Tapeta w sypialni: 13 inspiracji na aranżacje sypialni z tapetą

2018-08-19 21:23

Tapety w sypialni to szybki sposób na ciekawą aranzację. Projektanci wnętrz coraz częściej stosują tapety, szczególnie do wykończenia ściany za zagłówkiem łóżka. Tapeta ścienna może urozmaicić aranżację, dodać sypialni miękkości i głębi.

Tapeta w pasy w sypialni
Autor: Radosław Wojnar Klasyczna tapeta w pionowe pasy pasuje do stylowej aranżacji sypialni

Tapety powróciły do łask i są bardzo modne w aranżacji wnętrz. Potrafią natychmiast nadać wnętrzu sypialni nowy charakter. Są mocnym akcentem dekoracyjnym, który łatwo wprowadzić, łatwo też usunąć, gdy się znudzi albo zapragniemy kolejnej zmiany. Aby uzyskać ciekawy efekt w aranżacji sypialni, nie trzeba tapetować wszystkich ścian w pomieszczeniu, wystarczy fragment ściany, żeby było efektownie. Tapetowanie ścian jest dość proste, czyste i szybkie. To praca, którą każdy może wykonać sam. Nie trzeba zabezpieczać pomieszczenia przed zabrudzeniem tak jak w przypadku malowania ścian. Nie musimy kupować specjalistycznych narzędzi. Taką metamorfozę sypialni można zrobić niewielkim kosztem, bo tapety nie muszą być drogie. Rolka popularnych tapet o powierzchni 5 m2 kosztuje 15-70 zł. Oryginalną fototapetę do sypialni kupimy za 60 zł/m2. Za opakowanie kleju, które wystarczy do ułożenia około 20 m2 tapety, zapłacimy 15-30 zł. Można więc przyjąć taki plan: stosujemy tanią tapetę i co jakiś czas ją wymieniamy. Zatem do dzieła!

Tapety w sypialni: galeria zdjęć

Oto kilka pomysłów na tapety w sypialni - inspiracje i aranżacje sypialni w stylu klasycznym, nowoczesnym, angielskim, skandynawskim. Zobacz jak dopasować wzór i kolor tapety do wystroju sypialni.

Tapety w sypialni: dekoracja ściany za łóżkiem

Ściana za łóżkiem szybko się brudzi, a farba niskiej jakości może zostać wytarta. Dlatego warto zastosować tu tapetę. Można ozdobić całą ścianę, do której przylega łóżko. Jeśli nakleimy kilka pasów tylko u jego wezgłowia, uzyskamy efekt eleganckiej sypialni w starym stylu. Łóżka nie zawsze mają wezgłowie, więc tapeta w sypialni będzie pełnić jego funkcję i chronić ścianę. Rozsądną szerokością dwuosobowego łóżka jest 160-180 cm (można kupić też szersze lub węższe). Pas standardowej tapety ma 53 cm. Cztery bryty przyklejone obok siebie dadzą dekorację o szerokości 212 cm, przy której można ustawić nawet łóżko king-size. Jeśli zamierzamy okleić tapetą tylko fragment ściany w sypialni, należy stosować się do zasad symetrii. Dekoracją pokrywa się centralny fragment ściany, nietapetowane fragmenty po obu stronach muszą mieć taką samą szerokość. Podobnie ustawiamy łóżko na tle tapety.

Jaka tapeta do sypialni?

W sypialni sprawdzi się każda tapeta, bo jest to pomieszczenie mało eksploatowane. Potrzeba tu przytulności, spokoju, wyciszenia. Dlatego do sypialni warto wybierać tapety o delikatnych wzorach strukturalnych i miękkiej fakturze, na przykład tekstylne lub o wzorze naśladującym tkaniny. Modne są też tapety w kwiaty. Drobny kwiatowy rzucik w pastelowych kolorach wprowadzi dużo ciepła.

Sprawdź też:

Natomiast tapety w klasyczne pionowe pasy nadadzą sypialni szlachetny charakter. Przy łóżku bez wezgłowia tapeta powinna być odporna na szorowanie, uderzenia. Najmniej polecane są do sypialni tapety winylowe, bo po położeniu intensywnie pachną. Również fototapeta w sypialni może wydzielać zapach, jeśli do jej przygotowania zastosowano farby zawierające dużo lotnych związków organicznych (LZO). Świeżo wykończone pomieszczenie trzeba wietrzyć.

Tapeta do sypialni na poddaszu

Sypialnie często znajdują się na poddaszu, który ma sufit i (czasem) przedścianki wykonane z płyt gipsowo-kartonowych lub wiórowych. To materiały silnie absorbujące wodę. Bez względu na rodzaj stosowanej tapety w sypialni podłoże powinno zostać zagruntowane na przykład rozcieńczonym klejem do tapet, żeby ograniczyć chłonność. Skosy sypialni na poddaszu tapetujemy tak jak inne ściany – od góry. Tapetę możemy nałożyć tylko na pionowy fragment ściany, jeśli jest dostatecznie wysoki, żeby stanowił wezgłowie. Tapetę można zastosować także na części skosów. Umiejętnie wykorzystana pozwoli zatuszować wady sypialni na poddaszu. Na przykład wysunięta wysoko na sufit niskiego poddasza podwyższy je.

Sprawdź też:

Inspiracje na modne tapety w sypialni
Autor: Mariusz Bykowski
Pozostałe podkategorie