Jak uszyć maseczkę ochronną – zrób ją sam! Jak się chronić podczas pandemii koronawirusa?

2020-10-09 13:57

Maseczki na twarz możemy kupić, ale też uszyć sami. Jak więc samemu uszyć maseczkę ochronną w domu: galeria zdjęć krok po kroku i instrukcja do pobrania.

Od 10 października rząd wprowadza obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej w całym kraju do odwołania. Maski medyczne lepiej zostawić lekarzom, pielęgniarkom i pracownikom służby zdrowia, bo i tak jest ich cały czas za mało. Natomiast możemy pokusić się o zakup masek materiałowych, które można prać w temperaturze 60˚C. My proponujemy, żeby zrobić je samemu. Nie jest do tego niezbędna maszyna do szycia.

maseczka Ania Kamińska
Autor: Archiwum prywatne Maseczka zrobiona wg projektu Agnieszki Sternickiej

Maseczka na twarz – jak ją uszyć

Idea robienia masek ochronnych w domu jest coraz bardziej popularna. – To pomysł czeski, że maseczki są konieczne dla wszystkich i wszędzie nie po to, by chronić samego siebie, ale żeby chronić innych przed ewentualną własną chorobą – tłumaczy Agnieszka Sternicka, która szyje takie maseczki w domu. To działalność non-profit. Szyje je po pracy dla rodziny i bliskich znajomych.

Do pobrania instrukcja: jak uszyć maseczki

Agnieszka przejrzała różne instrukcje robieni maseczek na twarz.

- Dowiedziałam się, które materiały są optymalne (nie najskuteczniej hamujące przedostanie się wirusa, tylko spełniające zarówno ten warunek jak i łatwość oddychania w maseczce), a także porównałam kilka filmów instruktażowych na YouTube, z których wybrałam najbardziej łatwy i odpowiedni dla mnie.

maseczka Ania Kamińska
Autor: Archiwum prywatne Maseczka zrobiona wg projektu Agnieszki Sternickiej. Warto robić różne wzory maseczek, żeby domownikom się nie myliły

Koronawirus. Jak prawidłowo używać maseczki na twarz?

W przypadku używania maseczki ochronnej ważne jest jej odpowiednie zakładanie, zdejmowanie i pozbywanie się (w przypadku tych jednorazowych). To bardzo ważne, żeby jednorazowych maseczek nie używać ponownie!

Przed samym założeniem maski powinno się zdezynfekować ręce: dokładnie umyć je wodą i mydłem lub preparatem zawierającym alkohol. Maska musi zakrywać usta, nos i podbródek.

Przeczytaj też:

Dmuchawka do ćwiczeń oddechowych - jak ją zrobić! Dbaj o siebie podczas pandemii

Podczas używania maski nie dotykajmy jej. Jeśli się to zdarzy, trzeba od razu oczyścić dłonie, najlepiej preparatem na bazie alkoholu.

Gdy maseczka nabierze wilgoci, wymieniamy ją. Chwytamy wtedy koniecznie za tylną część (nie dotykamy przedniej!). Maseczkę jednorazową wyrzucamy do zamkniętego pojemnika, a materiałową pierzemy, najlepiej w temperaturze 60˚C. Potem czym prędzej dezynfekujemy ręce.

Jak nalozyc i zdjac maseczke
Autor: materiały prasowe Główny Inspektora Sanitarny

Warto więc zakładać maski w sklepie czy na zewnątrz, ale przede wszystkim podczas kontaktu z chorymi lub gdy sami przechodzimy infekcję.

Agnieszka Sternicka robi maseczki w warunkach domowych i przyznaje, że na początku szło to jej wolno. -  Potem doszłam do wprawy i zajmuje mi to znacznie mniej czasu. Nie mam maszyny do szycia, więc nie jestem zbyt wydajna. Podejrzewam, że profesjonalista zrobiłby ją w parę/paręnaście minut.

Jak widać, nie jest to takie trudne. W ten sposób możemy wspomóc osoby najbliższe, no i siebie, by chronić przede wszystkim innych przed zakażeniem koronawirusem.

Maseczki
Autor: Photo by Macau Photo Agency on Unsplash Maseczki jednorazowe wyrzucamy od razu po pierwszym zużyciu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie