Porządki w szafie. Sprawdzone sposoby na przechowywanie ubrań

2020-05-05 15:57
Porządki w szafach
Autor: gettyimages Uporządkowane ubrania w szufladach pozwolą na szybsze ich znajdywanie i estetyczny wygląd

Raz na jakiś czas trzeba zarządzić porządki w szafie. Warto poznać sposoby na przechowywanie ubrań, by nie trzeba ich było prasować po każdym wyjęciu z szafy. Sprawdź też, jakie wyposażenie szafy ułatwi Ci opanowanie nieładu w ubraniach. 

Porządki w szafie warto przeprowadzać regularnie. Zanim zabierzemy się za układanie ubrań w szafach i komodach na początku trzeba pozbyć  się tego, co w nich zalega od lat, a wiemy, że trzeba się z tymi ubraniami po prostu pożegnać. Metod jest sporo, można ubrania „odsiać” już na wstępie, a, gdy mamy wątpliwości po sprzątaniu włożyć do szafy. Jak sugeruje Paulina Świderska (@osobista_stylistka), zawieśmy je na wieszaku haczykiem do przodu, jeśli po jakimś czasie (np. 3 miesiącach) takie ubrania nadal nie zostało zdjęte z wieszaka, to dana rzecz jest do oddania. Możemy przekazać je koleżankom, rodzinie lub wystawić na portalu aukcyjnym.

Robimy porządki w szafie – najlepiej samotnie

Do porządkowania szafy najlepiej zabrać się w samotności. Według Marie Kondo – ekspertki od porządków – bliscy mogą tylko nas w tym rozpraszać i poddawać pewnego rodzaju presji. Oczywiście, jeśli jest taka możliwość. Warto wyjąć wszystko z szafy i zanim włożymy wyselekcjonowane ubrania i akcesoria trzeba meble dokładnie przetrzeć - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Najlepiej miękką szmatką nasączoną wodą i jakimś delikatnym detergentem. Wycieramy i osuszamy półki, wieszaki, szuflady i dopiero potem zaczynamy chować wszelkie tekstylia. Pamiętajmy, by nie były brudne! Najlepiej je uprać, a te, których nie możemy uprać w pralce oddajemy do pralni. Niektórzy radzą, by czyste ubrania chować w worki próżniowe specjalnie przeznaczone do przechowywania odzieży.

Porządki w szafie: jak układać ubrania na półkach

Ubrania leżące na półkach nie powinny być poukładane w wysokie stosy. Trudno wtedy wyjmować te leżące pod spodem, a poza tym najczęściej używamy tych leżących na wierzchu. Mniejszy stos na półce gwarantuje też lepszą wentylację odzieży. Dlatego półki w szafie nie powinny być zbyt wysokie. Na składane bluzy, koszulki i swetry potrzebujesz półek o szerokości 45-60 cm i wysokości 30 cm. Wygodne półki na pościel i ręczniki mają szerokość 50-100 cm i wysokość 30-40 cm. Dzięki temu łatwiej będzie zachować porządek w szafie.

Wkłady do szuflad z przegródkami pomogą zapanować nad chaosem w drobnych przemiotach, takich jak krawaty, apaszki, paski
Autor: IKEA

Przechowywanie ubrań wiszących

Ubrania wiszące na wieszakach powinny być zawieszone luźno - minimum 3 cm jedna od drugiej. Na koszulkę, sukienkę, bluzkę potrzebujesz około 7 cm drążka. Na drążku długości 100 cm zmieści się 14-15 sztuk odzieży. Na płaszcz, marynarkę oraz żakiet potrzebujesz 11-12 cm drążka. Na drążku o długości 100 cm możesz zatem zawiesić jedynie 8-9 sztuk. 

Niezbędne wyposażenie szafy - drążki, kosze, wieszaki

Wnętrze szafy trzeba zaopatrzyć w funkcjonalnie dobrane kosze, wysuwane półki, drążki, wieszaki itp. brak takiego wyposażenia powoduje, że z szafy trudniej się korzysta, a także trudniej zachować porządek. Zasada rozplanowania szafy jest prosta. Aby zachować porządek w szafie na wysokości rąk i oczu powinny się znaleźć rzeczy najczęściej używane. Poniżej wysuwane kosze i szuflady. (Półki o głębokości 60 cm zamontowane na wysokości poniżej 90 cm potrafią skutecznie obrzydzić korzystanie nawet z najpiękniejszej garderoby!). Powyżej oczu na półkach można trzymać rzeczy w pudłach i pojemnikach. Z braku miejsca można stosować szafy płytsze, czyli o głębokości 35 cm. Takie szafy są dobre na ubrania, które układamy na półkach. Rozstaw drążków na wiszące ubrania trzeba dopasować do długości ubrań. Na krótkie sukienki oraz koszule potrzeba miejsca o wysokości 100 cm. Spódnice i płaszcze wieszamy na drążkach zamocowanych na wysokości 140 cm, długie męskie płaszcze - 175 cm, spodnie składane - 80 cm, spodnie nieskładane - 120-130 cm.

Porządki w szafach
Autor: gettyimages Mniejsze rzeczy możemy chować w pojemnikach, które umieszczamy w szafach lub szufladach

Przechowywanie drobnej odzieży

Drobną odzież, ścierki i ręczniki lepiej przechowywać w pojemnikach, szufladach lub koszach niż na półkach. Szuflady na bieliznę i krawaty nie powinny być głębsze niż 12 cm, na ręczniki - 30-40 cm.

Przeczytaj też:

Sonda
Jak często wychodzisz z domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie