Jak zabezpieczyć okna dachowe przed słońcem? Sprawdź, jak zabezpieczyć okna przed nagrzewaniem
Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć okna dachowe przed słońcem? Do wyboru są dziś rozmaite przesłony takie jak markizy zacieniające, markizy siateczkowe czy rolety zewnętrzne. Podpowiadamy, jakie są zalety i wady każdego z rozwiązań. Dowiedz się, jak zabezpieczyć okna przed nagrzewaniem.
Spis treści
- Przesłony zewnętrzne ochronią okna dachowe przed słońcem
- Roleta zewnętrzna na okno dachowe
- Markiza na okno dachowe z siateczki
- Markizy zaciemniające do okien dachowych
- Jak osłonić okna dachowe przed słońcem od wewnątrz?
Jeśli zależy nam głównie na dekoracyjnym wykończeniu okien, które dodatkowo umożliwi regulowanie ilości wpadającego przez nie światła, wówczas skupmy uwagę na przesłonach wewnętrznych. Ale gdy chcemy chronić poddasze przed upałem, wytłumić dźwięki dochodzące zza okna, a także odstraszyć złodziei, doposażmy okna w przesłony zewnętrzne. W wielu wypadkach pełen komfort zapewnia połączenie obu tych rozwiązań.
Przesłony zewnętrzne ochronią okna dachowe przed słońcem
Przesłony zewnętrzne stanowią najskuteczniejszą ochronę przed przegrzewaniem wnętrz, bo ograniczają dopływ energii słonecznej do okna. Dzięki temu szyba się nie nagrzewa i nie promieniuje ciepłem do pomieszczenia. Do wyboru mamy dwa rodzaje wyrobów – rolety i markizy, różniące się budową i stopniem tej ochrony. To produkty gotowe, oferowane w wielu typach i rozmiarach dopasowanych do wielkości okien.
Aby bez trudu móc je zamontować, powinno się je kupować od tego samego producenta, gdyż okna każdej z firm nieco się różnią budową (nawet o takich samych wymiarach). Ważne jest wybranie właściwego modelu przesłony, dopasowanego do typu i wielkości okna. Te dane znajdziemy na tabliczce znamionowej – podane jako kod wyrobu.
Montażu przesłony zewnętrznej można podjąć się samodzielnie, bo w zestawie znajduje się dokładna instrukcja i niezbędne łączniki. Jednak w wielu wypadkach lepiej powierzyć to ekipie, która wstawia okna dachowe.
Warto pamiętać, że wysoko zamontowane okna są zwykle obsługiwane zdalnie, więc także przesłoną powinno się operować w ten sposób.
- Sprawdź także: Okna do dachów płaskich. Jak wybrać i jak zamontować?
Roleta zewnętrzna na okno dachowe
Rolety zewnętrzne dają pełną ochronę przez cały rok. Gdy są opuszczone, całkowicie zaciemniają okna i stanowią najlepszą blokadę przepływu energii cieplnej. Zimą mogą też chronić okna przed śniegiem. Żeby latem w pełni wykorzystać zalety rolet, warto montować je w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, gdy słońce najsilniej operuje na okna.
Sprawdzą się też w pomieszczeniach, gdzie dostęp światła dziennego zapewniają również inne okna, na przykład umieszczone w ścianie szczytowej lub na przeciwległej połaci.
Każda roleta – niezależnie od tego, jaką ma klasę odporności na włamanie – zniechęca złodziei, bo próba podniesienia opuszczonego płaszcza wywołuje hałas.
Producenci oferują rolety w kilku wersjach obsługi – manualne, zasilane energią elektryczną lub słoneczną ze zdalnym sterowaniem, w bezprzewodowym systemie Wi-Fi. Gdy włączy się je do systemu domu inteligentnego, sterowanie ich napędem może być automatyczne, na przykład z wykorzystaniem czujników pogodowych.
W nowych domach zwykle wybiera się rolety elektryczne. Tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia zasilania – rolety solarne, z baterią wbudowaną w kasetę. Trzeba jednak wiedzieć, że są one droższe od tych zasilanych elektrycznie.
- Przeczytaj również: Folia na szybę przeciwsłoneczna czy lustrzana - jak kupować?
Markiza na okno dachowe z siateczki
Są wykonane z gęstej, wytrzymałej siatki z włókien szklanych, która osłania okna przed słońcem i jednocześnie pozwala zachować kontakt wzrokowy z otoczeniem lub komfortowo korzystać z pomieszczenia przy świetle dziennym. Mogą mieć różny stopień przepuszczalności światła – 1% lub 10% prześwitu, zależnie od gęstości splotu siateczki, z której są wykonane.
Znaczenie ma również kolor – jasna tkanina odbija światło, a ciemna je pochłania. Chodzi tu przede wszystkim o tę część światła, która przedostaje się przez markizę do pomieszczenia. Odbijając się od wewnętrznej strony jasnej markizy, może dawać efekt drażniącego lśnienia.
Konstrukcja markizy jest dostosowana do sposobu jej obsługi. Dostępne są markizy manualne, droższe, ale wygodniejsze w obsłudze markizy elektryczne i najdroższe – modele solarne, ale pozwalają na zdalną obsługę przesłony tam, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia do niej zasilania prądem elektrycznym.
