Podłogi w pokoju dziecka: Jakie wybrać?

2025-07-14 11:27

W pokojach małych dzieci szczególnie ważna jest podłoga, która z reguły staje się głównym miejscem zabaw. Powinna być nie tylko miła w dotyku i antyalergiczna, ale także odgrywać ważną rolę w aranżacji dziecięcego pokoju.

Panele w pokoju dziecka

i

Autor: Marcin Grabowiecki, Projekt: Magda Wdowińska / majuszka.pl Panele to dobry wybór na podłogę w pokoju dziecka. Te w jasnych kolorach pasują idealne do stylu skandynawskiego.

Spis treści

  1. Drewno, panele, a może posadzka z betonu
  2. Wykładziny dla dzieci
  3. Podłoga w pokoju dziecka: zadbajmy o bezpieczeństwo

W pokoju dziecięcym podłoga powinna być ciepła i miękka, by uprzyjemnić raczkowanie małym dzieciom i zabawy starszym. Musi także amortyzować ewentualne upadki. Dobrze też jeśli materiał z jakiego będzie wykonana umożliwiał szybkie usunięcie ewentualnych zabrudzeń i zaplamień.

Debata Muratora: Czyste powietrze
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Drewno, panele, a może posadzka z betonu

Każda z tych opcji ma swoje plusy. Drewniane podłogi są zalecane alergikom. Ze względu na trwałość i odporność  na zarysowania do pokoju dziecka polecane są także panele laminowane. Nie muszą imitować drewna. Na rynku dostępne są też panele podłogowe kolorowe: jednobarwne i we wzory, w zwierzątka, kwiatki, z wizerunkami bohaterów kreskówek.

Betonowa wylewka, jako posadzka ma taką temperaturę jak otoczenie, więc nie odstrasza dzieci chłodem. Dywan na środku to pomysł na optyczne ożywienie aranżacji. Pełni jeszcze jedno ważne zadanie – chroni podłogę przed zabrudzeniem podczas artystycznego natchnienia młodej lokatorki.

Podłogi do pokoju dziecka

i

Autor: Martyna Rudnicka, Projekt: Agata Ambrozewska, Agata Krzeminska/ Pracownia A + A KIDS Betonowa wylewka i dywan - dobre połączenie

Wykładziny dla dzieci

Na podłodze w pokoju dziecięcym sprawdzają się również wykładziny elastyczne. Przede wszystkim są łatwe w utrzymaniu. Mają właściwości bakteriostatyczne, antystatyczne, a także są odporne na rozwój grzybów i bakterii, czyli również są odpowiednie dla alergików. Większość wykładzin elastycznych wykończona jest miękką pianką o właściwościach amortyzujących. A jeśli myślisz w pokoju dziecięcym o miękkiej wykładzinie dywanowej, to wybierz taką z krótkim, gęstym runem z poliamidu lub weluru odpornego na odgniatanie. Najlepiej na podkładzie filcowym lub tak zwanej pianomacie, które wyciszają i ocieplają podłogę. Pamiętaj, że są także antyalergiczne wykładziny dywanowe, które zatrzymują kurz na powierzchni i zapobiegają wzbijaniu się go podczas chodzenia. A jeśli chcesz położyć w dziecinnym pokoju dywan, to z akrylu i polipropylenu, które nie powodują uczuleń.

Wykładziny elastyczne mogą mieć różną grubość i najróżniejsze kolory i wzory. Większość wykładzin imituje posadzki naturalne, np. drewniane, kamienne lub terakotę, ale są też wzory abstrakcyjne czy fotograficzne wizerunki różnych motywów: roślin, owoców, a dla dzieci z postaciami z kreskówek. Można nawet znaleźć wykładziny z motywami czy elementami motywów fluorescencyjnymi, które świecą przez jakiś czas po zgaszeniu światła.

Podłoga w pokoju dziecka: zadbajmy o bezpieczeństwo

Przystosowany do potrzeb dzieci dom to także dom bezpieczny. Sam w sobie. Chroniący maluchy przed realnymi niebezpieczeństwami, ale też pozostawiający pole do samodzielnego, pozbawionego lęku poznawania świata. Wybierając materiały na podłogi w pokoju dziecięcym, czytaj opisy produktów, sprawdzaj, czy mają atesty. Logo „Produkt z Atestem” Państwowego Zakładu Higieny informuje nas, że eksperci PZH ocenili produkt pod względem składu chemicznego i stwierdzili, że nie ma on negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników. Dla alergików istotny będzie certyfikat hipoalergiczny – atest przyznawany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Listę produktów posiadających rekomendację PTA znajdziesz na stronie: https://alergia.pta.med.pl/produkty-rekomendowane/

Jeśli w domu są dzieci (a także osoby starsze) do łazienki, holu, kuchni najlepiej wybierz płytki albo panele antypoślizgowe.

Murator Google News
Murowane starcie
Podłoga – drewno czy glina? MUROWANE STARCIE

Zobacz także: Aranżacja pokoju ucznia. Inspiracje