Jak wykończyć okno dachowe od wewnątrz? Jak powinna wyglądać obróbka okna dachowego? Jak wykończyć wnęki okienne?
Okna zamontowane w dachu należy estetycznie wykończyć po stronie wewnętrznej. Dlaczego odpowiednia obróbka okna dachowego jest ważna? Jak obrobić okno dachowe na poddaszu? Jak wykończyć wnękę przy oknie dachowym?
Autor: FAKRO
Sposobem na zwiększenie komfortu i pola widzenia jest zastosowanie naświetli – dolnych lub górnych
Spis treści
- Jaki kształt powinna mieć wnęka okna dachowego?
- Gotowa wnęka okienna
- Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych
Prawidłowe wykończenie otworu okiennego na poddaszu ma znaczenie nie tylko estetyczne, lecz także praktyczne. Obudowa okna z gotowej szpalety lub stworzona z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych jest elementem zabudowy skosów na poddaszu. Powinna być wykonana z dbałością o szczegóły, żeby płynnie łączyła się z pozostałą powierzchnią. Ładnie pomalowana farbą ochronno-dekoracyjną wkomponuje się we wnętrze.
Poprawnie obrobiona wnęka okienna to gwarancja łatwego dostępu do okna i korzystania z niego. Odpowiednio ukształtowany otwór zapewni dobry dopływ światła dziennego na poddasze oraz odpowiednią cyrkulację powietrza przy oknie. To zapobiega zbieraniu się wilgoci w jego okolicy, co mogłoby doprowadzić do jej wykroplenia na szybie, ramie czy obudowie. Konsekwencją nadmiaru wilgoci w takim miejscu może być pojawienie się nalotu grzybów i pleśni, co wygląda bardzo niedobrze i jest groźne dla zdrowia.
Jaki kształt powinna mieć wnęka okna dachowego?
Okno dachowe obrabia się tak, żeby dolna część wnęki była prostopadła do podłogi, a górna – równoległa. To ułatwi odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki takiemu ukształtowaniu ciepłe powietrze unoszące się do góry będzie swobodnie docierać wzdłuż boków okna do jego górnej krawędzi i bez przeszkód opływać powierzchnię obudowy, szyb i ram.
Gotowa wnęka okienna
Najszybszym, choć droższym, rozwiązaniem jest wstawienie wokół okna gotowej obudowy, zwanej szpaletą, którą można kupić razem z nim. Producenci oferują gotowe szpalety do okien o najpopularniejszych rozmiarach. Zwykle są one przeznaczone do okien montowanych w połaciach o nachyleniu od 15 do 90 stopni. Szpalety są produkowane z PCV. Obudowa wnęki okiennej składa się z czterech elementów: górnego, dolnego i dwóch bocznych. Mocuje się ją do ramy okna oraz profili bocznych, korzystając z uchwytów i wkrętów znajdujących się w zestawie. Po obwodzie wnękę zabudowuje się listwami maskującymi.
Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych
Bardzo popularnym rozwiązaniem jest obudowanie wewnętrznej części okna dachowego płytami gipsowo-kartonowymi. Tak można obrobić każde okno dachowe, bez względu na wymiar. Najczęściej robią to fachowcy jednocześnie z wykończeniem poddasza. Konieczne jest wykonanie wokół okna stelaża z aluminiowych profili, do których zostaną przykręcone płyty suchej zabudowy.
Tworząc zabudowę wnęki, trzeba pamiętać o wyżej opisanej zasadzie jej ukształtowania. Otwór okienny należy zmierzyć i dociąć na odpowiedni wymiar fragmenty płyt gipsowo-kartonowych. Przykręcanie płyt zaczynamy od górnej części, potem mocujemy elementy boczne, a na samym końcu dolny odcinek obudowy. Narożniki wnęki zabezpiecza się aluminiowymi profilami. Całość obudowy okiennej należy zagruntować i zaszpachlować, szczególnie starannie wyrównując połączenia jej elementów. Wykończenie wnęki okiennej może być dowolne, najczęściej jest malowana farbami do ścian i sufitów, ale można ją też wytapetować.
Nieduży dom Eweliny i Darka pod Dębicą - dokładnie taki, jaki chcieli mieć
Autor: Szymon Starnawski
Dom pięknie prezentuje się po zmroku – dzięki dużej liczbie lamp oświetlających jego bryłę i strefę wejścia