Okna na poddasze: do salonu, kuchni, sypialni, korytarza
Wybór okien na poddasze powinien być dobrze przemyślany. Nie musimy decydować się na ten sam rodzaj okien do wszystkich pomieszczeń - dopasujmy je do ich funkcji i naszych potrzeb, by okna na poddasze stworzyły tam idealne warunki do mieszkania.
Adaptacja nieużytkowego strychu na pełnoprawne mieszkanie to jeden z najczęstszych generalnych remontów w naszym kraju. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy dodatkową przestrzeń mieszkalną bez potrzeby przeprowadzki. Oprócz kwestii konstrukcyjnych podstawą stworzenia wymarzonych wnętrz jest wybór odpowiednich okien na poddasze. Jeśli poważnie przemyślimy nie tylko ich rozmieszczenie, ale funkcje, zapewnią nam pełne doświetlenie najważniejszych miejsc oraz wygodę użytkowania każdego dnia. W zależności od tego, czy planujemy okna na poddasze do salonu, pokoju dziecięcego czy korytarza, musimy zwrócić uwagę na inną cechę okna.
Okna na poddasze: salon
W pokoju dziennym warto zadbać o dużą ilość naturalnego światła. Taki efekt zapewnią odpowiednio rozmieszczone okna dachowe. Dobrym rozwiązaniem będzie nowatorskie okno balkonowe, które ma dwa ruchome skrzydła – dolne tworzy przezierną balustradę balkonu, a górne – daszek. Po otwarciu skrzydeł tworzy się balkon. Otwarte okna balkonowe powiększają przestrzeń pomieszczenia i zapewniają widok na zewnątrz. Kto powiedział, że z kanapy w salonie na poddaszu nie możemy podziwiać ogrodu? W dachu warto zamieścić okna montowane w zestawach. Aby mieć kontakt z otoczeniem domu i widoki dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90 cm nad podłogą. Decydując się na okna z górnym otwieraniem, możemy dowolnie zaaranżować przestrzeń pod oknem i nadal je wygodnie otwierać.
Doskonałym rozwiązaniem do salonu są też okna kolankowe łączone z oknami dachowymi. Dzięki nim przeszklenia mogą sięgać aż do podłogi. Taki zestaw okienny zapewni dopływ światła do pokoju dziennego nawet podczas niesprzyjającej pogody oraz nieskrępowany widok na otoczenie domu.
Do okien na poddaszu należy dobrać także odpowiednie przesłony. Pokój dzienny często pełni funkcję prywatnego kina, dlatego warto zainwestować w rolety zaciemniające, które pozwolą cieszyć się filmami czy serialami niezależnie od nasłonecznienia.
Okna na poddasze: łazienka
Okna łazienkowe na poddaszu musi sprostać wilgoci z zewnątrz i z wewnątrz. Popularnością cieszą się białe okna. Najlepszym rozwiązaniem są okna drewniano-poliuretanowe pomalowane na biało. Inaczej niż w oknach z PCV, poliuretanowa powierzchnia okna jest jednolita, naroża profili są gładkie i bez połączeń, co sprawia, że nie gromadzi się na nich wilgoć, kurz czy brud. Dzięki takiemu rozwiązaniu drewno pod wpływem wilgoci nie wypacza się i nie butwieje. Okna są więc bardzo łatwe do utrzymania w czystości - nie wymagają konserwacji przez wiele lat użytkowania, wystarczy zwykłe mycie. Warto też zdecydować się na okna, które mają wbudowany system wentylacji, który umożliwia doprowadzenie świeżego powietrza nawet, gdy jest zamknięte, co znacznie poprawia komfort korzystania z łazienki na poddaszu.
Okna na poddasze: pokój dziecięcy
Dla rodziców najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci - a te lubią psocić. Dobre markowe okna na poddasze można dodatkowo wyposażyć w odpowiednie zabezpieczenia (np. zamek), które nie pozwolą, by dziecko samodzielnie otworzyło okno. Istotna jest również mocna izolacja akustyczna, pozwalająca dzieciom na spokojny sen nawet w czasie deszczu.
Okna na poddasze: sypialnia
Sypialnia powinna być komfortowym miejscem odpoczynku, dlatego tak ważne jest tutaj umożliwienie skutecznego wietrzenia i dopływu świeżego powietrza. Dobrze sprawdzają się tu okna uchylno-obrotowe, które pozwalają wybrać sposób otwierania, a także zwiększają dostępną pod skrzydłem przestrzeń. Szeroki zakres obrotu pozwala na otworzenie okna na pełna szerokość, a także umożliwia wygodne mycie szyby zewnętrznej. Przy wyborze okna na poddasze do sypialni należy również wziąć pod uwagę stopień izolacji akustycznej. Inwestycja w wysokiej jakości markizy oraz moskitiery na pewno się opłaci, zapewniając idealne warunki do snu. Bez rażącego słońca i denerwujących owadów.
Okna na klatkę schodową
Bardzo często w korytarzach czy na klatkach schodowych okna są umieszczone wysoko, poza zasięgiem rąk. Wtedy bardzo przydatnym rozwiązaniem są okna sterowane bezprzewodowo.
Tam, gdzie nie zdołamy zamontować okien dachowych, również możemy doprowadzić promienie słoneczne – dzięki świetlikom tunelowym. Są to długie, posrebrzane wewnątrz rury, które łączą płaski element dachowy umieszczony na połaci z sufitem pomieszczenia, do którego mocuje się okrągły świetlik rozpraszający światło. Po zamocowaniu w suficie wygląda on jak lampa-plafon.
Okna na poddasze o najlepszym standardzie
Kupując okna dachowe na poddasze warto wybrać jak najbardziej energooszczędne. Dzięki rozwojowi rynku stolarki okiennej możemy wybierać rozwiązania o wysokiej termoizolacyjności, które pozwalają utrzymać ciepło w domu, a jednocześnie zapewniają wysoki stopień pozyskania energii słonecznej i gwarantują korzystny bilans energetyczny budynku. Jeśli zależy nam na energooszczędnych rozwiązaniach najlepszym wyborem będą trzyszybowe okna dachowe wykonane w konstrukcji ThermoTechnologyTM. Takie okna mają bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła i już teraz spełniają wymagania zawarte w przepisach, które wchodzą w życie w 2021 roku. Wyposażone są one w specjalny pakiet trzyszybowy i dodatkową uszczelkę, która chroni przed chłodem i stratami ciepła, a także zapewnia wyższą dźwiękochłonność. Na komfort i energooszczędność dwukomorowych okien dachowym ma także wpływ konstrukcja szyby, która zapewnia wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia. By móc w pełni korzystać z ich zalet, zadbajmy o prawidłowy i ciepły montaż okien dachowych. Od niego zależy, czy okno będzie szczelnie połączone z dachem i odpowiednio ocieplone.