Półki i szuflady do garderoby: z jakiego materiału je wykonać?

2021-02-15 14:51

Półki i szuflady to podstawowe elementy wyposażenie garderoby, które zapewniają komfort i wygodę przechowywania ubrań. Istotne znaczenie ma to, z jakiego materiału zostaną one wykonane. Nie tylko ze względu na efekt wizualny, ale przede wszystkim z uwagi na ich trwałość.

Półki i szuflady do garderoby
Autor: Marcin Czechowicz Garderoba pozwoli zaprowadzić w domu idealny porządek. Rzeczy są posegregowane oraz łatwo dostępne

Zwykła wolno stojąca szafa, nawet z przepastnym wnętrzem, nie zawsze wystarczy, by pomieścić odzież całej rodziny. Szybko może powstać w niej bałagan, trudno będzie odszukać potrzebne rzeczy, a ubrania po wyjęciu okażą się pogniecione. Duża garderoba, zaprojektowana zgodnie z naszymi potrzebami i wymaganiami, nie dość, że pozwoli zmagazynować cały tekstylny dobytek wraz z towarzyszącymi mu szpargałami, to da również dobry wgląd w swoją zawartość i wygodny dostęp do niej. Dzięki nowoczesnym akcesoriom łatwo będzie utrzymać w niej ład. Znajdzie się indywidualna przestrzeń na płaszcze, bieliznę, buty, walizki, a nawet takie drobiazgi jak krawaty, apaszki, paski lub biżuteria. Jeśli porządek mamy we krwi, możemy wręcz wyeksponować odzież jak w eleganckich butikach. Umożliwią to estetyczna zabudowa, dobrane do niej wyposażenie, umiejętnie rozplanowane oświetlenie oraz przezroczyste drzwi.

Niezbędne wyposażenie garderoby

Każdy centymetr garderoby warto wykorzystać. Nie zawsze jednak bogatsze wyposażenie oznacza większą funkcjonalność garderoby. Jak zwykle należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zamiast jednego długiego drążka na wieszaki lepiej zaplanować kilka krótszych. Ideałem są oddzielne miejsca służące do wieszania długich rzeczy (potrzebujemy wtedy około 150 cm) i krótkich (na koszule, marynarki, złożone spodnie, spódnice wystarczy 95 cm). Sprawdza się też zasada, że wszystko, co wysuwane (szuflady lub koszyki), jest praktyczniejsze od nisko umieszczonych półek.

Szafa wnękowa, garderoba, schowek. Zaplanuj miejsca do przechowywania >>

Jeśli potraktujemy garderobę jako otwartą szafę, półki i drążki na wiszące ubrania nie muszą być zamknięte. Decydując się na to, pamiętajmy jednak, że ich zawartość będzie się kurzyć. Przydadzą się wtedy pudła i wentylowane pokrowce.

Jak zadbać o porządek w garderobie

Porządek w garderobie zapewni nam odpowiednie jej wyposażenie. Oprócz półek i poprzecznych drążków na wieszaki warto wzbogacić ją o inne przydatne rozwiązania.

  • Szuflady. Duże lub małe, płytkie albo głębokie, z pełnymi ściankami lub ażurowe – o bokach z relingami bądź kratkami. W ofercie są specjalne szuflady na buty lub szuflady w formie drucianych koszy z prowadnicami. W eleganckiej garderobie nie powinno zabraknąć płaskiej szuflady z wydzielonymi miejscami na zrolowane krawaty i paski lub szuflady z wyściełanymi miękką tkaniną przegródkami na zegarki bądź biżuterię.
  • Organizery. To wkłady z przegródkami umieszczane w szufladach. Pozwalają posegregować drobne przedmioty.
  • Kosze. Druciane, wiklinowe lub rattanowe zasobniki na rzeczy, które nie wymagają starannego ułożenia. Często pełnią funkcję zbiornika na rzeczy przeznaczone do prania lub prasowania. Wypełniają puste przestrzenie pozostawione między elementami korpusu szafy. Kosze mogą być zastąpione kartonowymi pudłami. 
  • Wieszaki puzonowe. Ich drążki mocowane są nie równolegle, tylko prostopadle, tak że wiszące ubrania zwrócone są do nas frontem. Teleskopowa konstrukcja drążka pozawala wysunąć go z szafy, by zyskać swobodniejszy dostęp do ubrań.
  • Pantografy. To drążki na wieszaki do instalowania wyżej niż zwyczajne, a to dlatego, że są opuszczane. Mają rączkę służącą do ściągania drążka na dół, w naszą stronę, co umożliwiają dwa boczne mechanizmy. Nieużywana rączka służy jako dodatkowa podpórka drążka.

Oferta pomysłowych elementów zapewniających porządek w szafach jest przeogromna. Warto wspomnieć, że oprócz koszy, szuflad i wieszaków dostępne są specjalne zawieszki na żelazka, składane deski do prasowania, zaczepy na rury od odkurzaczy, chromowane stojaki na buty z prawidłami, specjalne wieszaki na spodnie bądź krawaty lub nawet szufladki-sejfy, otwierane po wpisaniu tajemnego kodu.

Porządki w szafie. Sprawdzone sposoby na przechowywanie ubrań >>

Garderoba w domu
Autor: Piotr Mastalerz Garderoba musi być odpowiednio duża i właściwie rozplanowana, aby spełniała swoje zadanie

Z jakiego materiału zrobić półki i szuflady do garderoby

Półki i szuflady mogą być wykonane z płyty meblowej, litego drewna lub ażurowe ze stali. Materiał jest istotną cechą, ponieważ ma wpływ zarówno na końcowy efekt wizualny, jak i trwałość.

  • Płyta wiórowa laminowana

Jest to jedno z tańszych rozwiązań dostępnych na rynku, powszechnie stosowane przy produkcji mebli. W pomieszczeniach, w których może pojawić się wilgoć, należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie krawędzi elementów.

  • Płyta MDF w okleinie z folii PCW

Do zalet płyty MDF na pewno zalicza się bogatą kolorystykę, zarówno w barwach jednolitych, jak i imitujących rysunek drewna. Wady to blaknięcie kolorów na foliach niskiej jakości oraz możliwość odklejania się folii od płyty, szczególnie w pobliżu źródła ciepła (na przykład lampki).

  • Płyta MDF lakierowana

Płyty pokrywane specjalnymi lakierami akrylowymi dostępne w szerokiej gamie kolorów i odcieni, a także w wykończeniu matowym, połyskowym oraz polerowanym są odporne na wilgoć, ale też podatne na zarysowania.

  • Płyta MDF w okleinie naturalnej

Jest to tańsza wersja uzyskania efektu litego drewna. Wizualnie różnica jest niezauważalna, a fizycznie materiał nie ulega naprężaniu występującym w drewnie.

  • Lite drewno

Do zalet elementów wykonanych z drewna zaliczyć należy: unikalny rysunek, możliwość wyboru z szerokiej gamy gatunków barwionych w różnych odcieniach, możliwość renowacji. Cechy fizyczne różnią się w zależności od gatunku drewna, z jakiego elementy są wykonane.

Pomysł na garderobę na poddaszu

Galeria zdjęć: pomysły na funkcjonalne szafy

Sonda
Zamiawiasz meble na wymiar czy kupujesz gotowe w sklepie
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie