Malowanie poddasza. Kolory na poddaszu

2019-07-25 12:22

Podpowiadamy, jak pomalować poddasze i jakie farby i w jakich kolorach tam zastosować. Przestrzeń na poddaszu ma wiele płaszczyzn ścian ustawionych pod różnymi kątami. Często brakuje tam światła, bo okna znajdują się tylko w połaci dachowej. Ściany i zabudowa skosów są wykonane z różnych materiałów.

Żeby dobrze pomalować poddasze, trzeba wziąć pod uwagę kilka zagadnień. Ściany kolankowe i szczytowe są zwykle pokryte tynkiem. Zabudowa skosów jest wykonana z płyt gipsowo-kartonowych albo drewnopodobnych, np. MFP. To są różne podłoża, które należy odpowiednio przygotować przed malowaniem. Na poddaszu są miejsca intensywnie oświetlone światłem pod różnymi kątami - wpadającym przez okna dachowe lub w ścianie szczytowej. Światło padające przez skośnie położone okna jest intensywniejsze niż w przypadku przeszkleń pionowych. Pod skosami zwykle powstaje też wiele zakamarków, do których nie dociera zbyt wiele światła. Jakie farby i kolory zastosować do pomalowania poddasza?

Malowanie poddasza
Autor: Piotr Mastalerz Pod skosami na poddaszu ściany i okna są ustawione pod różnymi kątami, więc trwa tam niestanna gra świateł i cieni

Malowanie poddasza: przygotowanie podłoża

Żeby farba zastosowana na poddaszu dobrze połączyła się z podłożem, wyglądała ładnie i miała taki sam kolor na całej powierzchni, a na dodatek jej zużycie nie było nadmierne, trzeba ujednolicić podłoże oraz ograniczyć jego chłonność. Nowe tynki i płyty zabudowy trzeba oczyścić z pyłu i zagruntować.

Przeczytaj też:

Gruntowanie jest też bardzo ważne, jeśli płyty gipsowo-kartonowe mają tylko zaszpachlowane połączenia. Do tego celu można wykorzystać grunt uniwersalny do farb dyspersyjnych, a jeszcze lepiej grunt polecany przez producenta farby, którą chcemy pomalować poddasze. Preparat nanosi się jednokrotnie za pomocą wałka lub pędzla. Zwykle po 2-3 godzinach można zacząć malować ściany i sufity.

Ściany na poddaszu gruntujemy, żeby:

  • ujednolicić podłoże,
  • ograniczyć jego chłonność,
  • zwiększyć przyczepność farby,
  • zmniejszyć zużycie farby.
Malowanie poddasza
Autor: Kalbar Zabudowę skosów z płyt g-k należy zawsze odpylić i zagruntować

Malowanie poddasza: jak to się robi

Do nanoszenia farb dyspersyjnych wykorzystuje się wałki z runa naturalnego o długości runa 1-1,5 cm lub pędzle z włosia syntetycznego o średniej długości włosia. Zbyt długie runo lub włosie spowodują, że farba będzie chlapać. Na poddaszu przyda się teleskop, żeby dosięgnąć wałkiem wyżej położonych miejsc, oraz małe pędzle do pomalowania zakamarków lub narożników.

Przeczytaj też:

Nanoszenie farb dyspersyjnych nie jest trudne. Nawet osoby niebędące profesjonalnymi malarzami, świetnie sobie z tym poradzą. Najpierw malujemy powierzchnie położone wyżej, czyli sufit (jeśli jest) oraz skosy. Należy pamiętać o równomiernym rozciągnięciu farby na podłożu. Narzędzie prowadzimy w tym samym kierunku, zwykle z góry na dół.

Malowanie poddasza
Autor: Mariusz Bykowski Na poddaszu sprawdzi się biel, która stanowi dobre tło, dla każdego wyposażenia wnętrz. Projekt: Beata Tokarska-Kornecka, Jakub Kornecki/Q+B.Architekci Stylizacja: Eliza Mrozińska

Malowanie poddasza: mat lub półmat

Na poddaszu najlepiej zastosować farby matowe albo półmatowe, bo w ograniczonym stopniu odbijają światło. Jeśli poddasze jest dobrze oświetlone, wybierzmy farby matowe. Gdy pod skosami jest mało światła, ścianę naprzeciwko okna można pomalować farbę półmatową (satynową), która odbija go więcej, przez co w pomieszczeniu będzie widniej.

Przeczytaj też:

Malowanie poddasza
Autor: Piotr Mastalerz Tam, gdzie nie ma dużo światła, dobrze wyglądają jasne kolory. Tu ściana naprzeciwko łóżka jest w kolorze nawiązującym do tapety z boku

Kolory na poddaszu

Na poddaszu zwykle stosuje się jasne tonacje barw. - Wybierając kolor do pomalowania poddasza, trzeba wziąć pod uwagę niestandardowy układ przestrzeni, by nie stworzyć przytłaczającej aranżacji - radzi Maciej Jurkowski, doradca technologiczny marki Tikkurila. Nie należy zbytnio eksperymentować z kolorami na poddaszu, bo efekt może być nazbyt dynamiczny - różne kolory plus odmienne odbicie światła na skosach wprowadzą bałagan. Czasem można innym kolorem pomalować jedną ścianą albo zróżnicować kolory na skosach i ściance kolankowej.

Przeczytaj też:

- Malując poddasze należy też mieć na uwadze metraż oraz dostęp do światła dziennego. W przypadku ciasnego, słabo doświetlonego pomieszczenia, w którym w nocy dominuje światło sztucznych lamp, lepiej unikać wyrazistych barw - radzi Maciej Jurkowski.

Malowanie poddasza
Autor: Eugeniusz Filipiuk Pod skosami najczęściej stosuje się jasne, pastelowe odcienie farb
Warto wiedzieć
Nikodem Kowalski, Menedżer ds. Rynku Profesjonalnego i Szkoleń w firmie  AkzoNobel
Nikodem Kowalski, Menedżer ds. Rynku Profesjonalnego i Szkoleń w firmie AkzoNobel

Jakie kolory ścian i rodzaje farb wybrać na poddasze

Dobranie koloru na poddaszu to spore wyzwanie. Generalna i najważniejsza zasada to: jasne odcienie otwierają i powiększają przestrzeń, a ciemne ją zmniejszają - szczególnie w przypadku nisko położonych skosów i niewielkich pomieszczeń mogą potęgować wrażenie klaustrofobiczności i przytłoczenia. Do malowania skosów zalecane są zatem wszelkie tonacje bieli oraz jasne pastele, które nie zniekształcą proporcji pomieszczenia. Z jakimi kolorami ścian je łączyć? To już bardzo indywidualna kwestia.

W otoczeniu ciepłych barw łatwiej się zrelaksować i odpocząć, jest bardziej przytulnie. We wszelkiego rodzaju gabinetach i innych miejscach pracy sprawdzą się surowe kolory - szare i ziemiste (nadal w palecie pastelowej) - poprawiające koncentrację.

Odchodzi się natomiast od kontrastów, choć można nimi posłużyć się tam, gdzie chcemy coś wyeksponować. Niekiedy jednak lepiej nadać charakter pomieszczeniu poprzez dodatki wnętrzarskie w intensywnych odcieniach.

Jeśli zaś chodzi o same właściwości farby, zdecydowanie na poddasze polecam te mocno matowe. W ten sposób przy intensywnym świetle wpadającym przez okna w skosie pomalowane powierzchnie nie odbijają światła i nie błyszczą się. Lepiej ukrywają ewentualne nierówności, dzięki czemu ściany wyglądają estetycznie. Na poddasze dobrze jest wybierać farby o podwyższonej odporności na szorowanie, a jak wiadomo skosy, zwłaszcza niskie, szybciej się brudzą – częściej się o nie opieramy, dotykamy rękami czy głową.

Przeczytaj też:

Zawsze przed pomalowaniem całego pomieszczenia warto sprawdzić interesujący nas kolor i farbę. Wielu producentów oferuje testery farb w niewielkich porcjach. Pomalowanie nim powierzchni 1m kw. da nam pogląd, jak finalnie będzie prezentować się skos lub ściana w konkretnym wnętrzu i jak komponuje się z inną wybraną przez nas barwą.

Malowanie poddasza
Autor: AkzoNobel W sypialni na poddaszu można innym kolorem pomalować ścianę za wezgłowiem łóżka