Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Mieszkanie na strychu. Adaptacja poddasza krok po kroku
Strych do remontu, czyli jak zamieszkać na poddaszu

Mieszkanie na strychu. Adaptacja poddasza krok po kroku

Mieszkanie na strychu to spore wyzwanie, gdyż nie każde poddasze można łatwo przystosować do naszych potrzeb. Żeby adapatacja poddasza nie sprawiła niespodziewanych problemów, przed remontem należy sprawdźić stan strychu. Warto też zwrócić się po pomoc do fachowców – architekta i konstruktora.

Wysokość mieszkania na poddaszu

Aby mieszkanie na strychu było wygodną, średnia wysokość całego pomieszczenia nie powinna być mniejsza niż 220 cm. Jak to policzyć w przypadku skośnego dachu? Wyliczamy wysokość jako średnią między największą a najmniejszą wysokością strychu, jednak nie mniejszą niż 190 cm. Powierzchni o wysokości mniejszej niż 190 cm nie wlicza się do danego pomieszczenia, jest ona niepełnowartościowa możemy urządzać tam schowki albo umieszczać niskie meble.

Jeśli na poddaszu pozostawimy widoczną więźbę dachową, to ze względu na wygodę, wysokość pomieszczenia liczona od podłogi do jętek konstrukcyjnych w świetle, to jest po ułożeniu warstw podłogowych, nie powinna być mniejsza niż 220 cm. Jeżeli trzeba będzie dla uzyskania odpowiedniej wysokości podnosić dach, co jest technicznie możliwe, znacznie skomplikuje to prace i podniesie koszt całego procesu adaptacji poddasza.

Autor: VELUX

Strych przed remontem i...

Autor: VELUX

... poddasze po remoncie

Ograniczeniem w racjonalnym wykorzystaniu powierzchni strychu może być też szerokość traktu, czyli odległość między ścianami, na których opierają się krawędzie dachu, a także rozmieszczenie innych, stałych elementów konstrukcyjnych, takich jak: kominy, piony instalacyjne oraz słupy konstrukcyjne.

Wygodne pomieszczenia mają określone przepisami minimalne wysokości, szerokości oraz powierzchnie. Minimalna szerokość pokoju będącego sypialnią dla jednej osoby wynosi 220 cm, a szerokość kuchni w mieszkaniu jednopokojowym to minimum 180 cm. Szerokość korytarza nie powinna być mniejsza niż 90 cm.

Czy nowa podłoga na strychu nie obciąży stropu?

Planując powierzchnię użytkową poddasza, musimy się liczyć ze zwiększeniem obciążenia stropu niższej kondygnacji przez nowe warstwy podłogowe, ściany działowe, a także meble i urządzenia. Jeżeli strop jest drewniany, może zajść potrzeba jego wzmocnienia (wymiany części belek, wstawienia dodatkowych) lub podparcia. Stropy żelbetowe i ceramiczne są zazwyczaj wystarczająco wytrzymałe, aby przenieść dodatkowe obciążenie, jednak zawsze o wytrzymałości istniejącego stropu powinien zdecydować konstruktor.

WARTO WIEDZIEĆ

Adaptacja poddasza zgodnie z prawem

Przy adaptacji poddasza na samodzielne mieszkanie niezbędne jest uzyskanie zgody na zmianę sposobu użytkowania powierzchni. Jeśli chcemy wprowadzić zmiany w wyglądzie budynku, w jego układzie obciążeń, instalacjach, bezpieczeństwie pożarowym, musimy mieć zatwierdzony projekt architektoniczny przebudowy wraz z odpowiednimi uzgodnieniami: pozwoleniem na budowę, a w przypadku obiektów zabytkowych – zgodą konserwatora. Prawdopodobnie trzeba będzie też wystąpić o dodatkowy przydział energii elektrycznej lub – jeżeli strych jest ogrzewany z sieci miejskiej – zgłosić dodatkowy pobór ciepła do zakładu energetyki cieplnej. Przy mniejszej skali adaptacji poddasza, jeśli prowadzimy tylko prace remontowe, musimy zamiar wykonania robót zgłosić w urzędzie.

Na adaptację poddasza muszą się zgodzić wszyscy współwłaściciele budynku – nasi przyszli sąsiedzi. Po zakończeniu remontu należy poinformować urząd o powstaniu nowej powierzchni użytkowej, od której zostanie naliczony podatek od nieruchomości. Powierzchnię użytkową do zgłoszenia liczymy jako sumę 100% tej o wysokości powyżej 220 cm oraz 50% tej wysokości od 140 do 220 cm. Powierzchni o wysokości poniżej 140 cm nie wliczamy do powierzchni użytkowej.

Ścianka kolankowa: plusy i minusy podniesienia ścianki o 2 bloczki

Dlaczego podniesienie ścianki kolankowej tak bardzo irytuje architektów? Bo przez to dom z...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pomysłowa aranżacja poddasza: zobacz, najnowsze...

Odpowiednio dobrane okna połaciowe to połowa sukcesu w aranżacja poddasza. Jeżeli planujesz na poddaszu...

Rolety okienne. O czym pamiętać, kupując rolety...

Rolety okienne zapewniają intymność, latem chronią przed nadmiarem światła, a zimą dają ochronę przed...

Okna połaciowe nowej generacji: zobacz okna,...

Nie ulega wątpliwości, że standard okien wpływa na sposób użytkowania poddasza. Obecna technologia...

Izolacja poddasza użytkowego styropianem, wełną,...

Porównujemy materiały do izolacji poddasza użytkowego. Zobacz, jaka powinna być grubość ocieplenia. Czym się...

Małe mieszkanie na poddaszu. METAMORFOZA WNĘTRZA,...

Małe mieszkanie w starej kamienicy rozbudowano o poddasze. Dziś ma ono przestronny dwukondygnacyjny salon z...

Okna do dachów płaskich, czyli słonecznie w domu...

Okna montowane w dachu płaskim to doskonałe doświetlenie ostatniej kondygnacji, ale także sposób na...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.