10 pięknych aranżacji salonu. Salon zdjęcia i inspiracje na ładne pokoje dzienne

2020-04-05 12:02

Jak urządzić salon? Zobacz inspiracje na aranżacje salonu. Wybraliśmy zdjęcia wnętrz salonów, które są naprawdę piękne. Czy podoba Wam się taki wystrój pokoju dziennego?

Przytulny salon
Autor: Maria Miklaszewska Przytulny salon w skandynawskim stylu.

Niezależnie od tego, czy nasz salon będzie zwykłym dużym pokojem czy niebanalnym architektonicznie wnętrzem, kluczem do jego urody i funkcjonalności jest dobry projekt. Salon to najważniejsze miejsce w każdym domu. Tu odpoczywamy w gronie najbliższych osób, ale tu także przyjmujemy gości. Miejsce, na którym zależy nam najbardziej. To na to pomieszczenie w pierwszej kolejności kierujemy nasz wzrok, gdy wybieramy projekt naszego wymarzonego domu. Patrzymy na jego wielkość, bo ranga i jego wielofunkcyjny charakter kojarzy nam się bowiem przede wszystkim z dużą powierzchnią. A tymczasem gwarancją sukcesu w aranżacji salonu jest spełnienie również kilku innych kryteriów. Nasz poradnik kierujemy do wszystkich, którzy chcieliby mieć ciekawy reprezentacyjny, modnie urządzony, a jednocześnie funkcjonalny salon. Do tych którzy nie wiedzą, na co zwracać uwagę przy wyborze projektu salonu. Na te i inne pytania znajdą oni odpowiedź w naszym poradniku. Zobacz jak urządzić funkcjonalne i piękne wnętrza.

Zobacz też: Jasny salon na PODDASZU - galeria aranżacji >>>

Przytulny salon
Autor: www.muratorprojekty.pl Dobrze urządzony salon powinien być wygodny i funkcjonalny. Dobrze, aby były w nim wydzielone strefy na relaks, zabawę oraz wspólne posiłki. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator C114b. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekty.pl

Piękne wnętrza salonu: galeria zdjęć

Salon to główne pomieszczenie w domu czy mieszkaniu. Pełni funkcję reprezentacją oraz jest miejscem gromadzenia się i wspólnego spędzania czasu przez domowników. Dlatego aranżacja nowoczesnego salonu musi być przemyślana i funkcjonalna. Wnętrze musi być piękne i zachwycające oczy gości, łatwe do posprzątania oraz powinno zachęcać do spędzania w nim czasu. Salon powinien być również dostosowany do zainteresowań domowników, które łączą ich w tym pomieszczeniu, czyli seanse filmowe lub granie w gry planszowe czy telewizyjne - najważniejszym meble w salonie są kanapa, fotele, stól, regał. Aby wiedzieć, jak powinien wyglądać Twój salon zobacz nasza galerię aranżacji pięknych wnętrz.

Zobacz też: Mniejsze straty ciepła i niższe koszty ogrzewania?

Projekt salonu: w poszukiwaniu idealnych proporcji

Dobry projekt salonu kształtuje przestrzeń tak, aby broniła się ona sama, cokolwiek by nie przyniosło ze sobą wykończenie, umeblowanie i dekoracja. I niech nie pociąga nas jedynie oryginalność rozwiązań w wystroju salonu. Wprawdzie urozmaicona architektonicznie przestrzeń salonu może być ozdobą samą w sobie - nie trzeba go później na siłę uatrakcyjniać meblami i przedmiotami dekoracyjnymi, ale nawet zwykły prostopadłościan z dobrze zachowanymi proporcjami i dokładnie zaprojektowanymi miejscami na poszczególne strefy, może stać się ciekawym i funkcjonalnym pomieszczeniem. Dobry projekt salonu uwzględnia właściwe proporcje poszczególnych części pomieszczenia.

Wielkość salonu powinna być zawsze zależna od powierzchni całego domu. W małym, około stumetrowym domu będziemy musieli się zadowolić salonem dwudziestoparometrowym. Gdy dom ma tych metrów dwieście, powierzchnia salonu może sięgać 40 a nawet 50.  Ze względu na konieczność pomieszczenia w nim wielu funkcji uważa się, że nie powinno być to mniej niż 30 m2. Powierzchnię trudno rozpatrywać w oderwaniu od kształtu pokoju dziennego oraz rozmieszczenia w nim otworów. To one bardzo często sprawiają , że salon jest atrakcyjny lub nudny przestrzennie, funkcjonalny albo kompletnie nieustawny. Wpływają również na możliwość wydzielenia stref oraz ścieżek komunikacyjnych w salonie.

Bywa, że wnętrze salonu jest obszerne, ale przez usytuowanie otworów każda jego część skupia w sobie szlaki komunikacyjne i przez to staje się nieustawna. Wysokość salonu powinna być zależna ściśle od powierzchni - warto wybierać projekty, które mają salon wyższy niż inne pomieszczenia. Duże pomieszczenie o standardowej wysokości będzie wyglądało na spłaszczone. Małe, a wysokie będzie robiło wrażenie wieży. Większa wysokość salonu podkreśli jego rangę w domu, poprzez duże okna lepiej powiąże wnętrze z ogrodem.

Aranżacja salonu: złoty środek między funkcją a prestiżem

Salon jest pomieszczeniem szczególnym. To tutaj, jak w żadnym innym miejscu domu trzeba umiejętnie połączyć funkcję użytkową z estetyką. Słowem – musi być i ładny i wygodny zarazem. Pominięcie albo wyraźna przewaga jednej funkcji nad drugą może spowodować, że powstanie miejsce w jakiś sposób ułomne, niepełne. Warto dokładnie przyjrzeć się naszemu projektowi pod tym kątem. Co sprawi, że będzie to miejsce funkcjonalne, dostosowane do potrzeb rodziny, a co pozwoli stworzyć z niego miejsce reprezentacyjne i prestiżowe?

Nowoczesny salon z antresolą
Autor: www.muratorprojekty.pl Reprezentacyjny dwukondygnacyjny salon z wielkimi przeszkleniami potrzebuje też eleganckiego wykończenia oraz efektownych dodatków, np. żyrandola. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator HK60 autorstwa Home Koncept. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekty.pl

Salon to jedno z podstawowych pomieszczeń strefy dziennej domu, gdzie wspólnie przebywa rodzina i przyjmuje się gości. Można sobie wyobrazić, że część z tych funkcji znajduje swoje miejsce w osobnych pomieszczeniach powiązanych przestrzennie z salonem, na przykład jadalni, bawialni czy pokoju telewizyjnym. Salon pozostaje wtedy uwolniony od tych ról, staje się funkcjonalnie bardziej „czysty” jako miejsce do „odświętnego” odpoczynku rodziny i reprezentacyjna przestrzeń dla gości. Najczęściej jednak musi się tu znaleźć miejsce i na wypoczynek rodzinny, i na jadalnię, i miejsce na przyjmowanie gości, a poza tym wieczory przy kominku, oglądanie TV, zajęcia z dziećmi, rodzinne muzykowanie, domowe robótki, a nierzadko nawet pracę na komputerze. Tak wiele funkcji wymaga precyzyjnego zaplanowania przestrzeni. Wybierając projekt, warto sprawdzić, czy da się rozdzielić poszczególne strefy funkcjonalne. Praktyczny sprawdzian to symulacja aranżacji salonu – zestaw typowych mebli i przestrzenie miedzy nimi + przestrzeń między strefami. Tak można sprawdzić na przykład, czy w miejscu przewidzianym na jadalnię zmieści się stół z krzesłami, a w części wypoczynkowej jedna sofa + 3 fotele + 2 lampy stojące + 2 stoliki. Jako największy i najczęściej centralnie położony w domu salon jest echem „białej izby”, czyli miejsca, z którego korzystano tylko od święta. W takim ujęciu jest bardziej na pokaz niż do użytku codziennego. Znamiona prestiżu to schody umieszczone w centralnym miejscu, wielkie okna, różnica poziomów w podłodze, wysokość, otwarte elementy piętra, szczególny wystrój salonu.

Często elementy prestiżu w aranżacji salonu „kłócą się” się z funkcją. Problemem mogą być proporcje ścian przeszklonych do pełnych. Duże przeszklenia mogą utrudniać ustawienie mebli czy wydzielenie stref. Schody na piętro usytuowane w salonie sprawią, że przejmie on częściowo funkcję szlaku komunikacyjnego. Różnice poziomów służące uatrakcyjnieniu przestrzeni sprawdzają się wyłącznie między pomieszczeniami np. hol – salon, jadalnia – salon, ale nie kuchnia – jadalnia.

Schody w salonie
Autor: www.muratorprojekty.pl Jeśli w reprezentacyjnym salonie są schody prowadzące na piętro, warto zadbać o ich ładną oprawę. Od zamkniętej klatki schodowej znacznie lepiej sprawdzą się np. ażurowe pręty. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator C357. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekty.pl

Sposób na piękne wnętrza: inspiracje na wystrój salonu

Piękne wnętrza są przestronne. We współczesnych aranżacjach salonów jest moda na przestrzeń. W imię przestrzeni wyburzamy ściany w starych domach i wybieramy projekty z otwartą strefą dzienną. Salon jest elementem takiej przestrzeni, gdzie poszczególne pomieszczenia wzajemnie się przenikają, zacierają się granice miedzy holem a salonem, między salonem a kuchnią. W samym salonie też nie do końca wiadomo, gdzie mają być granice poszczególnych stref. Warto się nad tym chwilę zastanowić. Na rzecz „przestrzeni” bardzo często bowiem rezygnujemy z funkcjonalności. A tymczasem przestrzeń otwarta jest tylko wtedy dobra, jeśli da się zamknąć. Ta, której nie da się zamknąć (potencjalnie) jest w odbiorze przestrzenią chaotyczną i nieprzyjazną. Meble w takiej przestrzeni „pływają”, bo nie są w niej „umocowane” w sposób oczywisty i źle pełnią przypisane im role

Sonda
Co podoba Ci się najbardziej w modnych materiałach wykończeniowych?
Szary salon w różnych odsłonach
Nasi Partnerzy polecają