10 pięknych aranżacji salonu. Salon zdjęcia i inspiracje na ładne pokoje dzienne

2020-04-05 12:02
Przytulny salon
Autor: Maria Miklaszewska Przytulny salon w skandynawskim stylu.

Jak urządzić salon? Zobacz inspiracje na aranżacje salonu. Wybraliśmy zdjęcia wnętrz salonów, które są naprawdę piękne. Czy podoba Wam się taki wystrój pokoju dziennego?

Niezależnie od tego, czy nasz salon będzie zwykłym dużym pokojem czy niebanalnym architektonicznie wnętrzem, kluczem do jego urody i funkcjonalności jest dobry projekt. Salon to najważniejsze miejsce w każdym domu. Tu odpoczywamy w gronie najbliższych osób, ale tu także przyjmujemy gości. Miejsce, na którym zależy nam najbardziej. To na to pomieszczenie w pierwszej kolejności kierujemy nasz wzrok, gdy wybieramy projekt naszego wymarzonego domu. Patrzymy na jego wielkość, bo ranga i jego wielofunkcyjny charakter kojarzy nam się bowiem przede wszystkim z dużą powierzchnią. A tymczasem gwarancją sukcesu w aranżacji salonu jest spełnienie również kilku innych kryteriów. Nasz poradnik kierujemy do wszystkich, którzy chcieliby mieć ciekawy reprezentacyjny, modnie urządzony, a jednocześnie funkcjonalny salon. Do tych którzy nie wiedzą, na co zwracać uwagę przy wyborze projektu salonu. Na te i inne pytania znajdą oni odpowiedź w naszym poradniku. Zobacz jak urządzić funkcjonalne i piękne wnętrza.

Zobacz też: Jasny salon na PODDASZU - galeria aranżacji >>>

WIDEO. Salon w kilku odsłonach

Przytulny salon
Autor: www.muratorprojekty.pl Dobrze urządzony salon powinien być wygodny i funkcjonalny. Dobrze, aby były w nim wydzielone strefy na relaks, zabawę oraz wspólne posiłki. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator C114b. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekty.pl

Piękne wnętrza salonu: galeria zdjęć

Salon to główne pomieszczenie w domu czy mieszkaniu. Pełni funkcję reprezentacją oraz jest miejscem gromadzenia się i wspólnego spędzania czasu przez domowników. Dlatego aranżacja nowoczesnego salonu musi być przemyślana i funkcjonalna. Wnętrze musi być piękne i zachwycające oczy gości, łatwe do posprzątania oraz powinno zachęcać do spędzania w nim czasu. Salon powinien być również dostosowany do zainteresowań domowników, które łączą ich w tym pomieszczeniu, czyli seanse filmowe lub granie w gry planszowe czy telewizyjne - najważniejszym meble w salonie są kanapa, fotele, stól, regał. Aby wiedzieć, jak powinien wyglądać Twój salon zobacz nasza galerię aranżacji pięknych wnętrz.

Zobacz też: Mniejsze straty ciepła i niższe koszty ogrzewania?

Projekt salonu: w poszukiwaniu idealnych proporcji

Dobry projekt salonu kształtuje przestrzeń tak, aby broniła się ona sama, cokolwiek by nie przyniosło ze sobą wykończenie, umeblowanie i dekoracja. I niech nie pociąga nas jedynie oryginalność rozwiązań w wystroju salonu. Wprawdzie urozmaicona architektonicznie przestrzeń salonu może być ozdobą samą w sobie - nie trzeba go później na siłę uatrakcyjniać meblami i przedmiotami dekoracyjnymi, ale nawet zwykły prostopadłościan z dobrze zachowanymi proporcjami i dokładnie zaprojektowanymi miejscami na poszczególne strefy, może stać się ciekawym i funkcjonalnym pomieszczeniem. Dobry projekt salonu uwzględnia właściwe proporcje poszczególnych części pomieszczenia.

Wielkość salonu powinna być zawsze zależna od powierzchni całego domu. W małym, około stumetrowym domu będziemy musieli się zadowolić salonem dwudziestoparometrowym. Gdy dom ma tych metrów dwieście, powierzchnia salonu może sięgać 40 a nawet 50.  Ze względu na konieczność pomieszczenia w nim wielu funkcji uważa się, że nie powinno być to mniej niż 30 m2. Powierzchnię trudno rozpatrywać w oderwaniu od kształtu pokoju dziennego oraz rozmieszczenia w nim otworów. To one bardzo często sprawiają , że salon jest atrakcyjny lub nudny przestrzennie, funkcjonalny albo kompletnie nieustawny. Wpływają również na możliwość wydzielenia stref oraz ścieżek komunikacyjnych w salonie.

Bywa, że wnętrze salonu jest obszerne, ale przez usytuowanie otworów każda jego część skupia w sobie szlaki komunikacyjne i przez to staje się nieustawna. Wysokość salonu powinna być zależna ściśle od powierzchni - warto wybierać projekty, które mają salon wyższy niż inne pomieszczenia. Duże pomieszczenie o standardowej wysokości będzie wyglądało na spłaszczone. Małe, a wysokie będzie robiło wrażenie wieży. Większa wysokość salonu podkreśli jego rangę w domu, poprzez duże okna lepiej powiąże wnętrze z ogrodem. 

Aranżacja salonu: złoty środek między funkcją a prestiżem

Salon jest pomieszczeniem szczególnym. To tutaj, jak w żadnym innym miejscu domu trzeba umiejętnie połączyć funkcję użytkową z estetyką. Słowem – musi być i ładny i wygodny zarazem. Pominięcie albo wyraźna przewaga jednej funkcji nad drugą może spowodować, że powstanie miejsce w jakiś sposób ułomne, niepełne. Warto dokładnie przyjrzeć się naszemu projektowi pod tym kątem. Co sprawi, że będzie to miejsce funkcjonalne, dostosowane do potrzeb rodziny, a co pozwoli stworzyć z niego miejsce reprezentacyjne i prestiżowe?

Nowoczesny salon z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Reprezentacyjny dwukondygnacyjny salon z wielkimi przeszkleniami potrzebuje też eleganckiego wykończenia oraz efektownych dodatków, np. żyrandola. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator HK60 autorstwa Home Koncept. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekty.pl

Salon to jedno z podstawowych pomieszczeń strefy dziennej domu, gdzie wspólnie przebywa rodzina i przyjmuje się gości. Można sobie wyobrazić, że część z tych funkcji znajduje swoje miejsce w osobnych pomieszczeniach powiązanych przestrzennie z salonem, na przykład jadalni, bawialni czy pokoju telewizyjnym. Salon pozostaje wtedy uwolniony od tych ról, staje się funkcjonalnie bardziej „czysty” jako miejsce do „odświętnego” odpoczynku rodziny i reprezentacyjna przestrzeń dla gości. Najczęściej jednak musi się tu znaleźć miejsce i na wypoczynek rodzinny, i na jadalnię, i miejsce na przyjmowanie gości, a poza tym wieczory przy kominku, oglądanie TV, zajęcia z dziećmi, rodzinne muzykowanie, domowe robótki, a nierzadko nawet pracę na komputerze. Tak wiele funkcji wymaga precyzyjnego zaplanowania przestrzeni. Wybierając projekt, warto sprawdzić, czy da się rozdzielić poszczególne strefy funkcjonalne. Praktyczny sprawdzian to symulacja aranżacji salonu – zestaw typowych mebli i przestrzenie miedzy nimi + przestrzeń między strefami. Tak można sprawdzić na przykład, czy w miejscu przewidzianym na jadalnię zmieści się stół z krzesłami, a w części wypoczynkowej jedna sofa + 3 fotele + 2 lampy stojące + 2 stoliki.
Jako największy i najczęściej centralnie położony w domu salon jest echem „białej izby”, czyli miejsca, z którego korzystano tylko od święta. W takim ujęciu jest bardziej na pokaz niż do użytku codziennego. Znamiona prestiżu to schody umieszczone w centralnym miejscu, wielkie okna, różnica poziomów w podłodze, wysokość, otwarte elementy piętra, szczególny wystrój salonu.

Często elementy prestiżu w aranżacji salonu „kłócą się” się z funkcją. Problemem mogą być proporcje ścian przeszklonych do pełnych. Duże przeszklenia mogą utrudniać ustawienie mebli czy wydzielenie stref. Schody na piętro usytuowane w salonie sprawią, że przejmie on częściowo funkcję szlaku komunikacyjnego. Różnice poziomów służące uatrakcyjnieniu przestrzeni sprawdzają się wyłącznie między pomieszczeniami np. hol – salon, jadalnia – salon, ale nie kuchnia – jadalnia.

Schody w salonie
Autor: www.muratorprojekty.pl Jeśli w reprezentacyjnym salonie są schody prowadzące na piętro, warto zadbać o ich ładną oprawę. Od zamkniętej klatki schodowej znacznie lepiej sprawdzą się np. ażurowe pręty. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator C357. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekty.pl

Sposób na piękne wnętrza: inspiracje na wystrój salonu

Piękne wnętrza są przestronne. We współczesnych aranżacjach salonów jest moda na przestrzeń. W imię przestrzeni wyburzamy ściany w starych domach i wybieramy projekty z otwartą strefą dzienną. Salon jest elementem takiej przestrzeni, gdzie poszczególne pomieszczenia wzajemnie się przenikają, zacierają się granice miedzy holem a salonem, między salonem a kuchnią. W samym salonie też nie do końca wiadomo, gdzie mają być granice poszczególnych stref.
Warto się nad tym chwilę zastanowić. Na rzecz „przestrzeni” bardzo często bowiem rezygnujemy z funkcjonalności. A tymczasem przestrzeń otwarta jest tylko wtedy dobra, jeśli da się zamknąć. Ta, której nie da się zamknąć (potencjalnie) jest w odbiorze przestrzenią chaotyczną i nieprzyjazną. Meble w takiej przestrzeni „pływają”, bo nie są w niej „umocowane” w sposób oczywisty i źle pełnią przypisane im role

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marika
|

uwielbiam oglądać różne inspiracje, zawsze coś dla siebie zauważę. Od lat jestem wierna farbom śnieżki i nadal trzymam się tej marki, bo jestem bardzo zadowolona.

Artur_P
|

Świetne aranżacje salonu i nie tylko są na stronie farb Magnata. Często tam zaglądam szukając ciekawych pomysłów.

Ola Nowakowska
|

fajnie, my teraz urządziliśmy salon w wiosennej kolorystyce, jesli chodzi o kolory ścian niezmiennie postawilismy na magnata ceramic - tym razem kolorfiołkowy ametyst. uwelbiam tę farbę , bo nie chlapie podczas malowania i super kryje, a do tego jest plamoodporna!

Karol Karollo
|

Pokój dzienny to w naszym domu taki azyl spokoju. Kluczową pozycję zajmuje ulubiona przez wszystkich domowników włącznie z kotem sofa. Jest nowoczesna i wygodna co dopełnia klimatu całego salonu

Hanka
|

Jak podczas urządzania salonu skorzystałam z fototapety, którą zamówiłam w internecie bo był mega duży wybór. Mąż później spisał się świetnie przy klejeniu tapety i efekt jest wow. Jak ktoś chce nieco ocieplić wnętrze, albo przełamać nudę to mega polecam takie rozwiązanie.

matzeus
|

Ładne, ładne. Większość widocznych lamp możecie znaleźć internetowym sklepie z lampami

Aga B
|

Salon to bardzo ważne miejsce w każdym domu, dlatego uważam, że jeśli nie mamy jakiejś spójnej wizji, jak go zaaranżować, lepiej zgłosić się do pracowni architektonicznej, która stworzy nam jakiś fajny projekt, my tak właśnie zrobiliśmy i uzyskaliśmy świetny projekt, który zawierał w sobie wszystko to, co było dla nas istotne, a przy okazji był nowoczesny i glamour.

NELA
|

Dokładnie, mi brakuje tam jeszcze podstawowych urządzeń takich jak np nawilżacz powietrza na rynku można dostać fajne, które we wnętrzu się wyróżniać nie będą.

Eryk Czapla
|

mnie zafascynowały biokominki, taka prosta instalacja a zmienia zupełnie nastrój

Ewelina Różycka
|

Nie mój styl. Ja cenie sobie poczucie bezpieczeństwa, a takie surowe przestrzenie mi jej nie dadzą. Mam biały salon z pięknymi meblami i wiklinowe dodatki oraz duużo roślinek. Stylowo, ale przytulnie.