dużych pieniędzy można nawet namówić inwestora na włączenie dodatkowo łazienki do salonu z kuchnią. Zawsze da się wmówić, że to takie "moderne". Czemu nie. Inwestor się nie zna, więc wszystko kupi.
A przepisy sanitarne, uczciwość zawodowa? A kto by się przejmował takimi drobiazgami skoro można zarobić ?

Tomek
|

Mieszkam w kawalerce, ale kuchnię mam oddzielnie. Nie podoba mi się to, chciałbym wszystko razem połączyć. I chciałbym żeby był jakiś akcent łączący kuchnię z dużym pokojem. Pomyślałem żeby wyburzyć ścianę, a na tej drugiej, najdłuższej, przez całą jej długość zrobić np czerwoną cegłę. W bruk becie na stronie internetowej widziałem całkiem ładny model, ale nie wiem czy do kuchni takie rozwiązanie jak czerwona cegła jest praktyczne?