Jak urządzić pokój na poddaszu ze skosami? Inspiracje
Jak urządzić pokój na poddaszu? Co zrobić, aby pod skosami mieszkało się nam jak najlepiej? Poznaj kilka zasad aranżacji pokoju na poddaszu.
Autor: Mariusz Bykowski
Trudna, nieustawna przestrzeń na poddasza to pole do popisu dla projektantów. Na poddaszu w kamienicy wykreowano przestronne i jasne wnętrze. Zręcznie połączenie otwartych pomieszczeń chronią przed wrażeniem ciasnoty i przytłoczenia odczuwanymi pod obniżającymi się ku podłodze spadkami połaci dachu.
Spis treści
- Pokój na poddaszu: więźba na widoku
- Pokój na poddaszu: oświetlenie
- Wykończenie skosów i podłogi: aranżacja pokoju na poddaszu
- Pokoje na poddaszu: kolory
- Meble i dodatki: pokój na poddaszu
Poddasze to przestrzeń szczególna. Z jednej strony skosy, widoczna więźba i kominy przeszkadzają w jej urządzeniu, a z drugiej – dzięki nim ma nieco tajemniczy, przyjazny klimat. Nic dziwnego, że wiele osób nie wyobraża sobie przytulnej sypialni na poddaszu bez skosów. W domach z użytkowym poddaszem strefa nocna jest niemal zawsze usytuowana na górze, gdzie nie docierają spojrzenia odwiedzających dom gości. Tam domownicy mogą znaleźć azyl po ciężkim dniu pracy.
Pokoje na poddaszu urządzamy więc tak, aby czuć się w nich swobodnie, bezpiecznie i swojsko. Dlatego powinniśmy je wykańczać i aranżować z taką samą uwagą jak reprezentacyjne pomieszczenia na parterze. Nie każde poddasze jest z natury przytulne – zależy to od wielu czynników – między innymi jego wielkości, kąta nachylenia dachu, rozmieszczenia okien dachowych, wysokości ścianki kolankowej itp. Ale są sposoby na to, by każdą, nawet z pozoru niegościnną, przestrzeń pod skosami oswoić.
Pokój na poddaszu: więźba na widoku
Więźba dla niektórych jest nieodłącznym elementem wystroju pokoju na poddaszu, nadając mu niepowtarzalny klimat. Słupy nie muszą być problemem, w aranżacji pokoju na poddaszu można je twórczo wykorzystać. Odsłonięta więźba konstrukcyjna stanie się prawdziwą ozdobą wnętrza, jeśli zadbamy o wygląd drewna. Stare słupy, płatwie i miecze można oczyścić i pomalować, nadając im wybrany odcień. Taki naturalny materiał ociepli wnętrze na poddaszu i nada mu przyjazny charakter.
Widoczne w pomieszczeniach ściany kominów można obmurować lub okleić płytkami klinkierowymi naśladującymi cegłę. To drugi surowy, a zarazem naturalny materiał, który może sprawić, że poddasze będzie miało niepowtarzalny klimat. Komin można także wykończyć szorstkim tynkiem naśladującym dawne mury. Takie naturalne kolory i faktury dodają wnętrzom na poddaszu przytulności.
Innym naturalnym materiałem dobrze widzianym w przytulnym pokoju na poddaszu jest cegła, i to najlepiej w naturalnym czerwonym kolorze. Ale z tym też nie należy przesadzać – jedna ściana lub jej fragment (na przykład komin) wykończone cegłą zdecydowanie wystarczą. Możemy wtedy podziwiać ją niczym drogocenny obraz na ścianie.
Pokój na poddaszu: oświetlenie
Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu przestrzeni wnętrza. Bez niego poddasze byłoby ponure i ciemne. Przytulny pokój na poddaszu musi być dobrze oświetlony. Pamiętajmy, że pełni on różne funkcje – nie tylko w nim odpoczywamy, czy śpimy, bawimy się (w przypadku dzieci), ale nierzadko też pracujemy, dlatego ważne jest, aby było w nim dużo światła naturalnego – zapewni nam to dobre samopoczucie. Zasadniczo im więcej okien, tym lepiej.
Gdy okna dachowe są rozmieszczone w różnych połaciach, do wnętrza wpada więcej światła i pokój na poddaszu jest równomiernie rozjaśniony. Jednak zgrupowanie okien w jednym miejscu i zestawienie ich obok siebie lub jedno nad drugim też ma wielkie zalety. Poszczególne strefy pokoju będą wtedy nasłonecznione w różnym stopniu.
Najlepiej oświetlone powinno być miejsce do pracy, dlatego biurko dobrze jest ustawić bezpośrednio pod oknem (czy to pionowym, czy połaciowym) lub w bliskim jego sąsiedztwie. Również strefa zabawy powinna być dobrze doświetlona. Z kolei miejsce do spania na poddaszu wymaga intymności. Idealnie zatem, jeśli znajduje się w jakimś zacisznym kącie, do którego nie dociera bezpośrednio światło słoneczne. Będzie to sprzyjać poczuciu intymności i zapewniać lepszy sen.
Aby stworzyć wrażenie przytulności, warto również zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie, które powinno być nastrojowe i mieć ciepłą barwę. Zamiast jednego górnego żyrandola sprawdzi się w tej sytuacji kilka mniejszych punktów świetlnych zainstalowanych w różnych częściach pokoju.
Autor: Mariusz Bykowski
Trudna, nieustawna przestrzeń na poddasza to pole do popisu dla projektantów. Na poddaszu w kamienicy wykreowano przestronne i jasne wnętrze. Zręcznie połączenie otwartych pomieszczeń chronią przed wrażeniem ciasnoty i przytłoczenia odczuwanymi pod obniżającymi się ku podłodze spadkami połaci dachu.
Wykończenie skosów i podłogi: aranżacja pokoju na poddaszu
Zrelaksowani czujemy się przede wszystkim w otoczeniu natury, dlatego warto wprowadzić jej namiastkę do pokoju na poddaszu. Najłatwiej zrobić to, wykańczając podłogę drewnem, przy czym nie musi to być drewno egzotyczne sprowadzane z Ameryki Południowej. Również nasz krajowy dąb czy modrzew – z pięknym rysunkiem słojów – będzie się bardzo dobrze prezentował na posadzce. Jeśli drewniany parkiet jest poza naszym zasięgiem, można zdecydować się na panele drewniane lub choćby imitację drewna. Barwa drewna bardzo dobrze wpływa na nasze zmysły. Drewniana podłoga zawsze będzie się wydawała ciepła. W pokojach na poddaszu w domach jednorodzinnych rzadko przyjmujemy gości, nie wchodzi się tu w butach.To nasza prywatna strefa, więc możemy też wykończyć podłogę wykładziną – materiałem mniej odpornym na zabrudzenia, ale za to łatwym do wymiany. Do przytulnej sypialni na poddaszu czy do pokoju dziecka przyda się miękka, przyjemna dla bosych stóp i kolan malucha. Jest tyle kolorów, faktur i rodzajów wykładzin, że z łatwością dobierzemy coś do naszego domu. (Na s. 112 piszemy o wykładzinach naturalnych, z surowców organicznych). W górach spotyka się poddasza wykończone w całości drewnem – również skosy. Może to dać bardzo przytulny efekt. Jednak jeśli nie mieszkamy na Podhalu, lepiej z tym nie przesadzić. Gdy poddasze jest dosyć wysokie, drewniane skosy mogą się prezentować bardzo dobrze. Jeżeli jednak pokój jest niski i sufit zdaje się nam spadać na głowę, wykończenie skosów drewnem jeszcze pogłębi to wrażenie. Dobrym pomysłem na wprowadzenie do wnętrza przytulności jest wykończenie ścian (lub ich części) tapetą. Na rynku jest mnóstwo wzorów i kolorów tapet. Jest to chyba najprostszy – obok malowania – sposób na ożywienie i ocieplenie pozornie niegościnnego wnętrza. Tapety mają ponadto właściwości wyciszające.
Autor: Michal Przeździk
Warto zadbać o kawałek ściany, który widzimy budząc się codziennie i zasypiając. Ta kolorowa tapeta ładnie harmonizuje z wnętrzem, a jednocześnie wprowadza do niego pozytywną energię.
Pokoje na poddaszu: kolory
Nie bez znaczenia w aranżacji pokoju na poddaszu są również barwy, którymi się otoczymy. Dotyczy to zarówno wykończenia ścian, podłogi, jak i tapet czy mebli. Temperaturę wnętrza na poddaszu na pewno podniosą ciepłe barwy, czyli żółty oraz pomarańczowy. Kojarzą się one ze słońcem, dzięki czemu wprowadzają do wnętrza pozytywną energię, która udziela się również osobom przebywającym w pokoju.
Z ciepłem kojarzą się też kolory inspirowane naturą, jak brązowy czy złoty. Ale również inne barwy mogą sprawić, że będziemy się czuli dobrze na poddaszu, jednak pod warunkiem że nie będą ciemne. Jasne kolory sprawiają, że światło odbija się od nich, więc przestrzeń wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości. A o to przecież chodzi w pokoju pod skosami.
Ciemne kolory na poddaszu mogą z kolei dawać wrażenie przytłoczenia. Jednak również pokój utrzymany w bieli może być przytulny, jeśli tylko umiejętnie zestawimy ją z innymi kolorami. Dobrym pomysłem jest na przykład ożywienie bieli ścian jakimś innym kolorem o intensywnej barwie, na przykład czerwonym. Można nim pomalować jedną ścianę, którą chcielibyśmy wyeksponować, albo wprowadzić go na dodatkach typu zasłony, dywan, żyrandol czy poduszki.
Innym rozwiązaniem jest rozbielenie intensywnego koloru do przyjemnej pastelowej postaci. Wrażenie przytulności jest raczej odczuciem subiektywnym, dlatego najważniejsze, aby kolor, który wprowadzimy do wnętrza, dobrze nam się kojarzył i wywoływał w nas pozytywne odczucia. Za pomocą barw możemy też modyfikować i poprawiać proporcje poddasza.
Sprawdzonym sposobem jest na przykład pomalowanie na ciemny kolor zbyt wysokiego sufitu. Dzięki temu wyda nam się niższy, a cały pokój na poddaszu - przytulniejszy. Jeszcze innym rozwiązaniem wartym rozważenia w przypadku wysokiego poddasza jest budowa antresoli, czyli jeszcze wyższej kondygnacji ulokowanej pod samym dachem. Perspektywa spania w takim trudno dostępnym miejscu (dostępnym zwykle tylko po drabinie) dla wielu osób może być kusząca. Z kolei gdy poddasze jest zbyt niskie, wystarczy zostawić skosy białe, by sufit wydawał się odleglejszy.
Autor: Marcin Czechowicz
Śnieżnobiałe skosy dobrze ożywić jakimś energetycznym kolorem. Pomarańczowy sprawdzi się w tej roli doskonale
Meble i dodatki: pokój na poddaszu
Wrażenie przytulności wprowadzają też do wnętrza umiejętnie dobrane elementy wyposażenia. Przytulny pokój na poddaszu musi się kojarzyć z ciepłem i bezpieczeństwem, a zatem nie może w nim zabraknąć charakterystycznych elementów, które tworzą niepowtarzalny klimat wnętrza, a mianowicie: zasłon, firanek, dywanu, mebli, kwiatów, poduszek, miękkich foteli itp. Dzięki tym pozornie zbędnym przedmiotom będziemy chcieli pozostać w tym wnętrzu jak najdłużej.
Przy okazji wszelkie tkaniny wyciszą wnętrze na poddaszu, co pozytywnie wpłynie zarówno na sen, jak i intensywną pracę czy naukę. Pamiętajmy jednak, że przytulny pokój nie musi być urządzony tradycyjnie. Również te nowoczesne w stylu skandynawskim mogą być tak odbierane, na przykład dzięki przyjemnym barwom i prostym wzorom.
Sprawdź też:
- Adaptacja poddasza - krok po kroku
- Łazienka z oknem – 5 zasad funkcjonalnej aranżacji
- Jak urządzić jasną kuchnię na poddaszu
- Kilka trików na optyczne powiększenie poddasza
- Poddasze w drewnie – patent na klimatyczne wnętrza
- Porady: kształt dachu a dobra aranżacja poddasza