Sypialnia na poddaszu. Pomysły na ciekawą aranżację poddasza
Sypialnia na poddaszu to dzisiaj standard. Kluczem do interesującej aranżacji sypialni pod skosami jest dobry projekt, solidne wykonanie i dobrej jakości materiały wykończeniowe. Radzimy, jak urządzić sypialnię na poddaszu.
Sypialnia na poddaszu: wielkość pomieszczenia
Poddasze użytkowe jest dobrym miejscem do urządzenia sypialni – pomieszczenie ze skosami, pełne zakamarków, sprzyja izolacji i wyciszeniu. Sypialnia służy do regeneracji sił po ciężkim dniu pracy. Powinna być więc na tyle duża, aby zmieścić nie tylko łóżko, ale też inne sprzęty – szafę, biurko, toaletkę, sofę lub fotele, sprzęt do ćwiczeń. Najbardziej funkcjonalne będą sypialnie pod dachem dwuspadowym. Jeżeli ścianka dzieląca pokoje stoi wzdłuż linii kalenicy, pokoje leżące po obu jej stronach będą miały uporządkowaną przestrzeń. Pod dachem czterospadowym sypialnie na poddaszu najczęściej mają po dwie leżące prostopadle do siebie skośne ściany. Najtrudniejsze do zagospodarowania jest miejsce pod koszem, który wnikając w głąb pomieszczenia, tnie przestrzeń ostrym kątem.
Sprawdź też: adaptacja poddasza - krok po kroku >>>
Autor: Maria Miklaszewska
W sypialni na poddaszu dobrze przyjrzyj się niskim przestrzeniom pod skosami. Czy mogą być użyteczne, czy też będą tylko miejscami, w których gromadzi się kurz? Wybierając w sypialni miejsce na łóżko, weź pod uwagę oświetlenie i czy wygodnie się będzie z niego wstawać.
Sypialnia na poddaszu: oświetlenie
Każda sypialnia, nie tylko ta na poddaszu nie musi być dobrze oświetlona. Nie jest jednak bez znaczenia, jakie światło budzi nas ze snu i gości w naszej sypialni przez cały dzień. Rano powinno być go jak najwięcej – gdy działa bezpośrednio, ożywia i dodaje energii. W ciągu dnia jednak nie powinno nadmiernie nagrzewać pomieszczenia. Oświetlenie sypialni na poddaszu jest sprawą bardziej indywidualną. Wiele osób jednak źle się czuje, kiedy promienie słońce padają bezpośrednio na łóżko.
Jeśli pomieszczenie jest ciemne, dobrym sposobem na doświetlenie sypialni na poddaszu są okna połaciowe – wpadające przez nie światło jest bardziej intensywne i mocniej sięga w głąb pomieszczenia niż to z lukarn, dlatego ma lepsze właściwości pobudzające, co w sypialni nie jest bez znaczenia.
Sprawdź też: ocieplenie poddasza bez błędów >>>
To niejedyna zaleta okien dachowych – ponieważ skosy powodują brak wizualnej przestrzenności, mogą wywołać poczucie zamknięcia, rozbicie skosów oknami daje wrażenie dostępu powietrza i powiększa optycznie wnętrze. Okna uchylno-obrotowe, przez które można wyjrzeć na zewnątrz, umożliwią kontakt z otoczeniem. Nisko zamontowane lub kolankowe sprawią, że również otoczenie stanie się elementem dekoracyjnym sypialni.
Sypialnia na poddaszu: miejsce na łóżko
Wybierając miejsce na łóżko, trzeba brać pod uwagę dwa kryteria: wygodę wstawania i oświetlenie. To pierwsze jest decydujące – można lubić spanie pod skosami, ale nie wtedy, gdy narażani jesteśmy na uderzanie głową w sufit.
Sprawdź też: projekty domów z użytkowym poddaszem >>>
Sprawdź, czy do boku łóżka można będzie podejść w pozycji wyprostowanej (do małżeńskiego – z dwóch stron).
Sypialnia na poddaszu: otwieranie drzwi
Planując umeblowanie sypialni na poddaszu, zwróć uwagę na sposób otwierania drzwi. Jeżeli mają się otwierać w stronę korytarza, warto się upewnić, czy rozwierane skrzydła nie będą się zderzały z drugimi, prowadzącymi do sąsiedniego pokoju.
Drzwi otwierane do środka nie mogą utrudniać ustawienia szafy ani zajmować zbyt wiele miejsca. Najlepiej, jeśli są umieszczone 30 lub 70 cm od narożnika i otwierają się na prostopadłą ścianę. Przy tej ścianie można wtedy zainstalować półki lub postawić szafę.
Sypialnia na poddaszu: materiały wykończeniowe
W sypialni łatwo podkreślić atuty poddasza. Można uwypuklić skosy i elementy konstrukcyjne dachu, pozostawiając je w kolorze drewna. Pomalowanie ich na biało lub inny jasny kolor poszerzy i podwyższy przestrzeń. W bardzo niskim pomieszczeniu na poddaszu warto wstawić jak najniższe meble – materac na niskim stelażu, niskie stoliki.
Jak zaaranżować przestrzeń sypialni na poddaszu?
Wygodniejsze i dające większą swobodę w aranżacji poddasza są sypialnie, których krótszy bok przylega do połaci dachu – mniej jest wtedy przestrzeni pod skosami. Jeśli łóżko wypełni mniej wartościową przestrzeń, tę powyżej 1,9 m będzie można przeznaczyć na szafy i wygodną komunikację. Umieszczenie łóżka pod oknem dachowym w gwiaździstą noc może dostarczyć przyjemnych wrażeń. Jeśli jednak obawiamy się dźwięków uderzających w szybę kropli deszczu, warto zamontować roletę zewnętrzną, która znacznie redukuje poziom hałasu.
Sypialnia na poddaszu dla dziecka
Sypialnia na poddaszu dla dziecka to jednocześnie pokój do zabawy i miejsce pracy. Dlatego nawet wtedy, gdy dzieci są małe, dobrze jest zaplanować właściwe, czyli zdrowe i wygodne miejsce na biurko.
Zasady higieny pracy ucznia nie zmieniły się od lat – światło powinno padać z lewej strony (w przypadku leworęcznych – z prawej), powierzchnia do pracy powinna być dość duża (zbyt ciasne biureczka mogą być powodem skrzywień kręgosłupa), w pobliżu trzeba mieć miejsce na półki i szuflady. Idealne miejsce na stanowisko pracy nie może więc być zajęte przez łóżko.
Po znalezieniu właściwego miejsca na łóżko rozejrzyjmy się za przestrzenią na szafy wnękowe. To dobry i ekonomiczny sposób wykorzystywania miejsca. Warto z niego korzystać, budując schowki na ubrania czy zabawki.
W pokoju dziecięcym albo pokoju zabaw często przydają się wiszące lub przymocowane do ściany przyrządy gimnastyczne, do wspinania się, huśtania i zabaw zręcznościowych. Warto przygotować pod nie solidną konstrukcję.
Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu sypialni na poddaszu?
Sypialnia to wyjątkowe miejsce, w którym odpoczywamy, zbieramy energię, zapominamy o troskach i zmartwieniach. W zależności od wysokości pomieszczenia i kąta nachylenia dachu do sypialni na poddaszu polecane są szczególnie okna drewniane, otwierane obrotowo, które można zamontować wyżej lub montowane niżej okna uchylno-obrotowe.
Sypialnia z oknami dachowymi to nie tylko naturalne światło na poddaszu, ale także zachody słońca lub gwiaździste niebo.
Stosując akcesoria wewnętrzne do okien dachowych nawet podczas słonecznych dni w sypialni może zapanować przyjemny półmrok w chwilach gdy potrzebujemy odpoczynku.
Autor: Maria Miklaszewska
W sypialni na poddaszu dobrze przyjrzyj się niskim przestrzeniom pod skosami. Czy mogą być użyteczne, czy też będą tylko miejscami, w których gromadzi się kurz? Wybierając w sypialni miejsce na łóżko, weź pod uwagę oświetlenie i czy wygodnie się będzie z niego wstawać.