Jak doświetlić poddasze - lukarny, okna połaciowe, a może świetliki dachowe?
Jak doświetlić poddasze? Okna dachowe to najskuteczniejszy sposób doświetlenia pomieszczeń pod skośnym dachem. Sztuką jest jednak ich odpowiedni dobór. Poznaj zalety okien zwykłych połaciowych oraz kolankowych i balkonowych. Sprawdź, kiedy przydadzą się świetliki tunelowe.
Spis treści
- Okna połaciowe doświetlą najskuteczniej
- Okna kolankowe doświetlą poddasze i zagwarantują widok
- Kiedy doświetlać świetlikiem tunelowym?
- Balkon na poddaszu
Słońce dostaje się na poddasze kilkoma drogami. Może wpadać przez okna pionowe zamontowane w ścianach szczytowych, ale w długim i wąskim domu to przeważnie za mało, dlatego budowane są lukarny, zwane regionalnie jaskółkami, w których instaluje się takie okna.
Gdy jednak projekt nie przewiduje kłopotliwych do wykonania i kosztownych lukarn, jako wsparcie dla okien pionowych stosuje się okna połaciowe.
Stosunkowo nowym, całkiem skutecznym rozwiązaniem okazały się świetliki tunelowe, kierujące promienie do miejsc, których okna nie zdołałyby oświetlić.
Okna połaciowe doświetlą najskuteczniej
Gdy stwierdzisz, że projektant poskąpił przeszkleń na poddaszu, możesz uzupełnić te braki przez zainstalowanie dodatkowych okien połaciowych. Ich montaż sprawi najmniej kłopotu, bo są umieszczane pomiędzy krokwiami, więc nie musisz ingerować w więźbę dachową. Ważne zatem, aby dobrać okna o wymiarze dopasowanym do rozstawu krokwi, czyli węższe od niego o około 10 cm. Pamiętaj jednak, że zbyt dużo okien to nie tylko niepotrzebny wydatek, ale też uszczerbek dla izolacyjności cieplnej dachu, ponieważ mają one pod tym względem gorsze parametry niż zaizolowana termicznie połać.
Okna połaciowe doświetlą poddasze najskuteczniej, ale ile dać tych okien? Najprościej powierzyć dobór okien architektowi wykonującemu projekt adaptacji. Może w tym pomóc również przedstawiciel handlowy producenta. Ustalając liczbę i typ okien, trzeba brać pod uwagę stosunek powierzchni szyb do powierzchni podłogi.
Istotne jest także to, na jakiej wysokości się znajdą. Dolna krawędź ościeżnicy nie powinna wypaść wyżej niż 120 cm od podłogi. To dla bezpieczeństwa. Górna krawędź ościeżnicy powinna być na wysokości umożliwiającej wygodne wyglądanie przez okno, chyba że w danym miejscu nie zależy ci na tym aż tak bardzo, jak na skutecznym doświetleniu ciemnych miejsc poddasza.
Okna można skupiać w tak zwane zespolenia, czyli montować je jedno nad drugim, a także obok siebie. Powstają wtedy atrakcyjne wizualnie, duże przeszklenia.
Okna kolankowe doświetlą poddasze i zagwarantują widok
Najlepszy widok na okolicę gwarantują okna kolankowe, które są połączeniem okna połaciowego z pionowym (stałym lub otwieralnym). Da się je instalować w budynkach, które mają odpowiednio wysokie ściany kolankowe. Wadą może być to, że jeśli okien będzie dużo i nie zainstalujesz w nich żaluzji lub rolet, latem poddasze może bardzo się nagrzewać.
Kiedy doświetlać świetlikiem tunelowym?
Tam, gdzie nie zdołasz zamontować pełnowymiarowych okien dachowych, również możesz doprowadzić promienie słoneczne. Sztuczka ta uda się dzięki świetlikom tunelowym. Zbudowane są one z długiej rury o posrebrzanej (lustrzanej) powierzchni wewnętrznej. Łączy ona połać dachu z sufitem pomieszczenia. Od zewnątrz jest zakończona przeźroczystą kopułką, przez którą wpada światło słoneczne. Po przeciwnej stronie znajduje się okrągły świetlik rozpraszający promienie. Po zamocowaniu w suficie wygląda on jak lampa plafon. Co więcej, świetlik może być też wyposażony w żarówkę i zastępować lampę w pochmurne dni i po zmroku.
Balkon na poddaszu
Światło, widok i świeże powietrze to skarby, z dobrodziejstw których chcesz też korzystać na poddaszu. Najpełniejszy dostęp do nich dają balkony i tarasy z dużymi, otwieranymi drzwiami. Typowy balkon to rzadkość w przypadku poddasza, chociaż stanowi element konstrukcyjnie możliwy do wykonania. Częściej do pomieszczeń pod skosami przylega taras, urządzony na przykład na płaskim stropodachu garażu. Gdy jednak nie ma w projekcie ani balkonu, ani tarasu, pozostaje zakup połaciowego okna balkonowego.
Zapewnia ono dobre doświetlenie i znacznie lepsze widoki niż inne okna w dachu. Rozkładany balkonik przeznaczony jest do dachów, których połać sięga poziomu stropu. Składa się z dwóch części: pierwsza to wysokoosiowe okno połaciowe, druga – znajdująca się pod nim – to małe okno, które po otwarciu wychyla się do przodu, aż osiągnie pion. Podczas otwierania po obu stronach skrzydła rozkładają się barierki. Jest to więc dość skromna, ale ciekawa alternatywa dla zwykłego balkonu.
Okna balkonowe warto zestawiać w zespolenia. Sąsiadują wówczas z identycznymi pod względem rozmiaru oknami dwuczęściowymi, w których dolne doświetle nie jest otwieralne. Dachowe okna balkonowe nadają się do dachów o połaciach nachylonych pod kątem 40-50º. Najlepiej instalować je tak, żeby dolna krawędź ościeżnicy znajdowała się na równi z poziomem posadzki.
Więcej o oknach dachowych piszemy:
- Wybieramy okna połaciowe. Na co warto zwrócić uwagę?
- Rolety zewnętrzne do okien dachowych - jak kupować? Czym się kierować przy wyborze?
- Czym wyróżniają się okna dachowe do domu energooszczędnego?
Zobacz też najładniejsze elewacje domów jednorodzinnych.
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik
Nic tak nie pasuje do lasu, jak drewno. Elewacje domu tworzy oblicówka z modrzewia syberyjskiego, który jest twardy i odporny na zmienne warunki atmosferyczne