Garderoba z pomysłem. Zrób ją sam, odmień wygląd swojego mieszkania!

2011-04-12 12:11

Jeśli wydaje ci się, że potrzebujesz dużo miejsca na garderobę, my udowodnimy, że jesteś w błędzie. Rozejrzyj się dookoła, a na pewno dostrzeżesz w swoim domu niezagospodarowaną bądź źle wykorzystywaną przestrzeń. Tworząc garderobę, zapanujesz nad chaosem, a rzeczy, które wcześniej nie miały "swego miejsca", wreszcie je znajdą.

Garderoba z pomysłem. Zrób ją sam, odmień wygląd swojego mieszkania!
Autor: Andrzej Szandomirski

Małe mieszkanie nie oznacza, że nie możesz sobie pozwolić na garderobę. Właściciele 17-metrowej sypialni wydzielili część pokoju i stworzyli w niej dwie minigarderoby: dla pani i pana domu. To pomieszczenie stało się nie tylko miejscem na ubrania czy buty, lecz także na rzeczy, które ze względu na swoją wielkość nie mieściły się w szafie. Właściciele zyskali porządek dzięki zastosowaniu w garderobie drążków, półek i szuflad. Pomieszczenie udało im się rozjaśnić przez umieszczenie w nim jasnych elementów i wyłożenie ścian płytą okleinową.

Innym pomysłem może być stworzenie z jednego długiego pokoju sypialni i oddzielnej garderoby. Dzięki temu pomieszczenie zyska właściwe proporcje, a problem ustawienia mebli sam się rozwiąże. By nie wydać na garderobę bajońskich sum, warto zainwestować w drążki i otwarte półki mocowane do ścian wspornikami. W tak urządzonej garderobie rozłożona deska do prasowania już nigdy nie będzie problemem.

Właściciel 80-metrowego mieszkania zaprojektował garderobę w miejsce korytarza prowadzącego do sypialni. Takie rozwiązanie pozwoliło na właściwe wykorzystanie przestrzeni, a nawet stało się elementem dekoracyjnym! Garderoba od zewnątrz została wykonana z drewnianych elementów pokrytych fornirowaną płytą. Wnętrze zaprojektowano starannie i pomysłowo. Nie zabrakło także lustra, które optycznie powiększyło pomieszczenie.

Potrzebna garderoba? Zrób ją sam!

Garderobę możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy odrobina czasu, chęci i pomysłowości.

Ściany najłatwiej wykonać z płyt gipsowo-kartonowych lub elementów drewnopochodnych. Potem można pokryć je farbą bądź tapetą. Eleganckim rozwiązaniem jest zastosowanie płyty meblowej. Jeśli chodzi o drzwi – najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne z aluminium lub stali. Aluminiowe będą idealne w pomieszczeniach wyższych niż standardowe. Zaś stalowe są od nich znacznie tańsze. Można zastosować drzwi podwieszane – nie zapominajmy jednak, że będą mniej stabilne. Niektórzy decydują się także na tradycyjne drzwi, lecz takie potrzebują więcej przestrzeni do otwarcia. Półki i szuflady w garderobie mogą być wykonane z płyty meblowej, litego drewna lub stali.

Przebudowa domu? Wykorzystaj ją do stworzenia własnej garderoby

Rozbudowa bądź przebudowa starego domu pozwala na rozplanowanie pomieszczeń zgodnie z własnym gustem. Właściciele 7,5-metrowej garderoby zagospodarowali poddasze, wydzielając z niego sypialnię i pomieszczenie na ubrania. Dzięki temu powstała garderoba na planie prostokąta. Drzwi znalazły się na krótszej ze ścian, co pozwoliło na stuprocentowe wykorzystanie ścian dłuższych. Wysokie ściany mieszkania pozwoliły na umieszczenie dużego lustra oraz regałów o standardowych wymiarach, co zmniejszyło koszty przedsięwzięcia. Szafy nie zostały wyposażone w drzwi, co ułatwiło gospodarzom korzystanie z garderoby. Liczne półki i szuflady pozwoliły na utrzymywanie bielizny w porządku. Garderobę wyposażono także w kosz na brudną bieliznę i stołek ułatwiający korzystanie z wyższych półek.

Mamy nadzieję, że nasze pomysły zainspirują Państwa do stworzenia własnej garderoby.

4 strefy garderoby: na poddaszu, obok drzwi wejściowych, przy sypialni lub łazience

Garderoba – niegdyś luksus, dziś – powszedniość. Miejsce dla niej można znaleźć niemal wszędzie. Wykorzystując mało funkcjonalną przestrzeń, zyskujemy nie tylko nowe pomieszczenie, lecz także poprawiamy proporcje starego. Garderoba ma same plusy!

W twoim domu znajdują się pomieszczenia ze skośnym sufitem, a ty nie wiesz, w jaki sposób je wykorzystać? Zbuduj tam garderobę. Jeśli masz wysokie pomieszczenie, rozwiązaniem dla ciebie będą drążki, jeśli zaś pomieszczenie jest małe – niezastąpione staną się półki. Dla wygody rzadko używane rzeczy trzymaj niżej – będziesz po nie sięgać wtedy, gdy będziesz ich potrzebować.

Garderoba obok wejścia do domu? Idealny pomysł dla wierzchniej odzieży i butów. Nie zapominajmy jednak o dobrej wentylacji tego pomieszczenia – ubrania są przecież często przemoczone. Dla płaszczy i kurtek warto przeznaczyć drążek o długości nie większej niż 100 cm. Szaliki i rękawiczki będą się dobrze „czuły” w szufladach i koszach, a obuwie na półkach z perforowanej stali.

Garderoba z pomysłem
Autor: Radosław Wojnar

Garderoba przy sypialni to chyba najpopularniejszy rodzaj garderoby. Trzymajmy tam odzież nie tylko noszoną na co dzień, lecz także od święta. Zasłońmy ubrania przed kurzem – dobrym rozwiązaniem będą drzwi. Nie zapomnijmy też o lustrze: jest ono nieodłącznym elementem garderoby.

Garderoba przy łazience to dwa w jednym: pomieszczenie na ręczniki, bieliznę i przybory kosmetyczne oraz miejsce na pralnię. Ważna jest tu dobra wentylacja i szczelne drzwi. Zapobiegnie to nadmiernej wilgoci i niechcianej pleśni. Jeśli garderoba znajduje się w przejściu między dwoma pomieszczeniami, trzeba pamiętać o zastosowaniu zamykanych szaf, by znajdujące się w nich rzeczy były zabezpieczone przed kurzem.

Urządzenie garderoby

Znalazłeś już miejsce na garderobę? Teraz musisz jeszcze dobrze ją urządzić. Jeśli masz rzeczy, które wymagają zawieszenia ich w pozycji pionowej, zastosuj drążki. Na krótsze ubrania wystarczy poziom około 110-centymetrowy, na dłuższe – co najmniej 180-centymetrowy. Dla swetrów i odzieży, która ma tendencję do rozciągania się, odpowiednie będą półki o szerokości co najmniej 45 cm i wysokości 30 cm. Bielizna, dodatki i delikatna odzież i obuwie wymagają przechowywania w szufladach. Najlepsze będą te o wymiarach 60-65 cm szerokości i 12-15 cm głębokości. Szerokość szuflad na obuwie powinna wynosić około 80 cm. Niskie buty najlepiej trzymać na półkach rozmieszczonych co 17-20 cm, wyższe – 50-60 cm. Doskonałym miejscem na walizki, torby, plecaki i koce będą półki pod sufitem o szerokości ok. 120 cm. Wieszaki, drążki, uchwyty czy kosze są do kupienia w sklepach.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie