Master bedroom zamiast zwykłej sypialni. Ile miejsca potrzeba?

2022-01-03 11:38

Master bedroom obejmuje zazwyczaj sypialnię, garderobę i łazienkę. Taka wydzielona prywatna strefa gospodarzy coraz częściej pojawia się w projektach domu. Architekt wyjaśnia, jak przygotować projekt master bedroom oraz jakiej wielkości muszą być pomieszczenia, aby to rozwiązanie było funkcjonalne.

Sypialnia z łazienką i garderobą
Autor: Piotr Mastalerz Master bedroom czyli połączenie sypialni z łazienką i garderobą to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Dzięki niemu zyskujemy pomieszczenie, które jest całkowicie odcięte od reszty domu, daje użytkownikom pełną prywatność.

Co to jest master bedroom?

Master bedroom to połączenie funkcji spania, mycia i ubierania. Jest to taki układ pomieszczeń w domu, który daje gospodarzom niezależność podczas porannej toalety i komfort nieskrępowanego poruszania się w obrębie wyznaczonych pomieszczeń. W swoim prywatnym „apartamencie” można sobie pozwolić na brak ubrania czy niedbałe uczesanie.

Połączenie funkcji spania, mycia i ubierania sprawia, że można zgromadzić i chronić w jednej przestrzeni master bedroom wszystkie prywatne przedmioty. Dodatkowo nie mieszają się one z rzeczami pozostałych domowników.

Wiele par ceni też sobie możliwość oddzielenia głównej sypialni od wspólnych pomieszczeń w domu. Umieszczenie obok niej łazienki, z której nikt inny nie korzysta, oraz garderoby znacznie to ułatwia.

Jak zaprojektować idealną łazienkę?

Dom z master bedroom: wymiary sypialni

Projekt master bedroom powinien zakładać, że znajdzie się w niej wygodne łóżko dwuosobowe. Najczęściej spotyka się takie o szerokości 160 cm. Łatwy dostęp do łóżka z obu stron zapewnią 70-centymetrowe przejścia. Zakładając takie umeblowanie, sypialnia powinna mieć szerokość co najmniej 3 m. Aby drzwi nie kolidowały z łóżkiem, minimalna długość sypialni powinna uwzględniać długość łóżka (zazwyczaj około 2 m) i szerokość skrzydła drzwi (zwykle 80 cm), co daje około 3 m.

Przeczytaj też:

Wybieramy zagłówek do łóżka. Modna ściana za łóżkiem w sypialni >>>

A zatem najmniejsza wygodna sypialnia dwuosobowa powinna mieć powierzchnię przynajmniej 9 m2. Oczywiście jeśli mamy szersze łóżko, pomieszczenie powinno być odpowiednio szersze. Jeżeli wielkość sypialni nie gwarantuje wygodnego dostępu do łóżka, trzeba wybrać inną aranżację lub zdecydować się na węższe łóżko.

GALERIA: sypialnia z łazienką i garderobą aranżacje

Master bedroom: jakiej wielkości garderoba

Decydując się na master bedroom z garderobą ograniczamy liczbę mebli w sypialni – staje się ona przestrzenią, w której możemy zażywać jedynie relaksu. Ważne jest też to, że przygotowując się rano do wyjścia, nie przeszkadzamy drugiej połowie, która może pospać dłużej. W takim pomieszczeniu zmieszczą się też deska do prasowania oraz inne niewymiarowe przedmioty. Najlepiej, aby szafy w garderobie były podzielone między gospodarzy, tak aby każdy z nich miał osobną część tylko na swoje potrzeby. Muszą się tam znaleźć szuflady na bieliznę, zapasowe kosmetyki i inne drobiazgi. Przyda się również część wspólna, aby przechowywać pościel, ręczniki czy zapasowe koce.

Przeczytaj też:

Porządki w szafie. Sprawdzone sposoby na przechowywanie ubrań >>>

Oddzielna garderoba ma tę zaletę, że nie musimy robić drzwi do szaf. Po wejściu do niej widzimy całą jej zawartość. Łatwiej można dobrać koszulę do spodni i stwierdzić, że dziś powinniśmy nastawić pranie. Liczbę szaf w garderobie dobiera się indywidualnie. Średnio trzeba liczyć 1,5 m szafy na osobę, a do tego około 1 m na część wspólną. Do tego należy doliczyć szuflady na bieliznę i rzeczy osobiste. Takie wyliczenia sprawdzą się jednak przy założeniu, że ubrania wierzchnie, buty, walizki i sprzęt sportowy będą przechowywane gdzie indziej.

Przeczytaj też:

Półki i szuflady do garderoby: z jakiego materiału je wykonać? >>>

Szafa na ubrania wiszące powinna mieć głębokość 60-70 cm. Półki na ubrania składane są wygodne, gdy mają głębokość 40-45 cm, te o głębokości 60-70 cm są niepraktyczne. Jeśli mamy możliwość rozdzielenia części wiszącej od półek, warto to zrobić. Szerokość przejścia powinna wynosić 80-90 cm. Zatem wygodna szerokość garderoby to mniej więcej 2 m: 40-centymetrowe półki po jednej stronie, przejście oraz 70-centymetrowe szafy na ubrania wiszące po drugiej. Szafy można oczywiście ustawiać w literę L, ale wtedy możemy mieć utrudniony dostęp do rzeczy przechowywanych w narożniku. Powierzchnia minimalna garderoby wynosi około 4 m2. Jeśli w domu jest więcej miejsca, można zaaranżować dwie oddzielne garderoby dla gospodarzy. Jeżeli natomiast w projekcie nie ma miejsca na osobną garderobę, w sypialni można wygospodarować dużą szafę wnękową.

Sypialnia z łazienką i garderobą
Autor: Piotr Mastalerz Dzięki garderobie ograniczamy liczbę mebli w sypialni – staje się ona przestrzenią, w której możemy zażywać jedynie relaksu

Master bedroom: mała łazienka czy wielki salon kąpielowy

Projekt wnętrz, w którym będzie prawdziwy master bedroom, musi obejmować też łazienkę. Zazwyczaj wszyscy domownicy wyruszają do swoich zajęć o jednej porze, co jest często powodem konfliktów o pierwszeństwo w kolejce do porannej toalety. Codzienne przygotowanie do wyjścia zajmuje mniej czasu i kosztuje mniej nerwów, gdy gospodarze mają osobną łazienkę. W dzisiejszych czasach druga łazienka przestała być luksusem, a koszty jej wybudowania i wyposażenia nie muszą być wysokie. Oferta rynkowa ceramiki i armatury łazienkowej jest tak bogata, że każdy może dobrać coś dopasowanego do swojej kieszeni.

Przeczytaj też:

Pokój kąpielowy z prysznicem: jak go urządzić >>>

Minimalna powierzchnia łazienki z prysznicem to 2,5 m2 (160 x 160 cm: 80 x 80 cm w narożniku zajmuje brodzik, a 80 cm po obu stronach przypada na toaletę i umywalkę). Na urządzenie master bedroom potrzeba zatem około 16 m2. W większych domach strefa przeznaczona dla gospodarzy może być szersza. Większy komfort zyskamy, powiększając łazienkę i planując jej bogatsze wyposażenie, na przykład dwie umywalki, wannę i bidet. Można ją też rozbudować o domowe spa – z sauną w domu, wanną z masażem i miejscem do relaksu. To jednak wymaga naprawdę dużej powierzchni. 

Master bedroom
Autor: Mariusz Bykowski Master bedroom, czyli pokój kąpielowy łączący funkcje łazienki i sypialni. Projekt: Daria Szczepanik, Martyna Kupis/Dash Interiors

Usytuowanie master bedroom w projekcie domu

Przyjęło się, że master bedroom powinien być w innej części domu niż reszta sypialni. Zależy to jednak od naszego trybu życia. Jeśli małe dzieci mają zwyczaj przychodzić do rodziców w nocy, nie jest dobrze, gdy muszą w tym celu pokonywać schody. Przy starszych dzieciach jest to rozwiązanie bardzo korzystne.

Master bedroom na parterze daje pełną izolację od życia młodzieży na piętrze, a z biegiem czasu można ją przeznaczyć na mieszkanie dla starszych rodziców. Może też mieć własne wyjście do ogrodu, co latem pozwala w pełni wykorzystać walory mieszkania w domu. Nie wszyscy jednak lubią spać na parterze.

Przeczytaj też:

Master bedroom na poddaszu. Jak zaprojektować i urządzić sypialnię pod skosami >>>

Jeżeli w projekcie domu zaplanujemy master bedroom na piętrze, postarajmy się umieścić go w innym końcu korytarza niż sypialnie dzieci. Młodzież ma swoje upodobania, które dorośli nie zawsze akceptują. Oddzielenie stref zmniejsza pole konfliktów między pokoleniami i daje wszystkim więcej swobody. Lokalizacja sypialni głównej na poddaszu wiąże się z trudnościami w zagospodarowaniu przestrzeni pod skosami. Daje jednak możliwość doświetlenia pomieszczeń oknami połaciowymi.

Sypialnia z łazienką i garderobą master bedroom
Autor: GettyImages Lokalizacja sypialni głównej na poddaszu wiąże się z trudnościami w zagospodarowaniu przestrzeni pod skosami. Daje jednak możliwość doświetlenia pomieszczeń oknami połaciowymi.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie