Kolory w sypialni: inspiracje na kolory ścian i dodatków

2019-04-04 13:37

Wybierając kolory do sypialni, zdajmy się na intuicję. To ma być przestrzeń, w której to my mamy dobrze się czuć. Jakie zastosować kolory w sypialni ścian i dodatków? Zobacz inspiracje, porady i zdjęcia.

W sypialni możemy sobie pozwolić na ciemne barwy, nawet na czerń – zgodnie z zasadą, że kolory głębsze i mocniejsze stosujemy w pomieszczeniach, w których przebywamy rzadziej, głównie wieczorem i nocą. Ciemna kolorystyka sypialni to wyraźny sygnał, że jest to miejsce szczególne, miejsce wyciszenia i nocnego wypoczynku. Do sypialni polecane są także biel, gama pastelowa, odcienie neutralne, relaksujące zielenie i błękity oraz szaroniebieski, turkusowy, fiolety, czerwień.

Jaki wybrać kolor do sypialni?

Niezależnie od tego, co twierdzą specjaliści od psychologii koloru i chromoterapii, wybierając kolory, szczególnie do sypialni, kieruj się przede wszystkim intuicją. Każdy z nas jest niepowtarzalny. Dobór kolorów, tak jak deseni na tkaninach, daje szansę na stworzenie unikalnej aranżacji. A taka właśnie powinna być sypialnia. Wyłącznie twoja (wasza).

Pastelowe kolory do sypialni

Kolory pastelowe, jasne odcienie żółtego, blade błękity i zielenie, róż pudrowy wyzwalają pozytywne emocje, są powszechnie lubiane i chętnie stosowane w sypialni. Pewnie dlatego, że tak jak biel nie są inwazyjne, wzbudzają zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Pastelowy róż, niebieski i zielony uspokajają, kanalizują agresję i łagodzą konflikty. Różowy to kolor w sypialni, który dodatkowo pomaga odreagować stres.

Przeczytaj też:

Kolory w sypialni
Autor: Kuba Certowicz, IKEA Sypialnia to często jedyne miejsce, w którym możemy być sobą i żyć po swojemu. Dlatego nie bójmy się kolorów

Niebieski i zielony: relaksujące kolory do sypialni

Błękity, zielenie, turkus, fiolet, ciepłe odcienie czerni to kolory relaksujące, wyciszające i przywracające równowagę. Zieleń i błękit to kolory w sypialni wskazane dla osób cierpiących na bezsenność. O ile jednak chętnie wybieramy odcienie zieleni, to błękity czy turkus nie są u nas popularne, a przecież wyglądają bardzo interesująco, szczególnie w klasycznych sypialniach.

Przeczytaj też:

Kolory sypialni - zdjęcia wnętrz
Autor: Marcin Czechowicz Kameralna sypialnia w kolorach ziemi, ale w wersji intensywnej. Głębokie brązy i jaskrawe zielenie są dalekie od ich pastelowych odpowiedników. Wnętrze niezwykle przytulne, również dzięki różnorodności użytych tkanin.

Kolory ziemi w sypialni

Kolory ziemi, neutralne w aranżacji sypialni są bezpieczne i eleganckie. Powstają z połączenia kilku barw. Są to szarości i brązy wzbogacone zielenią, czerwienią, błękitem, ochrą lub różem i przypominają skórę kreta, sarny, wielbłąda, upierzenie gołębia, polne kamienie, suche trawy czy piasek. Kolorem neutralnym jest także khaki. Kolory ziemi użyte w sypialni mogą być nie tylko jasne, ale też ciemne, nasycone. Brązy kreują przyjazny, ciepły klimat w aranżacji sypialni. Stwarzają również wrażenie solidności i wszechogarniającego spokoju, ale – uwaga – w nadmiarze mogą przygnębiać.

Przeczytaj też:

Sypialnia kolor czarny i szary

Szarości to połączenie czerni z bielą i domieszkami, od których zależy jej temperatura. Szarość wpadająca w niebie-ski lub zielony działa podobnie jak odcienie niebieskiego czy zielonego. 

Przeczytaj także:

Czerń wspiera, daje poczucie bezpieczeństwa, emocjonalnej równowagi. Jest to idealny kolor w sypialni dla tych, którzy potrzebują odcięcia się od świata zewnętrznego. Ciekawą i odważną barwą do sypialni jest czerwień. Kolor czerwony przynosi ożywienie, odpowiada za poczucie bezpieczeństwa i dostarcza energii, a także wzmacnia organizm i pobudza przemianę materii.

Kolory w sypialni
Autor: Michał Skorupski Sypialnia w kolorze ciemnej zieleni
Kolory sypialni - zdjęcia wnętrz
Autor: Marcin Czechowicz W tej dość minimalistycznie urządzonej sypialni uwagę przykuwa połączenie kolorów: turkusowego i czerwonego. Takie zestawienie nawiązuje do stylu orientalnego. Jasne meble kontrastują z mocnymi granatowymi ścianami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie