Garderoba w domu. Jak ją urządzić, by była wygodna?
Garderoba w domu przydaje się nie tylko przy sypialni rodziców. Sprawdza się także przy pokojach dzieci oraz w strefie wejścia. Jest wygodniejsza niż szafa, ale by spełniała swoje zadanie, musi być odpowiednio duża i właściwie rozplanowana. Jak zatem urządzić wygodną garderobę w domu?
Spis treści
- Garderoba w domu - jakie ma zalety?
- Garderoba w domu - jaka wielkość będzie optymalna?
- Garderoba w domu - jaki kształt najlepszy?
- Wyposażenie garderoby
- Oświetlenie w garderobie
Garderoba w domu - jakie ma zalety?
Dzięki garderobie w domu możemy mieć uporządkowaną przestrzeń oraz więcej miejsca w pokojach, w których nie musimy ustawiać szaf, szafek i półek lub budować pawlaczy. Garderoba gwarantuje porządek w domu, ponieważ ubrania i inne potrzebne, ale nieczęsto używane przedmioty można przechowywać za jej zamkniętymi drzwiami. W większej garderobie można też wydzielić kącik do prasowania oraz bieliźniarkę.
Zaletą garderoby w domu jest także to, że liczbę i układ wieszaków, półek, szuflad dostosowuje się do rodzaju i liczby posiadanych przedmiotów. Garderoba mieści więcej ubrań niż szafa, a te zdjęte z wieszaka nadają się do włożenia bez dodatkowego prasowania. Jeżeli garderoba znajduje się przy wejściu, płaszcze, kurtki, buty są schowane i nie są pierwszym elementem wyposażenia, który widzą goście. Gdy ustawimy w niej ławkę, taboret albo fotel, będzie można zakładać buty, siedząc. Dzięki garderobie w domu hol lub korytarz, zwłaszcza gdy nie są zbyt obszerne, mogą pozostać przestronne i pozbawione nadmiaru rzeczy. Garderobę, nawet niewielką, warto mieć także w strefie gospodarczej (na przykład niedaleko garażu lub kotłowni) – przyda się do odwieszania i przechowywania ubrań oraz butów używanych do pracy w ogrodzie, które przecież nie zawsze są czyste, suche i prane po każdym użyciu.
Garderoba w domu - jaka wielkość będzie optymalna?
Zamknięta garderoba w domu nie ma sensu, jeśli nie można się w niej swobodnie obrócić. Nie decydujmy się na garderobę jako oddzielne pomieszczenie we wnęce kilkadziesiąt centymetrów głębszej niż szafa. Będzie w niej ciasno, a nie zmieści się więcej niż w zwykłej szafie z przesuwnymi drzwiami dostępnej wprost z pomieszczenia. Na garderobę trzeba przeznaczyć minimum 3, 5 m². Najlepiej, gdy szafy mieszczą się wzdłuż dwóch dłuższych ścian. Pomiędzy szafą a ścianą lub między dwiema szafami powinien być odstęp co najmniej 80-90 cm, a im więcej, tym lepiej – można przyjąć, że maksymalna wielkość tej przestrzeni to 100-120 cm. Aby w garderobie można było się swobodnie przebierać, potrzeba 1, 5 m² wolnej powierzchni wokół przebywającej w niej osoby. Garderoba zbyt duża, czyli taka, w której jest znaczna ilość wolnego miejsca w środku pomieszczenia, nie należy do najwygodniejszych, bowiem bardzo trudno sensownie je zagospodarować. Ustawienie tam wolno stojących wieszaków, może ograniczyć dostęp do szaf, obrotowa komoda na biżuterię, apaszki, paski, krawaty, czapki, szaliki może utrudniać komunikację, toaletka – wymaga bardzo dobrego oświetlenia, co często trudno zrealizować.
Wielkość garderoby w domu warto planować rozsądnie – każda może być za mała, każdą można zagracić.
Zobacz też:
Ważne! Każda garderoba w domu powinna mieć dobrą wentylację. Komfort zapewnią dwa otwory wentylacyjne – jeden u dołu, drugi u góry pomieszczenia – choćby nawet skierowane były do sąsiedniego pokoju lub na korytarz. Mogą to być kratki wentylacyjne z filtrami. W garderobie usytuowanej przy ścianie zewnętrznej warto zamontować grzejnik albo matę grzewczą oraz zachować odstęp między ścianą a półkami i szafami. Jeżeli nie zastosujemy takich środków ostrożności, wentylacja będzie niezadowalająca, a na ścianie mogą się pojawić pleśń i grzyb.
Julitta Sidorowicz, architekt
Garderoba w domu - jaki kształt najlepszy?
O funkcjonalności garderoby niewątpliwie decyduje jej kształt. Najwy godniejsza i bardziej pojemna jest ta w kształcie kwadratu – można w niej umieścić głębokie szafy wzdłuż ścian i zapewnić między nimi swobodne przejście, racjonalnie wykorzystać narożniki, montując w nich węższe (30-35 cm) półki lub nawet wstawić gotową szafę narożną kupioną w sklepie. Często garderoby projektuje się pod skosami poddasza. To dobry sposób na efektywne wykorzystanie takiej powierzchni. Jednak miejsce pod skosami może nie spełniać naszych wymagań; na przykład na planie domu pomieszczenie wydaje się duże – ma wymiary 2 x 2,4 m. Tymczasem większa jego część może być zbyt niska, może się w niej zbiegać kilka skosów różnej wysokości i nie będzie się nadawało do przechowywania ubrań. Przestrzeń taka to raczej przydatny schowek, a nie garderoba. Warto więc sprawdzić na przekroju domu wysokość ścianki kolankowej. Przy niskiej, na przykład 30-50-centymetrowej, można zainstalować tylko głębokie półki. Wysokość 100 cm pozwoli zamontować drążki na ubrania, ale powiesimy na nich jedynie spódnice, bluzki.
Wyposażenie garderoby
Każdy centymetr garderoby warto wykorzystać. Możemy wybierać spośród koszy i szuflad, stojaków i drążków na buty, ruchomych drążków na spodnie, wieszaków, uchwytów. Nie zawsze jednak bogatsze wyposażenie oznacza większą funkcjonalność garderoby. Decydując się na kilka mniejszych drążków zamiast jednego długiego, trzeba pamiętać, że muszą być do czegoś mocowane. Zwykle są to ścianki szaf, a one już zabierają około 4 cm. Jeśli dodamy do tego kilka centymetrów (2-3 cm) z każdej strony drążka na jego mocowanie, na którym nie będzie można powiesić wieszaków, to okaże się, żw szafie długości 100 cm ubrania wiszą na długości 92-90 cm. Zatem dwie marynarki lub trzy bluzki trzeba powiesić w innym miejscu. Ideałem są oddzielne miejsca służące do wieszania długich rzeczy (potrzebujemy wtedy około 150 cm) i krótkich (na koszule, marynarki, złożone spodnie, spódnice wystarczy 95 cm). Sprawdza się też zasada, że wszystko, co wysuwane (szuflady lub koszyki), jest praktyczniejsze od nisko umieszczonych półek.
Oświetlenie w garderobie
Jeżeli w garderobie jest okno, warto zadbać o to, by światło słoneczne nie operowało na wieszakach, bo ubrania z czasem wypłowieją. Można przechowywać ubrania w pokrowcach lub zamykanych pełnymi drzwiami szafach, ale lepszym rozwiązaniem jest zamocowanie w oknie czarnej rolety wewnętrznej, którą zawsze po wyjściu z garderoby będziemy opuszczać. W przypadku światła sztucznego trzeba dobrać odpowiedni rodzaj i moc jego źródła. Powinno być na tyle intensywne, byśmy swobodnie mogli nie tylko widzieć zawartość garderoby, ale także odróżnić sukienkę czarną od granatowej lub grafitowej. Prawidłowy odbiór kolorów w garderobie jest szczególnie ważny, dlatego do jej oświetlania światłem sztucznym zalecane jest stosowanie źródeł światła o współczynniku oddawania barw przekraczającym 90, co oznacza niemal idealne oddanie oryginalnych kolorów. Praktycznie tylko światło dzienne oraz światło żarówek i lamp halogenowych dają możliwość pełnego rozróżniania barw. Można też dokupić listwy lub punktowe oświetlenie ledowe zasilane bateriami. Dobrze się sprawdzi w zakamarkach garderoby (na przykład w narożnikach) oraz głębszych szafkach i szufladach.
Polecany artykuł: