Tapeta w kuchni. 12 inspiracji na aranżacje kuchni z tapetą i fototapetą

2018-08-20 12:52 Anna Kielar
Wzorzysta tapeta w kuchni nad blatem
Autor: Mariusz Bykowski Wzorzysta tapeta Cole & Son, która pokrywa jedną ścianę w salonie oraz powierzchnię nad blatem w kuchni (ze względu na ryzyko zabrudzenia tapeta została zabezpieczona bezbarwną szklaną taflą. Monochromatyczna kolorystyka i powtarzający się wzór stały się mocnym elementem dekoracyjnym, który scalił aranżację obu wnętrz. Projekt: Sojka & Wojciechowski

Tapeta w kuchni to widok coraz częściej spotykany. Nie dziwi więc wzorzysty pas nad blatem, czy dominujący wzór lub fototapeta na jednej ze ścian kuchni. Współczesne aranżacje kuchni nie boją się bowiem wyzwań. Przykładem niech będzie nasza galeria zdjęć. Jeśli planujesz remont kuchni, tu znajdziesz wyjątkowe inspiracje.

Kuchnia z tapetą? Dlaczego nie! Kuchnia i jadalnia stanowią obecnie tylko fragmenty wspólnej strefy dziennej na parterze.
Dobrze jest wyróżnić część przeznaczoną do wspólnego spożywania posiłków. Tapetą można podkreślić wagę miejsca, w którym domownicy się spotykają. Codzienne posiłki zyskają dzięki temu specjalną oprawę.

Tapeta do kuchni i jadalni: tapetujemy ścianę przy stole

Stół i krzesła bardzo dobrze wyglądają na wyrazistym tle tapety. Szukając pomysłów na tapetę w kuchni, w części jadalnianej sprawdzą się tapety we wzory geometryczne albo w duże kwiaty i inne motywy roślinne. Fototapeta z pejzażem lub widokiem miasta będzie nam przypominać ulubione miejsca. Przy stole można zastosować dowolny rodzaj tapety. Ale jeśli jest on dosunięty do ściany lub ustawiony blisko niej albo krzesła mogą o nią uderzać, warto wybrać tapetę grubszą, strukturalną lub twardszą, odporną na uderzenia. W starym domu jeśli planujemy remont kuchni ściana przy stole może być już trochę poobijana, nierówna. Takie mankamenty może zamaskować tapeta o głębokim wzorze albo w duże wzory.

Zobacz wybrane przez nas produkty do kuchni:

Sprawdź też:

Kiedyś ścianę przy stole malowano farbą olejną. Na taką lamperię można nakleić tapetę z włókna szklanego. Jeżeli farba trzyma się mocno, należy ją zmatowić drobnym papierem ściernym. Łuszczące się fragmenty trzeba usunąć. Oczyszczone podłoże zmywa się i gruntuje na przykład rozcieńczonym klejem. Jeśli ściana w kuchni wcześniej była pomalowana farbą, należy ją zmyć detergentem, żeby usunąć plamy, kurz i tłusty osad. Potem ścianę trzeba przemyć czystą wodą. Gdy farba ma intensywny kolor i obawiamy się, że może on być widoczny na stykach brytów jasnej tapety, powinno się ją zamalować farbą podkładową, na przykład dowolną białą, żeby osłabić kontrast. Co do przygotowania podłoża i klejenia, należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta tapety. Pasy tapety przykleja się zawsze od góry. Jeśli stół w kuchni stoi przy ścianie prostopadłej do okna, bryty tapety zaczyna się naklejać od okna. Ważne jest dopasowanie wzoru. Pasy docina się tak, żeby elementy na poszczególnych odcinkach tworzyły spójny deseń na całej wytapetowanej powierzchni. Dlatego kupując tapetę do kuchni z przesuniętym wzorem, trzeba pamiętać, że zużyjemy jej nieco więcej, niż gdyby nie miała wzoru wymagającego pasowania.

Galeria zdjęć: tapeta w kuchni 16 inspiracji

Tapeta w kuchni nad blatem

Tapeta w kuchni to prosty sposób odnowienia miejsca, które się szybko brudzi. Dzięki niej łatwo można zmienić kolor ściany, wprowadzić mocny element graficzny, unowocześnić aranżację kuchni. W tej chwili nad blatem kuchennym najmodniejsze są fototapety. Często nawiązują one do tematów kulinarnych. Mogą to być wzory z owocami, ziołami, przyprawami, gotowymi potrawami, ale doskonale wyglądają także zaskakujące zestawienia: pejzaże, grafika, typografia. Tapeta nad blatem powinna dopełniać aranżację całej kuchni. Jeśli kuchnia jest w stylu rustykalnym, współgrać będzie na przykład widok łanu zbóż, pola słoneczników itp. Najlepiej do kuchni wybrać samoprzylepną fototapetę w postaci jednolitego poziomego pasa na wymiar dopasowany do odległości między blatem a górnymi szafkami.

Sprawdź też:

Wielu producentów oferuje kolekcje takich fototapet w różnych rozmiarach. Od spodu są one podklejone warstwą papieru. Podczas naklejania na ścianę trzeba go sukcesywnie oddzielać od tapety. Ich zaletą jest też to, że gdy nam się znudzą, po usuniętych pasach na ścianie nie zostanie ślad kleju. Ponieważ zwykle odstęp między szafkami wynosi minimum 50 cm, a szerokość standardowej rolki to 53 cm, nie powinno być problemów z naklejeniem tam pasa tapety winylowej, którą można zmywać. To rozwiązanie jest dobre na przykład w kuchni, w której jest wyższe pole do wytapetowania między kuchenką a okapem, bo można tam nakleić kolejny bryt. Tapetę nad blatem w kuchni przykleja się poziomo. Wcześniej trzeba zdemontować elementy nawierzchniowe łączników i gniazd elektrycznych, które zwykle są w tym miejscu. Przy nakładaniu kleju na ścianę należy zachować ostrożność, żeby nie dotknąć mokrym pędzlem instalacji elektrycznej. Dla bezpieczeństwa powinno się wyłączyć dany obwód. Gdy tapeta wyschnie, wycina się w niej otwory na wysokości osprzętu elektrycznego i ponownie instaluje ich części nawierzchniowe. Tapeta w kuchni nad blatem będzie narażona na zachlapanie wodą ze zlewu lub tłuszcz pryskający z patelni, dlatego dobrze jest zabezpieczyć tapetę dodatkową warstwą lakieru. Często także stosuje się taflę szyby lub pleksi, którą łatwo zmyć. Za szybą może być przyklejona dowolna tapeta.

Sprawdź też:

Wideo: modne tapety 3D we wnętrzach

Fototapeta w kuchni nad blatem
Autor: Marcin Czechowicz W kuchni nad blat właścicielka zamiast płytek ceramicznych wybrała fototapetę w sepii, przedstawiającą zaśnieżone świerki. Umieszczona pod szklaną taflą, podtrzymuje zimowy klimat nawet latem. Projekt: architekt Jacek Tryc
Warto wiedzieć

Kleje do tapet

Kleje do tapet zawierają głównie metylocelulozę. Z grubsza kleje do tapet można je podzielić na normalne, specjalne i ekstra. Standardowe są przeznaczone do lekkich tapet papierowych i do gruntowania. Kleje specjalne i ekstra są wzmocnione żywicami, te drugie w stopniu większym. Służą do układania cięższych, grubszych tapet winylowych, typu raufaza, tapet z włókna szklanego, na flizelinie, tekstylnych. Kleje ekstra mają jeszcze dodatkowe właściwości, na przykład można ich używać do mocowania tapet narażonych na działanie wilgoci. Każdy producent określa zakres stosowania poszczególnych produktów, często mogą się one nieco różnić. Osobne kleje są dostępne na przykład do tapet flizelinowych lub na podkładzie z flizeliny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
magdalejna
|

Ja Wam
powiem ze to i tak zalezy od tego jak wyglada nasze całe wnętrze i co bedzie
nam pasować. Wiec chyba warto w takiej sytuacji jednak podjąc taka decyzje
już na sam koniec.