| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Montaż okien dachowych - uwaga na błędy!

Montaż okien dachowych - uwaga na błędy!

Zły montaż okien dachowych spowoduje przecieki, zawilgocenia, uszkodzenia mechaniczne okien. Zobacz, jak prawidłowo zamontować okno dachowe i jak zrobić obróbkę okna, aby wokół ościeżnic nie zaczęła cieknąć woda.

Okna dachowe przeważnie są z drewna. Gdy jest ono poddawane systematycznie działaniu wilgoci, ulega zniszczeniu. Przeciekanie okna okna dachowego może być skutkiem różnych błędów montażowych.

Uszkodzona obróbka okna połaciowego

Może nastąpić na skutek zbyt mocnego przykręcania wkrętami (albo użycia za długich wkrętów). Można tego uniknąć, zachowując podczas montażu okna dachowego ostrożność, czyli nie dokręcając wkrętów na siłę. Firmy wyposażają okna połaciowe we wkręty właściwej długości – nie należy tego zmieniać. Czasem dochodzi też do przedziurawienia oblachowania w wyniku nieprzemyślanego wbicia gwoździ – podczas montażu elementów pokrycia.

Warto również przypomnieć, że do przecieków może dojść także wtedy, gdy oblachowanie nie zostanie w ogóle przymocowane... Przyczyną uszkodzenia obróbki okna może też być nieprawidłowe składowanie na budowie jego elementów – na przykład gdy zostaną one powyginane, co niestety się zdarza. Obróbkę okna trzeba więc odpowiednio zabezpieczyć – składując je na podwyższeniu, a nie bezpośrednio na ziemi, trzeba też zwracać uwagę, by nie było zdekompletowane. Należy także uważać, by w trakcie montażu nie stawać na obróbce.

Nieprawidłowy montaż okien dachowych również często powoduje przeciekanie.

To zazwyczaj efekt nieprzestrzegania zaleceń producenta zawartych w instrukcji montażu okien dachowych. Najpowszechniejszy wynikający z tego błąd to niepoprawne mocowanie kątowników montażowych. Aby tego uniknąć, należy dokładnie sprawdzać w trakcie pracy, czy szczeliny pionowe i poziome są idealnie równe. Niektórzy producenci okien dachowych chronią inwestorów przed tą pomyłką, fabrycznie mocując kątowniki do okna połaciowego.

Inni specjalnie tak profilują wręby pod kątowniki, że można je w nich umieścić tylko w jeden sposób. Niewłaściwe umieszczenie sprawia, że okna  dachowego nie można zamontować w zalecanej płaszczyźnie, a kołnierz uszczelniający nie pasuje. Od zewnątrz pokrycie dachowe nie będzie w tej samej linii co okno dachowe, co sprawia, że całość wygląda nieestetyczne. Jednak nie zawsze okno w dachu usytuowane nie w tej samej linii co pokrycie dachowe jest źle zamontowane. Bywa, że to pokrycie dachu jest ułożone krzywo. Dlatego to, czy okno dachowe jest zamontowane prosto, trzeba sprawdzać zarówno od zewnątrz, jak i od środka domu.

Złe wykonanie obróbki okna dachowego

Może być kolejną bolesną w skutkach pomyłką. Trzeba zwrócić uwagę na właściwe połączenie ościeżnicy okiennej z folią dachową. Po pierwsze, wycinając otwór montażowy w folii dachowej, należy przy każdej jego krawędzi pozostawić co najmniej 10 cm (a lepiej 15) zapasu potrzebnego do prawidłowego zawinięcia i zamocowania folii. Folię powinno się dokładnie przyklejać do ościeżnicy specjalnymi taśmami samoprzylepnymi. Można także użyć gotowych kołnierzy z folii, które zapewniają szczelne połączenie z ościeżnicą okna. Niektóre firmy produkujące okna mocują je już fabrycznie, inne oferują jako dodatek.

Źle wykonana rynienka lub brak rynienki

Gdy na dachu jest stosowana folia dachowa, trzeba zawiesić nad oknem dachowym rynienkę odprowadzającą poza jego obręb skropliny pary wodnej lub wodę z przecieków. Aby prawidłowo zamontować rynienkę, trzeba powyżej okna połaciowego, w miejscu jej oparcia, wyciąć fragmenty kontrłat, by rynienka wystawała poza krokwie. Folię należy naciąć tak, żeby dopasować ją do skośnego zamocowania rynienki. Wilgoć, która może się znaleźć pod pokryciem dachowym (w wyniku jego nieszczelności, topnienia nawianego pod nie śniegu czy kondensacji pary wodnej pod pokryciem), musi zostać przechwycona przez rynienkę.

Zły dobór kołnierza uszczelniającego do rodzaju pokrycia

Oferowane są kołnierze do pokryć płaskich, profilowanych i wysoko profilowanych oraz (w przypadku produktów niektórych firm) dostosowane do różnych głębokości montażu okna połaciowego. Dlatego trzeba odpowiednio dopasować kołnierz – zarówno do rodzaju pokrycia, jak i do planowanej głębokości montażu okna w dachu. Kołnierz uszczelniający dobiera się do rodzaju pokrycia dachu. Element dolny kołnierza do dachów płaskich jest z blachy, a gdy kołnierz przeznaczony jest do pokryć falistych lub wysoko profilowanych – ma elastyczny fartuch z możliwością profilowania. Oba elementy boczne kołnierza są odpowiednie i do pokryć płaskich, i do falistych. Szczelność (zwłaszcza jeśli chodzi o wiatr) zapewnia wypełnienie przestrzeni pomiędzy kołnierzem a pokryciem dachu klinami uszczelniającymi, które przystosowuje się do kształtu szczeliny.

Ważny jest właściwy dobór materiału kołnierza do materiału pokryciowego. Jeżeli dach jest pokryty blachą miedzianą, trzeba zamontować na nim kołnierz miedziany, a nie najpopularniejszy – z powlekanego aluminium. A to dlatego, że te metale wchodzą ze sobą w reakcję, w wyniku której najbardziej ucierpi kołnierz okna.

Nieprawidłowo ułożone pokrycie

Bywa przyczyną uszkodzenia kołnierza, co już samo w sobie stanowi spory problem. Dzieje się tak w efekcie zbyt bliskiego lub zbyt dalekiego odsunięcia pokrycia dachowego od okna dachowego – niezgodnego z instrukcją montażu kołnierza uszczelniającego oraz z zasadami sztuki dekarskiej. Aby uniknąć tego błędu, trzeba podczas montażu okna dachowego wziąć pod uwagę rodzaj pokrycia dachowego. Gdy stanowią je dachówki, okno dachowe musi być montowane nad całym ich szeregiem. Jeśli pokrycie to blacha dachówkowa lub na przykład płyty faliste, okno należy zamontować nad zakładem poziomym łączącym arkusze blachy. Jeżeli wysokość profilu przekracza 2 cm, trzeba pod oknem ściąć krawędź dachówki lub sklepać górny brzeg blacho - dachówki czy blachy tak, aby w fartuchu nie powstawało wgłębienie, w którym będzie się gromadziła woda.

Rzadko wspomina się o tym, że do przeciekania okna może dojść również wtedy, gdy źle ułożone pokrycie zablokuje odpływ wody. Może być skutkiem zbyt bliskiego dosunięcia pokrycia do okna – wtedy na przykład przyniesione przez wiatr liście czy igły blokują odpływ wody. Tego błędu można uniknąć, gdy będzie zachowany właściwy odstęp między pokryciem a oknem. Oprócz tego warto co jakiś czas (szczególnie jesienią) czyścić przestrzeń między materiałem pokryciowym a bocznymi elementami kołnierza oraz podczas montażu stosować kliny uszczelniające znajdujące się w zestawach z kołnierzem.

Nieprawidłowo zamontowany dolny element kołnierza uszczelniającego

Może być przyczyną zawilgocenia izolacji dachu. Fartuch ołowiany będący częścią kołnierza do pokryć profilowanych powinien być wyprowadzony na pokrycie dachowe i na nim odpowiednio uformowany, tak by do niego przylegał. Następnie można go przykleić do pokrycia paskiem butylu (zależy to od tego, czy takie rozwiązanie zaleca producent okna). Jeśli zostanie to zaniedbane, pod pokrycie dachowe może się dostawać woda.

Jak nie stracić gwarancji na okna połaciowe

Utrata gwarancji na okno połaciowe to poważna strata. Co prawda okna dachowe mają bardzo wysoką jakość, ale zawsze może się zdarzyć, że jakiś element będzie wymagać naprawy gwarancyjnej. Gwarancję można stracić właśnie z powodu nieprawidłowo wykonanego montażu okna dachowego. Jeśli okno dachowe ulegnie zniszczeniu na skutek przeciekania czy stałego zaparowania – nie ma co liczyć na wyrozumiałość producenta okna na poddasze. Podobnie rzecz się ma w przypadku okna połaciowego uszkodzonego przez przekoszenie czy też zniszczonego kołnierza – na przykład przewierconego zbyt długimi wkrętami.

Dlatego podczas samodzielnego montażu okna dachowego należy zwracać baczną uwagę na to, czy wszystko odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Ryzyko minimalizuje zatrudnienie profesjonalnej ekipy poleconej przez producenta.

Warto wiedzieć, że utratę gwarancji na okno dachowe może spowodować również stosowanie innych akcesoriów do okien dachowych niż zalecane przez firmę. Takie same skutki wywołuje samowolne wiercenie w oknach połaciowych, na przykład w celu przeciągnięcia przez nie kabli antenowych albo po to, by zawiesić w oknie firanki lub zasłony. Gwarancję tracą również ci, którzy nie zakupili do okna kołnierza zalecanego przez producenta.

Czyszczenie i konserwacja okien dachowych

Czyszczenie okien dachowych i konserwacja okien są konieczne, nawet gdy kupimy okna dachowe...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dachówki bitumiczne z posypką. Gonty bitumiczne...

Dachówki bitumiczne (gont bitumiczny) to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z...

Pokrycia dachowe: co poza dachówką ceramiczną?...

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie budowy domu. Istnieją jednak efektowne pokrycia dachowe,...

Modny Dach

W wielu dziedzinach życia kierujemy się modą. Dotyczy to także budowy domów. Jakie trendy obowiązują...

Remont stropu drewnianego. Izolacja starego...

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej...

Modne szare dachy. Z czego zrobić szare pokrycie...

Modny szary dach: z czego zrobić, jaka pasuje do niego elewacja? Minął czas ceglastych dachówek i...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT