Kolory w sypialni: inspiracje na kolory ścian i dodatków

2019-04-04 13:37

Wybierając kolory do sypialni, zdajmy się na intuicję. To ma być przestrzeń, w której to my mamy dobrze się czuć. Jakie zastosować kolory w sypialni ścian i dodatków? Zobacz inspiracje, porady i zdjęcia.

W sypialni możemy sobie pozwolić na ciemne barwy, nawet na czerń – zgodnie z zasadą, że kolory głębsze i mocniejsze stosujemy w pomieszczeniach, w których przebywamy rzadziej, głównie wieczorem i nocą. Ciemna kolorystyka sypialni to wyraźny sygnał, że jest to miejsce szczególne, miejsce wyciszenia i nocnego wypoczynku. Do sypialni polecane są także biel, gama pastelowa, odcienie neutralne, relaksujące zielenie i błękity oraz szaroniebieski, turkusowy, fiolety, czerwień.

Jaki wybrać kolor do sypialni?

Niezależnie od tego, co twierdzą specjaliści od psychologii koloru i chromoterapii, wybierając kolory, szczególnie do sypialni, kieruj się przede wszystkim intuicją. Każdy z nas jest niepowtarzalny. Dobór kolorów, tak jak deseni na tkaninach, daje szansę na stworzenie unikalnej aranżacji. A taka właśnie powinna być sypialnia. Wyłącznie twoja (wasza).

Pastelowe kolory do sypialni

Kolory pastelowe, jasne odcienie żółtego, blade błękity i zielenie, róż pudrowy wyzwalają pozytywne emocje, są powszechnie lubiane i chętnie stosowane w sypialni. Pewnie dlatego, że tak jak biel nie są inwazyjne, wzbudzają zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Pastelowy róż, niebieski i zielony uspokajają, kanalizują agresję i łagodzą konflikty. Różowy to kolor w sypialni, który dodatkowo pomaga odreagować stres.

Przeczytaj też:

Kolory w sypialni
Autor: Kuba Certowicz, IKEA Sypialnia to często jedyne miejsce, w którym możemy być sobą i żyć po swojemu. Dlatego nie bójmy się kolorów

Niebieski i zielony: relaksujące kolory do sypialni

Błękity, zielenie, turkus, fiolet, ciepłe odcienie czerni to kolory relaksujące, wyciszające i przywracające równowagę. Zieleń i błękit to kolory w sypialni wskazane dla osób cierpiących na bezsenność. O ile jednak chętnie wybieramy odcienie zieleni, to błękity czy turkus nie są u nas popularne, a przecież wyglądają bardzo interesująco, szczególnie w klasycznych sypialniach.

Przeczytaj też:

Kolory sypialni - zdjęcia wnętrz
Autor: Marcin Czechowicz Kameralna sypialnia w kolorach ziemi, ale w wersji intensywnej. Głębokie brązy i jaskrawe zielenie są dalekie od ich pastelowych odpowiedników. Wnętrze niezwykle przytulne, również dzięki różnorodności użytych tkanin.

Kolory ziemi w sypialni

Kolory ziemi, neutralne w aranżacji sypialni są bezpieczne i eleganckie. Powstają z połączenia kilku barw. Są to szarości i brązy wzbogacone zielenią, czerwienią, błękitem, ochrą lub różem i przypominają skórę kreta, sarny, wielbłąda, upierzenie gołębia, polne kamienie, suche trawy czy piasek. Kolorem neutralnym jest także khaki. Kolory ziemi użyte w sypialni mogą być nie tylko jasne, ale też ciemne, nasycone. Brązy kreują przyjazny, ciepły klimat w aranżacji sypialni. Stwarzają również wrażenie solidności i wszechogarniającego spokoju, ale – uwaga – w nadmiarze mogą przygnębiać.

Przeczytaj też:

Sypialnia kolor czarny i szary

Szarości to połączenie czerni z bielą i domieszkami, od których zależy jej temperatura. Szarość wpadająca w niebie-ski lub zielony działa podobnie jak odcienie niebieskiego czy zielonego. 

Przeczytaj także:

Czerń wspiera, daje poczucie bezpieczeństwa, emocjonalnej równowagi. Jest to idealny kolor w sypialni dla tych, którzy potrzebują odcięcia się od świata zewnętrznego. Ciekawą i odważną barwą do sypialni jest czerwień. Kolor czerwony przynosi ożywienie, odpowiada za poczucie bezpieczeństwa i dostarcza energii, a także wzmacnia organizm i pobudza przemianę materii.

Kolory w sypialni
Autor: Michał Skorupski Sypialnia w kolorze ciemnej zieleni

Czy znasz się na kolorach?

Pytanie 1 z 10
Co to za kolor?
Zdjęcie
Kolory sypialni - zdjęcia wnętrz
Autor: Marcin Czechowicz W tej dość minimalistycznie urządzonej sypialni uwagę przykuwa połączenie kolorów: turkusowego i czerwonego. Takie zestawienie nawiązuje do stylu orientalnego. Jasne meble kontrastują z mocnymi granatowymi ścianami.
Pozostałe podkategorie