Jak stylowo urządzić pokój nastolatka? Poznaj nasze rady i inspiracje

2023-02-15 16:16

Pokój nastolatka powinien być nie tylko wygodny, ale i ładny. Zerwijmy więc ze sztampowymi i kiczowatymi aranżacjami. Podpowiedzmy młodej lokatorce czy młodemu lokatorowi, jak interesująco i stylowo może wyglądać prywatny azyl.

Stylowy pokój nastolatki - wygodny komplet
Autor: BLACK RED WHITE Pokój młodej lokatorki wypełniają meble z kolekcji Luca (Brw.pl), które posłużą przez długie lata. Wystarczy dziecięce dywanik i ozdoby zamienić na dorosłe i będzie idealny nawet dla starszej nastolatki. Zobacz też, jak łatwo go odmienić za pomocą tekstyliów i kilku drobiazgów.

Spis treści

  1. Stylowy pokój dla nastolatka - czyli jaki?
  2. Weźmy pod uwagę potrzeby nastolatka i preferencje
  3. Galeria inspirujących zdjęć - stylowy pokój nastolatka
  4. Wyposażenie pokoju nastolatka
  5. Kupować komplet mebli czy nie?
  6. Zaszalejcie z dodatkami i dekoracjami

Stylowy pokój dla nastolatka - czyli jaki?

Urządzenie pokoju dla "wczesnego" nastolatka to zadanie poważne i wymagające dyplomacji. O ile zaaranżowanie pokoju dla niemowlęcia i kilkulatka jest proste, bo sami decydujemy o wystroju, o tyle potem "zaczynają się schody". Czasem to np. 10- czy 12-latek sam przychodzi do nas z prośbą o zmianę wystroju pokoju na bardziej dorosłą, a czasem to my sami (choć dziecko jeszcze tego nie zgłasza) dostrzegamy potrzebę urządzenia wnętrza w sposób lepiej dostosowany do wieku oraz aktywności pociechy.

Warto zrobić to tak, by pokój był funkcjonalny i efektowny oraz - w dobrym guście. Dobrze, jeśli mieści się w konwencji, w jakiej zostało urządzone całe mieszkanie czy dom. Jeśli jednak dziecko stanowczo obstaje przy swoich pomysłach dekoratorskich, trzeba znaleźć złoty środek i wykazać się dozami i sprytu (można wprowadzić tylko pewne elementy charakterystyczne dla wystroju domy), i dyplomacji (osiągnąć konsensus).

Weźmy pod uwagę potrzeby nastolatka i preferencje

Dziecko w starszym wieku szkolnym na ogół już wie, co mu się podoba (kolory, wzory itp.), ma określone zainteresowania (przyroda, astronomia, motoryzacja, moda itp.) oraz potrzeby (miejsce do gry na instrumencie, malowania, trenowania jogi itp.). Zacznijmy od rozmowy z nastolatkiem i ustalenia jego wyobrażeń o swoim azylu. Można przejrzeć zdjęcia z aranżacjami pokojów - może coś wpadnie wam w oko?

Gdy już ustalicie, choć z grubsza, kierunek, warto tak przeprowadzić metamorfozę, by efekt zadowolił obie strony, a wnętrze nie było kiczowate. Jeżeli jednak pociecha nie będzie sobie wyobrażała życia bez przesłodkich różowości w stu odcieniach albo portretów bohaterów ukochanego serialu – trudno. Jest nadzieja, że to sprawa przejściowa. Wyjściem z sytuacji będzie zastosowanie koloru w dodatkach (łatwo je zmienić; a nie np. w tapecie na ścianie) i odbicie portretów na ksero, by ozdoba wyszła tanio.

Galeria inspirujących zdjęć - stylowy pokój nastolatka

Wyposażenie pokoju nastolatka

Kupując nowe łóżko, biurko, fotel, szafę, komodę itp. do pokoju 10-14-latka, warto wybrać modele "dorosłe" i dobrej jakości, by mogły posłużyć do matury i dalej! To podejście nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne.

Zaciszna strefa snu i miejsce do odrabiania lekcji to nie wszystko. Ważne, by córka czy syn mogli przyjąć kolegę u siebie. Przyda się więc stolik kawowy, fotel itp., a jeśli nie ma miejsca - ze dwa, trzy miękkie siedziska typu puf, choćby podłogowe poduszki.

Kupować komplet mebli czy nie?

Wiele marek, m.in. IKEA, BLACK RED WHITE, Salony Agata, VOX, oferują gotowe zestawy mebli do pokoju dziecięcego przeznaczonych także dla nastolatków. Kupując je, mamy pewność, że całość jest przemyślana i dobrze razem wygląda. Dodatkami można odwrócić uwagę od pewnej sztampowości takiego rozwiązania. Galeria zdjęć, ciekawy dywan, kolekcja roślin w pięknych doniczkach mogą nadać pokojowi indywidualność.

Innym sposobem jest kupienie mebli z różnych źródeł albo drugiej ręki, trochę z innych bajek i stworzenie z nich interesującej całości. Stylowo różne meble można spiąć wspólnym mianownikiem - najprostszym będzie pomalowanie ich na jeden kolor.

Zaszalejcie z dodatkami i dekoracjami

Lampę, chodnik, obrazki i plakaty czy narzutę i poduszki o wiele łatwiej i taniej wymienić niż bazowe wyposażenie. Dlatego można przymknąć oko na mniej gustowne wybory dziecka - z czasem z nich wyrośnie i zmieni się tę część wystroju. Ważne jest przecież, by młodzi lokatorzy dobrze się czuli w swoim azylu i mieli poczucie współtworzenia i współodpowiedzialności za swoje otoczenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.