28 sposobów na małe i wąskie kuchnie - kuchnia w bloku aranżacje (ZDJĘCIA)

2022-05-17 17:35

Mała lub wąska kuchnia w bloku może być piękna, ale jest też wymagająca. Na zagospodarowanie przestrzeni w małej kuchni potrzebny jest dobry pomysł. Jednak dzięki trudnościom z jej urządzeniem często małe kuchnie w bloku stają się ciekawsze i oryginalniejsze niż te, których przestrzeń nie stawia przed projektantem wyzwań. Dowodem mogą być poniższe aranżacje kuchni, które często po przeprowadzonej remontowej rewolucji, zostały otwarte na salon.

Wąska kuchnia
Autor: Eugeniusz Filipiuk Wąska kuchnia z pomysłowym anaksem jadalnianym.

Kuchnia w bloku często jest dość mało ustawna i mała. Jej urządzenie wymaga dobrego zaplanowania. W małej kuchni meble nie mogą zajmować całej przestrzeni, a drzwi i drzwiczki szafek muszą się odpowiednio otwierać. Nawet duże, ale zagracone kuchnie, sprawiają wrażenie ciaśniejszej niż są w rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest, by mała i wąska kuchnia w bloku została urządzona z rozmysłem. Najtrudniejsze jest dobre rozplanowanie przestrzeni i rozmieszczenie sprzętów oraz wyposażenia, tak by było funkcjonalne i wygodne. Aranżując małe wnętrze kuchni wybierajmy jasne kolory materiałów wykończeniowych i zabudowy, które optycznie powiększą przestrzeń. Warto postawić na biel, jasne odcienie szarości, ciepły odcień drewna.

Urządzanie małej kuchni w bloku - ważne zasady

  • W małej kuchni w bloku unikajmy zabudowy wszystkich ścian od góry do dołu.
  • Rzeczy, z których często korzystamy, możemy umieścić na listwach zawieszonych na ścianach i wyposażonych w haczyki oraz kosze. Pozwalają na wykorzystanie ścian i uwolnienie blatu roboczego, dzięki czemu mamy go więcej do dyspozycji.
  • Jeśli zdecydujemy się na białe lub beżowe szafki, sprawimy, że kuchnia w bloku będzie wydawała się większa. Gładkie błyszczące fronty dodatkowo odbiją światło, potęgując wrażenie przestrzeni.

28 inspiracji na małe kuchnie w bloku - galeria

Aranżacja małej kuchni to nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, jak z pomysłem urządzić małą i wąską kuchnię, by w pełni wykorzystać każdy centymetr. Galeria zdjęć: inspiracje na kuchnie w bloku.

Mała i wąska kuchnia w bloku: pomysły na aranżacje

Jeśli kuchnia w bloku jest bardzo mała, warto zastanowić się nad otwarciem jej na jadalnię albo salon. Zatarcie granicy między sąsiadującym z małą kuchnią pomieszczeniem to najbardziej oczywisty sposób powiększenia jej przestrzeni.

Jeśli nie chcesz małej otwartej kuchni w bloku, dostosuj rodzaj zabudowy meblowej do szerokości kuchni. W bardzo wąskiej kuchni w bloku ustaw jeden rząd szafek albo zabudowę w kształcie litery L. Jeśli chcesz mieć w małej kuchni dwa rzędy szafek, pamiętajmy, żeby odległość między nimi miała co najmniej 120 cm.

Aneks kuchenny w salonie
Autor: Maria Miklaszewska Kuchnia w bloku została połączona z salonem. Nad blatem zamiast górnych szafek powieszono lustro, które optycznie powiększa przestrzeń pokoju dziennego.

Sprawdź też: Dobry projekt kuchni - jak go wykonać

Mała kuchnia w bloku - dobry projekt 

Projekt kuchni musi być dobrze przemyślany. Bez względu na to, czy twoja kuchnia jest mała czy duża, wąska czy przestrzenna, planując jej zabudowę, powinniśmy znać kilka uniwersalnych zasad, które uchronią cię przed popełnieniem poważnych błędów.

Zobacz też: Jak urządzić jasną kuchnię na poddaszu?

Poradnik o urządzaniu kuchni
Kuchnia poradnik okładka

Autor: archiwum serwisu

Wygodna kuchnia: pobierz

Pobierz nasz poradnik w pdf i skorzystaj z rad projektantów. Z poradnika dowiesz się: jak rozplanować zabudowę; jak rozmieścić zlew, kuchnię, lodówkę; jak urządzić wąską kuchnię; kiedy wyspa w kuchni ma sens; jak podłączyć instalacje; jakie odległości i wysokości są optymalne. Cena: 1,50 zł

Chcąc wykorzystać do maksimum przestrzeń małej kuchni w bloku pamiętaj, że każda kuchnia, w której meble są od podłogi po sufit, sprawia wrażenie jeszcze ciaśniejszej niż jest w rzeczywistości. A w małej kuchni jest to szczególnie widoczne i uciążliwe - w małym i zagraconym pomieszczeniu przygotowanie posiłku może stać się codziennym koszmarem.

Ustawione w szeregu duże bryły szafek o pełnych, jednolitych frontach, z wbudowanym sprzętem AGD (lodówka, piekarnik) przytłoczą małą kuchnię. Nawet zastosowanie najbardziej nowoczesnych urządzeń nie zrekompensuje wówczas dyskomfortu, jakim jest ograniczona przestrzeń.

Mała kuchnia w bloku wymusza niejako rezygnację z wysokiej zabudowy górnej, a przede wszystkim z szafek do sufitu. W niedużym pomieszczeniu powinno się stosować wyłącznie szafki niskie, przeszklone lub półki, wówczas pomieszczenie optycznie się pogłębia.

Meble do małej kuchni - drzwi do kuchni i drzwiczki do szafek

W bardzo małej kuchni w bloku należy zrezygnować z drzwi i drzwiczek otwieranych skrzydłowo na rzecz żaluzji, rolet lub drzwi przesuwnych. Niskie szafki zamykane przeszklonymi osłonami i podświetlane od wewnątrz, są polecane, zgodnie z obecną modą, nie tylko do małych kuchni. Coraz częściej są stosowane w aneksach kuchennych otwartych na pokój dzienny.

Jeśli już ktoś decyduje się na górną zabudowę w małej kuchni, to byłoby dobrze, aby fronty szafek były wykonane ze szkła zmatowionego lub półprzezroczystego tworzywa sztucznego. Meble kuchenne przezroczyste znajdujące się na poziomie oczu, dają iluzję przestrzeni i poczucie głębi. Do małych kuchni szczególnie polecane są drzwi przesuwne, które zajmują wyjątkowo mało miejsca.

Wąska kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski W tym mieszkaniu kuchnia była najsłabszym punktem - ciasna i ciemna. Zniechęcała do gotowania. Wąska kuchnia została połączona z przedpokojem. Projekt kuchni: Domagała Design

Mała kuchnia - rodzaje drzwi przesuwnych

Na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje drzwi przesuwnych, które sprawdzą się w małej kuchni: system naścienny i system wewnątrzścienny.

W przypadku systemów naściennych drzwi przesuwne po otwarciu zachodzą na ścianę, zasłaniając jej fragment, w związku z tym nie może na niej nic wisieć i nie mogą stać przy niej meble. Innym rozwiązaniem są drzwi przesuwne chowane w ścianie, które gwarantują maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej. Po ich rozsunięciu skrzydła są niewidoczne, a sąsiadującą z nią ścianę można wykorzystać w dowolny sposób.

System przesuwny przeznaczony jest do zabudowy w ścianie. Składa się z kasety konstrukcyjnej oraz szyny z wózkami jezdnymi. Jego uzupełnieniem jest ościeżnica i skrzydło drzwiowe w wersji do drzwi przesuwnych. Drzwi po otwarciu chowają się w konstrukcja systemu ukryta w ścianie gipsowo- kartonowej, dzięki czemu możliwe jest dowolne wykorzystanie jej powierzchni.

Między blatem kuchennym a szafkami górnymi (ale nie więcej niż 30 cm nad blatem) można zawiesić niewysokie, płytkie szafeczki z transparentnymi osłonami lub otwarte półki z szufladkami. Można w nich przechowywać drobne przedmioty, niezbędne do pracy, nie zmniejszając przy tym płaszczyzny roboczej.

Szerszy blat kuchenny - ratunek dla małej kuchni

Praktycznym rozwiązaniem w małej kuchni jest też zwiększenie szerokości blatu do 80 cm. Dzięki temu pod ścianą (w pasie ok. 20 cm) można umieścić schowki na przechowywanie podręcznych narzędzi pracy: noży, łyżek, cedzaków niezbędnych przy przygotowywaniu posiłków. Poszerzając płaszczyznę blatu zyskujemy pod nim więcej miejsca na szafki, które mogą teraz mieć 60 cm głębokości. Dodane 20 cm to również miejsce na instalacje i niezbędne zawory. Dzięki poszerzeniu dolnych szafek możemy przechowywać w nich więcej przedmiotów, a funkcjonalne, wysuwane półki i szuflady umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Zobacz też:

Aranżacja kuchni w bloku: wybieramy meble kuchenne

Aranżując małą kuchnię w bloku możemy lepiej wykorzystać przestrzeń stosując w niej mobilne wyposażenie. Dzięki temu wszystko, co niezbędne do pracy, jest „pod ręką”, wszystko lekko się wysuwa i podjeżdża. Większość czynności można wykonać na wyspecjalizowanym ruchomym sprzęcie, wysuwanym spod blatu roboczego.

Szafki na kółkach, przypominające trochę wózki stewardes, mają często specjalne blaty do przygotowywania żywności. Szafki te są bardzo wygodne w użytkowaniu w małej kuchni w bloku, gdyż stanowią dodatkowe płaszczyzny do pracy, które można w każdej chwili wysunąć lub schować pod wspólny blat. Dzięki tej możliwości możemy również zorganizować sobie wygodną pracę przy blacie kuchennym w pozycji siedzącej (np. krojenie i obieranie jarzyn). Jest to ważne, zwłaszcza wtedy, kiedy wykonujemy czynność przeciągającą się w czasie. Wówczas wygodna pozycja siedząca jest bardzo wskazana, szczególnie dla osób starszych i mniej sprawnych.

Funkcjonalna kuchnia, czyli trójkąt roboczy w kuchni

Drzwi przesuwne - idealne rozwiązanie do małej kuchni

Radzi ekspert firmy Porta, Krzysztof Doring

Drzwi w mieszkaniu mogą zajmować mniej lub więcej miejsca, w zależności od sposobu ich otwierania. Najbardziej popularne są tradycyjne drzwi rozwieralne. Jednak ich montaż możliwy jest jedynie we wnętrzach, w których jest dostatecznie dużo miejsca. Z kolei w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na drzwi tradycyjnie, a do takich należy wąska czy mała kuchnia w bloku, znakomicie sprawdzają się drzwi przesuwne.

Otwieranie tego rodzaju drzwi nie powoduje bowiem zmniejszania powierzchni pomieszczeń, co jest niezmiernie ważne w przypadku miejsc o niewielkim metrażu takich jak: korytarze, małe pokoje, kuchnie, schowki czy garderoby.

Nasze rekomendacje - kliknij w linki poniżej

Jeśli jesteś na etapie urządzania lub remontu mieszkania. Przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji, które prezentują rozwiązania i materiały, które warto zastosować we wnętrzach. Są one nie tylko modne, ale też praktyczne i bardzo ładne, sprawdzą się nawet jeśli masz małe mieszkanie w bloku. Warto się zainspirować. Oto nasze rekomendacje:

1. Płytki cegiełki na ścianie 

Zamiast farby przyklej cegiełki - zobacz jakie kupić >>>

2. Modne i tanie panele ścienne

Panele ścienne z PCW, MDF, drewniane, gipsowe 3D >>>

3. A może płytki betonowe?

Jak wykorzystać płytki z betonu w salonie, kuchni, łazience >>>

Sonda
Jaka kuchnia jest najlepsza?