Markizy zaciemniające do okien dachowych
Są oferowane jedynie w wersji solarnej. Powstały z myślą o inwestorach szukających przesłony zewnętrznej, która zapewni ochronę przed nagrzewaniem poddasza i da pełne zaciemnienie, będzie można nią sterować zdalnie, a także będzie znacznie tańsza niż roleta zewnętrzna. I rzeczywiście, solarna markiza zacieniająca kosztuje niespełna połowę tego, co roleta solarna. Jest również tańsza niż markiza siateczkowa w wersji solarnej. Jednak taki produkt oferuje tylko jeden z producentów.
Taka markiza wygląda inaczej niż markizy siateczkowe. Jest wykonana z odpornego na warunki atmosferyczne materiału i lakierowanego aluminium.
Jak osłonić okna dachowe przed słońcem od wewnątrz?
Mamy do wyboru:
- rolety dekoracyjne,
- rolety plisowane,
- rolety zaciemniająco-plisowane,
- żaluzje,
- moskitiery.
Kupując wyroby oferowane przez producentów okien, mamy pewność, że będą idealnie dopasowane (przy zamówieniu podaje się bowiem typ i rozmiar okna dachowego). Nie trzeba ich będzie docinać, a do montażu nie będą potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. Wszystkie potrzebne elementy są dostarczone w opakowaniu razem z przesłoną. Niektóre okna są już przygotowane do montażu osłon wewnętrznych (mają fabrycznie zainstalowane zaczepy montażowe, w które wklikuje się kasetę rolety).
W supermarketach budowlanych znajdziemy też te najprostsze, manualne osłony przeznaczone do okien (od ręki kupimy tylko te do okien o najpopularniejszych rozmiarach 78 x 118 cm i 78 x 140 cm, pozostałe są oferowane na zamówienie). Niektóre z nich dokleja się do ram okiennych, inne wymagają przykręcenia do skrzydła.
Rolety dekoracyjne zwykle obsługiwane manualnie, a w przypadku wysoko położonych okien – za pośrednictwem drążka z odpowiednim zaczepem. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są rolety, które można ustawić w trzech położeniach, na zaczepach przymocowanych do skrzydła okiennego.
Zwykle są to rolety jednobarwne z tkaniny transparentnej, czyli przepuszczającej rozproszone światło, oferowane w kilku–kilkunastu standardowych kolorach. Gdy wybierze się materiał nieprzepuszczający dla światła dziennego (na przykład podgumowany albo pokryty od spodu aluminiową warstwą odbijającą promienie słoneczne), to taka konstrukcja pozwala w pełni zaciemnić pomieszczenie. Producenci oferują coraz bogatsze kolekcje tkanin. Można też zamówić roletę z nadrukiem wykonanym według dostarczonego wzoru. Roletami o takiej konstrukcji można też sterować zdalnie – są dostępne w wersji elektrycznej i solarnej.
Rolety plisowane – tkanina składa się w małe, wąskie pliski. Tu także możemy wybierać różne tkaniny i kolor prowadnic bocznych (białe lub srebrne). Jasne tkaniny transparentne miękko filtrują światło, tworząc dekoracyjną zasłonę okienną. Dzięki temu, że można je ustawić w dowolnym miejscu na oknie, pozwalają na zasłanianie tylko tego fragmentu szyby, przez który wpada rażące słońce. Można też wybrać wersję ze znacznie większą ochroną przeciwsłoneczną, z tkaniną o strukturze plastra miodu. Ma ona dwie warstwy z wewnętrzną powłoką aluminiową, która zapewni zaciemnienie i poprawę izolacyjności termicznej. Takie rolety są czasem określane mianem energooszczędnych rolet zaciemniających. W rolecie plisowanej można też połączyć dwa materiały o różnym stopniu przezierności.
Rolety zaciemniająco-plisowane to typowy produkt 2 w 1. Górna część rolety jest wykonana z nieprzeziernej tkaniny, której wzór i kolor możemy dowolnie wybrać. Dolny fragment to roleta plisowana z transparentnej tkaniny w kolorze białym. To rozwiązanie ma też potoczną nazwę: roleta dzień-noc.
Żaluzje – osłony zbudowane z ruchomych lameli, które pozwalają sterować kierunkiem wpadania promieni słonecznych i swobodnie regulować ilość wpadającego światła. Można je też podciągnąć, by nie przysłaniały szyby. Najpopularniejszym materiałem, z którego produkuje się żaluzje do okien dachowych, jest aluminium. Są więc dosyć lekkie, łatwe do utrzymania w czystości, odporne na działanie wilgoci, nic więc dziwnego, że polecane są zwłaszcza do kuchni i łazienek.
Moskitiery – przydatne osłony, które montuje się na poddaszu. Dzięki nim możemy się cieszyć świeżym powietrzem, które wpada przez otwarte okno, bo zatrzymują insekty chcące wtargnąć na poddasze. Jednak nie umieszcza się ich na oknie, lecz osłania nimi wnękę okienną. Dzięki temu jest jedno uniwersalne rozwiązanie przeznaczone do wszystkich okien, niezależnie od sposobu otwierania ich skrzydeł. Moskitiery to często dodatkowe osłony i można je łączyć ze wszystkimi innymi przesłonami wewnętrznymi i zewnętrznymi, także tymi sterowanymi zdalnie.
- Dowiedz się też: Czy otwierać okna w upał? Jak wietrzyć mieszkanie w upalne dni?