Podłogi w pokoju dziecka: jakie wybrać?

2020-02-10 15:32
Panele w pokoju dziecka
Autor: Marcin Grabowiecki, Projekt: Magda Wdowińska / majuszka.pl Panele to dobry wybór na podłogę w pokoju dziecka. Te w jasnych kolorach pasują idealne do stylu skandynawskiego.

W pokojach małych dzieci szczególnie ważna jest podłoga, która z reguły staje się głównym miejscem zabaw. Powinna być nie tylko miła w dotyku i antyalergiczna, ale także stanowić ważną część aranżacji dziecięcego pokoju.

W pokoju dziecięcym podłoga powinna być ciepła i miękka, by uprzyjemnić raczkowanie małym dzieciom i zabawy starszym, a także by amortyzować ewentualne upadki.

Podłogi do pokoju dziecka
Autor: Martyna Rudnicka, Projekt: Agata Ambrozewska, Agata Krzeminska/ Pracownia A + A KIDS Betonowa wylewka ma taka temperaturę ja otoczenie, więc nie odstrasza dzieci chłodem. Dywan na środku to pomysł na optyczne ożywienie aranżacji. Pełni jeszcze jedno ważne zadanie – chroni podłogę przed zabrudzeniem podczas artystycznego natchnienia młodej lokatorki

Drewno czy panele na podłogę w pokoju dziecka

Każda z tych opcji ma swoje plusy. Drewniane podłogi są zalecane alergikom. Ze względu na trwałość i odporność  na zarysowania do pokoju dziecka polecane są także panele laminowane. Nie muszą imitować drewna. Na rynku dostępne są też panele podłogowe kolorowe: jednobarwne i we wzory, w zwierzątka, kwiatki, z wizerunkami bohaterów kreskówek.

Podłogi do pokoju dziecka
Autor: Marcin Czechowicz Jeśli wykładzina dywanowa to najlepiej taka, która ma krótkie runo

Wykładziny dla dzieci

Na podłodze w pokoju dziecięcym sprawdzają się również wykładziny elastyczne. Przede wszystkim są łatwe w utrzymaniu. Mają właściwości bakteriostatyczne, antystatyczne, a także są odporne na rozwój grzybów i bakterii, czyli również są odpowiednie dla alergików. Większość wykładzin elastycznych wykończona jest miękką pianką o właściwościach amortyzujących. A jeśli myślisz w pokoju dziecięcym o miękkiej wykładzinie dywanowej, to wybierz taką z krótkim, gęstym runem z poliamidu lub weluru odpornego na odgniatanie. Najlepiej na podkładzie filcowym lub tak zwanej pianomacie, które wyciszają i ocieplają podłogę. Pamiętaj, że są także antyalergiczne wykładziny dywanowe, które zatrzymują kurz na powierzchni i zapobiegają wzbijaniu się go podczas chodzenia. A jeśli chcesz położyć w dziecinnym pokoju dywan, to z akrylu i polipropylenu, które nie powodują uczuleń.

Wykładziny elastyczne mogą mieć różną grubość i najróżniejsze kolory i wzory. Większość wykładzin imituje posadzki naturalne, np. drewniane, kamienne lub terakotę, ale są też wzory abstrakcyjne czy fotograficzne wizerunki różnych motywów: roślin, owoców, a dla dzieci z postaciami z kreskówek. Można nawet znaleźć wykładziny z motywami czy elementami motywów fluorescencyjnymi, które świecą przez jakiś czas po zgaszeniu światła.

Podłogi do pokoju dziecka
Autor: GREEN CANOE STUDIO Drewno doskonale sprawdzi się w pokoju dziecka, ale ważne czy preparat, którym je zabezpieczona ma odpowiednie atesty

Podłoga w pokoju dziecka: zadbajmy o bezpieczeństwo

Przystosowany do potrzeb dzieci dom to także dom bezpieczny. Sam w sobie. Chroniący maluchy przed realnymi niebezpieczeństwami, ale też pozostawiający pole do samodzielnego, pozbawionego lęku poznawania świata. Wybierając materiały na podłogi w pokoju dziecięcym, czytaj opisy produktów, sprawdzaj, czy mają atesty. Logo „Produkt z Atestem” Państwowego Zakładu Higieny informuje nas, że eksperci PZH ocenili produkt pod względem składu chemicznego i stwierdzili, że nie ma on negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników. Dla alergików istotny będzie certyfikat hipoalergiczny – atest przyznawany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Listę produktów posiadających rekomendację PTA znajdziesz na stronie: https://alergia.pta.med.pl/produkty-rekomendowane/

Przeczytaj też:

Wykładziny naturalne. Zdrowa podłoga dla alergika >>>

Jeśli w domu są dzieci (a także osoby starsze) do łazienki, holu, kuchni najlepiej wybierz płytki albo panele antypoślizgowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE