Przyjaciel domu. Jaki dywan wybrać?

2019-12-09 13:26

Wyciszy i ociepli pomieszczenie, dywan do salonu doda przytulności, zakryje zniszczoną podłogę. Może też być ciekawym akcentem kolorystycznym wnętrza. Jak wybrać odpowiedni dywan?

Dywan
Autor: gettyimages Dobrany dywan to praktyczna i efektowna dekoracja wnętrza

Może być tkany ręcznie lub maszynowo, wykonany z włókien naturalnych, sztucznych lub mieszanek. Rodzaj włókna oraz sposób tkania wpływa na trwałość dywanu, a także na jego cenę. Najtańsze są bawełniane i z polipropylenu. Jednak bez względu na to, jak tkany i z jakiego jest tworzywa, dobry dywan powinien być gęsty, miękki, sprężysty i łatwy do czyszczenia.

Dywan chroni wybrane fragmenty podłogi oraz wyodrębnia wizualnie strefy pomieszczenia, np. kącik wypoczynkowy. Chodniki i dywany zapewniają też ciepło pod stopami. Wyciszają podłogę, a gdy ulubiona filiżanka wysunie nam się z rąk – ochronią ją przed zniszczeniem.

Dywan z długim czy krótkim runem?

Dywany tkane prosto i w zwykły sposób są gładkie. Poprzez najprostszy i najzwyklejszy sposób tkania uzyskujemy dywany gładkie, gdzie długość runa wynosi przeważnie 2,5 cm. Może być ozdobiony za pomocą wycinanych wzorów - to podnosi jego estetykę, a nierzadko i cenę. Dywany shaggy natomiast mogą mieć runo nawet o długości 10 cm. Są więc niezwykle miękkie i wprowadzają do wnętrza powiew luksusu. Gdy kupujemy dywany zwróćmy także uwagę na jego masę - im większa, tym dywan będzie porządniejszy i trwalszy.

PAMIĘTAJ!

- Wykładzinę zazwyczaj kupujemy w rolce (dostępne są też małe kwadraty). Tak dostarczamy ją do domu. Wykładziny nie można składać podczas przenoszenia.

- Tam, gdzie wykładzina jest narażona na zabrudzenie warto zastosować preparat zabezpieczający (impregnat). Taki produkt kupimy u większości sprzedawców wykładzin. Innym rozwiązaniem są dywaniki, chodniki czy wycieraczki.

- Spodniej warstwy nie widać, ale to od niej zależy na jakie podłoże się ona nadaje. Podkład z pianki polecany jest na beton i lastryko. Juta (coraz częściej stosuje się sztuczną) – na ogrzewanie podłogowe. Filc to materiał uniwersalny – jest odpowiedni do każdego rodzaju podłoża.

Rodzaje dywanów i ich cechy

  • dywany wełniane - są piękne miękkie i sprężyste, nie odkształacają się. Najbardziej sprawdzają się w dużych przestrzeniach, które wymagają wyciszenia. Nie są to jednak dywany dla alergików. Ciekawe jest to, że pochłaniają i oddają wilgoć, gdy jest to potrzebne. Są odporne na zabrudzenia;
  • dywany jedwabne (naturalne i wiskozowe) - są antystatyczne, gęste i lekkie, bogato zdobione, odporne na zabrudzenia;
  • dywany bawełniane - nie blakną, są antystatyczne, dość cienkie i niestety mniej trwałe. Wydeptują się i niszczą;
  • polipropylenowe (symbol na metce PP) - odporne na ścieranie, nie atakują ich mole, nie płowieją, trudniej się brudzą, mają skromną kolorystykę i są dość szorstkie;
  • heat-set, heat-set frise (uszlachetnione polipropylenowe, PPBCF) - mają wyższe runo, większą sprężystość i gęstość niż polipropylenowe, ale nie są tak gęste jak wełniane, czasem mają sztuczny połysk;
  • poliamidowe (PA) - są odporne na ścieranie, nie udeptują się, łatwe do czyszczenia, z efektowną kolorystyką, nie atakują ich mole, nie elektryzują się;
  • akrylowe (odmiana poliamidu, PAN) - mają wysokie runo, są miękkie, nie udeptują się, łatwo się je pierze, przypominają wełnę, ich kolory mogą jednak  blaknąć, a akryl uczulać
  • z mieszanek (włókien naturalnych i sztucznych) - mają podwyższoną jakość, gdyż łączą pozytywne cechy włókien wchodzących w ich skład.

Dywan: który i gdzie położyć?

W przedpokoju, czyli miejscu najbardziej uczęszczanym i narażonym na brudzenie, powinien leżeć dywan odporny na ścieranie i łatwy do utrzymania w czystości. Dobry będzie na przykład polipropylenowy, heat-set, jak też wełniany, ale najlepiej w ciemnym kolorze i z niskim runem. W pokoju dziennym i jadalni, gdzie o zadeptanie i plamy nietrudno, ale na równi traktuje się też urodę dywanu, najlepszy będzie niebrudzący się, sprężysty oraz łatwy do czyszczenia: wełniany, heat-set bądź z uszlachetnionych mieszanek. W pokoju dziecięcym - tu ważna jest  kolorystyka, ciepło, odporność na plamy i miękkość podłoża. Warto zatem wybrać dywan (najlepiej z niskim włosem) z heat-set, z poliamidu albo z mieszanek. W sypialni, w której powinno być przytulnie i nastrojowo, sprawdzi się puszysty dywan o jasnej kolorystyce, np. akrylowy, poliamidowy, wełniany lub z przewagą włókien naturalnych.

Wybór odpowiedniego dywanu nie jest łatwy. Żeby podjąć najlepszą dla nas decyzję musimy sprecyzować czego oczekujemy od tego produktu, jakie mamy ewentualne przeciwwskazania i w końcu, gdzie chcemy go umieścić. Dywan do przedpokoju czy dywan do salonu ma inne parametry. Na końcu zostawiamy wybór koloru i wzoru (o ile chcemy mieć dywan we wzory).