Porządki w szafie. Sprawdzone sposoby na przechowywanie ubrań

2020-05-05 15:57
Porządki w szafach
Autor: gettyimages Uporządkowane ubrania w szufladach pozwolą na szybsze ich znajdywanie i estetyczny wygląd

Raz na jakiś czas trzeba zarządzić porządki w szafie. Warto poznać sposoby na przechowywanie ubrań, by nie trzeba ich było prasować po każdym wyjęciu z szafy. Sprawdź też, jakie wyposażenie szafy ułatwi Ci opanowanie nieładu w ubraniach. 

Porządki w szafie warto przeprowadzać regularnie. Zanim zabierzemy się za układanie ubrań w szafach i komodach na początku trzeba pozbyć  się tego, co w nich zalega od lat, a wiemy, że trzeba się z tymi ubraniami po prostu pożegnać. Metod jest sporo, można ubrania „odsiać” już na wstępie, a, gdy mamy wątpliwości po sprzątaniu włożyć do szafy. Jak sugeruje Paulina Świderska (@osobista_stylistka), zawieśmy je na wieszaku haczykiem do przodu, jeśli po jakimś czasie (np. 3 miesiącach) takie ubrania nadal nie zostało zdjęte z wieszaka, to dana rzecz jest do oddania. Możemy przekazać je koleżankom, rodzinie lub wystawić na portalu aukcyjnym.

Robimy porządki w szafie – najlepiej samotnie

Do porządkowania szafy najlepiej zabrać się w samotności. Według Marie Kondo – ekspertki od porządków – bliscy mogą tylko nas w tym rozpraszać i poddawać pewnego rodzaju presji. Oczywiście, jeśli jest taka możliwość. Warto wyjąć wszystko z szafy i zanim włożymy wyselekcjonowane ubrania i akcesoria trzeba meble dokładnie przetrzeć - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Najlepiej miękką szmatką nasączoną wodą i jakimś delikatnym detergentem. Wycieramy i osuszamy półki, wieszaki, szuflady i dopiero potem zaczynamy chować wszelkie tekstylia. Pamiętajmy, by nie były brudne! Najlepiej je uprać, a te, których nie możemy uprać w pralce oddajemy do pralni. Niektórzy radzą, by czyste ubrania chować w worki próżniowe specjalnie przeznaczone do przechowywania odzieży.

Porządki w szafie: jak układać ubrania na półkach

Ubrania leżące na półkach nie powinny być poukładane w wysokie stosy. Trudno wtedy wyjmować te leżące pod spodem, a poza tym najczęściej używamy tych leżących na wierzchu. Mniejszy stos na półce gwarantuje też lepszą wentylację odzieży. Dlatego półki w szafie nie powinny być zbyt wysokie. Na składane bluzy, koszulki i swetry potrzebujesz półek o szerokości 45-60 cm i wysokości 30 cm. Wygodne półki na pościel i ręczniki mają szerokość 50-100 cm i wysokość 30-40 cm. Dzięki temu łatwiej będzie zachować porządek w szafie.

Wkłady do szuflad z przegródkami pomogą zapanować nad chaosem w drobnych przemiotach, takich jak krawaty, apaszki, paski
Autor: IKEA

Przechowywanie ubrań wiszących

Ubrania wiszące na wieszakach powinny być zawieszone luźno - minimum 3 cm jedna od drugiej. Na koszulkę, sukienkę, bluzkę potrzebujesz około 7 cm drążka. Na drążku długości 100 cm zmieści się 14-15 sztuk odzieży. Na płaszcz, marynarkę oraz żakiet potrzebujesz 11-12 cm drążka. Na drążku o długości 100 cm możesz zatem zawiesić jedynie 8-9 sztuk. 

Niezbędne wyposażenie szafy - drążki, kosze, wieszaki

Wnętrze szafy trzeba zaopatrzyć w funkcjonalnie dobrane kosze, wysuwane półki, drążki, wieszaki itp. brak takiego wyposażenia powoduje, że z szafy trudniej się korzysta, a także trudniej zachować porządek. Zasada rozplanowania szafy jest prosta. Aby zachować porządek w szafie na wysokości rąk i oczu powinny się znaleźć rzeczy najczęściej używane. Poniżej wysuwane kosze i szuflady. (Półki o głębokości 60 cm zamontowane na wysokości poniżej 90 cm potrafią skutecznie obrzydzić korzystanie nawet z najpiękniejszej garderoby!). Powyżej oczu na półkach można trzymać rzeczy w pudłach i pojemnikach. Z braku miejsca można stosować szafy płytsze, czyli o głębokości 35 cm. Takie szafy są dobre na ubrania, które układamy na półkach. Rozstaw drążków na wiszące ubrania trzeba dopasować do długości ubrań. Na krótkie sukienki oraz koszule potrzeba miejsca o wysokości 100 cm. Spódnice i płaszcze wieszamy na drążkach zamocowanych na wysokości 140 cm, długie męskie płaszcze - 175 cm, spodnie składane - 80 cm, spodnie nieskładane - 120-130 cm.

Porządki w szafach
Autor: gettyimages Mniejsze rzeczy możemy chować w pojemnikach, które umieszczamy w szafach lub szufladach

Przechowywanie drobnej odzieży

Drobną odzież, ścierki i ręczniki lepiej przechowywać w pojemnikach, szufladach lub koszach niż na półkach. Szuflady na bieliznę i krawaty nie powinny być głębsze niż 12 cm, na ręczniki - 30-40 cm.

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie