Kuchnia rustykalna: meble i dodatki. Zobacz galerię zdjęć kuchni w stylu rustykalnym

2018-07-02 21:15 Maria Grykin

Styl rustykalny w kuchni to nie tylko proste drewniane meble i murki, lecz także akcesoria jak z babcinej kuchni, posadzka i ściany stylizowane na stare. Kuchnia rustykalna to również klimat jak sprzed lat: koronki, warkocze czosnku... Zobacz, jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym - obejrzyj 10 inspirujących zdjęć kuchni.

Kuchnia w stylu rustyklanym jest przytulna i pełna rodzinnego ciepła. Królują w niej materiały naturalne, tradycyjne drewniane meble i dodatki w wiejskim stylu. Kuchnie rustykalne są wydzielone od reszty domu, zamknięte, całkowicie oddzielne od salonu i mieszczą w sobie stół jadalniany i duży kredens.

Aranżacja kuchni w stylu rustykalnym

W aranżacji kuchni w stylu rustykalnym można łączyć ze sobą wyposażenie i sprzęty z różnych epok i tradycji, ale niektóre zdecydowanie nie pasują, są to: dodatki w stylu glamour, nowoczesnym. Wiejskie klimaty we wnętrzu to prostota i przytulność w bliskości z naturą. Styl rustykalny to drewno, kamień, cegła. Urządzając taką kuchnię, warto też postawić na stare wiejskie meble, które można samodzielnie odnowić. Do rustyklanej kuchni wybieramy naturalne materiały, kolory i niebanalne ozdoby. Kolekcja np. ceramiki, czy miedzianych akcesoriów, nada wnętrzu charakter. Tu zwykłe przedmioty mogą być dekoracją.

Sprawdź też:

Kuchnia z przetarciami
Autor: HOME SENSE W kuchni rustykalnej odnajdą się meble przecierane, które są stare lub na takie wyglądają - i wcale się tego nie wstydzą (fot. HOME SENSE).

Kuchnia rustykalna: meble i dodatki

Oprócz mebli w ciągach kuchennych warto zaopatrzyć kuchnię w stylu rutykalnym w tradycyjny wolno stojący kredens, a jeśli nie ma w niej miejsca, choćby wiszącą witrynę na kilka sztuk najładniejszej zastawy lub bufet. W tym pierwszym masz możliwość wyeksponowania swoich specjalnych zbiorów naczyn. Nie tylko porcelany, lecz także – jakże bardziej na miejscu – solidnych fajansów i kamionki. Naczyniami mozesz ozdobić ściany – idealnie nadają się do tego talerze i półmiski. Otwarte półki zamiast szafek to praktyczno-dekoracyjny sposób przechowywania talerzy, kieliszków, misek. W kuchni rustykalnej dobrze sprawdzają się otwarte półki, relingi, wieszaki, a na nich przyprawy, zioła, słoje, efektowne, stylowe akcesoria. W wiejskiej kuchni usprawiedliwiony jest nadmiar przedmiotów. Połowa to rzeczy, które nie mieszcza sie w szafkach, a reszta to kolekcje cieszące oczy. Zbierać można wszystko: drewniane deski do krojenia, wałki, warząchwie, żeliwne saganki, gliniane garnki. Ważny jest ładny sposób eksponowania zbiorów.

Sprawdź też:

Kuchnia rustykalna to oczywiście stół – nie za mały, solidny, ciężki, z duszą. Usiąść przy nim możemy na krzesłach, ale też na przykład na ławie zaopatrzonej w poduszki, na której wygodnie umości się zarówno jedna osoba, jak i w razie potrzeby większa ich liczba. Pamiętajmy, że na siedzeniu tego typu zmieści się więcej osób niż na ustawionych w rzędzie krzesłach, jednak osobie siedzącej w środku niełatwo będzie wyjść; takie rozwiązanie dopuszczalne jest więc właśnie przy codziennym, kuchennym stole, lecz nie w odświętnej, gościnnej jadalni. Niedocenianym wyposażeniem kuchni w stylu rustykalnym jest zwykły stołek – pozwala niektóre żmudne prace (jak choćby obieranie) wykonywać na siedząco, a domownikom wpadającym do kuchni na chwilę daje pretekst do przycupnięcia i zamienienia kilku słów.

Sprawdź też:

Urządzając kuchnię w stylu rustykalnym, warto też zainwestować w sprzęt AGD w klimacie retro, np. piekarnik. W sprzedaży są dostępne białe, czarne, miedziane – kolor dopasuj do zabudowy. Zwykle taki retro piekarnik nie ma elektrycznego wyświetlacza, a pracą steruje się za pomocą pokręteł. Ale funkcjonalnością dorównują najnowocześniejszym modelom.

Sprawdź też:

Kuchnia błękitna 2
Autor: KIT STONE Charakterystyczne dla mebli rustykalnych są kolumienki, ozdobny portal nad okapem, ażurowe plecione fronty. Na blaty robocze najlepiej nadają się granit, marmur lub konglomeraty kamienne (fot. KIT STONE).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Manufaktura Rękodzieła
|

Rustykalny styl, to mój ulubiony. Nie tylko dlatego, że robię dodatki w takim stylu.

Marcin Zapert
|

Piękne stylowe wnętrza oraz meble! Jeśli można, dołączam więcej propozycji zdjęć rustykalnych kuchni [URL=www.zapert.eu]www.zapert.eu[/URL]