Na jakiej wysokości powinno się montować okna dachowe? Jaka wysokość okna od podłogi?

2024-04-23 7:10

Jak wysoko powinno być zamontowane okno dachowe? Okno dachowe nie może być wstawione za nisko ani za wysoko. Jego pozycja w dachu powinna zapewniać jak najlepszy dostęp światła do pomieszczenia oraz umożliwiać oglądanie okolicy w pozycji stojącej. Równie ważne jest wygodne otwieranie i zamykanie okna. Jak wysoko montować okna w dachu?

Poddasze
Autor: Marcin Grabowiecki Poddasze z oknami dachowymi. Projekt: Kama Design

Spis treści

  1. Na jakiej wysokości montować okna dachowe?
  2. Jak wysoko montować okna dachowe z nawiewnikami?
  3. Dobra wysokość montażu okien dachowych?
  4. Okna dachowe na poddaszu - zdjęcia
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

O wysokości montażu okien dachowych warto pomyśleć już na etapie projektu domu. Okna w dachu powinny dobrze doświetlać pomieszczenia na poddaszu, żeby zapewnić komfort mieszkańcom. Ważna jest nie tylko wielkość okna, lecz także wysokość montażu, ponieważ im wyżej okno będzie wstawione, tym więcej światła będzie przez nie wpadać.

Drugim ważnym aspektem jest zapewnienie widoku na świat, co jest istotne dla dobrego samopoczucia mieszkańców. Co z tego, że w dachu będą okna, ale tak wysoko, że żeby spojrzeć na zewnątrz, trzeba stanąć na stołku. W tym wypadku ważna jest także konstrukcja dachu, kąt jego nachylenia i wysokość ścianki kolankowej, bo te czynniki też decydują o możliwym położeniu okien dachowych.

Trzecią kwestią jest wygoda otwierania i zamykania okien, choć tu problem można rozwiązać, posiłkując się narzędziami lub wybierając okna sterowane elektrycznie. Nie można zapominać również, że okno dachowe jest elementem wyposażenia wnętrza, więc jego pozycja ma także znaczenie estetyczne i powinna współgrać z pozostałą częścią wyposażenia poddasza. Jak dobrze zamontować okna w dachu?

Na jakiej wysokości montować okna dachowe?

W przepisach są tylko podstawowe regulacje dotyczące wysokości, na jakiej powinno być wstawione okno.

Odległość dolnej krawędzi okna od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 cm. To ma zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Górna krawędź przezroczystej powierzchni okien, czyli szyby, powinna znajdować się na wysokości co najmniej 220 cm nad podłogą. Dzięki temu zostanie zapewniony optymalny dopływ światła słonecznego do wnętrza.

Jak wysoko montować okna dachowe z nawiewnikami?

Stosowanie nawiewników w oknach dachowych jest popularne ze względu na możliwość zapewnienia odpowiedniej ilości świeżego powietrza, co jest ważne przy nowoczesnych szczelnych oknach i szczelnym ich montażu. Na jakiej wysokości wstawiać okna z nawiewnikami? Tę kwestię rozstrzyga instrukcja Instytutu Techniki Budowlanej. Według niej powinno się je instalować na wysokości nie mniejszej niż 200 cm od podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika (nawiewniki umieszcza się w górnej części ościeżnic okien).

Dobra wysokość montażu okien dachowych?

Producenci okien dachowych, jako praktycy, mają swoje zalecenia dotyczące dobrego montażu okien dachowych. Pamiętać należy, żeby dolna krawędź okna znajdowała się na wysokości 110-140 cm od podłogi, co pozwoli swobodnie patrzeć na świat, a nawet wyjrzeć przez okno. W takiej sytuacji pod oknem można również wygodnie zamontować grzejnik. Jeśli typowe okno dachowe ma być otwierane za pomocą górnej klamki, jego dolna krawędź powinna znajdować się na wysokości 80-130 cm.

O położeniu i wymiarze okna warto pamiętać, zwłaszcza jeśli dach ma mały kąt nachylenia. Wtedy do dobrego doświetlenia wnętrza są potrzebne dłuższe okna.

Okna dachowe na poddaszu - zdjęcia

Pozostałe podkategorie