Remont dachu. Zasady, których warto przestrzegać podczas wymiany dachu

2011-08-22 16:45

Remont dachu trzeba starannie przygotować. Przestrzeganie ustalonych zasad nie zaszkodzi podczas prac, a wymiana dachu z pewnością pójdzie sprawniej. Dlatego zanim położymy nową dachówkę, musimy sprawdzić w jaki stanie jest więźba, poszycie i ocieplenie dachu. Warto zlecić przeprowadzenie ekspertyzy, dzięki której dowiem się co można jeszcze naprawić, a co nadaje się już tylko do wymiany.

Remont dachu. Zasady, których warto przestrzegać podczas wymiany dachu
Autor: Mariusz Bykowski Pasy folii wstępnego krycia układa się, rozpoczynając od dołu połaci. Rozwija się je wzdłuż okapu i przytwierdza do krokwi zszywkami. Na tak zaizolowanych połaciach montuje się ruszt z łat i kontrłat, na którym układa się pokrycioe dachowe

Przed wymianą dachu najwięcej uwagi poświęcamy temu, jakie ma być to nowe pokrycie dachowe. Przeglądamy katalogi, podpatrujemy, co leży na sąsiednich dachach. Powinniśmy jednak zacząć zupełnie od czegoś innego.

Naprawa więźby dachowej

Konstruktor lub inżynier, który podejmie się oceny więźby dachowej, może zaordynować dla niej kilka kuracji:

  • wzmacnianie więźby – zastosowanie dodatkowych podpór krokwi i jętek lub dołożeniu nowych krokwi. To dosyć skomplikowane zabiegi, które muszą być wykonywane przez cieśli zgodnie z przygotowanym uprzednio projektem. Prostszą naprawą jest wzmocnienie krokwi przez spięcie ich z dwóch stron deskami lub usztywnienie połaci stalowymi taśmami, tak zwanymi ściągami;
  • odgrzybianie drewna – grzyb domowy może doszczętnie zniszczyć więźbę. Usunięciem intruza muszą się zająć specjaliści. Zainfekowane i sąsiadujące z nimi fragmenty muszą być usunięte. Resztę więźby (w tym wymienione elementy) trzeba dokładnie zaimpregnować środkiem grzybobójczym;
  • odrobaczanie – gdy więźbę zaatakowały szkodniki, przeżarte fragmenty należy wymienić, pozostałe zaś muszą zostać poddane odrobaczaniu;
  • wymiana więźby – czasami naprawa jest nieopłacalne. Więźbę wymieniamy na nową, gdy jej zagrzybienie przekracza 20% lub w znacznym stopniu opanowana jest przez larwy owadów. Podobnie, gdy pęknięcia, zwichrowania i inne usterki konstrukcji obejmują ponad 50% całości.
Remont dachu. Zasady, których warto przestrzegać podczas wymiany dachu
Autor: BRAAS Wymieniając pokrycie dachowe, mamy okazję skontrolować stan więźby, poszycia czy izolacji wodochronnej dachu i dokonać niezbędnych napraw

Co poza więźbą, czyli jak się przygotować do remontu dachu

Dokładne pomiary, oględziny więźby, poszycia i izolacji pozwolą nam na wyliczenie niezbędnej ilości materiału potrzebnego do remontu. Warto zamówić również kontener lub ciężarówkę do wywiezienia starego pokrycia. Musimy też zabezpieczyć teren wokół domu przed ewentualnymi zniszczeniami.

Reszta należy do dekarzy, którzy usuną pokrycie, sprawdzą stan izolacji, wypoziomują krzywe połacie lub wymienią materiał hydroizolacyjny. Zamontują też nowe rynny lub obróbki blacharskie okapu i haki rynnowe. A to wszystko zrobią jeszcze przed wymianą pokrycia dachowego.

My natomiast, zanim remont dachu rozpocznie się na dobre, powinniśmy się przygotować na pogodowe niespodzianki. Odsłonięta drewniana konstrukcja dachu nie lubi deszczu -  trudno ją wysuszyć. Warto więc mieć w pogotowiu grubą foliową plandekę, którą osłonimy więźbę przez niespodziewanymi opadami.

Wymiana dachu to okazja na docieplenie poddasza

Wymiana pokrycia dachowego to idealny moment na dołożenie izolacji termicznej do słabo ocieplonego dachu. Jeśli chcemy również zaadaptować nieużywane dotąd poddasze, ocieplać będziemy od wewnątrz. Wtedy dodatkowa warstwa materiału termoizolacyjnego trafi między krokwie i pod nie, zanim skosy i ściany zabudujemy okładziną wykończeniową.

Gdy jednak nie chcemy demolować wykończonego już poddasza, przy okazji wymiany pokrycia możemy ocieplić dach od zewnątrz. Jeśli ma sztywne poszycie, możemy ułożyć na nim płyty termoizolacyjne z twardego i nienasiąkliwego materiału, np. poliuretanu PIR lub polistyrenu ekstrudowanego XPS. Na takiej warstwie ociepleniowej, mającej zazwyczaj grubość 5-10 cm, montuje się ruszt nośny pod przyszłe pokrycie.

Jeżeli natomiast jest folia wstępnego krycia, najlepiej ją usunąć, do krokwi przybić grube kontrłaty, między nimi umieścić dodatkowe ocieplenie i ułożyć pozostałe warstwy dachu wraz z folią. Można też oczywiście zbudować nowe sztywne poszycie. Wadą docieplenia dachu od zewnątrz jest to, że znacznie wzrasta grubość połaci. Wymaga to zastosowania różnych niestandardowych produktów i nietypowych rozwiązań, zwłaszcza jeżeli chodzi o obróbki blacharskie i wykończenie kalenic, narożników oraz okapów dachowych.

Najłatwiej będzie docieplić poddasze nieużytkowe, bo materiał termoizolacyjny nie będzie układany w połaciach, tylko na stropie nad ostatnią kondygnacją. Taką pracę można przeprowadzić w dowolnym czasie, ponieważ nie jest związana z remontem dachu.

Czy stare poszycie uniesie nowe pokrycie dachowe?

Konstrukcję nośną starego pokrycia dachowego mogą tworzyć kontrłaty i nabite w poprzek nich łaty lub sztywne poszycie, przeważnie zaizolowane papą. Często oba rodzaje konstrukcji funkcjonują równocześnie. Zatrudnieni przez nas dekarze najlepiej ocenią, czy nowe pokrycie może zostać ułożone na starej konstrukcji nośnej. Z reguły decydują się na jego usunięcie, bo łatwiej jest im montować pokrycie od podstaw. Rodzaj nowej konstrukcji nośnej będzie zależał przede wszystkim od rodzaju wybranego pokrycia.

Sztywne poszycie z desek lub płyt drewnopochodnych niezbędne jest tylko pod pokrycie z gontów bitumicznych, wiórów drzewnych, łupku lub blachy płaskiej. Wszelkie profilowane rodzaje pokryć (dachówki, blachodachówki, płyty faliste) mocuje się do rusztu z łat i kontrłat.

Ruszt taki, jeśli do hydroizolacji wybierzemy folię wysokoparoprzepuszczalną, montuje się bezpośrednio na krokwiach. Jeśli z kolei zdecydujemy się na izolację z papy, pod rusztem i pod nią potrzebne będzie sztywne poszycie. Wersja z folią jest korzystna z tego względu, że łatwiej wówczas wentylować połać. Folia przepuszcza bowiem parę od strony poddasza. Sztywne poszycie usztywnia zaś dodatkowo więźbę i poprawia izolacyjność akustyczną dachu. Wraz z papą stanowi też tańszą alternatywę dla drogiej folii. Niestety, znacznie obciąża więźbę.

Dekarz na wagę złota. Jak znaleźć dobrego fachowca?

Wymianą pokrycia oraz wszystkimi dodatkowymi pracami, które temu towarzyszą, powinna się zająć wykwalifikowana ekipa dekarska. Najlepiej zatrudnić firmę z polecenia lub wybrać przez Internet i poszukać na jej temat opinii na forach dyskusyjnych poświęconych budownictwu. To najlepszy sposób na udaną weryfikację. Na dekarzach nie warto oszczędzać. Najlepsi fachowcy znają swoją wartość i nie są tani. Pamiętajmy, żeby zarezerwować ekipę odpowiednio wcześniej, jeszcze przed sezonem, czyli w lutym lub w marcu. Niektóre prace, w tym instalację okien lub świetlików dachowych, możemy przeprowadzić sami, ale lepiej zlecić je fachowcom.

Wymiana pokrycia dachowego krok po kroku. Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas prac dekarskich

Pozostałe podkategorie