Jak urządzić aneks kuchenny: projekty i zdjęcia. Kuchnia z aneksem otwarta na salon
Aneks kuchenny to dobre rozwiązanie w małej kuchni. Prezentujemy projekt kuchni z aneksem otwartej na salon. Zobacz, jak urządzić małą kuchnię z aneksem. Oto pomysł na przestronne i funkcjonalne wnętrze.
Urządzenie małej kuchni z aneksem jest zadaniem szczególnie trudnym: na niewielkiej powierzchni trzeba zmieścić szereg urządzeń w taki sposób, aby można było wygodnie i bezpiecznie z nich korzystać. Projektując aneks kuchenny warto wziąć pod uwagę kolejność wykonywanych czynności (wyjmowanie produktów z lodówki, mycie w zlewozmywaku, obróbka termiczna).
Kuchnia z aneksem: jak ją dobrze urządzić?
Jeśli cała zabudowa w kuchni w bloku z aneksem zostanie skupiona przy jednej ścianie, dobrze jest zachować kolejność: lodówka - zlewozmywak - płyta grzewcza, przy czym sprzęty powinny być oddzielone odcinkami blatu o szerokości przynajmniej 40 cm. Lodówkę można umieścić w narożniku, ale już kuchenki raczej nie - ze względu na wygodę pracy i nasze bezpieczeństwo najlepiej, aby z obu stron była ona otoczona blatem. Jednak jego wąskie fragmenty między urządzeniami kuchennymi nie wystarczą, by rozłożyć przybory kuchenne i produkty potrzebne do zrobienia obiadu - na to potrzeba przynajmniej 80 cm ciągłego blatu. Jeśli w małej otwartej kuchni go brak, stanowisko pracy być może uda się zorganizować, stawiając na granicy aneksu kuchennego i salonu stół.
Zobacz też:
Autor: Mariusz Bykowski
Biała zabudowa w aneksie kuchennym wygląda lekko. Wyspa powstała w miejscu wyburzonej ściany. Dzięki temu kuchnia zyskała sporą przestrzeń roboczą. W wyspie zainstalowano piekarnik i płytę grzejną z pochłaniaczem ukrytym w blacie. Blat (kamienny) służy też do jedzenia. Niewątpliwym atutem połączenia aneksu kuchennego na salon jest przestronność. Projekt: Daria Szczepanik, Martyna Kupis / Dash Interiors
Aneks kuchenny z salonem: miejsce na stół
Do aneksu kuchennego z salonem warto wybrać mały, rozkładany stół. Będzie on miał przeznaczenie codzienne i odświętne (posiłki w gronie domowników i proszone obiady). Rozkładany mebel na co dzień może zachowywać skromne rozmiary. Jakie zapewnią wygodę? Prostokątny blat na cztery osoby powinien mieć szerokość 70-80 cm i długość około 120 cm (po 60 cm na każdego z biesiadników). Aby swobodnie wstać od stołu i odsunąć krzesło potrzeba kolejnych 80 cm. Jest jeszcze kwestia komunikacji w pobliżu stołu, który stoi na granicy aneksu kuchennego i salonu. Aby można było bezkolizyjnie przejść przy krótszym boku mebla niezastawionym krzesłami, musimy mieć około 70 cm. Jeśli w małym mieszkaniu nie uda się wygospodarować tyle przestrzeni, warto zastanowić się nad stolikiem okrągłym bądź postawionym na przedłużeniu ciągu roboczego lub zdecydować się na wysuwany albo składany blat, który, gdy z niego nie korzystamy, nie zajmuje niepotrzebnie miejsca.
Remont małej kuchni: jak urządzić wygodny aneks kuchenny
Mała, ciemna i niefunkcjonalna kuchnia zupełnie może zmienić swoje oblicze. Po zrobieniu aneksu i połączeniu go z salonem powstanie przestronna strefa dzienna. Efekty remontu robią wrażenie. Nie tylko można zyskać wygodny aneks kuchenny, lecz także optycznie powiększy się salon.
Mała powierzchnia pozwalała na ograniczoną zabudowę, dlatego warto zdecydowano się na kuchnię z aneksem. Choć możliwości wnętrza zostaną maksymalnie wykorzystane, czasami może nam doskwierać brak miejsca na przechowywanie i przygotowywanie posiłków. Dlatego tak ważny jest dobry projekt i rozplanowanie wszystkich funkcji.
Aneks kuchenny: oszczędzanie przestrzeni
Skutecznym sposobem na oszczędzenie przestrzeni jest też szukanie jak najmniejszych urządzeń kuchennych: płyta gazowa lub elektryczna z dwoma palnikami umieszczonymi jeden za drugim ma szerokość około 30 cm, podblatowa lodówka pozwala na wykorzystanie fragmentu blatu nad nią. Walcząc o każdy centymetr, czasem trzeba zdecydować się na zlew jednokomorowy bez ociekacza.
Aranżacje aneksu kuchennego
Aneks kuchenny - bez względu na jego metraż - wcale nie musi być przestrzenią służącą wyłącznie do przygotowania posiłków. Możesz osiągnąć wyrazisty klimat aneksu w prosty sposób. W galerii zdjęć kilka przykładowych aranżacji z aneksem kuchennym lub jadalnym. Aranżacje są tak różnorodne, jak ich właściciele. I chociaż nie każdy może cieszyć się kuchnią o powierzchni kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów kwadratowych, to zawsze można osiągnąć ciekawy i wyrazisty efekt. Ba, nawet aneks kuchenny może stać się najmocniejszym elementem całego projektu aranżacyjnego. Wystarczy kilka prostych zabiegów, dużo smaku oraz mnóstwo przemyśleń - wówczas można cieszyć się z ciekawego i niepowtarzalnego miejsca. Warto pamiętać, aby przy urządzaniu kuchni z aneksem nie porzucać fantazji, przy jednoczesnym dbaniu o wymogi funkcjonalne. Dobrze więc przełamać obawy i aneks kuchenny połączyć z pokojem dziennym. Jednocześnie warto postawić na głębokie barwy i zabawną układankę szafek na ścianie. Efekt murowany.
Nieznaczne przesunięcie granic kuchni i otwarcie na salon
Dzięki wyburzeniu ścian oddzielających kuchnię od pokoju dziennego i przedpokoju zyskamy większą powierzchnię aneksu kuchennego. Powiększona przestrzeń będzie się wydawać tym przestronniejsza, im bardziej będzie otwarta na pokój dzienny i przedpokój.
Materiały wykończeniowe optycznie powiększają aneks kuchenny
Wybierając materiały wykończeniowe do kuchni z aneksem, warto się postarać, by nawiązywały do kolorystyki wyposażenia pokoju. Dobry rozwiązaniem w małych wnętrzach jest też zawsze biała zabudowa, która może stopić się kolorystycznie ze ścianami strefy dziennej. Granicę między pomieszczeniami może delikatnie zaznaczyć podwieszany sufit aneksu kuchennego.