Podłogi w pokoju dziecka: jakie wybrać?

Panele w pokoju dziecka
Autor: Marcin Grabowiecki, Projekt: Magda Wdowińska / majuszka.pl Panele to dobry wybór na podłogę w pokoju dziecka. Te w jasnych kolorach pasują idealne do stylu skandynawskiego.

W pokojach małych dzieci szczególnie ważna jest podłoga, która z reguły staje się głównym miejscem zabaw. Powinna być nie tylko miła w dotyku i antyalergiczna, ale także stanowić ważną część aranżacji dziecięcego pokoju.

W pokoju dziecięcym podłoga powinna być ciepła i miękka, by uprzyjemnić raczkowanie małym dzieciom i zabawy starszym, a także by amortyzować ewentualne upadki.

Podłogi do pokoju dziecka
Autor: Martyna Rudnicka, Projekt: Agata Ambrozewska, Agata Krzeminska/ Pracownia A + A KIDS Betonowa wylewka ma taka temperaturę ja otoczenie, więc nie odstrasza dzieci chłodem. Dywan na środku to pomysł na optyczne ożywienie aranżacji. Pełni jeszcze jedno ważne zadanie – chroni podłogę przed zabrudzeniem podczas artystycznego natchnienia młodej lokatorki

Drewno czy panele na podłogę w pokoju dziecka

Każda z tych opcji ma swoje plusy. Drewniane podłogi są zalecane alergikom. Ze względu na trwałość i odporność  na zarysowania do pokoju dziecka polecane są także panele laminowane. Nie muszą imitować drewna. Na rynku dostępne są też panele podłogowe kolorowe: jednobarwne i we wzory, w zwierzątka, kwiatki, z wizerunkami bohaterów kreskówek.

Podłogi do pokoju dziecka
Autor: Marcin Czechowicz Jeśli wykładzina dywanowa to najlepiej taka, która ma krótkie runo

Wykładziny dla dzieci

Na podłodze w pokoju dziecięcym sprawdzają się również wykładziny elastyczne. Przede wszystkim są łatwe w utrzymaniu. Mają właściwości bakteriostatyczne, antystatyczne, a także są odporne na rozwój grzybów i bakterii, czyli również są odpowiednie dla alergików. Większość wykładzin elastycznych wykończona jest miękką pianką o właściwościach amortyzujących. A jeśli myślisz w pokoju dziecięcym o miękkiej wykładzinie dywanowej, to wybierz taką z krótkim, gęstym runem z poliamidu lub weluru odpornego na odgniatanie. Najlepiej na podkładzie filcowym lub tak zwanej pianomacie, które wyciszają i ocieplają podłogę. Pamiętaj, że są także antyalergiczne wykładziny dywanowe, które zatrzymują kurz na powierzchni i zapobiegają wzbijaniu się go podczas chodzenia. A jeśli chcesz położyć w dziecinnym pokoju dywan, to z akrylu i polipropylenu, które nie powodują uczuleń.

Wykładziny elastyczne mogą mieć różną grubość i najróżniejsze kolory i wzory. Większość wykładzin imituje posadzki naturalne, np. drewniane, kamienne lub terakotę, ale są też wzory abstrakcyjne czy fotograficzne wizerunki różnych motywów: roślin, owoców, a dla dzieci z postaciami z kreskówek. Można nawet znaleźć wykładziny z motywami czy elementami motywów fluorescencyjnymi, które świecą przez jakiś czas po zgaszeniu światła.

Podłogi do pokoju dziecka
Autor: GREEN CANOE STUDIO Drewno doskonale sprawdzi się w pokoju dziecka, ale ważne czy preparat, którym je zabezpieczona ma odpowiednie atesty

Podłoga w pokoju dziecka: zadbajmy o bezpieczeństwo

Przystosowany do potrzeb dzieci dom to także dom bezpieczny. Sam w sobie. Chroniący maluchy przed realnymi niebezpieczeństwami, ale też pozostawiający pole do samodzielnego, pozbawionego lęku poznawania świata. Wybierając materiały na podłogi w pokoju dziecięcym, czytaj opisy produktów, sprawdzaj, czy mają atesty. Logo „Produkt z Atestem” Państwowego Zakładu Higieny informuje nas, że eksperci PZH ocenili produkt pod względem składu chemicznego i stwierdzili, że nie ma on negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników. Dla alergików istotny będzie certyfikat hipoalergiczny – atest przyznawany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Listę produktów posiadających rekomendację PTA znajdziesz na stronie: https://alergia.pta.med.pl/produkty-rekomendowane/

Przeczytaj też:

Wykładziny naturalne. Zdrowa podłoga dla alergika >>>

Jeśli w domu są dzieci (a także osoby starsze) do łazienki, holu, kuchni najlepiej wybierz płytki albo panele antypoślizgowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE