Jak wykończyć okno dachowe od wewnątrz? Jak powinna wyglądać obróbka okna dachowego? Jak wykończyć wnęki okienne?

2024-04-19 17:30

Okna zamontowane w dachu należy estetycznie wykończyć po stronie wewnętrznej. Dlaczego odpowiednia obróbka okna dachowego jest ważna? Jak obrobić okno dachowe na poddaszu? Jak wykończyć wnękę przy oknie dachowym?

Spis treści

  1. Jaki kształt powinna mieć wnęka okna dachowego?
  2. Gotowa wnęka okienna
  3. Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Prawidłowe wykończenie otworu okiennego na poddaszu ma znaczenie nie tylko estetyczne, lecz także praktyczne. Obudowa okna z gotowej szpalety lub stworzona z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych jest elementem zabudowy skosów na poddaszu. Powinna być wykonana z dbałością o szczegóły, żeby płynnie łączyła się z pozostałą powierzchnią. Ładnie pomalowana farbą ochronno-dekoracyjną wkomponuje się we wnętrze.

Poprawnie obrobiona wnęka okienna to gwarancja łatwego dostępu do okna i korzystania z niego. Odpowiednio ukształtowany otwór zapewni dobry dopływ światła dziennego na poddasze oraz odpowiednią cyrkulację powietrza przy oknie. To zapobiega zbieraniu się wilgoci w jego okolicy, co mogłoby doprowadzić do jej wykroplenia na szybie, ramie czy obudowie. Konsekwencją nadmiaru wilgoci w takim miejscu może być pojawienie się nalotu grzybów i pleśni, co wygląda bardzo niedobrze i jest groźne dla zdrowia.

Jaki kształt powinna mieć wnęka okna dachowego?

Okno dachowe obrabia się tak, żeby dolna część wnęki była prostopadła do podłogi, a górna – równoległa. To ułatwi odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki takiemu ukształtowaniu ciepłe powietrze unoszące się do góry będzie swobodnie docierać wzdłuż boków okna do jego górnej krawędzi i bez przeszkód opływać powierzchnię obudowy, szyb i ram.

Gotowa wnęka okienna

Najszybszym, choć droższym, rozwiązaniem jest wstawienie wokół okna gotowej obudowy, zwanej szpaletą, którą można kupić razem z nim. Producenci oferują gotowe szpalety do okien o najpopularniejszych rozmiarach. Zwykle są one przeznaczone do okien montowanych w połaciach o nachyleniu od 15 do 90 stopni. Szpalety są produkowane z PCV. Obudowa wnęki okiennej składa się z czterech elementów: górnego, dolnego i dwóch bocznych. Mocuje się ją do ramy okna oraz profili bocznych, korzystając z uchwytów i wkrętów znajdujących się w zestawie. Po obwodzie wnękę zabudowuje się listwami maskującymi.

Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest obudowanie wewnętrznej części okna dachowego płytami gipsowo-kartonowymi. Tak można obrobić każde okno dachowe, bez względu na wymiar. Najczęściej robią to fachowcy jednocześnie z wykończeniem poddasza. Konieczne jest wykonanie wokół okna stelaża z aluminiowych profili, do których zostaną przykręcone płyty suchej zabudowy.

Tworząc zabudowę wnęki, trzeba pamiętać o wyżej opisanej zasadzie jej ukształtowania. Otwór okienny należy zmierzyć i dociąć na odpowiedni wymiar fragmenty płyt gipsowo-kartonowych. Przykręcanie płyt zaczynamy od górnej części, potem mocujemy elementy boczne, a na samym końcu dolny odcinek obudowy. Narożniki wnęki zabezpiecza się aluminiowymi profilami. Całość obudowy okiennej należy zagruntować i zaszpachlować, szczególnie starannie wyrównując połączenia jej elementów. Wykończenie wnęki okiennej może być dowolne, najczęściej jest malowana farbami do ścian i sufitów, ale można ją też wytapetować.

Nieduży dom Eweliny i Darka pod Dębicą - dokładnie taki, jaki chcieli mieć

Pozostałe podkategorie