Nowoczesna kuchnia: jak ją urządzić? Modna kuchnia zdjęcia i inspiracje

2019-01-07 15:33 Weronika Kwasiborska
Nowoczesna kuchnia
Autor: Piotr Mastalerz Kuchnia połączona z salonem

Nowoczesna kuchnia: jakie kolory? Jakie meble i dodatki? Trendy w aranżacji nowoczesnej kuchni są na tyle różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jak urządzić nowoczesną kuchnię: galeria zdjęć, inspiracje i podpowiedzi architekta.

Nowoczesna kuchnia to zdecydowanie kuchnia otwarta. Wynikają z tego nowe trendy jej aranżacji. Na przykład stosowanie w kuchni takiej samej posadzki jak w innych pomieszczeniach strefy dziennej – dzięki temu granice aneksu kuchennego stają się bardziej płynne, a niewielka powierzchnia wizualnie powiększona. Najczęściej spotykanym sposobem łączenia kuchni i salonu jest ustawienie wyspy lub półwyspu. Na popularności w aranżacji nowoczesnej kuchni traci za to wysoki barek – najmniej wygodny jako blat roboczy na potrzeby wspólnego przygotowywania posiłków. Za to bardzo modna jest nowoczesna kuchnia z wyspą. W otwartej strefie dziennej oprócz wyspy musi się znaleźć stół jadalniany - czasem sąsiaduje z nią bezpośrednio, innym razem jest od niej oddalony. W niedużym mieszkaniu, w którym nie ma miejsca na wyspę lub półwysep, stół postawiony na granicy części kuchennej i salonu pełni zarazem funkcję blatu roboczego oraz stołu jadalnianego na użytek codzienny i odświętny.

Nowoczesna kuchnia: trendy w projektowaniu

Niewiele rodzin może dziś spotykać się o określonych godzinach na celebrowanych posiłkach w jadalni. Dla młodych ludzi o wiele naturalniejsze jest wspólne gotowanie, łączenie czynności kuchennych z rozmową, prac domowych z wychowywaniem dzieci. Dąży się także do tego, aby przejście od przygotowywania potraw do zasiadania za stołem nie było związane z uciążliwym ceremoniałem. Kosztem odświętności salonu czy jadalni? Nie całkiem – chodzi o to, żeby codzienność była świętem.

Dlatego nowoczesna kuchnia przestała być miejscem mniej ważnym, podrzędnym w stosunku do reprezentacyjnego salonu. Kuchnia to po prostu część przestrzeni dziennej, w której spędza się tak wiele czasu, że powinna być atrakcyjna.

Kuchnia nowoczesna: funkcjonalna i dostosowana do potrzeb

Nowoczesna kuchnia przeszła całkowitą transformację, również jeśli chodzi o sposób urządzenia. Dawniej ergonomia służyła do projektowania kuchni-laboratoriów, pomagała wykorzystać małą przestrzeń M3, dziś jest domeną wielkich wygodnych kuchni, w których piekarnik i ekspres do kawy uniesione są na wygodny poziom, blaty mają wysokości dostosowane do wzrostu domowników, urządzenia gotują same, zmywarki zmywają cichaczem, a lodówki przypominają nam, kiedy trzeba zrobić zakupy.

Możemy jeszcze optymalizować jej funkcjonowanie, dokładnie określając i uściślając wymagania, bo nie tylko projektanci kuchni stworzyli nowe standardy, ale także – nowym standardem stała się właśnie możliwość wyboru i dostosowania wyposażenia kuchni do indywidualnych potrzeb. Właściwie każdy może swoją kuchnię wymyślić na nowo. Wszystko zależy od tego, kto i co będzie w niej gotował, od trybu życia i sposobu odżywiania się domowników, który też bardzo się różnicuje. Wiodące są dwa kierunki, które będą się prawdopodobnie rozwijać w nadchodzących latach.

Sprawdź nasze kuchenne propozycje:

Piękne i intuicyjne piekarniki Electrolux

MATERIAŁ PARTNERA

Kuchnia w domu jak u profesjonalistów

Jeden z trendów to kuchnie wzorowane na profesjonalnych – z dużymi urządzeniami, wyspecjalizowanymi blatami, szafami na wiele naczyń, narzędzi, sztućców itp. Z tego nurtu wywodzą się duże, coraz lepiej wyposażone wyspy kuchenne, które umożliwiają wielkie gotowanie w gronie rodziny i przyjaciół.

Nowoczesna kuchnia minimalna

Drugi trend w projektowaniu nowoczesnej kuchni to urządzenia minimalne, zajmujące mało miejsca, ukrywane za drzwiami szaf lub kompletnie niekojarzące się z wyglądu z przygotowywaniem posiłków. Te projektowane są głównie z myślą o mieszkańcach miejskich apartamentów, ale mogą być praktycznym rozwiązaniem także w małym domu.

Kuchnia atrakcyjna albo niewidoczna

W każdym razie zarówno aranżacja, jak i wygląd zewnętrzny mebli kuchennych są współcześnie dostosowane do nowej sytuacji kuchni jako co najmniej półotwartej albo wręcz całkowicie wyeksponowanej przestrzeni zintegrowanej z salonem, pełnoprawnej części strefy dziennej. Musi więc być albo atrakcyjna, albo niemal niewidoczna. W każdym razie nieaktualne jest dawne projektowanie kuchni jako pomieszczenia pomocniczego, w odróżnieniu od pokoi mieszkalnych. C

Jakie meble do nowoczesnej kuchni

Nadal najmodniejsze w kuchni są białe meble. Pasują do każdej aranżacji i każdego wnętrza, niezależnie czy dysponujemy dużą kuchnią w domu, czy małą w bloku. Białe meble kuchenne są nowoczesne i pozwolą na optyczne powiększenie przestrzeni. Jeżeli do tego fronty szafek kuchennych będą gładkie i z połyskiem, to pomieszczenie sprawi wrażenie nie tylko jasnego, ale także uporządkowanego i czystego. Pozwoli to uniknąć częstego w małych kuchniach wrażenia zagracenia wnętrza. W nowoczesnej kuchni warto stosować przeszklone fronty (na przykład ze szkła matowego). Modnym rozwiązaniem są też nowoczesne kuchnie bez górnych szafek. Zamiast nich są otwarte półki. Stosując wysoką zabudowę, powinniśmy zadbać, aby nie przytłoczyła ona wnętrza. W małych i wąskich kuchniach warto zastanowić się nad montażem przesuwnych drzwi szafek oraz dodatkowego wysuwanego blatu, który powiększy przestrzeń roboczą. Oprócz białych mebli kuchennych, coraz częściej pojawią się też inne kolory - na popularności zyskują nowoczesne kuchnie z szarą lub czarną zabudową. Szare szafki kuchenne są przeniesieniem  antracytowych i grafitowych barw z dachu i elewacji do wnętrz. Najbardziej awangardowe kuchnie są koloru czarnego. Jest to barwa wymagająca przemyślanej kompozycji i aranżacji nie tylko zabudowy kuchennej, ale także pozostałej części wnętrza parteru.

Nowoczesna kuchnia w stylu skandynawskim

Zdecydowanie nowoczesna kuchnia w stylu skandynawskim jest na topie. Jest to wystrój swobodny i nowoczesny, ale nie ascetyczny. Stawia na wygodę, choć lubi też proste dekoracje. Kolorem takiej aranżacji kuchni jest biel. Szafki mogą być zarówno z połyskiem, jak i matowe. W nowoczesnej kuchni zaaranżowanej w tym duchu widoczny jest przyjazny stosunek do natury. Koniecznym elementem takiej nowoczesnej kuchni jest drewno – są z niego wykonane blaty, meble.

Sprawdź też:

Dużą wagę podczas urządzania kuchni przykłada się do naturalnego światła. Ściany w kuchni maluje się ekologicznymi farbami w białych oraz jasnych pastelowych kolorach.

Nowoczesna kuchnia pełna elegancji

Styl glamour jest popularny nie tylko w łazienkach czy salonach. Ozdobne elementy wkraczają także do urządzania kuchni. Nowoczesna kuchnia w tym stylu nie obejdzie się bez chociaż jednego przedmiotu, dzięki któremu stanie się bardziej ekskluzywna, a przede wszystkim elegancka. W tego typu aranżacjach kuchni często stosuje się połączenie bieli i czerni (z dominacją bieli) oraz srebrne, połyskujące dodatki. Efektowne jest na przykład wykończenie przestrzeni nad blatem połyskującą, srebrzącą się mozaiką. W tym stylu doskonale sprawdzają się meble kuchenne na wysoki połysk, z gładkimi frontami. Dekoracją nowoczesnej kuchni w stylu glamour może być kryształowy żyrandol umieszczonym nad wyspą lub stołem albo inny wyrazisty, bardzo dekoracyjny element.

Nowoczesna biała kuchnia z salonem: modne kolory

Ostatnio modna w aranżacji nowoczesnej kuchni jest czerń, jednak nie jako kolor główny – zwykle pojawia się w zestawieniu z bielą lub drewnem. Coraz mniej popularne są kuchnie intensywnie kolorowe - pomarańczowe, czerwone czy zielone. Mocne barwy w urządzaniu nowoczesnej kuchni stosuje się chętnie jako akcenty, ale rzadko dominują na przykład na frontach szafek. Jeśli planujemy wystrój nowoczesnej kuchni z salonem, dobrze, jeśli jest on kontynuacją stylu i kompozycji całego mieszkania. Popularność kuchni otwartych spowodowała, że kluczowym zagadnieniem w aranżacji jest dostosowanie kolorów i materiałów do klimatu panującego w salonie. Zapewne dlatego najmodniejsze są w nowoczesnej kuchni połączonej z salonem kolory stonowane i naturalne – biele, szarości, ciepłe odcienie drewna. Modne jest zwłaszcza łączenie bieli z drewnem dodającym wnętrzu nowoczesnej kuchni przytulności i naturalności. Do białych kuchni zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ponieważ ich popularność rośnie z roku na rok. Jednak warto wspomnieć, że biel ma wiele odcieni. Może być czysta, niemal jaskrawa, ale także stonowana, ciepła.

W dużych nowoczesnych kuchniach biel może powodować wrażenie pustki, dlatego w ich przypadku warto zdecydować się na odważne dodatki – kolorowe szkło nad blatem czy drewniany blat idealnie skomponują się z białymi szafkami kuchennymi.

Kuchnia otwarta
Autor: Mariusz Bykowski Istnieją różne ciekawe rozwiązania architektoniczne na wizualne rozgraniczenie kuchni - tutaj: drewniana zabudowa sufitu i drewniana kolumna
Warto wiedzieć

Nowoczesna kuchnia z aneksem

Projektując nowoczesną kuchnię otwartą na salon, trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach, gdy chcemy mieć aneks kuchenny:
● odpowiednim połączeniu stylu panującego w kuchni z aranżacją salonu;
● ukryciu zlewu – aby znajdujący się w jego pobliżu nieporządek nie był z salonu widoczny;
● sprawnej wentylacji – żeby zapachy z bardziej aromatycznych potraw nie rozprzestrzeniały się po całym mieszkaniu;
● zamykanych szafkach – ukryjemy dzięki nim bałagan.

Kuchnia otwarta
Autor: Marcin Czechowicz Uniwersalny układ: kuchnia, wyspa/barek i kanapa

Nowoczesna szara kuchnia

Coraz modniejsza jest również nowoczesna kuchnia w szarej kolorystyce. Częstą inspiracją dla takich aranżacji jest barwa i struktura betonu. Wcześniej beton architektoniczny stosowano jedynie do wykończenia ścian w nowoczesnej kuchni, ewentualnie posadzek. Obecnie coraz większą popularność zyskują stoły lub wyspy, które sprawiają wrażenie monolitycznej betonowej bryły. Pojawiają się także szafki kuchenne z frontami imitującymi beton. Przy wyborze kolorystyki do nowoczesnej kuchni bardzo ważną rolę odgrywają oświetlenie i wielkość pomieszczenia. W przypadku małych kuchni i słabo doświetlonych powinniśmy starać się rozjaśnić i optyczne powiększyć przestrzeń. Warto zastosować więc białe albo pastelowe meble kuchenne na wysoki połysk, powierzchnie z foliowanego lub lakierowanego MDF-u albo ze szkła. Połysk wyłapuje każdy strumień światła i odbija go, dając wrażenie jaśniejszego wnętrza. Jeżeli decydujemy się na ciemną kolorystykę w aranżacji nowoczesnej kuchni, najlepiej stosować ją w kuchniach o większym metrażu. Ważne jest, aby zapewnić w takim pomieszczeniu dużą ilość światła naturalnego. Jeżeli jest to niemożliwe, oświetlenie kuchni powinno być zaprojektowane w sposób, który zagwarantuje doświetlenie każdego jej zakamarka. 

Wyspa kuchenna
Autor: GettyImages Wyspa kuchenna to funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające na ciekawe kuchenne aranżacje

Nowoczesna mała kuchnia w bloku: zasady urządzania

Jeśli mamy małą kuchnię w bloku to podczas jej urządzania w stylu nowoczesnym, przestrzegajmy kliku zasad.

  • zdecydujmy się w kuchni na jasne kolory ścian, posadzki i mebli;
  • zastosujmy fronty szafek kuchennych wiszących ujednolicone kolorystycznie ze ścianą;
  • wybierajmy materiały z połyskiem;
  • stosujmy w aranżacji kuchni jak największe, jednolite, gładkie powierzchnie – im mniej podziałów, tym większą optycznie przestrzeń uzyskamy;
  • powstrzymajmy się od dużej liczby dodatków i elementów wystawionych na widoku;
  • stosujmy w aranżacji kuchni przeszklone fronty i podświetlajmy szafki od środka;
  • jeżeli to możliwe, poszerzmy blat do 80 cm.

Nowoczesna kuchnia: galeria

Nowoczesna kuchnia może mieć różne oblicza - niekoniecznie sterylne szare. O tym, czy kuchnia jest nowoczesna, decyduje przede wszystkim wykorzystanie w niej współcześnie produkowanych materiałów i nowoczesnych mebli kuchennych pozwalających na większą wygodę jej użytkowania. Nowoczesna kuchnia to także odpowiednie zestawienia kolorów. Jakich? Obejrzyj 8 aranżacji nowoczesnej kuchni, a znajdziesz odpowiedź.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE