Okno dachowe - jak je zamontować, by było legalnie? Ile kosztuje pozwolenie na wstawienie okna dachowego? Jaka kara za wstawienie okna dachowego bez pozwolenia?

2024-04-19 9:18

Jak kwestia wstawienia okna dachowego jest ujęta w prawie budowlanym, zależy od tego, podczas jakich prac budowlanych chcemy to przeprowadzić. Na co zwrócić uwagę, żeby zgodnie z prawem wstawić okna dachowe w istniejącym dachu?

Spis treści

  1. Wstawienie okien dachowych podczas remontu domu
  2. Formalności przy wstawieniu okien dachowych podczas remontu
  3. Wstawienie okien dachowych podczas przebudowy domu
  4. Formalności przy wstawieniu okien dachowych podczas przebudowy
  5. Wstawienie okien dachowych zawsze z pozwoleniem
  6. Ile kosztuje pozwolenie na wstawienie okna dachowego?
  7. Jaka kara za wstawienie okna dachowego bez pozwolenia?
#MuratorOgroduje: Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Montaż okien dachowych podczas budowy nowego domu to jedna z prac ujęta w projekcie domu i objęta pozwoleniem lub zgłoszeniem, zależnie jaka procedura dotyczy budowy danego domu. Inaczej jest, chcemy wstawić okno lub okna dachowe podczas remontu czy przebudowy domu oraz w jakim budynku ma to nastąpić.

Wstawienie okien dachowych podczas remontu domu

Trzeba zacząć od definicji remontu w prawie budowlanym. Remont domu to prace budowlane mające na celu odtworzenie stanu pierwotnego budynku, przywrócenie cech, które utracił na skutek zużycia lub zniszczenia, a także naprawa elementów, które utraciły swoje funkcje. Zatem wstawienie nowych okien dachowych o takich samych rozmiarach i w tym samym miejscu, w którym wcześniej były, jest remontem.

Czytaj też: Mycie okien – cennik m², za godzinę i za sztukę. Ile kosztuje mycie okien w 2024 roku?

Formalności przy wstawieniu okien dachowych podczas remontu

Nie ma obowiązku żadnych formalności urzędowych, gdy remontowany dom można by obecnie zbudować na podstawie zgłoszenia, czyli jest to dom, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, lub o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Należy dokonać zgłoszenia remontu, jeśli ma być on przeprowadzony w domu jednorodzinnym usytuowanym przy granicy działki, w bliźniaku lub domu szeregowym.

Sprawdź też: Jakie wybrać okna do domu? Kupujemy okna do domu

Wstawienie okien dachowych podczas przebudowy domu

Przebudową domu są takie prace budowlane, które skutkują zmianą sposobu użytkowania całości lub części budynku i zmieniają wielkość i układ obciążeń. Adaptacja poddasza na cele użytkowe jest więc przebudową. Przebudową jest również wstawienie okien w dachu, w którym ich wcześniej nie było, a także wstawienie okien o większych wymiarach niż wcześniej, ponieważ w efekcie nastąpi zmiana parametrów technicznych i użytkowych budynku.

Formalności przy wstawieniu okien dachowych podczas przebudowy

Przebudowę budynku należy zgłosić, gdy będzie ona obejmować przegrody zewnętrzne, czyli dach, ale nie doprowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania budynku.

Istnieje obowiązek uzyskania pozwolenia na przebudowę obejmującą przegrody zewnętrzne, na której skutek zwiększy się obszar oddziaływania budynku poza działkę inwestora. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy w dachu zostaną zamontowane okna dachowe. Zachowanie wymaganej prawem odległości 4 m od granicy jest istotne, zwłaszcza gdy chce się wstawić okna kolankowe albo dachowe balkonowe.

Pamiętać również należy, że przebudowa elementów konstrukcyjnych i przegród zewnętrznych wymaga przygotowania projektu budowlanego.

Ważne!

Wstawienie okien dachowych zawsze z pozwoleniem

Pozwolenie na budowę jest konieczne, gdy remont lub przebudowa:

  • będą prowadzone w budynku wpisanym do rejestru zabytków (po wcześniejszym uzyskaniu zgody na remont od wojewódzkiego konserwatora zabytków),
  • będą prowadzone na obszarze wpisanym do rejestru zabytków (po wcześniejszym uzyskaniu zgody na remont od wojewódzkiego konserwatora zabytków),
  • wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub obszar Natura 2000.

Nieduży dom Eweliny i Darka pod Dębicą - dokładnie taki, jaki chcieli mieć

Ile kosztuje pozwolenie na wstawienie okna dachowego?

W przypadku budynków mieszkalnych pozwolenie na budowę, a tym jest pozwolenie na wstawienie okna dachowego, jest zwolnione z opłat skarbowych.

Jaka kara za wstawienie okna dachowego bez pozwolenia?

Wstawienie okna dachowego bez pozwolenia jest samowolą budowlaną. W takim wypadku inwestor może zostać ukarany grzywną. Żeby móc użytkować budynek zgodnie z prawem konieczne będzie także przeprowadzenie legalizacji samowoli.

Pozostałe podkategorie