Kolor roku 2020 według Pantone: Classic Blue!

2019-12-09 10:42 oprac. Julia Wiśniewska
Classic Blue OKK
Autor: Materiały prasowe, OKK Design Classic Blue - kolor roku 2020; Gala Collezione

Instytut Pantone ogłosił kolor roku i jest nim niebieski, a dokładnie 19-4052 Classic Blue. Spokój, pewność siebie, stabilizacja – takie skojarzeni niesie ze sobą ten odcień. Jest dopełnieniem barw neutralnych. Reprezentuje neutralność, ale i swobodę.

"Żyjemy w czasach, które wymagają wiary i zaufania. Classic Blue to stabilizacja i pewność siebie" – tłumaczy wybór koloru roku 2020 Leatrice Eiseman z Pantone Color Institute.

Kolor roku 2020: odcień spokoju

Kolor roku 2020 jest zdecydowanie bardziej stonowany od jego poprzedników – Ultra Violet (2018) czy Living Coral (2019). W zasadzie to odcień granatu, który kojarzy się z elegancją, stonowaniem, wręcz z precyzją. Przewidywania są takie, że bardziej odnajdzie się w różnych dziedzinach jak np. wnętrza, czy moda niż dwa poprzednie. Według Eiseman prowokuje nas do głębszego myślenia i zmiany perspektywy.

Classic Blue: kolor inspiracji

Widać tu dużo inspiracji światem mody, chociażby granatowymi projektami Off-White, autorstwa Virgila Abloha. W designie, podobnie jak w modzie, niebieski może posłużyć jako baza, wokół której swoją rolę zagrają inne, bardziej eksperymentalne kolory. Kolor Classic Blue sprawdzi się w sypialni, pokoju dziennym, w kuchni oraz w innych pomieszczeniach – za każdym razem wprowadzając do wnętrza harmonię, przestronność i relaks.

Kolor 2020: pasuje do każdego wnętrza

Classic Blue to odcień, który niesamowicie odbija padające światło, tworząc specyficzne kontrasty, co czyni go doskonałym tłem do podkreślania materiałów bazujących na dotyku: filcu, weluru czy jedwabiu. Jedną z największych zalet Classic Blue jest tworzenie udanych kompozycji z innymi kolorami, zwłaszcza tymi neutralnymi, choć niebieski dobrze odnajduje się w towarzystwie pomarańczowego czy żółtego. Wykorzystując ten walor, szybko dokonamy zmian w naszych pomieszczeniach. Nie musimy od razu zmieniać całego wyposażenia, wystarczy nowy kolor ścian, dywan, kilka poduszek, czy inne akcesoria dekoracyjne.

Classic Blue będzie obecny nie tylko w branży wnętrzarskiej czy modowej, ale także w technologicznej i samochodowej, gdzie designerzy coraz chętniej sięgają po odcienie niebieskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE